Sol farı kaybettim. Golf 7

Genco53

Üye
İsim
Gencay
Araç
Golf VII
Değerli arkadaşlar merhaba,
2013 highline golf aracımda sol kısa farı kontrol edin uyarısı ile kenara çektim. Ampüle baktığımda gidip gidip geliyordu. Derken geldi ama bu seferde sarımtrak yanıyordu. Şimdi komple gitti. Nasıl bir yol haritası izleyebilirim?

Tek olarak satılır, ancak çift olarak değişmesi gerekir, sebebi kısa süre sonra sağlam olan da su koy verecektir, sebebi ampül değişimi için ön tamponun kısmen veya tamamen sökülmesi gerektiği için işçilik ücretini 2 kez ödememek için,

Xenon ampülün piyasada sahtesi çok olan bir ampül tipi olduğu için alınacak yerin bilindik güvenilir bir yer olmasına dikkat etmek gerekir, piyasada satılan Philips marka Xenon ampüllerin %90’ı sahtedir.! Photon vs.. markalar vasat ampüllerden uzak durunuz.!

Ampül değişimi sonrası digital far ayar cihazı ve bilgisayar yardımıyla kalibrasyon ve far ayarı yapılması gerekir.
Tavisye konusunda daha önceki yazılarınız buldum. Ordan takip ediyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum

Upvote 0
Son olarak iki ampül arasında aydınlatma anlamında hissedilir derecesinde bir fark var mıdır? Almışken iyisini almak isterim.
Standart D3S olanlar bildiğimiz fabrikanın taktığı seviyede aydınlatması var, ama sizin xenon ‘lar eskidiği için (ampüller genel olarak kullanıldıkça aydınlatması zayıflar) yeniyi takınca biraz daha iyi gelecektir size,

Night Breaker Laser D3S ‘te hissedilir şekilde daha iyi aydınlatıyor, elbette bütçeniz el veriyorsa bunu almak daha mantıklı,

Hangisini alırsanız alın aydınlatmaya etki eden faktörler var, 1) farlarınız merceklerinin leke/kir durumu, farları açtığınızda hafif çaprazdan göz hizasında yakından baktığınızda mercekler kirlenmiş mi anlarsınız, merceklerin kirlilik durumu aydınlatmayı etkilemektedir, Golf Mk7 ‘lerde kronik sıkıntıdır farın havalandırması iyi olmadığı için bir süre sonra mercekler zamanla bu sıkıntılar yaşanıyor, 2) farların dış cam yüzeyi temiz mi değil mi, yanlış yıkama oto yıkamacıların kullandığı ağır kimyasallar içeren kostikli köpükler farlara zarar veriyor, hangi ampülü alırsanız alın bu unsunlar aydınlatmayı etkiliyor, bazı arkadaşlarımız ampül değişimi öncesinde merceklerini temizletmişti, bu şekilde mercekleri temizleterek ve yeni ampül takarak çok daha iyi muazzam bir aydınlatma elde edersiniz, ilgili konu; https://www.golftutkusu.com/topic/1...-night-breaker-ampul-degisimi-bol-fotografli/

Upvote 0
Tavisye konusunda daha önceki yazılarınız buldum. Ordan takip ediyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum
Rica ederim.., bir de mümkünse far ayarını Doğuş Oto ‘lardan birinde yaptırın, doğuş ‘ta diğer yetkili servislere göre daha yeni son teknoloji ekipmanlar geenelde ilk doğuş oto larda kullanılıyor.

Upvote 0
Video ‘daki far ayar cihazı (digital mi analog mu) göremiyoruz, Xenon farlı araçlarda analog far ayar cihazı yapılan ayar hatalı sonuç verir, bu sebebten digital far ayar cihazı ile ayar yapılması gerekir,

Öncelikle güvenilir bir yerden D3S tip xenon ampülü alıp, bir elektrikçide taktırın, sonrasında yetkili serviste digital far ayar cihazı ve bilgisayar yardımıyla far ayarını ve kalibrasyon yaptırırsınız,

Aracınız 7 yaş üstü olduğu için yetkili serviste yapılan tüm işlemlerde (yedek parça ve işçilikte) %30 zibuzu indirimi halkınız var, bu indirimle far ayarı uyguna gelecektir, ama servis dışardan getirilen ampülü takmak istemez, kendi ampülünü satmak ister, serviste aynı xenon xenon ampülü sadece kutusunda aynı ampülü dışarıya göre 6-7 kat daha pahalıya satıyor,

Xenon ampülü satın alıp bir oto elektrikçide taktırın, far ayarı ve kalibrasyon işini serviste yaptırın, bu sekilde uyguna gelir,

Yeni ampülü takarken ; ampülün cam yüzeyine dokunulmaması gerekir.!!

Far ayarı öncesi ; bagajda stepne/kriko haricindeki diğer eşyalar çanta, bavul, hoparlör, subwofer vs.. şeyler olmaması gerekir,

Mümkünse yakıt deposu %70-80 oranında dolu olması gerekir,

Xenon ampülleri pahalı bir ampül tipidir bu sebeten sahtesi çok fazla olduğundan sanayide veya piyasadaki çoğu ampül sahte oluyor buna özellikle dikkat etmeniz gerekiyor, Osram ‘da sahteciliğin %100 önüne geçtikleri bir sistem geliştirmişler, Osram ürettiği her bir ampülün XXX numarasına sahip özel bir bandrollü kutusunu ve o kutuya koyduğu her bir XXX seri numaralı ampülü kayıt altına alıyorlar, bu sayede aldığınız ampülü kendi sitesinde orjinallik sorgusu yaparak öğrenebiliyorsunuz, ayrıca yapılan sorgulama tek seferlik olduğu için 2. kez yapılan sorgulamada sistem uyarı vererek bu ampüllerin daha önce sorgulaması yapıldı diye uyarı verdiği için, sahteciler hiç bir şekilde bunu aşması mümkün olmuyor,

(Osram yetkili satıcısı);
Osram Xenarc Original D3S (fabrikanın kullandığı ampül) https://www.trendyol.com/osram/xena...0709?boutiqueId=61&merchantId=123693&sav=true

Osram Xenarc Night Breaker Laser D3S (aydınlatması en iyi olan ampül) https://www.trendyol.com/osram/d3s-...6414?boutiqueId=61&merchantId=123693&sav=true

Osram orjinallik sorgulama; https://www.osram.com/am/the-trust-program/index.jsp

Night breaker laser ürününü tavsiyeniz üzerine ilgili satıcıdan aldım. Umarım bir sorun yaşamayız. Destekleriniz için tekrardan teşekkür ederim. İşleriniz rast gitsin.

Upvote 0
İlgilenen arkadaşlar için bir bilgi olması açısından. Osram Night Breaker Laser Xenon ampülleri Pazar akşamı sipariş ettim. İstanbul içi bugün elime ulaştı. Kargolama gayet güzel. İçinden çıkan üründe güvenlik bandrolleri kopmamış yerli yerinde. Ürün sorgulamasını da yaptım. Orjinal olarak onaylandı. Ampüllerin sağlıklı takılabilmesi için tamponun bir kısmı sökülecek, farlar dışarı alınacak ve ampüller takılacak. Hafta sonu da taktırmayı düşünüyorum. Farklı yerlerden aldığım fiyat genel olarak 1000₺ civarında. Kendi ustama gidip orda taktıracağım.

Upvote 0
Xenon ampülleri taktırdım. Ayara henüz gidemedim ama bir avmde duvarda yansıyan görüntüsünü sizlerle paylaşmak isterim. Konuya çok hakim değilim ama sanırım biraz ayarsız.

Ekli dosyalar

• 20240126_193715.jpg
    20240126_193715.jpg
    128.2 KB · Görüntüleme: 7
  • 20240126_193703.jpg
    20240126_193703.jpg
    111.3 KB · Görüntüleme: 7
  • 20240126_193640.jpg
    20240126_193640.jpg
    124.9 KB · Görüntüleme: 7
Upvote 0

Geri