Fr yay ve amortisör takımı aldım

SerhatK

Üye
İsim
Serhat Korkut
Araç
Golf 1.0 TSİ
Arkadaşlar selamlar, 2019 1.0 midline plus aracıma 2020 model 1.5 tsi fr leondan çıkma spor süspansiyon yay takımı ve amortisör aldım. Henuz 300 küsur km de iken araçtan sökülmüş yay ücretinin üzerine ufak bir farkla satıcıdan ön iki amortisörü de aldım, merak ettiğim aracıma uygulama yaparken aldığım amortisörleride takıyımmı yoksa yedek parça olarak depomda dursunmu golf amortisörü ile farklılığı varmıdır sadece yayları takmam yeterlimdir?

Ekli dosyalar

• 3f485305-daa1-4a2d-9c82-d67a193dd5f7.jpg
    3f485305-daa1-4a2d-9c82-d67a193dd5f7.jpg
    65.4 KB · Görüntüleme: 29
  • f15fe445-91e4-4b4e-bba7-d4e75a7e5146.jpg
    f15fe445-91e4-4b4e-bba7-d4e75a7e5146.jpg
    66.3 KB · Görüntüleme: 30
  • 9ec247d6-eaaf-4583-a9a6-525cd18bd75d.jpg
    9ec247d6-eaaf-4583-a9a6-525cd18bd75d.jpg
    96.1 KB · Görüntüleme: 33
  • ec70c40b-ed33-4056-bf61-b7232258f9d1.jpg
    ec70c40b-ed33-4056-bf61-b7232258f9d1.jpg
    170.4 KB · Görüntüleme: 33

Şimdi böyle olunca benim aklıma bir soru geldi. Bende Leon aracıma Golf amortisör sistemi taksam konfor artar mı :)

Şimdi böyle olunca benim aklıma bir soru geldi. Bende Leon aracıma Golf amortisör sistemi taksam konfor artar mı :)
servisten kendi şase numaramla ön-arka amortisör parça numaralarını aldım sonra leondaki parça no baktım leonda 023FN ile biten no golfte 023FH olarak geliyor hatta sachs gibi firmaların referans no olarak bakıncada seat 023FN vw 023FH diye gösteriyor burada fark varmıdır bilmiyorum ama iki aracada aynı amortisörü öneriyorsa fark yoktur diye düşünüyorum bende farklıdır diye biliyordum leonun dinamikleride golfe göre sert bence en büyük etken yaylar olacaktır diye düşünüyorum henüz montaj yapmadım yaptığımda sonuçları paylaşırım(y)

Hocam bende aracıma 1.5 tsi rline golf aracın yaylarını yetkili servisten şase numarası ile aldım. Kendi aracım 1.5 tsi highline golf 17 inc dijon jantlı.

İki araca ait şase numaralarından ön/arka amortisör ve yay parça numaralarını yetkili servisin yedek parça elemanı ile sistemde karşılaştırdım. Amortisörlerin kodları aynıydı. Yaylar farklıydı. Bu şekilde sipariş verdim şimdi 18 inc orjinal sebring jant ile kullanıyorum. Kışlık lastiklerle de dijonlara geçiş yapıyorum.

Sonuç: aracın düşme miktarı tam istediğim gibi. Yok tutuşu arttı, sıkılaştı baya. Konfor ise 1-2 tık azaldı diye bilirim. O da yayların sertliğinden dolayı.

Hocam bende aracıma 1.5 tsi rline golf aracın yaylarını yetkili servisten şase numarası ile aldım. Kendi aracım 1.5 tsi highline golf 17 inc dijon jantlı.

İki araca ait şase numaralarından ön/arka amortisör ve yay parça numaralarını yetkili servisin yedek parça elemanı ile sistemde karşılaştırdım. Amortisörlerin kodları aynıydı. Yaylar farklıydı. Bu şekilde sipariş verdim şimdi 18 inc orjinal sebring jant ile kullanıyorum. Kışlık lastiklerle de dijonlara geçiş yapıyorum.

Sonuç: aracın düşme miktarı tam istediğim gibi. Yok tutuşu arttı, sıkılaştı baya. Konfor ise 1-2 tık azaldı diye bilirim. O da yayların sertliğinden dolayı.
muhtemelen fr yayları ile aynı ya da çok benzer aşağı yukarı fr yaylar ile aynı olacak diye düşünüyorum bende aracımın yandan görseli varsa paylaşırmısınız

Konforu daha cok yaylar mı etkiliyor yoksa amatisörler mi?

Konforu daha cok yaylar mı etkiliyor yoksa amatisörler mi?
İkisi de etkili. Yayların esneklik katsayısına, uzunluğuna ve sarmal sayısına, amortisörlerin ki ise iç yapısındaki yağ sıkıştırma oranı, piston tasarımı vs bağlı.
Ama hangisi daha etkili derseniz amortisörler derim. Çünkü sürüş halinde sürekli titreşime maruz kaldığımız için sönümlemeler amortisörlerde gerçekleşir.

İkisi de etkili. Yayların esneklik katsayısına, uzunluğuna ve sarmal sayısına, amortisörlerin ki ise iç yapısındaki yağ sıkıştırma oranı, piston tasarımı vs bağlı.
Ama hangisi daha etkili derseniz amortisörler derim. Çünkü sürüş halinde sürekli titreşime maruz kaldığımız için sönümlemeler amortisörlerde gerçekleşir.
Aslında şunu düşünüyorum fabrikada takılan parçalar herzaman daha kaliteli oluyor hernekadar leon ve golfün amortisörleri after market olarak aynı parça numarasını taşıdada golftekilerin daha konfora yçnelik olduğunu düşünüyorum geçmişte golf 4 aracıma eibach yay takmıştım o dönemler arkadaş çevremizde toledolar leonlar felan vardı bana golf 4 daha konforlu gelirdi yay olmasına rağmen belkide aracın tokluk hissiyatı yalıtımı vs seata göre daha iyi olduğundandır bilemiyorum mesela focus aracımın amortisörlerini değiştirmiştim sachs marka amortisör takmıştım ama hiçbir zaman kendi orjinal amortisörü varken ki hissiyatı alamamıştım iyidi güzeldi ama fabrikasyon ürün çok daha kaliteliydi sanki

Aslında şunu düşünüyorum fabrikada takılan parçalar herzaman daha kaliteli oluyor hernekadar leon ve golfün amortisörleri after market olarak aynı parça numarasını taşıdada golftekilerin daha konfora yçnelik olduğunu düşünüyorum geçmişte golf 4 aracıma eibach yay takmıştım o dönemler arkadaş çevremizde toledolar leonlar felan vardı bana golf 4 daha konforlu gelirdi yay olmasına rağmen belkide aracın tokluk hissiyatı yalıtımı vs seata göre daha iyi olduğundandır bilemiyorum mesela focus aracımın amortisörlerini değiştirmiştim sachs marka amortisör takmıştım ama hiçbir zaman kendi orjinal amortisörü varken ki hissiyatı alamamıştım iyidi güzeldi ama fabrikasyon ürün çok daha kaliteliydi sanki
Ben servisten parça kodlarını internette araştırdığımda sach marka ürünler çıkıyordu bu koda ait. Vw o marka ile çalışıyor olabilir emin olmamakla birlikte.

Geri
Üst Alt