Golf 8 Bileşen koruması etkin hatası

Ilhann

Üye
İsim
İlhan YILDIZ
Merhabalar herkese 2019 yılında Golf 7.5 aracımı alarak aranıza katılmıştım. aracımı 3 sene kullandıktan sonra yine bir Golf ile yenilemek istedim,
ki hikaye burada başlıyor.
geçtiğimiz Kasım ayında 2023 model 1.0 E-TSI Style donanımlı bir Golf aldım.
ancak aracı aldığım günden itibaren multimedya hatası ile uğraşmaktayım.
Serviste Yazılım güncellemesi oldu fakat sorun halen devam etmekte.
Multimedya ekranı ''Bileşen koruması etkin'' hatası vererek bazı fonksiyonlar kulanılamaz hale getiriyor.
sizler bu sorunla hiç karşılaştınız mı? çözümü olan varmıdır? yaklaşık 2 ay oldu aracı alalı ve 4. kez servise gidiyorum.
Volkswagen e olan güvenim iyice zedelendi. artık araca her bindiğimde gözüm ekranda acaba hata verecek mi diye :(
sizlerin bu hata ile karşılaşıp, sonrasındaki süreçler hakkında fikir ve görüşlerinizi merak ediyorum.

Resim ve videolar ekleyeceğim.

Şimdiden Teşekkürler.

Golf 8'lerin multimedya sisteminin sorunlu olduğu aşikar. Bende de ara sıra "Park fonksiyonu şu anda hizmet dışı" uyarısı vererek park sensörlerini ve kamerayı kullanılmaz hale getiriyor. Nisan ayında multimedya sürümü 1766'dan 1776'ya güncellendi. Şu anda da 90S8 aksiyon kodlu kontrol üniteleri güncellemeleri var.

Benim aracımda da zaman zaman engel gördüğünde park sensörünün uyarı sesi takılı kalıyor ve stop edip tekrar çalıştırıncaya kadar geçmiyor. Uzun süredir piyasada olan bir araç için ilginç problemler.

Ben de ekimde aldım aynı aracı. Şu ana kadar 3-4 kere geri görüş kamerasının çalışmadığını ve hata verdiğini fark ettim. Başka bir sorunla karşılaşmadım ama multimedia sistemini beğenmiyorum gerçekten.

Golf 8'lerin multimedya sisteminin sorunlu olduğu aşikar. Bende de ara sıra "Park fonksiyonu şu anda hizmet dışı" uyarısı vererek park sensörlerini ve kamerayı kullanılmaz hale getiriyor. Nisan ayında multimedya sürümü 1766'dan 1776'ya güncellendi. Şu anda da 90S8 aksiyon kodlu kontrol üniteleri güncellemeleri var.
Peki güncellemeden sonra düzelme oldu mu

Sanırım en son güncelleme 25 aralık 2023 tarihinde yayınlanmış ve aracıma geçtiğimiz hafta yüklendi 1805 sürümü
ama ertesi sabah aracı çalıştırdığımda tekrar ''bileşen koruması etkin'' hatası aldım park manevra sistemini devre dışı bırakıyor 30-40 saniye sonra multimedya kendisini yeniden başlatarak düzeldi. bugün servise tekrar gittim kayıt açtırdım. serviste manevra yaparken geri görüş kamerası yine dondu.
beklemedeyim.

Peki güncellemeden sonra düzelme oldu mu
Nisandaki güncellemeden sonra günümüze kadar 1 defa yaptı sadece. Bir de güncelleme öncesi "App Connect şu anda hizmet dışı" hatası almıştım. Güncelleme sonrası onu hiç almadım.

ne kadar çok sorun var. Gerçekten çok garip

Bu sorun sadece otomatik araçlarda mı oluyor yoksa tüm golf 8 ler için geçerli mi ?

Bileşen koruması etkin uyarısı önceki nesil vag araçlarda farklı araçtan çıkan bir multimedyanın araca takılması ile ekranda beliriyordu. Daha sonra kodlama ile kaldırılıyordu.

Ama yeni bir araçta bu uyarıyı neden veriyor bilemedim.

Bu sorun sadece otomatik araçlarda mı oluyor yoksa tüm golf 8 ler için geçerli mi ?
hiç bir bilgim yok malesef. serviste verilen ikame araç benim aracım ile birebir aynı donanım ve aynı üretim yılı olduğu halde onu kullanımdığım süre zarfında hiçbir hata vermedi.

bir fark gördüm sadece benim aracımda aracı kapatıp araçtan inerken ekranda herhangi bir uyarı metini gelmiyor ( telefonunuzu unutmayın veya Güle Güle gibi ) ifadeler gelmiyor. sizlerde varmıdır ?

Bileşen koruması etkin uyarısı önceki nesil vag araçlarda farklı araçtan çıkan bir multimedyanın araca takılması ile ekranda beliriyordu. Daha sonra kodlama ile kaldırılıyordu.

Ama yeni bir araçta bu uyarıyı neden veriyor bilemedim.
acaba eski sorunlu üniteleri volswagen elden geçirip tekrardan yeni araçlarına mı koyuyor.
böyle bişeyin olması imkansız diye düşünüyorum ama belli de olmaz.

hiç bir bilgim yok malesef. serviste verilen ikame araç benim aracım ile birebir aynı donanım ve aynı üretim yılı olduğu halde onu kullanımdığım süre zarfında hiçbir hata vermedi.

bir fark gördüm sadece benim aracımda aracı kapatıp araçtan inerken ekranda herhangi bir uyarı metini gelmiyor ( telefonunuzu unutmayın veya Güle Güle gibi ) ifadeler gelmiyor. sizlerde varmıdır ?
Ben daha önce öyle bir mesaj görmedim güle güle gibi şeyler, ama hiç uyarıda almadım.

acaba eski sorunlu üniteleri volswagen elden geçirip tekrardan yeni araçlarına mı koyuyor.
böyle bişeyin olması imkansız diye düşünüyorum ama belli de olmaz.
Yani şahsen ben öyle birşey yapacaklarını sanmam ama eğer öyle birşeyde varsa pek başarılı bir elden geçirme olmamış gibi :D

Geri
Üst Alt