Golf 7 1.2 tsi manuel şanzıman yağı değişimi

Merhaba,
Yakın zamanda baskı ve balata değişimi yaptırdım. Koydukları yağ sanırım uygun değil. Yaz aylarında sorun yoktu fakat havalar biraz soğuyunca 1. vites ve geri vites zor geçer oldu. Ben TOP TEC 5300 70W 75 yağını tercih etmeye karar verdim (üzerindeki sanırım 75W80 yada daha faklı birşey)
Sadece işçilik için 750 - 1000TL isteyen hırsız ustalardan çok sıkıldım. Resmen At hırsızı olmuşlar. Kendim yapmak istiyorum. Fakat mekanizma kilit pimini sökmek için M8 denilen ucu bulamıyorum. Bunun tam kodu nedir, bilen var mı ?
adı m8 başka bir adı yok sanayiciler fare diş de diyorlar 12 köşeli oluyor

yağı boşaltmak için pimi sökünce vitesle kimse oynamasın geri zor girer yerine aklında bulunsun

https://www.nalburcuk.com/urun/izel...xEIFsF7rNjtZFCgKMTBA3z0ZUbhfydF4aAhF6EALw_wcB

adı m8 başka bir adı yok sanayiciler fare diş de diyorlar 12 köşeli oluyor

yağı boşaltmak için pimi sökünce vitesle kimse oynamasın geri zor girer yerine aklında bulunsun

https://www.nalburcuk.com/urun/izel...xEIFsF7rNjtZFCgKMTBA3z0ZUbhfydF4aAhF6EALw_wcB
Golf Mk6 PQ35 platform ile Golf Mk7 MQB platform araçlar aynı şanzıman karterini kullanır,

Ancak PQ35 ‘te (şanzıman yağ dolum tapasının) açısal eğimi ile MQB ‘deki (şanzıman yağ dolum tapasının) açısal eğimi farklıdır..!!

Esasen PQ35 platform için geliştirilmiş olan bu yağ dolum tapası, MQB platformunda açısal konumu değişmesine rağmen, dolum tapasınının konumunda bir değişikliğe gidilmeden o şekilde bırakılmıştır,

Bu sebebten MQB platform (manuel şanzımanlı) araçlarda bu yağ dolum tapasının bir görevi kalmamıştır,

Tapanın açısal konumu değiştiği için eğer ki siz bu tapayı açıp yeni şanzıman yağını oradan doludurmaya kalkarsanız, yeteri kadar yağ dolumu yapamadan yağ dışarı akmaya başlar, ve bunun neticesinde şanzıman olması gerekenden daha az yağ koymuş olursunuz, ve kısa-orta vadede şanzımana zarar vermiş olursunuz,

Üretici bu sebebten MQB platform araçlarda dolum tapası görevini yitirdiği için, yeni yağ dolumu için oradan dolum yapılmamasını yayaınladığı teknik bültende belirtmiştir.!

MQB platform araçlarda yeni yağ dolumu akünün altındaki küçük bir kapağın oradan dolum yapılması gerekir.!!

Golf Mk6 PQ35 platform ile Golf Mk7 MQB platform araçlar aynı şanzıman karterini kullanır,

Ancak PQ35 ‘te (şanzıman yağ dolum tapasının) açısal eğimi ile MQB ‘deki (şanzıman yağ dolum tapasının) açısal eğimi farklıdır..!!

Esasen PQ35 platform için geliştirilmiş olan bu yağ dolum tapası, MQB platformunda açısal konumu değişmesine rağmen, dolum tapasınının konumunda bir değişikliğe gidilmeden o şekilde bırakılmıştır,

Bu sebebten MQB platform (manuel şanzımanlı) araçlarda bu yağ dolum tapasının bir görevi kalmamıştır,

Tapanın açısal konumu değiştiği için eğer ki siz bu tapayı açıp yeni şanzıman yağını oradan doludurmaya kalkarsanız, yeteri kadar yağ dolumu yapamadan yağ dışarı akmaya başlar, ve bunun neticesinde şanzıman olması gerekenden daha az yağ koymuş olursunuz, ve kısa-orta vadede şanzımana zarar vermiş olursunuz,

Üretici bu sebebten MQB platform araçlarda dolum tapası görevini yitirdiği için, yeni yağ dolumu için oradan dolum yapılmamasını yayaınladığı teknik bültende belirtmiştir.!

MQB platform araçlarda yeni yağ dolumu akünün altındaki küçük bir kapağın oradan dolum yapılması gerekir.!!
Keşke elimizde kapağı gösteren resim olsa

Keşke elimizde kapağı gösteren resim olsa
O bölge zaten bulunamıcak bir yer değil, havalandırma kapağı mı ne vardı, küçücük bir kapak gibi bişey şuan hatırlıyamadım, zor olan bulmak değil zaten görmemek imkansız.

G055512A2
Bu yağ ı kullanmanı tavsiye ederim
Arabanın en onemli yeri , Zaten 60/70 binde bir değişim yapıyorsunuz
Bak simdi ekstra masraf yapıyorsun
Arkadaslar mutlaka
Aracın motor ve sanzımanla alakalı bakımlarını ve degisimlerini orjinal malzemelerle yapalım
Tabiki bu benim gorusum

Ekli dosyalar

• IMG_8935.jpeg
    IMG_8935.jpeg
    224.5 KB · Görüntüleme: 15
G055512A2
Bu yağ ı kullanmanı tavsiye ederim
Arabanın en onemli yeri , Zaten 60/70 binde bir değişim yapıyorsunuz
Bak simdi ekstra masraf yapıyorsun
Arkadaslar mutlaka
Aracın motor ve sanzımanla alakalı bakımlarını ve degisimlerini orjinal malzemelerle yapalım
Tabiki bu benim gorusum
Her manuel şanzımanın yağı birbirinden farklıdır, o sebebten şasi no ile sorgulama yaptırmak en doğrusu olacaktır. Sizin araca uyumlu olan başka bir araca uyumlu olmayabilir.

Bu golf7 manuel araclarda kullanılan yağ birde dsg için kullanılan var
Benim yazdığım manuel vites olan ve bütün vw audı Skoda ve Seat aracların hepsınde kullanılablır bu yağı ben birkaç kez kullandım yurtdışında vw bayisinin sattığı bu yag
bana dediği bütün manuel vw audı Skoda Seat araçlarında kullanılıyor
Ben yardım amaçlı kullandıgım yağı yazdım sende haklı olabılırsın tabiki

Bu golf7 manuel araclarda kullanılan yağ birde dsg için kullanılan var
Benim yazdığım manuel vites olan ve bütün vw audı Skoda ve Seat aracların hepsınde kullanılablır bu yağı ben birkaç kez kullandım yurtdışında vw bayisinin sattığı bu yag
bana dediği bütün manuel vw audı Skoda Seat araçlarında kullanılıyor
Ben yardım amaçlı kullandıgım yağı yazdım sende haklı olabılırsın tabiki
Dediğiniz yer yanlış bilgi vermiş,

5 ileri Manuel, 6 ileri Manuel, şanzıman tip koduna ve motor gücüne göre uyumlu olan yağ farklılıklar gösteriyor,

Aşşağıdaki yağların hepsi Manuel şanzıman yağıdır, ancak burada önemli olan şey (3 veya 4 haneli) şanzıman tip kodu dur.!! Yani her yağ her araca uyumlu değildir,
G 055 512 A2
G 052 527 A2
G 052 171 A2

Bu dediğinizi ilk defa duydum ben tekerleği çevirerek doldurdum bir de yaklaşık 500km yol yaptıktan sonra tekrardan kontrol ettim seviyede bir değişim yoktu bahsettiğiniz yerden doldururken seviye tapasını söküp oradan taşana kadar mı doldurmamız gerekiyor

Bu dediğinizi ilk defa duydum ben tekerleği çevirerek doldurdum bir de yaklaşık 500km yol yaptıktan sonra tekrardan kontrol ettim seviyede bir değişim yoktu bahsettiğiniz yerden doldururken seviye tapasını söküp oradan taşana kadar mı doldurmamız gerekiyor
İlk defa duymanız çok normal çünkü herkesin bildiği birşey değil, VW ‘nin yayınladığı TSB bakım/onarım talimatı bu şekildedir.

MQB platform (manuel) araçlarda seviye tapası işlevini yitirmiştir. Dediğim yerden ince bir akvaryum hortumu ve huni yardımıyla tavsiye edilen kapasite kadar dolum yapılıyor.

İlk defa duymanız çok normal çünkü herkesin bildiği birşey değil, VW ‘nin yayınladığı TSB bakım/onarım talimatı bu şekildedir.

MQB platform (manuel) araçlarda seviye tapası işlevini yitirmiştir. Dediğim yerden ince bir akvaryum hortumu ve huni yardımıyla tavsiye edilen kapasite kadar dolum yapılıyor.
bahsetmiş olduğunuz yere bakıyım teşekkürler

şanzıman yağı değişimini kendisi yapmak isteyen olursa yararı olur belki diye paylaşayım dedim

Ekli dosyayı görüntüle 70474yağı boşaltmak için gereken alyanlar m8 ve 17Ekli dosyayı görüntüle 70475şanzıman tarafından yağı boşaltmak için sökülen yer burası
Ekli dosyayı görüntüle 70476 diferansiyel tarafından boşaltmak için de burası sökülüyor
Ekli dosyayı görüntüle 70477tam tersi tarafta biraz üstte de yağ seviye kontrol tapası var dolumu da buradan yapıyoruz
Ekli dosyayı görüntüle 70479Ekli dosyayı görüntüle 70480
ben bahçe hortumu ile doldurdum
bazı yağ bidonlarında kendinden uç oluyor direk delikten içeriye sıkabiliyorsunuz
yağ doldurmak için geri vites müşürünü söküp oradan şırınga ile dolduranlar da var
inşallah faydalı olur
Hocam 1.4 tsi kullanıcısıyım 2017 model. Servis şanzıman yağının değiştirilmediğini, kapalı bir kutu olduğunu ancak ciddi bir sorun ve bakım söz konusu olursa açıldığını söyledi. İnternette 60.000 civarı değiştirilmesinin iyi olduğunu görmüştüm ama yetkili servis böyle bir konunun söz konusu olmadığını söyledi. Değiştirmeli miyim sizce?

Manuel olsun, DSG olsun ikisine de 75w yağ koyuluyor. Yani sabit 75 numara yağ. VW kendi yağ üreticisi değil, öyle çok kaliteli bir yağ sattıklarını da hiç sanmıyorum. Üç kuruşluk yağı dünya paraya satıyorlar. Manuel araçlara 70w75 , 75w , 75w80 bu üçünde oluyor diye biliyorum. Üzerindeki VW onayına dikkat etmek lazım.. Kısacası WV orta yolu bulmuş. Özel servislerde febi 75w koyuluyor.

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt