2 ay serviste kalan araçta akü sorunu

volkanb

Yeni Üye
İsim
Volkan
Merhabalar, aracım kazadan dolayı 2 ay serviste kaldı. 2 gün önce teslim aldım. Danışman akünüz zayıf ya yazılımı kaldırın yada yenisini alın dedi. Ben de araç 2 ay burdaydı o yüzden olabilir mi dedim hayır dedi, sarj ettim ben ama tam almıyor tarzı birşey dedi.

Aracı servisten alınca bindiğimde de ekranda uyarı verdi zaten.
Sonuç olarak 2 gün kullanmam sonrasında bu sabah araç marş almadı.

Not: 2 sene önce de start-stop, abs ağrızası vs yakmıştı ama düzelmişti sonra. Ben bujilerden diye düşünmüştüm ozamanlar.

Araç 2013 model 1.2 tsi golf, km 113k.

Hiç servise uğraşmayıp yenisini alıp geçeyim mi, bu tarz birşey yaşayıp tavsiyesi olan var mıdır?

Hocam akünüzü en son ne zaman değiştirdiniz onu da yazarsanız daha sağlıklı yorumlar alabilirsiniz.

Aracı ben 2020 temmuzda almıştım, 2021’de eski sahibiyle konuştuğumda daha birkaç senesi vardır demişti.

Aracı ben 2020 temmuzda almıştım, 2021’de eski sahibiyle konuştuğumda daha birkaç senesi vardır demişti.
2020 model aracımın aynı şekilde aküsü zayıf diyordu. Garantiden sıfırıyla değiştirmiştim 2022 de. Eğer uzatılmış garantiniz varsa değiştirmeleri gerekir. Öncesinde aracı bir elektronik kontrole alıyorlar saçma birşey takılmamışsa değiştiriyorlar sıfırıyla.

TSI motorlarda 58, 59, 69 veya 70Ah akü bulunur, öncelikle kaputu açıp, akünüzün Ah değerini öğrenin, Sonrasında alacağınız akünün (üretim tarihini) satıcıdan teyit ediniz.!!

2022 üretim olmasın,
Satıcı akü için; abi yeni parti bunlar daha yeni geldi 2023 üretim der ise, akünün hangi ay üretildiğini öğrenin,

2023 yılı Ocak-Şubat veya Mart ayında üretilmiş ise o aküden uzak durun, Satıcı: akülerin raf ömrü 2 yıl falan gibi cümleler kuranlar olabiliyor, böyle söylemleri dikkate almayınız, rafta veya depoda 3-4 aydan fazla beklemiş bir akünün (sıfır akü) olmasına rağmen kullanılmadan önce 3-8 saat arası şarja bağlanması gerekir. Bu sebebten alacağınız akünün en geç Nisan-Mayıs 2023 üretimi olmasına dikkat ediniz,

Akünün üretim tarihini nerden bilicem..?
-Varta akülerin üzerinde (yan duvarında) 14 haneli bir kod bulunur ve aynı kod garanti üzerinde de yazar, Bu 14 haneli kodu söylerseniz, size akünün üretim tarihini (gün/ay/yıl) olarak söyleyebiliriz.

Not: Aracınız TSI motor olduğu için (EFB tip) akü almalısınız, bazı satıcılar abi standart tip akü de uyar hem daha uygun olur gibi saçma söylemleri olursa dikkate almayınız.!

Merhabalar, aracım kazadan dolayı 2 ay serviste kaldı. 2 gün önce teslim aldım. Danışman akünüz zayıf ya yazılımı kaldırın yada yenisini alın dedi. Ben de araç 2 ay burdaydı o yüzden olabilir mi dedim hayır dedi, sarj ettim ben ama tam almıyor tarzı birşey dedi.

Aracı servisten alınca bindiğimde de ekranda uyarı verdi zaten.
Sonuç olarak 2 gün kullanmam sonrasında bu sabah araç marş almadı.

Not: 2 sene önce de start-stop, abs ağrızası vs yakmıştı ama düzelmişti sonra. Ben bujilerden diye düşünmüştüm ozamanlar.

Araç 2013 model 1.2 tsi golf, km 113k.

Hiç servise uğraşmayıp yenisini alıp geçeyim mi, bu tarz birşey yaşayıp tavsiyesi olan var mıdır?
2 ay yatan aracın aküsü kesin dibe iner! Üstelik bu arabayı arada oradan oraya taşımak için çalıştırılmışsa bırak akünün bitmesini, sülfatlaşma da oluşmuştur. Öncelikle bu servisin sorumluluğundadır. Kendilerine teslim edilen aracın aküsünün başına, bulunduğu süreye bağlı olarak neler geleceğini bilmeleri gerekir. Servise durumu aktarıp akünün taraflarınca yenilemelerini ısrarla talep edin. 2 ay sürecek bir işlemde sizin akünüzü söküp başka bir ikame akü araca takmaları gerekirdi. Ya da kutuplardan birini bekleme esnasında söküp arada bir şarj edilmeliydi. Sonuç alamazsanız yeni akü almadan bir akücüde sülfatlaşmayı giderici redresör şarjı yaptırarak (bu bir gün sürebilir) aküyü kendine getirebilirsiniz. Aracımdaki kayıt kamerasının açık kalmasından dolayı benzer bir durumla karşılaşmıştım. 20 günü geçti yaptığım işlem işe yaramış görünüyor. Aracı seyrek kullansam da bir haftalık beklemelerde de sorunsuz marş yapıyor.

İlgili konu; https://www.golftutkusu.com/topic/20560-sorun-akue-mue-baska-birsey-mi/post-370939

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Aracın üzerindeki Varta 60ah EFB akünün aynısından aldım. İşlerim ve araca da ihtiyacım olduğu için servisle hiç uğraşmak istemedim. İyi forumlar.

Geri
Üst Alt