Klimanın değişik halleri

volkannehir

Yeni Üye
İsim
Volkan
Arkadaşlar 2013 tdı golf 7 aracım var dijital klimalı aracımda şöyle bir problem var genellikle şehir için kullandığım yada kısa mesafeli uzun yol yaptığım(klimaya ihtiyaç duymamak) için fark edemedim daha önce sanırım. Güneşli bir günde 8 saat gidince bariz anladım ama, sıkıntı şu aracın klimasını açtığımda soğutuyor normal soğuklukta ancak 100 km üzeri hızlara çıktığımda sadece normal hava üfler soğuklukta hava üflüyor bozuk diyeceğim ışıkta duruyorum soğuk üflüyor tekrar baya serinlik oluyor araç içi sonra hız tekrar 100 üzerine çıktığında yine soğukluktan eser kalmıyor neredeyse, hatta eds olan bi noktada 50 km hızlarda gittim bir süre soğuk soğuk üfledi eds bitti hızlandım yine bi müddet sonra tekrar ılık ılık sanki klima açık değilmiş gibi üfledi biraz uzun oldu yazı ama başına gelen bu 800 km yol yaptım birçok kez denedim sonuç hep aynı düşük hızlarda soğuk üfleme yüksek hızda sanki klima kapalı normal hava üfleme , sebebini bilen, başına gelen, çözüm ile ilgili fikri olan varmı acaba

@volkannehir bahsettiğiniz durumu, bir de iç sirkülasyonu aktif yapınca dener misiniz? Klima ayarlarınız autoda mı? İki taraf da senkron halinde aynı sıcaklıkta mı ve kaç °C ? Araç hızı yükselince klima sıcaklığını en düşüğe indirmeyi denediniz mi?

Upvote 0
@volkannehir bahsettiğiniz durumu, bir de iç sirkülasyonu aktif yapınca dener misiniz? Klima ayarlarınız autoda mı? İki taraf da senkron halinde aynı sıcaklıkta mı ve kaç °C ? Araç hızı yükselince klima sıcaklığını en düşüğe indirmeyi denediniz mi?
İç sirkülasyon aktif denedim değişim olmuyor iki tarafta senkron aynı değerde, en düşük low a da aldım, iki tarafı aynı derecelerde örn:17,18 yada bi taraf 17 diğer taraf 19 vs gibi kombinasyonlarda denedim sonuç aynı düşük hızlarda sıkıntı yok klimaya ne komut verirsem yerine getiriyor yüksek hızda sanki soğutma işlemi çalışmıyor normal hava üflüyor

Upvote 0
İç sirkülasyon aktif denedim değişim olmuyor iki tarafta senkron aynı değerde, en düşük low a da aldım, iki tarafı aynı derecelerde örn:17,18 yada bi taraf 17 diğer taraf 19 vs gibi kombinasyonlarda denedim sonuç aynı düşük hızlarda sıkıntı yok klimaya ne komut verirsem yerine getiriyor yüksek hızda sanki soğutma işlemi çalışmıyor normal hava üflüyor
Daha önce bu şekilde bir durum şikayete rastlamadım. Ben de fark etmedim. Diyeceğim acaba yüksek hızda motora yükü azaltabilir diye devredışı kalıyor olabilir mi? Bence değil. Olursa da şaşırmam. Ancak sonuç olarak devir esasına bakmalı..

Deneyeceğim uygun olduğumda.

Upvote 0
@volkannehir bahsettiğiniz durumu denedim ancak soğutma aynı seviyede devam ediyor. Yani hızla bir bağlantısı yok.

Ne olabilir? Klima gazı (seviye) ile alakalı olabilir. Klima motoru ile alakalı olabilir. Akü gücü yetersizliği ya da alternatörün beslemesi zayıflıyor olabilir. Diğer yandan uzun yolculuk olduğu için olmuş olabilir. Tamamen olasılıklar üzerine..
Özetle net olarak şu sebepli diyemem.
"Sanki" dediğinize göre de varsayım olduğunu düşünüyorum ancak defalarca da denemişsiniz.

Bende çözüm yok..

Upvote 0
@volkannehir bahsettiğiniz durumu denedim ancak soğutma aynı seviyede devam ediyor. Yani hızla bir bağlantısı yok.

Ne olabilir? Klima gazı (seviye) ile alakalı olabilir. Klima motoru ile alakalı olabilir. Akü gücü yetersizliği ya da alternatörün beslemesi zayıflıyor olabilir. Diğer yandan uzun yolculuk olduğu için olmuş olabilir. Tamamen olasılıklar üzerine..
Özetle net olarak şu sebepli diyemem.
"Sanki" dediğinize göre de varsayım olduğunu düşünüyorum ancak defalarca da denemişsiniz.

Bende çözüm yok..
Geldiğim yolun geri dönüşü de olacak bakalım nasıl bir durumla karşılaşacağım, devam ederse gittiğimde memlekete baktırırım artık

Upvote 0
benim araçta böyle bir sorun hiç olmadı ayarladığım derecede sabit soğutuyor gerektiğinde yavaşlıyor sonra tekrar hızlanıyor ama içeriyi hep aynı serinlikte tutuyor
ama babamın jettası ile uzun yola giderken ölen üzeri aşırı sıcaklıkta klima devre dışı kalmıştı ufak bir molada tekrar düzeldi sonra bir süre gidince tekrar soğutmayı kesmişti sonra farkettim ki hızlanınca kesiliyor durunca veya yavaşlayınca motora yükü azaltınca düzeliyordu , baktırdık ustalar anlamamış herşey normal demişti sonra öyle sattık aracı bilmiyorum nasıl oldu

Upvote 0
benim araçta böyle bir sorun hiç olmadı ayarladığım derecede sabit soğutuyor gerektiğinde yavaşlıyor sonra tekrar hızlanıyor ama içeriyi hep aynı serinlikte tutuyor
ama babamın jettası ile uzun yola giderken ölen üzeri aşırı sıcaklıkta klima devre dışı kalmıştı ufak bir molada tekrar düzeldi sonra bir süre gidince tekrar soğutmayı kesmişti sonra farkettim ki hızlanınca kesiliyor durunca veya yavaşlayınca motora yükü azaltınca düzeliyordu , baktırdık ustalar anlamamış herşey normal demişti sonra öyle sattık aracı bilmiyorum nasıl oldu
Biraz bakındım internette golf yada başka bir vw aracında böyle şikayette bulunan bende pek bulamadım ama başka bir markada aynı şikayyette bulunan bir mesaj gördüm klima gaz basınç sensörü adlı bir parçadan sebep sıkıntı yaşanmış parça değişince düzelmiş sorun belki öyledir benimde tatil dönüşü özellikle tekrar tekrar deneyeceğim klimayı sorun devam ederse bi usta ile görüşürüm artık

Upvote 0
Aynı sorunun benzerini ben de yaşıyorum, yalnız bende hız fark etmiyor araç kliması bir süre sonra rölanti modda çalışmaya başlıyor ve soğutmuyor. Kontağı aç kapa yapınca düzeliyor ama 10-15 dakka sonra bir daha düşüyor. Maalesef bütün yaz bu durumu yaşadım.

Upvote 0

Geri
Üst Alt