Aracın birden kendi kendine fren yapması

Genco53

Üye
İsim
Gencay
Araç
Golf VII
Herkese merhaba,
Tatlı bir rampada ayağım frende yavaş yavaş 5-8km hızla giderken araç bir anda otomatik fren yapıyor. Tırrrrrt diye fren pedalını kendine çekerek zınk diye duruyor. ( sanki abs freni yapmışsın gibi) bu durum her zaman olmamakla birlikte ara ara oluyor. Bir kere de yine aynı hızda geri gelirken yaptı. Ekranda hiçbir uyarı işareti de yok.
Uzun süre forumda da baktım birşey bulamadım. (2013 golf highline 147000kmde )
Bunu nasıl yorumlayabiliriz ?

Auto hold açıkken yapar üstad. Kapatın ihtiyaç halinde açarsınız düğmesi el freninin yanında zaten..
Herkese merhaba,
Tatlı bir rampada ayağım frende yavaş yavaş 5-8km hızla giderken araç bir anda otomatik fren yapıyor. Tırrrrrt diye fren pedalını kendine çekerek zınk diye duruyor. ( sanki abs freni yapmışsın gibi) bu durum her zaman olmamakla birlikte ara ara oluyor. Bir kere de yine aynı hızda geri gelirken yaptı. Ekranda hiçbir uyarı işareti de yok.

Upvote 0
el frenini kendiniz çekin, el freni ile zınk diye "kendi yaptığı fren" ile aynı ise "el freni düğmesinin" üzerine bir sıvı dökülmüş bozulmuş veya basit oksitlenmiş olabilir. Araç 2013 model olduğu için park sensörlerinin freni tetiklemesi o modellerde yoktu park sensörleri çok kirli ise belki onlar tetikler sistemi dedim ama 2013 modelde bu özellik yok.

Sorun %90 el freni butonunda

Upvote 0
Bazen benim aracimda da oluyor. Otopark girisi gibi bir rampaya girerken sensorler arac carpiyor sanarak fren yapiyor diye dusunmustum ben de. Manevra freni yapiyor diye dusunmustum yani.

Upvote 0
Bazen benim aracimda da oluyor. Otopark girisi gibi bir rampaya girerken sensorler arac carpiyor sanarak fren yapiyor diye dusunmustum ben de. Manevra freni yapiyor diye dusunmustum yani.
aracınız yeni o yüzden park sensörleri fren yaptırabiliyor. Arkadaşın araç 2013 model.

Upvote 0
2013 model benim aracımda da aynısı oluyor yavaş giderken sistem durduğunuzu sanıp auto hold u devreye sokuyor sanırım kronik bir sorun

Upvote 0
el frenini kendiniz çekin, el freni ile zınk diye "kendi yaptığı fren" ile aynı ise "el freni düğmesinin" üzerine bir sıvı dökülmüş bozulmuş veya basit oksitlenmiş olabilir. Araç 2013 model olduğu için park sensörlerinin freni tetiklemesi o modellerde yoktu park sensörleri çok kirli ise belki onlar tetikler sistemi dedim ama 2013 modelde bu özellik yok.

Sorun %90 el freni butonunda
Auto hold tuşunda yaşanan bir arıza sebebiyle o düğme tamamen yeni değişti. Öncesinde de ( eski düğme) çok kısa sürede kullandığım için bu durumu yaşamamıştım.
Parça orjinal olarak alınıp takıldı.

Upvote 0
Herkese merhaba,
Selamlar, iyi bayramlar..
Bu sorunu birkaç haftadır bende yaşamaya başladım ve çözüm bulamıyorum. Servise götürdüm auto hold kapatarak kullan, bi sorun olsa ekranda yazar dedi :)
Bana daha kalıcı bi çözüm lazım. Var mıdır öneriniz ?

Beni asıl tedirdin eden kısım bu sorunu 8-10 km hızla giderken değilde 90-100 le giderken yapar mı ?

(2016 Manuel golf midline plus / 54 bin km)

Upvote 0
Bu sorunu birkaç haftadır bende yaşamaya başladım ve çözüm bulamıyorum. Servise götürdüm auto hold kapatarak kullan, bi sorun olsa ekranda yazar dedi :)

Beni asıl tedirdin eden kısım bu sorunu 8-10 km hızla giderken değilde 90-100 le giderken yapar mı ?

Fazla tedirginlik iyi değil. Rahat olun..

Upvote 0

İyi bayramlar,
Bacanağımın arabası 2013 golf onda da aynı, işyerinde 2014 bir golf var onda da aynı. Yüksek hızlarda öyle bir şey yapacağını sanmıyorum, bu kadar kritik bir manevranın mutlaka bir hata kodu yazması gerekir ama yok.
Tam olarak çözemedim.

Upvote 0
Cevaplarınız için teşekkürler. Bugün iki tane servise gittim uzun bi süre test sürüşü yapıldı, bilgisayara bağladılar ama ne hata kaydı var ne de gözüken bir sorun.

Firatt35 dediği gibi biraz rahat olmak lazım galiba :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt