GOLF 7 Volant değişimi hk.

Mekin

Üye
İsim
Mekin
Dostlar merhaba,

Daha önceki konularda volan sorunuyla alakalı yorumlar yapmıştım. Aynı sorunları yaşayan golf kullanıcıları ile bu forumda görüştük konuştuk. Şöyle bir sorum olacak... aracımda rölantide titreme ve bazı bozuk yollarda kasisler vs.. geçerken metalin metale vurma sesi gelmekte. Birçok işlem yaptım aracıma en son götürdüğüm usta ile görüştükten sonra emin olduk ve aracın volantında (oynar göbekli) boşluk olduğunu ve titremenin bundan yaptığını söyledi. Bu titreme ve gelen sesden dolayı çok uğraşlar verdim. Buji değişiminden tutun yağ değişimine testlerine kadar masraf yaptım.

Asıl konuya gelmek istiyorum. Araştırmama göre iki tip volant var bu araçlarda biri 129 diş diğeri ise 132 diş. Eğer aracın mevcut volantı 129 diş ise 129 dişilk volan takılması yönünde. LUK markasına bakıyorum bende başka marka bakmadım. Revizyonlu volanttan da kaçıyorum açıkcası. Şase no ile sorgulamam da bazı sitelerde farklı LUK markasının modelleri çıkıyor emin olamadım. Aracımda 129 mu 132 dişlimi volantın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Bu volant konsuunda deneyimli ve bilgili ustalarımızdan yardıma ihtiyacım var.

2016 Golf 1.2 TSİ BMT 110hp

Aracımın yetkili servis geçmişine baktığımda kavrama değişmiş fakat volan ile ilgili bir bilgi göremedim. Yetkili servis kavramayı değiştirip volanı bırakmış olabilir mi?
Aracım 147000kmde , kavrama değişim kmsi 100000km.
Bundan sonra nasıl bir yol izleyebilirim?

Upvote 0
Olabilir başkan. Belki volan işlemini dışarda da yaptırmış olabilir veya olmayabilir. Servisde görünen herşey gerçeği yansıtmıyor malesef. Revizyonlu volanı önermiyorlar mesela aynı sorunu tekrarlama yapabiliyor. Sizin sorununuz belki volandan da kaynaklanmıyordur. Öksürme tarzında silkeme yapıyor mu peki yoksa normal titriyor mu? Ben rölantide titreme sorunu için şu sırayı izleyerek gözlemledim;
  • Buji ve bobin kontrolü (bujilerin ve bobinlerin belki değişmesi gerekiyordur)
  • Kompresör testi
  • Gaz kelebeği
  • EGR valfi (tıkanmalardan dolayı yapabiliyor
  • Motor kulakları kontrolü (motorun sallanıp sallanmadığını kontrol etmek için)
  • Volant (daha maliyetli olduğu için sona bıraktım)

Son düzenleme:
Upvote 0

Geri
Üst Alt