Golf 1.4 TSI ACT BMT 150 PS DSG - Fazla mı uç oldu bilemedim :(

renault'un anahtarsız giriş sistemi gerçekten efsane olacak kadar başarılı bence. Anahtarsız isminin hakkını sonuna kadar veriyor :)  

en kötü sistemde bmw'de ki anahtarsız motor çalıştırma. kapıyı açmak için anahtarı cebimden çıkardıktan sonra motoru düğmeyle çalıştırsam ne olacak :)  anahtarsız çalıştırma standart, anahtarsız giriş opsiyon nasıl bir akıl mantık ürünü hiç anlamıyorum :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet arkadaşlar bu gün doğuş otoya gidip aracı yakından görme fırsatım oldu ve bir de test sürüşü gerçekleştirdim. 

Showroom da iki adet golf bulunuyordu. Bunlar Midline Plus, AllStar ve ikiside manueldi. Malesef Highline TSI bir araç ellerinde yoktu. Mevcut olan araçları yakından inceledim. Allstar olan da işçilik ve malzeme kalitesi beni tatmin etti diyebilirim. Arka koltuk bölümünde ortadan şarf geçtiği için biraz kalabalık bir ailenin sığması sıkıntılı gibi geldi bana. Araca 5 kişi de binmeyiversin canım. Neyse ki bekarım :) Arka koltuk mesafesi, geniş bagaj gibi şeyler şu an için sorun olmayacak bir durum. Takıntılı değilim bu konuda. Ses sistemi gayet iyi bir çok araçta böyle ses sistemi yok ben görmedim. Fakat benim opsiyon olarak istediğim dynaudio excite ses sistemi ile müthiş olur diye düşünüyorum.

İstediğim opsiyonlar ile beraber yaklaşık 113 bin civarı bir fiyat çıkarıldı. Sipariş geçilip araç teslim edileceği sırada o zaman ki fiyat üzerinden eğer devam ederse dostdrive indirimi ve bayi indirimi ile beraber %4 indirim olabileceği söylendi Bursa doğuş otoda. Hatta şöyle dedim %5 ve %5.5 indirim alanlar oluyor maks yapabileceğiniz bu mu diye, malesef ancak bu kadar yapabiliyormuş arkadaşlar.

Gelelim test sürüşüne Dizel DSG li bir Highline ile test sürüşüne çıktım. İlk başta insan biraz affallıyor direksiyon üzerindeki tuş takımları olsun elektronik fren olsun, Auto Hold olsun işte ne bileyim dokunmatik ekran v.s farklı geliyor daha bir teknolojik daha bir yenilikçi tabi bunlar zamanla alışılacak şeyler. Koltuk ve sürüşü rahat konforu güzel. Sol sinyal verip yola çıktığımızda camları tamamen kapatıp klimayı açtırdım. Yol ve dışarının sesini az da olsa içeri alıyordu araç. Yani şöyle diyeyim arkadaşımda 2013 modeldi yanlış hatırlamıyorsam fiat punto vardı onunkinden biraz daha sessiz diyebilirim. Benim beklentim daha iyi bir ses yalıtımıydı. Çünkü testlerde özellikle yalıtım konusunda çok iyi olduğu vurgulanıyordu. Yol tutuşu ve sürüş dinamikleri de beklentimin biraz gerisinde kaldı. Mesela keskin bir viraja biraz sert girdim araç kendini atmadı ve sıkıntı olmadı ama beni tedirgin etti. Dizel araç olmasına karşı hızlanması gayet iyiydi sanki benzinli araba kullanıyor gibiydim. Hani dizellerde olur ya tır tır tır diye hırıldar motor ben hiç duyamadım dediğim gibi sanki benzinli bir araç kullanıyor gibiydim. Frenleri yumuşak ve anında öne yapıştırıyor insanı sağlam tutuyor. Bir süre kullanıp alışmak gerekecek. Aracı sport moda aldığımda artık motorun sesini daha iyi duyabiliyordum ses değişti fakat yaklaşık 110-120km gibi bir hıza çıkmama rağmen direksiyon yeterince sertleşmedi gibi geldi bana hala yumuşaktı. Bunlar benim ilk izlenim ve tecrübelerim oldu.

Açıkcası tek bir test sürüşünde bazı şeyler yanıltıcı olabilir. Beklentilerimide gereğinden fazla tutmuşta olabilirim. Tam bir fikir sahibi de olamadım. Aracı daha iyi anlamak açısından en kısa zamanda bir golf kiralayıp çok daha fazla vakit geçirmem gerektiğini düşünüyorum. Şimdi kiralık bir aracın kullanımından doğan bazı sıkıntıları olabilir fakat bunu yapmak istiyorum. Ondan sonra daha sağlıklı bir karar verebilirim diye düşünüyorum. Bursa da bakalım kiralık bir Golf bulabilecekmiyim :)

@KuntiZ

Değerli Hocam 

Kiralık Golf bulmak kolay... etrafınızda Central rent a car varsa vardır.  Ancak hemen hepsi dizel comfortline... Tek bir tane Highline gördüm şimdiye kadar.. nereden mi biliyorum? Ben de Dizel benzinli motor fark etmez Highline kiralık araç arıyorum da ondan. :)

Yine de iyi şanslar dilerim.

Siparişinizi İstanbul'daki bir bayiden verin Hocam.. şu anda Dost drive indirimi ile birlikte Bayi indirimi toplamı %5 indirimle altında olana sipariş vermeyin. Ve bunu baştan koşul olarak satış müdürüne sormasını isteyin. Mecburen soracaktır ST. Ve kabuk eden siparişi geçersiniz.  En az 4 depo yakıt ile de güle güle gezin...

Bana kalırsa dizel ısrarına sahip değilseniz ACT bağımsız süspansiyon ve yol tutuş farkını test etmelisiniz. Dikkatli kullanımda dizellere kafa tutabilecek kadar ekonomik olabilecek silindir kapama  teknolojisini kullanir. Ama gazladığınızda lastik rendesi bir canavardır. 

Ayrıca mutlaka DCC öneririm. 

Veya spor jant

Hatta ikisini birden... Normalde bu ikisini birden alamazsınız ancak DCC uyumlu Golf R yayları satan dostumuzdan bu yayları uygun fiyata edinebilirsiniz. 

Anladığım kadarıyla limitler de kullanmayı tercih ediyorsunuz.

bu durumda 17" jant da rahatsızlık verecek ağırlık transferini ancak 18 inch jantlarla bertaraf edebilirsiniz. 17" jantlar dan çok fazla beklenti olmamalı  çünkü gündelik kullanımda limitleri zorlamadan güvenli kullanım imkanı sunarken konfor dan ödün vermek istemeyen aile aracı modunda bir donanım seviyesidir.yani 18 ve hatta 19 inch jantlar tam size göre. Ancak DCC ile 19 inch jantlar comfort modda size 17 inch ten farksız bir konfor sunacaktır...

Hayırlı olsun 

@KuntiZ

Değerli Hocam 

Kiralık Golf bulmak kolay... etrafınızda Central rent a car varsa vardır.  Ancak hemen hepsi dizel comfortline... Tek bir tane Highline gördüm şimdiye kadar.. nereden mi biliyorum? Ben de Dizel benzinli motor fark etmez Highline kiralık araç arıyorum da ondan. :)

Yine de iyi şanslar dilerim.

Siparişinizi İstanbul'daki bir bayiden verin Hocam.. şu anda Dost drive indirimi ile birlikte Bayi indirimi toplamı %5 indirimle altında olana sipariş vermeyin. Ve bunu baştan koşul olarak satış müdürüne sormasını isteyin. Mecburen soracaktır ST. Ve kabuk eden siparişi geçersiniz.  En az 4 depo yakıt ile de güle güle gezin...

Bana kalırsa dizel ısrarına sahip değilseniz ACT bağımsız süspansiyon ve yol tutuş farkını test etmelisiniz. Dikkatli kullanımda dizellere kafa tutabilecek kadar ekonomik olabilecek silindir kapama  teknolojisini kullanir. Ama gazladığınızda lastik rendesi bir canavardır. 

Ayrıca mutlaka DCC öneririm. 

Veya spor jant

Hatta ikisini birden... Normalde bu ikisini birden alamazsınız ancak DCC uyumlu Golf R yayları satan dostumuzdan bu yayları uygun fiyata edinebilirsiniz. 

Anladığım kadarıyla limitler de kullanmayı tercih ediyorsunuz.

bu durumda 17" jant da rahatsızlık verecek ağırlık transferini ancak 18 inch jantlarla bertaraf edebilirsiniz. 17" jantlar dan çok fazla beklenti olmamalı  çünkü gündelik kullanımda limitleri zorlamadan güvenli kullanım imkanı sunarken konfor dan ödün vermek istemeyen aile aracı modunda bir donanım seviyesidir.yani 18 ve hatta 19 inch jantlar tam size göre. Ancak DCC ile 19 inch jantlar comfort modda size 17 inch ten farksız bir konfor sunacaktır...

Hayırlı olsun 
Murat abi Dizel ısrarım yok zaten dizel araç bakmamıştım. Test aracım dizeldi. Yani TSI ve DSG bir highline  test etmek istedim ama malesef edemedim. Bursa da Central rent a car var. Yarın kısmetse arıcam internetten buldum telefonunu. Highline olmasa bile comfortline da razıyım çünkü test sürüşü yeterli gelmedi. Malum maddi olarak sınırlarımı zorlayarak yeni bir araç alma niyetine girdim ve sonradan da pişman olmak istemem. Bu nedenle içime sinmesini istiyorum. Bu fiyatlara çıkmışken içimden bir ses neden yeni makyajlı bmw 1 serisinide test etmiyorsun diye haykırıyor. Biliyorum bu opsiyonlar bmw de olmayacak ama kafamda fikir vermesi açısından da olabilir diye düşünüyorum.

Diyelim Golf de karar kıldım ve buradakiler %4 den fazla indirim yapmıyorlar. İstanbuldan sipariş vermek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Hangi bayiler bu indirimlere meyilli ve eş dost tanıdıkda yok :(  Telefon ile halledilebilir mi? Diyelim oldu 16 plaka alma şansım var mı?

Bir de aklıma birde sipariş olayında önümüzdeki ay verip sene sonuna denk getirip daha fazla indirim alabilirmiyim diye bir soru işareti de var.

Küçük bir hatırlatma yapayım hafızamız tazelensin. İstediğim opsiyonlarla araç aşağıdaki gibi. Gerçi birde app connect diye bir seçenek çıkmış diyorlar ama sanırım bu opsiyonlar  ile zaten VAG kullanarak android telefonlar ile mirror kink yapılabiliyor diye okumuştum. Böylelikle telefon üzerindeki navigasyonu ve bir çok şeyi birebir kullanabilmek için ki bu benim istediğim bir şey. Hatta VAG ile font assit ve şerit takip asistanı da açılıyor olması gerekiyor.

Model: Highline + 78.400,00 ₺
Motor Seçimi: Golf 1.4 TSI ACT BMT 150 PS DSG + 15.600,00 ₺ 
Renkler: Saf Beyaz ya da Tungsten Gri
Kapı Seçenekleri: 4 Kapı
İç Döşeme Renkleri: TW - Titanyum Siyahı (Antrasit/Koyu gri)
Multimedya Highline: ZCB - Radio "Composition media"
Geri park kamerası: KA1 - Geri park kamerası (ZBA ile alınamaz) + 609,11 ₺
Anahtarsız giriş çalıştırma: 4I3 – Anahtarsız giriş çalıştırma + 1.095,04 ₺
ergoActive: PB4 - 14 yöne manuel ayarlanabilen ergoActive spor sürücü koltuğu + 1.172,03 ₺ 
Adaptif şasi kontrolü "DCC": PDD - Adaptif şasi kontrolü "DCC" ve sürüş profili seçme + 2.652,05 ₺ 
Adaptif hız sabitleyici ve şehir içi acil fren desteği (ACC): PF2 – Adaptif hız sabitleyici ve şehir içi acil fren desteği + 1.873,54 ₺ 
PJ8 – 18″ Durban Alüminyum Alaşım Jantlar 7.5J x 18 – lastikler 225/40 R18 (1G9 ve PSF ile birlikte alınabilir) 1.329,44 ₺
Stepne (Dynaudio alınırsa 1G6 zorunlu): 1G6 - Yer tasarrufu sağlayan stepne - 429,46 ₺
Panaromik açılır cam tavan: PS1 – Panaromik açılır cam tavan + 3.100,33 ₺
Dinamik light asist: Dinamik light asist + 1.454,35 ₺ 
Ön Farlar - DLA ile zorunlu: PXD - Bi-Xenon farlar, led gündüz farlar ve dinamik far asistanı + 1.593,00 ₺
Dynaudio Excite Ses sistemi : 9VH - Dynaudio Excite Ses sistemi + 1.945,00 ₺ - Olmazsa olmaz istediğim bir opsiyon müzik dinlemeyi severim 

Murat abi Dizel ısrarım yok zaten dizel araç bakmamıştım. Test aracım dizeldi. Yani TSI ve DSG bir highline  test etmek istedim ama malesef edemedim. Bursa da Central rent a car var. Yarın kısmetse arıcam internetten buldum telefonunu. Highline olmasa bile comfortline da razıyım çünkü test sürüşü yeterli gelmedi. Malum maddi olarak sınırlarımı zorlayarak yeni bir araç alma niyetine girdim ve sonradan da pişman olmak istemem. Bu nedenle içime sinmesini istiyorum. Bu fiyatlara çıkmışken içimden bir ses neden yeni makyajlı bmw 1 serisinide test etmiyorsun diye haykırıyor. Biliyorum bu opsiyonlar bmw de olmayacak ama kafamda fikir vermesi açısından da olabilir diye düşünüyorum.
Bana kalırsa test imkanı BMW de daha fazla ve test yetmezse bir günlük kiralama da etkili bir yöntem..

Her zaman söylerim bu ikisi C segmentinde olsalar da gece ile gündüz kadar farklıdırlar. BMW'nin ve Golf'ün kendilerine göre artıları ve eksileri var ve en önemlisi donanım değil sürüş zevki ve tarzı. BMW arkadan itişli karakteriyle yumuşak huylu Golf'e benzemez. Biraz yağmur yağar veya limitler zorlanırsa arkadan itişli tecrübesine sahip değilsek ne zaman ne yapacağı belli olmayan huysuz bir rodeo atı gibi sizi silkeleyip atabilir. Dediğim gibi en önemlisi hesabınıza uyuyorsa veya alabilecek durumdaysak mutlaka ama mutlaka BMW'yi de test edin derim; çünkü ister Golf ister BMW olsun aldığınız marka veya modelden ziyade sizin aradığınızı bulmanız ve mutlu olmanız önemli.. 

Diyelim Golf de karar kıldım ve buradakiler %4 den fazla indirim yapmıyorlar. İstanbuldan sipariş vermek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Hangi bayiler bu indirimlere meyilli ve eş dost tanıdıkda yok :(  Telefon ile halledilebilir mi? Diyelim oldu 16 plaka alma şansım var mı?
Bana kalırsa bu kadar dolu bir aracı zaten Bursa'dan sipariş vermeyin çünkü eline yüzüne bulaştırabilir. ACC ve Paralel park Assist aldığınızda sürüş konfor paketi düşecek mesela. Bu durumda Parelel park assist'i 500 liraya almış olacaksınız. bu durumda çevrenizdeki sürüş yolu göstergesi etki alanı da genişleyecek mesela.

İstanbul'da büyük bayileri aramanızı öneririm. Eğer aradığınız ilgi ve yaklaşımı bulamazsanız en son Altur'dan satış şefi Umut Bey'i aramalısınız, indirim konusunda da kendisi size yardımcı olabilir ve size yardımcı olacak bir ST ne yönlendirecek ama daima siparişinizi kontrol edecektir. Telefonla aramak ve bankaya cepten veya bankaya talimat vererek 1000 lira kapora çıkartmak yeterli. Geriye sadece vekalet ve satış sözleşmesini imzalamak kalıyor. 

Plakanız zaten ikamet ettiğiniz il veya ilçeye göre çıkacaktır. Sorun yok bu konuda.

Bir de aklıma birde sipariş olayında önümüzdeki ay verip sene sonuna denk getirip daha fazla indirim alabilirmiyim diye bir soru işareti de var.

Küçük bir hatırlatma yapayım hafızamız tazelensin. İstediğim opsiyonlarla araç aşağıdaki gibi. Gerçi birde app connect diye bir seçenek çıkmış diyorlar ama sanırım bu opsiyonlar  ile zaten VAG kullanarak android telefonlar ile mirror kink yapılabiliyor diye okumuştum. Böylelikle telefon üzerindeki navigasyonu ve bir çok şeyi birebir kullanabilmek için ki bu benim istediğim bir şey. Hatta VAG ile font assit ve şerit takip asistanı da açılıyor olması gerekiyor.
Buraya App connect eklenebildiğini söyleyen dostlarımız var. Sİz de sipariş vermek istediğiniz yerin ehil olup olmadığını anlamak için soracağınız gizli soru da bu olabilir. App Connect hakkında bilgileri yoksa oradan sipariş vermeyin .

Son bir tavsiye..

Orijinal fabrika çıkışlı 19" Luxor veya 18"Malllory veya GTI Jantları Santiago da sipariş verebilirsiniz.... Benzerini görme olasılığınız yok..

125 liği sattıracaksınız bana :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Biraz önce Central rent a car arayıp görüştüm. Ellerinde 20 temmuz da müsait manuel bir golf 7 ve 26 temmuzda DSG li bir araç daha varmış. Fakat DSG li aracı kiralayan aylık kiralamış uzatma ihtimali var diyor. Bakalım araştırmaya devam ediyorum. Aklınıza bir şey gelirse lütfen beni bilgilendirin.

Tecrübeleriniz ve tavsiyeleriniz gerçekten önemli dikkate alıp bu doğrultuda devam edicem. Dediğiniz gibi istanbuldan sipariş vermek daha mantıklı gözüküyor. Zaten internet üzerinde aracı oluşturup konfigürasyon kodunu ist deki st ye ilettiğimde istediğim aracı görücektir. VW nin kendi konfigürasyon sisteminde pararlel park asistanını bir türlü göremedim sanki yok. golftutkusu nun kendi konfigüratöründe WDB olarak ekleniyor fakat fiyatı olduğu gibi yansıtıyor ACC ekli olmasına rağmen yani 113 bin den 115 bin civarına çıkıyor fiyat paralel park asistanı 500 liraya gelmemiş oluyor. Ben mi yanlış anlıyorum anlayamadım bu kısmı.

Aslında jant konusunda aşağıdaki hoşuma gidiyor da ismi nedir boyutu nedir sipariş verilebiliyor mu hiç bilmiyorum.

2Z6E0d.jpg

OnurD7 dedi:
@KuntiZ Golf R jantı bu ancak sonradan taktırabilirsiniz sipariş verilemiyor.
Doğru bilgi. :)

Pretoria jantlar modele özgüdür ve bu model Golf R'dır. 

Sonradan taktırmak mümkün elbette. Replikaları da var ancak orijinalini Kunzmann isimli Alman firma üretiyor ve Almanyadan kendi aracıyla gelen veya kamyonculuk yapan bir tanıdık varsa pekala getirtilebilir.

Burada da orijinal satış link ve  fiyatı:

https://www.kunzmann.de/shop/en/wheels-golf7-volkswagen-5-spoke-r-light-alloy-wheel-set-pretoria-19-inch-vw-golf-7.htm

Geri
Üst Alt