Manuel Şanzıman Yağı Değişimi

Yetkili servis değişmeli/ değişmemeli gibi bir yorum yaptımı
Yetkili servise göre bu yağ ömürlük. 60.000 KM dolana kadar beklemek en mantıklısı sanırım zaten o zamana kadar araç 8 yaşına gelmiş olur.

Yetkili servise göre bu yağ ömürlük. 60.000 KM dolana kadar beklemek en mantıklısı sanırım zaten o zamana kadar araç 8 yaşına gelmiş olur.
Ben baskı balata değişimini 56000 kmde yaptım 8 yaşında iken aracım, o zaman değişti şanzıman yağı. Ama tarih anlamında hangisi doğrudur bilemiyorum

Özellikle motor yağından başlayıp
Fren hidroliği + sanzuman yağıyla devam eden

Yutub filmlerinde fix sahne!

Ustamız Tapayı açıyor

Tahliye başlıyor.

Offf kapkara olmuş yazıkkk yaaaa .

Bu numunelerin Kapkara olması ? Hizmet süresinin kesin bittigi anlamına gelirmi?

Oksidasyonun kaçınalmaz sonucu tamam kararmadır kabulde...

Bu kapkara yağı

Sanayi ve teknoloji bakanlıgı/TSE/TÜBİTAK laboratuvarına gönderdinmi ki de ?

Viskoz testleri
Isınma katsayısı testleri
Okside olmamıs Saf Mineral yogunluk tespiti yapıpta

Tümünden sınıfta kaldı yağ pert sonucu çıkıyor??

17 den 47 ye sigara ictim/ iciyorum.

Ciğerler bu durumda ?

Naapcaz degiştircezmi cigerleri ? Sehir hastanesinde ?

Bir sanzuman yağını 40.000 de boşaltın kapkara çıkar zaten

IMG_20230718_212150.jpg

Rica ederim, 130 bin civarı yağ kararmış kötü çıktı yağı değişmez şanzımanın diyen usta iyi ki değiştik dedi durdu doğru orj ürünü kullandıktan sonra zararı olacak sıvı yok,
Benim araç polo 2012 manuel 233.000 km de daha önce şanzıman yağı değişimi oldumu bilmiyorum ama değişsem zararı veya arıza çıkartırmı kararsız kaldım. Volkswagen orjinal yağı nedir kimse bilmiyor sadece 75w 80 diyorlar.

Benim araç polo 2012 manuel 233.000 km de daha önce şanzıman yağı değişimi oldumu bilmiyorum ama değişsem zararı veya arıza çıkartırmı kararsız kaldım. Volkswagen orjinal yağı nedir kimse bilmiyor sadece 75w 80 diyorlar.
Bir sorun olduğunu düşündüğünüz içinmi yoksa keyfimi değiştireceksiniz ? Bu önemli bir konu..

@hasanhasan Zararı olmaz yanlış yağ konulmadığı sürece faydasını görürsünüz.
Detaylara girmeden motor yağı kadar stresli ortamda çalışmadığından değişmese de olur denerek ertelenen ve sonrasında ciddi maliyet çıkaran bir durum ..

300k ye gelmiş komşumun aracını kullandım şanzımandan az ses geliyor abi baktıralım dedim usta yağı kaba aldı, 800ml yağ çıktı yağın 3 de 2 si buharlaşmış keçelerden vermiş.. vs.. devam etseydi Örnek: binlira değil belki 20 binlira masrafı olacaktı.

benim araç manuel : 75w90 tam sentetik gear 300 kullandım 2 litre + Mos2 katkı attım / Sonrasında vites halatlarını yağladım şu anda inanılmaz konforlu ( Siz bana bakmayın ) En azından yağ değişin.. :) Araçta sorun yoktu ama bana göre önlem almak şart ,, Şunu unutmamak lazım araç üzerinde bulunan tüm sıvıların belli ömürleri var.

Detaylara girmeden motor yağı kadar stresli ortamda çalışmadığından değişmese de olur denerek ertelenen ve sonrasında ciddi maliyet çıkaran bir durum ..

300k ye gelmiş komşumun aracını kullandım şanzımandan az ses geliyor abi baktıralım dedim usta yağı kaba aldı, 800ml yağ çıktı yağın 3 de 2 si buharlaşmış keçelerden vermiş.. vs.. devam etseydi Örnek: binlira değil belki 20 binlira masrafı olacaktı.

benim araç manuel : 75w90 tam sentetik gear 300 kullandım 2 litre + Mos2 katkı attım / Sonrasında vites halatlarını yağladım şu anda inanılmaz konforlu ( Siz bana bakmayın ) En azından yağ değişin.. :) Araçta sorun yoktu ama bana göre önlem almak şart ,, Şunu unutmamak lazım araç üzerinde bulunan tüm sıvıların belli ömürleri var.
Şanzıman yağının kalan miktarına boşaltmadan nasıl bakabiliriz? Varmı bilginiz?

İlerde çok masraf çıkarmasın diye yağ değişimi yapacağım ama doğru yağ bulmada zorlanıyorum. Her markayı öven var,yeren de var. Volkswagen polo 2012 manuel cgg motor. Tamirci diyorki gerek yok,tamirci diyorki bisey olmaz hangi marka diyorum bilmem diyor.

@Firatt35 motor yağı gibi çubuk yok 150 bin aşmışsa araç değiştirin gitsin toplamda 2 litre yağ

@hasanhasan
Tamircilere kalırsa hidrolik antifrizde ömürlük değiştirmeyip sorun yaşadığınızda dalga geçer gibi neden değişmedin diyene çok denk geldim. ürünü alın usta bunu değiştir diyaloğa girmeyin az para alacakları işlere genelde bahane üretiyorlar ..
Yağınız 75w80 marka size kalmış motul castrol lique molly veya diğer markalar.

Castrol TRANSMAX Manual V 75W-80​

MOTUL MOTYLGEAR 75W-80

Liqui Moly GL5 75w80

Bir sorun olduğunu düşündüğünüz içinmi yoksa keyfimi değiştireceksiniz ? Bu önemli bir konu..
Sorun olduğu değilde aracıma titizlikle kullanmak istiyorum o yüzden bakımlı olsun parçalar rahat çalışsın diye ilerde bana büyük maliyet çıkarmasın sabit maaş ile çalışıyorum.

@hasanhasan
Tamircilere kalırsa hidrolik antifrizde ömürlük değiştirmeyip sorun yaşadığınızda dalga geçer gibi neden değişmedin diyene çok denk geldim. ürünü alın usta bunu değiştir diyaloğa girmeyin az para alacakları işlere genelde bahane üretiyorlar ..
Yağınız 75w80 marka size kalmış motul castrol lique molly veya diğer markalar.

Castrol TRANSMAX Manual V 75W-80​

MOTUL MOTYLGEAR 75W-80

Liqui Moly GL5 75w80
Katılıyorum şuan gerek yok diyen ilerleyen zamanlarda sorun çıkarsa şanzıman araç senin değişsin deseydin derler. Motor yağı castrol konuldu şanzıman da castrol kullanayım o halde. Serviste 1 lt yağ 800 tl. Shell bizde küçük ebatta yok denildi.
Bilgi için teşekkürler efendim.

Şanzuman yağı

Değisecek !! kabul, net, kesin

Teknik Optimal değisim Km ?? fetvası verecek+ verebilecek olan var mı?

(Kapkara olmuş bahanesi Hariç)

Şanzuman yağı

Değisecek !! kabul, net, kesin

Teknik Optimal değisim Km ?? fetvası verecek+ verebilecek olan var mı?

(Kapkara olmuş bahanesi Hariç)
Fetva demeyelim de :) en azından 10 yılına gelmiş 150 bini aşmış araçta değişsin o kadar olacak. :) Yoksa şanzıman içindeki grup bilya prizdirek bilyası ses yapabilir. :) özellikle manuel vag grubu şanzımanları ustalar çok seviyor uğultu ses sorunu dert değil diyene sorun yok dağılana kadar devam :)

Fetva demeyelim de :) en azından 10 yılına gelmiş 150 bini aşmış araçta değişsin o kadar olacak. :) Yoksa şanzıman içindeki grup bilya prizdirek bilyası ses yapabilir. :) özellikle manuel vag grubu şanzımanları ustalar çok seviyor uğultu ses sorunu dert değil diyene sorun yok dağılana kadar devam :)

Benim araç 2014 model km de yüksek dediğiniz gibi de malesef 4. Viteste uğultu var..

Geri
Üst Alt