2015 1.4 TSI Golf Aracımın direksiyonu gereğinden fazla sert

emrdmrc

Üye
İsim
emre demirci
Merhabalar , bugün biraderin aracına binince fark ettim aynı model araçlar ama onun direksiyonu pamuk gibi yumuşacık manevra yaparken kendi aracım hiç abartısız 3 kat daha sert dönüyor , tam olarak sert değil tabi ama aynı araca binince açıkça fark ediliyor hatta diğer arabada direksiyonu ani hareket ettirmeye korkarak kullandım diyebilirim kendi aracımdaki sertliğe alıştığım için,
aklıma takıldı araştırdım internette , direksiyon hidroliği normal seviyede lastik hava basınçları normal rotlar akslar sağlam herhangi bir ses ve boşluk yok kendi aracımda tam kırım açıları falan normal arıza tespiti için cihaza bağlattım hiçbir arıza geçmişi ve aktifi yok ama bariz şekilde direksiyon sert ve diğerini görünce arabadan soğuttu beni resmen :(
aracımda başaran clover takılı ve en üst yükseklikte basık değil esnemesi falan da gayet yeterli ,
başına gelen duyan veya bu durumla ilgili önerisi olan üstatlarım varsa önerilerini paylaşırsa sevinirim , nasıl olacak bu neden bu kadar sert acaba
en son satacağım aracı kurtulacam gidecek az kaldı :D

hocam her seyi yapmissiniz masallah bir de lastikleri karsilastirin

225/40/18 riken 19 uretim 2015 tdi takili aracim
205/55/16 michelin energy saver 15 uretim 2015 1.4 tsi takili aracim
225/40/18 michelin primacy4 20 uretim 2015 1.4 tsi takili aracim

sertlikten yumusakliga gore siraladim

ebat disinda uretim yili da etki eder

arabadan sogumak icin yeterli bi sebep degil bence☺️

hocam her seyi yapmissiniz masallah bir de lastikleri karsilastirin

225/40/18 riken 19 uretim 2015 tdi takili aracim
205/55/16 michelin energy saver 15 uretim 2015 1.4 tsi takili aracim
225/40/18 michelin primacy4 20 uretim 2015 1.4 tsi takili aracim

sertlikten yumusakliga gore siraladim

ebat disinda uretim yili da etki eder

arabadan sogumak icin yeterli bi sebep degil bence☺️

225 45 R17 orjinal ebatlardaki lastikler takılı bende michelin ps4 markası ve diğer araçtada aynı ebat lastikler okadar farkeder mi bilemedim söktürüp komple jantlarla değiştirip denecem mi acaba :unsure:

Vcds ile ayarlanabildigini duydum ne kadar doğru bilmiyorum
abi menüde esp sport-etkin-kapalı seçenekleri var bende diğer araçda sadece etkin ve kapalı var acaba kodlama ile bişeler yapmış olabilirler mi aklıma geldi şimdi

@emrdmrc İki aracın lastik basınçlarını aynı anda eşitleyip test ettiniz mi? @Doganbarismazlum ile ikimizde de 7,5 TSI DSG araç var, 19” jant, aynı marka model lastik, aynı coilover takılı. Benim araç start-stop ile stopta beklerken direksiyon hareket etmiyor. Dün onun aracını kullandım, aynı durumda stopta iken direksiyon yağ gibi akıyordu. Öncesinde de ufak çukurlardan geçerken lastik basıncının yüksek olduğunu söylemiştim. (Belki de benimki düşüktür.) Ben buna yordum ama eşit şartlarda tekrar denemek lazım.

hocam 18 den 16 lik crossclimate lastige gectigimde bile ayakkabiyi cikarip da terlik giymisim gibi oluyor, aracin sertligi kayboluyor

elektronik destekli direksiyonlarimiz oldugu icin vcds ile ayarlanmasi mumkun olabilir, ama spor surus yol tutusu icin sertligi sever, surus profiliniz sporsa sert kalmasi faydali olabilir benim dusunceme gore

Aracı aldığımdan beri yaklaşık 2.5 yıl oldu lastikçi ye gidip rot ayarı yaptırmamıştım geçenlerde uğrayıp yaptırdım, direksiyon meğer dönmüyor muş benim, çok farketti direksiyonun yumuşaklığı

Aracı aldığımdan beri yaklaşık 2.5 yıl oldu lastikçi ye gidip rot ayarı yaptırmamıştım geçenlerde uğrayıp yaptırdım, direksiyon meğer dönmüyor muş benim, çok farketti direksiyonun yumuşaklığı
Akşam çıkışta rot-balansa sokayım gidip belkide ondandır hiç yaptırmadım bende her sene yazlık kışlık lastik değişip duruyoruz , gerçi titreme falan olmuyor ama bakalım ne çıkacak

Kodlama ile direksiyon sertliği ayarlanabiliyor, sanıyorum sürüş modu olmayan araçlarda comfort ayarda, bende sürüş moduda mevcut o yüzden direksiyon sertlik kodlamasında sürüş moduna göre ibaresi seçili. Sizde spora alınmış olabilir

Akşam çıkışta rot-balansa sokayım gidip belkide ondandır hiç yaptırmadım bende her sene yazlık kışlık lastik değişip duruyoruz , gerçi titreme falan olmuyor ama bakalım ne çıkacak
Titreme dolayısı ile balans yaptırmıştım, rot ilk defa yaptırdım herhangi bir sorun yoktu araçta, uzun yola çıkacam diye yaptırmak istedim, iyide oldu

rot-balans yaptırdım , dot4 yağ eklettim . bilgisayara bağllayıp direksiyon seçeneğini otomatikten conforta aldırdım ama pek birşey değişmedi :(

Suçu modifiyeye atmayı sevmem ama coiloverınızın montajında bir hata veya mo taj yapmak için süspansiyon bir yerleri kasmış olabilirler. Vcds kontrol edildiyse üstüne bu dediklerinizi yaptıysanız geriye pek bir şey kalmıyor gibi.

Önceki sahibi vcdsfe garip bir ayar girmedi ise son çare direksiyon sistemindeki parçaların tel tek sökülüp denenmesi gerekecek

Merhabalar , bugün biraderin aracına binince fark ettim aynı model araçlar ama onun direksiyonu pamuk gibi yumuşacık
Diğer araç Golf 7 mi Golf 7.5 mu ?

7.5 ların direksiyonu 7 ye göre bariz çok yumuşak çünkü.

Diğer araç Golf 7 mi Golf 7.5 mu ?

7.5 ların direksiyonu 7 ye göre bariz çok yumuşak çünkü.
2 araç da golf 7
Suçu modifiyeye atmayı sevmem ama coiloverınızın montajında bir hata veya mo taj yapmak için süspansiyon bir yerleri kasmış olabilirler. Vcds kontrol edildiyse üstüne bu dediklerinizi yaptıysanız geriye pek bir şey kalmıyor gibi.

Önceki sahibi vcdsfe garip bir ayar girmedi ise son çare direksiyon sistemindeki parçaların tel tek sökülüp denenmesi gerekecek
sanırım cloverlerden dediğiniz gibi başka birşey kalmadı hatta ustaya altlardaki, aks, z -rot bilye lastik ne varsa baktırdım hepsi sapasağlam sıkıntı yok dedi ,
ne zamandıır aklımda önlere orijinal amortisörleri taktırmak bu da bahane olur belki araştırayım çok masraflı birşey olmayacaksa onları çıkarttırıp orijinale döneyim en iyisi

Geri
Üst Alt