Jump to content

Orhan Okay

5 inç yeni Mib 2 MirrorLink ünite taktırdım. Tecrübelerim...

Recommended Posts

Merhaba dostlar; 

Golf 7 2014 Comfortline aracıma ne zamandır multimedya arayışı içerisindeydim. Aracımda Bluetooth destekli ekran olmadığı için öncelikli isteğim telefonla eller serbest görüşmek ve müzik dinlemekti. Üzerindeki Composition Color ne yazık ki CD ve SD kart dışında hiçbir şeyi desteklemiyordu. Aftermarket ürünleri de hiç sevmiyorum. Arayüzü orjinal olan bir ünite hep tercihim oldu...
Çin üretimi 5GG035280 kodlu ürünü birkaç ay önce internette farkettim. Forumlardan birinde yazarken oradaki bir dostum kendine iki adet alacağını birini almak isteyip istemediğimi sordu. Okyanus aşırı alışverişten biraz çekinen biri olarak teklifi hemen kabul ettim. Böylelikle medya arayışım son buldu.
Ürünü önce özel bir VW servisinde tornavida ile kanırtarak çıkarmaya çalıştıkları ve çizik içinde kalan konsol parçasına rağmen kolayca monte ettiler. Zaten tak çalıştır ürün. Park sensörünüz yok ise siz de kapınızın önünde ama mutlaka plastik spatula ile monte ederek dakikalar içinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak aracımın park sensörü var,  korktuğum başıma geldi ve OPS ekranı bir türlü medyada gözükmedi. 
Daha sonra İzmir de Alkız Otomotiv, İstanbul Ender Elektronik ten kodlama desteği alarak 250 TL karşılığında OPS sensörünün de ekranda gözükmesini sağladı. Ürün bedeli 139 dolar + 250 TL OPS için kodlama ücreti tuttu. 
Golf 7 comfortline sahipleri, bluetoothlu ekran alacağım diye abuk subuk medyalara para vermeyin diye bu paylaşımı yapmak istedim. Ben çektim siz de çekmeyin. 

Ürün orjinal yazılım. Bluetooth desteği harika. İki ve daha fazla telefon tanıyabiliyor. Bluetooth üzerinden kaliteli müzik stream i yapabiliyorsunuz. Hatta Spotify gibi uygulamalarda şarkı atlama, geri alma, başlat, durdur, ses aç-kapa yapabiliyorsunuz. Telefonla görüşme ses kalitesi çok iyi. Golf 7 ile birebir uyumlu. Hatta eski medyam takılı iken olmayan bazı ekstra özellikler de geldi. Örneğin; Ekolayzır ayarları, artık ESP tamamen medyadan kapatılabiliyor, vs... iPhone iPod olarak görünüyor. iPhone 5 te SMS desteği var. (6S te yok- denendi) Uyumlu Android telefonlar için iki yollu Mirrorlink var. Bunu henüz denemedim. Ama çalıştığı ekran görüntülerine rastladım. Ürün orjinal VW ürünü sanırım. Çin genel pazarda bunu satmaya başlamış ancak 2016 model Jetta gibi araçlarda bu yıl sonunda standart sunulmaya başlanacakmış. Dokunmatik hassasiyeti bir iPad kadar iyi. (Composition Color gibi değil) 

Sorusu olan varsa yanıtlamaya hazırım. Herkese selamlar. 

IMG_0373.jpg

IMG_0374.jpg

IMG_0375.jpg

IMG_0376.jpg

IMG_0377.jpg

IMG_0388.jpg

IMG_0389.jpg

IMG_0391.jpg

IMG_0392.jpg

IMG_0393.jpg

IMG_0394.jpg

IMG_0395.jpg

IMG_0396.jpg

IMG_0397.jpg

IMG_0398.jpgIMAG0968.jpg.e3a4b83bf7f52cdf9ef4ef64936c4d77.jpg

baltazar, TASKIN52, ricikli ve 1 diğer bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Üzerinde ayrıca USB girişi var. USB 3 desteği var sanıyorum. Bunu yarın deneyeceğim. Bir telefondan müzik dinlerken diğerini görüşmeler için ayarlayabiliyorsunuz. 
Bence tek eksi tarafı sadece İngilizce ve Çince dil yüklü olması. 

IMG_0404.jpg

IMG_0405.jpg

IMG_0406.jpg

IMG_0407.jpg

IMG_0408.jpg

IMG_0409.jpg

IMG_0410.jpg

IMG_0411.jpg

IMG_0412.jpg

IMG_0413.jpg

IMG_0414.jpg

IMG_0415.jpg

IMG_0416.jpg

IMG_0417.jpg

IMG_0418.jpg

IMG_0419.jpg

IMG_0420.jpg

IMG_0421.jpg

IMG_0423.jpg

IMG_0424.jpg

IMG_0425.jpg

IMG_0426.jpg

IMG_0427.jpg

IMG_0428.jpg

IMG_0429.jpg

IMG_0430.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Orhan Okay Orhan Hocam ellerinize sağlık, çok detaylı bir açıklama olmuş :)  Orijinalliği bozmadan yükseltme yapmak isteyen hocalarımız için hem cebe, hem de göze hitap eden bir tercih olmuş. Maliyeti de cabası, güle güle kullanın :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Değerli hocam, süper bir ürün bulmuşsunuz, orijinallik bozulmadan ihtiyacınız olan herşeyi elde etmişsiniz. Bu ürününün 6,5 olanı olsa bende alabilirim. Bir de yakında bir güncelleme ile Türkçe dil desteği olacağını da tahmin etmekteyim.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aradığım ürün, süper fiyat yanlış anlamadım değil mi 139$

direksiyon üzerindeki tuşlar çalışıyor sanırım, BT cihaz üzerindemi geliyor ekstra kablo, mikrofon vs. gerekmiyormu? 

Birde hangi site üzerinden aldınız?

@orhan okay

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

android telefon ile mirrorlink denerseniz ...ve çalışırsa gerçekten on numara ürün fiyatına göre...

orhan okay arkadaşım hayırlı olsun diyorum...

mirrorlink in çalışıp çalışmadığını da teyit edersen çok iyi olcak...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

herkese cok tesekkur ederim. evet 139 dolar yani 389 tl. mirrorlink i yarin bir ogrencimin telefonundan deneyecegim. hemen sonucu yazarim. Bluetooth cihazin icinde dahili olarak var. Ve ekstra mikrofon kablo vs de gerektirmiyor. usb ve sd girisin hemen yaninda yine dahili mikrofonu var. telefonu cok fazla test ettim bugun. Ses cok cok net puruzsuz. Aliexpress ten almisti. Aliekspreste "mib 2" diye aratirsaniz kesin vardir bikac tane. izmir de denemek isteyenler aracimda inceleyebilirler. direksiyon tuslari da calisiyor. ses acma kapama parca atlama vs. cihaz sadece vw icin yapilmis zaten. ekstra olarak asr disinda esp yi tamamen kapatma ozelligi degetirde benim aracima. Montajda da herhandi bir kesme delme islemi yok. sadece anten bizim golflerde cift, bu da tek girisli. jack in ucunu biraz torpulemek yetti. herkese iyi geceler. kusura bakmayin telefondan yazdim imla hatalarim olabilir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Orhan Okay hocam aliexpres ve internette baktim ama bulamadim, urunun linki yada saticinin adini paylasirsaniz daha rahat bulabilirz.

Bu urun anladigim kadariyla gumruge takilmamis. TRT bandrolunden dolayi sikinti cikarttilarmi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@umitbt Gümrüge takılmamış evet. Alırken 70 Euro altında bir fiyat yazmasını ve satıcıya "hediye" diye belirtmesini söylerseniz gümrüğe takılma olasılığı zaten çok az. 

http://tr.aliexpress.com/item/Original-Golf-7-MK7-VII-Radio-MIB-System-Support-Bluetooth-Car-Info/32540547329.html?spm=2114.010208.3.1.hS4Mp2&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201602_2_10017_10005_10006_10034_10021_507_10022_10020_10018_10019,searchweb201603_8&btsid=8d7817a3-c5be-4437-9cad-cb1e6a30e15e

Ben 3 - 4 aynı satıcıda aynı ürünü buldum. Bu bulduğum 84 dolar sadece :) Biz pahalıya bile almışız. Fiyat şaka gibi ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Orhan Okay yazdı:

teşekkür ederim @erkanz & @OSCAR WILD  evet 380 liraya bence iyi bir medya çözümü. Üstelik Android telefon kullanıyorsanız bu ekrandan MirrorLink ile kullanmak da keyifli olacaktır. 

Orhan hocam hayirli olsun tekrardan :) linkini verdigin urun kargoyla 152 dolara geliyor :) daha pahali oluyo :)http://m.aliexpress.com/item/32589605754.html?productId=32589605754&productSubject=Genuine-5-inch-2-Generation-MIB-CD-System-support-Bluetooth-onboard-computer-5GG-035-280-5GG035280&tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail   ben cihazlari buradan aldim. Digerini benim araca almadim oda arkadasin aracta . Ayni zamanlarda bende zenec taktirdim. Arkadasta da iphone var ve onda sensor yok oda sorunsuz kullaniyor. Ben bu kadar iyi cikacagini gercekten dusunmuyordum. Mevcut 5 in cihazdan daha iyi . Dil sorununu ender elektronikle bi konusun derim. Ben konusmustum siparis vermeden once eger orjinal ise yukleriz demisti turkce dil. Verdigim linkteki satici kendisi cihaz bedeli olarak 20 dolar yazmisti o yuzden gumrukte kutuyu acmamislar bile.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, enpisagor yazdı:

Değerli hocam, süper bir ürün bulmuşsunuz, orijinallik bozulmadan ihtiyacınız olan herşeyi elde etmişsiniz. Bu ürününün 6,5 olanı olsa bende alabilirim. Bir de yakında bir güncelleme ile Türkçe dil desteği olacağını da tahmin etmekteyim.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

6.5 olani da var . 650 dolar ama o . Ve bunu alinca cerceve torpido degisimide gerekiyor. Toplamda 2600 lere cikiyor ve gumrukte ne olur bilemem .ama gumruktede sorun cikmaz fiyatini 20 dolar falan yazdirin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, umitbt yazdı:

@orhan hocam aldığınız ürün le bu verdiğiniz linkin kalite farkları var sizin ürün orjinalden farksız görünüyor. 

Teşekkürler link için 

Urunleri ben almistim ustte verdigim linkten aldim dusunenler oradan alabilir. Satici biraz uyuz ama  urun kaliteli. Ops sorunu vardi ne yapacaz dedim yoksa cihazi geri gonderecem dedim hala cevap yazmadi.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, Orhan Okay yazdı:

@umitbt Gümrüge takılmamış evet. Alırken 70 Euro altında bir fiyat yazmasını ve satıcıya "hediye" diye belirtmesini söylerseniz gümrüğe takılma olasılığı zaten çok az. 

http://tr.aliexpress.com/item/Original-Golf-7-MK7-VII-Radio-MIB-System-Support-Bluetooth-Car-Info/32540547329.html?spm=2114.010208.3.1.hS4Mp2&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201602_2_10017_10005_10006_10034_10021_507_10022_10020_10018_10019,searchweb201603_8&btsid=8d7817a3-c5be-4437-9cad-cb1e6a30e15e

Ben 3 - 4 aynı satıcıda aynı ürünü buldum. Bu bulduğum 84 dolar sadece :) Ben pahalıya almışım. 

Orhan hocam ayrica ops ile ilgili sorunu saticiya yazdim hala cevap yazacak. Dispute actim. Soylediginiz ozellikleri acmiyor diye. Kismi para iadesi isticem alabilirsem size gonderirim geri.bakalim denicem sansimi. Basindan beri saticiya uyuz oldum.cevap vermiyor hicbirseye. Bu saticida golf 7 icin orjinal cok sey var .katlanir ayna var kargoyla 230 dolara falan geliyo. 1 sene icin de dugun donemim gecsin onuda alacagim valla :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: yer_ucagi_34
      Herkese merhabalar, yeni konuma hoşgeldiniz. Bu sefer farklı bir konu ile karşınızdayım.
      Bilgisayar alanında duayen diyebileceğimiz Değerli  @yusufacs  hocam kendi aracına uygulamış bunu. Israrla nasıl yaptığını sormama rağmen söylemiyor. Daha önceden @yusuf hocam da yapmıştı fakat iPhone’da ve böyle yatay şekilde komple telefon ekranını yansıtmayı ilk defa görüyorum. Ayrıca bunu fabrika çıkışlı 5” ekrana yapmış olduğunu yine ilk defa görüyorum.
      Benim araca da yapacağına söz verdi, sabırsızlıkla bekliyorum. Benim araca yaparken detaylı foto video atmaya çalışırım. @silvershadow @Nfk @[email protected] @fcsrn @Ender @Alperen099

@Jesi Hocamızın aracına da uygulamamızı gerçekleştirdik. 6.5” ekrana yaptığımız ilk uygulama oldu aynı zamanda.

• Yazan: mersamut
      Merhaba arkadaşlar,
      aracıma usb'den telefonu bağladığımda mirror link ile hakaret halinde görüntü izlemek istiyorum.
      örneğin youtubeden bir video açtığımda madia player da görmek istiyorum.
      internetten passata veya skodaya kodlama yapan gördüm.
      ancak konuyla ilgili bir tecrübem yok.
      bana yol gösterir misiniz?
      hangi kablo ve nerden almalıyım...
      yada daha önce yapan var mı?
      yoksa hiç uğraşmadan bu işi yapan bir yere mi yaptırmalıyım?(kabloyla sonradan başka bir işlem yapacağımı sanmıyorum)
      önerilerinize ihtiyacım var..

• Yazan: fcsrn
      Bugün @deniz Hocamızla yazışırken, ünlü satıcımız Patrick'in artık Türkiye'ye satışı kapattığını iletti. Patrick'le yazıştık, 6.5 media ile ilgili çok şikayet aldığını(direksiyon tuşları ve optik park görüntüsü), bu yüzden satışı durdurduğunu söyledi. Bende şöyle düşündüm. Ekranı alanlar, böyle sorunu olduğunu bilmeden alıp, sonrasında sorunlarla karşılaşınca dispute açıyor. Eğer forumda böyle bir konu olursa, yani bu cihazı alacak olanlar bu tip sorunları olduğunu bilirlerse sonradan dispute açmazlar. Patrickte Türkiye'ye satışa devam eder. Patrick'e forumda bu konuyu açacağımı, onunda satışa devam etmesini söyledim, tamam dedi teşekkür etti. Şimdi gelelim sorunlara. Bu arada 5" ekranda bu tip sorunlar olmasa da eksik olan menüleri de yazalım ki alacak olanlara bilgi olsun. 
      6.5" MİBII Cihazın Sorunları ve Eksik Menüleri
      -Direksiyon üzerinde ki radyo kontrol tuşları çalışmıyor. Odis cihazı ile kodlanması gerekiyor.
      -Orjinal park sensörü olan araçlarda geriye takınca ekranda çıkan optik park görüntüsü çıkmıyor. Odis cihazı ile kodlanması gerekiyor.
      Her İki Cihazda da(5"-6.5") Eksik Olan Menüler
      -Araç Durumu ekranı yok.(Golf resmi olan,  araç hakkında bilgi veren ekran.)
      -Gündüz farı kapatma seçeneği yok.
      Şuan bu sorunlar var benim bildiğim, kullananlar, fark edenler bildirdikçe liste güncellenecek. Burada kullanıcılarında yardımı önemli.

• Yazan: Cemalettin Malgaç
      Merhaba,
      Forumda fazla konuşulmamış bir konu olduğunu fark edip, bu konuda detaylı bilgisi olanların bunları paylaşarak herkesin kendi adına en doğru kararı verebilmesini sağlayacak bir başlık açmaya karar verdim. Malumunuz Composition Media ile ilgili uğradığımız toplu bir mağduriyet söz konusu.  Büyük paralar ödeyerek aldığımız çok fazlaca insan için lüx sayılacak araçlara sahip olduk. Ama pek çok markanın aynı hatta alt segmentinde bile standart olan mirrorlink/carplay/appconnect özelliklerinin opsiyonel olarak bile eklenmesi başlı başına bir-iki orta/üst seviye opsiyonel donanım parası ettiği de ortada. Kaldı ki; geçtiğimiz dönemde Volkswagenin açıklamasından anlaşıldığı üzere bu özellikleri en azından teknik altyapı olarak barındıran 2. jenerasyon Composition Media cihazlar bir yıldır çıkan araçlarda standart olmalıydı. Fakat bazılarımızın çok yakın tarihlerde teslim aldığı araçlarımızda dahi gördüğümüz bundan çok farklıydı. Bir kaç ay geçmişe baktığımızda ise, Doğuş'a  VW'nin bu açıklamalarına rağmen halen gelen 1. jenerasyon cihazlar sebebiyle yapılan itiraz ve başvurular sonucunda, opsiyonel olarak geri görüş kamerası ekletilip donanımın jenerasyon 2 olarak hazır edilmesi ve sonrasında da serviste yine 1000 tlden fazla meblağlarla istenilen bu özelliklerin çalışır duruma getirilebilmesi yolu açılmıştır (Bu bile daha bir kaç ay önce kazanılabilmiş yarım değil çeyrek haktır ki, bunun öncesinde sipariş verenler hala mağdurdur). Bu durumu şuna benzettim; sevgilimizi biz sevdik, ilişkiyi biz olgunlaştırdık, evlilik aşamasına getirdik, ailelerle kaynaştık, kız istendi, nişan takıldı, kına yakıldı, tam düğün yapılıyor ki mutlu bir evliliğe hevesle adım atılacak iken, yok bıçak kesmiyo ver 100, yok sandık kalkmıyo ver 200, yok kapı sıkışmış saç 50likleri, yok fotoğraf makinesinin tuşu basmıyo bas 200 ! (Özellikle aylarca para biriktirip, araştırmalar yapıp, opsiyon ve donanımları tanıyıp değerlendirip, gerekirse borca girerek, zamı göze alarak bir süre de bekleme sabrını gösteren siparişle araç alan arkadaşlar bunu çok iyi anlayacaktır).
      Özetle; 1. jenerasyon Comp. Media olan araçlar hala dış navigasyon çözümüne veya telefonun menfez üstüne takılmasına mahkumdur. 2. jenerasyonu olanlar ise en az 1000-1200 tl gibi bir para harcayarak mirrorlink açtırabilmekte, apple kullanıcıları ise buna ek olarak media girişi için de para harcamak zorundadır. Benim araştırmalarım da en azından 1. jenerasyon cihazlar için makus talihi kırmak için. Bulduğum bir kaç çözüm var ama forumun ve konunun tecrübelilerinin fikir ve tecrübeleri de altın değerinde. Cihazlar ve bu cihazlarla ilgili merak ettiğim sorular aşağıda. Sorular dışında da fikri olan yazabilir, bunlar veya buna benzer eklentileri takılı olan varsa tecrübe aktarabilir, mümkünse fotoğraf/video paylaşabilir.
      Seçenek 1) Adaptiv-Multimedia Interface: Bu linkte göreceğiniz gibi Ender Elektroniğin bir uygulaması. Montajlaması ile 3300 tlyi bulan bir çözüm. Bu haliyle bence pahalı ama internette araştırdığıma göre muhtelif sitelerde 700 dolar civarına alınabilir/aldırılabilir. İngiltere menşeli bir ürün ve daha avrupada bile çok yaygın değil. Youtubeda araştırdığınızda çok az videosu var ama beni tatmin etti. Kurulum ve donanımsal olarak temiz ve sorunsuz göründü. Orijinal aletimize yeni bir giriş ekleyen bu aletle geri görüş kamerası da takılabiliyor.
      Seçenek 2) VW Garmin Nav Upgrade For Composition Media:   Bu ise Garmin-Kenswood ortak ürünü bir eklenti. Biraz daha marka kokan ama temelde aynı görünen bir ürün. Detayını linkten inceleyip bir fark görürseniz paylaşabilirsiniz. Fiyat olarak bugünün kurlarıyla 750 dolar civarına geliyor. Navigasyon altyapısı ise Garmin.
      Seçenek 3) Satelite Navigation System:  (link) Üstteki ikiliye çok benzer ama bulabilidiğim fiyatı 800 dolardan fazlaydı.
      Merak Edilen Konular
      1) iGo veya Garmin navigasyon randımanlı olarak çalışır mı, en azından bunlardan birini orjinal navigasyonla karşılaştıran oldu mu?
      2) Bu ürünlerin Hdmi girişi, kazandırdığı mirrorlink özelliği sadece ekran yansıması mı olur(smart tvlerde olduğu gibi) yoksa ekrana yansıyan telefonun applerini ekran dokunmatiği ile seçip kullanabilir miyiz?
      3) Dışarıdan kendimiz alıp getirsek ya da ebayden alsak gümrükte sorun çıkar mı?
      4) Ürünü kendimiz montajlayabilir miyiz veya uygun fiyata montajlatabilirmiyiz?
      5) Bu ürünler Composition Media 1. jenerasyon aletleri bir nevi 2. jenerasyona çıkarıyorsa(yani 2. jenerasyondaki fark bir görüntü -navigasyon ve kamera- işleyip aktarıcısı ise, bunun gibi bir kutuyu VW ileride ek bir küçük donanım gibi orjinal olarak serviste satabilir mi?
    • Yazan: emany
      Arkadaşlar aracımda 5.8 inc multimedya ekran var. Yeni nesil 6.5 inc ekran taktırabilir miyim mirror link olan? Taktırabiliyorsam bunu doğuş yapıyor mu? Ya da yapan başka bir yer var mı? Ender elektronik discover pro takıyor galiba ama fiyatı çok pahalı.
  • Yeni Oluştur...