Ate balata ısınınca ötme sorunu

driver_can

Paylaşımcı Üye

İsim
CAN
Aracıma geçen hafta sıfır aldığım ön arka ate balata seti(orjinal olduğunu teyit ederek)ve ön diskleri zimmermann delikli spor olanıyla değiştirdim.Balataları değişmeden önce herhangi bir ses vs sorunum yoktu.Arkalarım azalmıştı önlerde 312 mm boyutuna geçmek için keyfi olarak değiştirdim.Ön balatalarım yarı durumdaydı aracım 23 binde.Değiştirdikten sonra başlarda gelmiyor fakat balatalar ısınınca frenler ötüyor malesef sonra kısa bir an geçiyor tekrar başlıyor.Özellikle kapalı otoparklarda yaşıyorum bu sorunu.Henüz tam olarak tespit edemedim önden mi arkadan mı geldiğini ama büyük ihtimal önden gelmekte ses.Tam durmaya yakın geliyor ses az basışımda ses yok.Aldığım firma ile görüştüm ate sese garanti vermiyor dedi tr dağıtıcısı rotaşı aradım onlarda aynı şeyi söyledi.Koskaca firma daha 2 gün geçtikten sonra iletişim kurduğum ürününün ses çıkarmasına garanti vermiyor.Bana akıl veriyorlar benimde öttü usta kenarlarını törpüledi diye.Madem bunu yapacağım ozaman neden Ate alayım bitmemiş balatayı değiştireyim.Daha önce başına gelen var mı çözüm nedir?Ben würth bir şişe balata spreyini sıktım araç soğukken bakalım çare olacak mı ilk sıkışımda yine ses geliyordu.

Selam.
3 Hafta önce aldığım ate 5.1 hidrolik değişimi ve hella pagid balataları taktırdım ilk olarak makine ile hidroliği sisteme uygulayan bir aracımızı daha götürdüğümüz ve o dönemde de çok memnun kalmadığımız yere gitmek zorunda kaldık 2.şans ve kesinlikle gidilmemeli can.... youtube noyan beyin önerisi bence videonun altına not olarak tavsiye etmiyorum yazsın.. bir önceki aracın kabından eski hidroliği olarak tam doldurup hava yapmayacak şekilde yaptı pis ekipmanlarla nerden ne aldığını bilmeden yalandan işlem yaptılar en azından sıvının %80 değişse hava yapmadan teselli bizim için 4/4 lük bizim insanımızdan hizmet almak eskisi gibi mümkün değil parasıyla da olsa kimse mutlu değil şartlardan + 30 dakikalık işlem için 200 lira /1 gün çalışıyor insanlar.

Kendi aracımı götürdüm arayıp geleceğim demiştim fark etmez ne zaman olursa dedi gittim saçma sapan tavırlarla 2nci kere karşıladı kendimi bildim bileli ticaretle uğraşıyorum 30 yıldır her türlüsü denk geldi böylesini görmedim. Neyse başladılar usta dolanıyor boş boş işten anlamayan elemana sen yap dedi senelerdir yaptıklarından iyi olur diye düşündüm işçiliği.. Hidrolik kabından pis kirli sıvıyı almadan ve hava yapmaması açısından tam dolum yapmadan olduğu gibi taktı makineyi sıvının %60 kadarı kabın içinde yeni sıvı itiyor da oradaki sıvı yenilenip basınç verilmeliydi. + Aynı bölgeden debriyaj hidroliği besleniyor havasını alıp üst merkezden sıvıyı alınmaz mı diye sordum merkez bozulur dedi o zaman yeni hidrolik fren merkezlerini de bozar :) bilseydim bu kadar olacağını kaptan şırınga ile çeker 500/600ml eklerdim içerde karışırdı yada pompalı set alır kendim kat kat iyisini yapardım. işi bitirdiler herkes aracın başında ödeme anında değil de iş yapılırken yardım etseydiniz berber çırakları gibi :) Balataları taktırmadım çıktım frende bir yumuşama var eskisi gibi net değil daha fazla yüklenmek gerekiyor. Ferodolar değişmeden deneyim dedim vik vik sesi kesilmedi hidrolikle alakalı değil biliyorum.
Arka balataların değişimi için 15 yıldır gittiğim servise gittim baktı çok az fatura var dedi diskte diğer liftte polo vardı diskin yarısı kadar bitik fatura 10 kat fazla tırnak değil parmak takılıyor çukur olmuş aracın sahibi bende ses yok dedi fatura olayı hikaye yumuşak balata olunca faturalı disk balatada yerini açıyor. Ses gelecek yine dedi balataları takarken dedim pastası yağı bir şeyi var onun yararı var mı diye öyle bir şey hiç yapmadık dedi işe yaramaz sanmıyorum demez mi :) neyse taktı olduğu gibi bilgisayarla kalibrasyon yapmadan gönderdi beni diğer golfe ateleri taktırdık sistemden ayar yapmıştı.

Şu anda sıvının ne kadar değiştiği ve ne kadar hava olduğu kafada ? Balatalar ötmüyor teselli sıvının %70 lık kısmı yenilendi. Y servise yaptırmadığıma pişman oldum özel servisler eskiden orasını burasını eksiğini temizliğini yapıp gönderirlerdi artık onu aramıyoruz ne için gittiyse o iş de kaliteli olmuyor.

Biraz uzun oldu sıvı değişimi ve balata değişimi yapacak arkadaşlara referans olsun diye yazdım .. Ferodolar da eco yazıyor ve yüzeyde demir tozu çok fazla 1 ay kadar sonra tekrar hella hakkında bilgilendiririm Ate balata pahalı ..
Yazınızı bazı noktalarda biraz anlamakta zorlandım ama özetle işçilik ve insanlık konusunda hiç iyi değilmiş gidilen yer onu öğrendim.

Fren hidroliği değişimini yaptırdım! içim rahat artık, deyip gezmek varken, şimdi acaba doğru olmadı mı? şüphesi insanı yorar zaten.

Keşke yetkili serviste yaptırsaydım sözünü biraz daha fazla işitir olduk sanırım son birkaç yıldır. (Ben de bunu yaşadım)

Artan fiyatlar sebebi ile yetkili servislerde işlem yaptıranların sayısı azaldı da ondan dolayı sanayi esnafı müşteri bulmakta zorlanmıyor ve bu sebeble de böyle umursamaz kalitede çalışıyorlar bilmem.

Upvote 0
Hocam geçmiş olsun, benzer durumu sık sık yaşıyoruz maalesef Türkiyede sanıyorum buna çözüm bulamayacağız 😬

Hocam Feroda balatalarda ötme ve titreme sorunu yaşanıyor bizzatta yaşamıştık :( 20k km olmadan balataları TRW’yle değişmek durumunda kaldım. @mustafacagri ya da ferodo aldığında yaşadığım durumu anlatmıştım maalesef o da kullandıktan sonra aynı durumu yaşadı :(

Hocam adlıg otonun da müşteri hizmetleri çok iyi değil TRW için güvenilir tedarikçi olduğundan mecbur fren sarf malzemelerini alıyordum memnundum ama en son swf marka silecek aldım. Sileceği denediğimde iz yaptığını gördüm kauçuk malzemeye garanti vermediklerini söylediler. Garantilik bir durum yok silecek bariz üretim hatalıydı kabul etmediler. Alabileceğimin en iyisi olsun, güvenilir satıcı olsun diye forumdaki tavsiyeler üzerine almıştık ama bu şekilde bir tutumla karşılaştım. Ben hakkımı helal etmiyorum 2-3 ay kullanılmış olsa amenna diyeceğim ama 2 gün olmamış ürünü de satılan malın iadesi yoktur şeklinde bir tutum hoş değil 😬

Konuşmalar aşağıda sonrasında telefonla da konuştuk ama bir şey değişmedi 😬

Ekli dosyayı görüntüle 58789Ekli dosyayı görüntüle 58790

Artık otomobil parçaları için büyük kurumsal marketler açılması lazım böyle lokal tedarikçiler bir süre güzel hizmet verse de bir süre sonra hizmet kalitesi düşüyor. İmkan olsa her parçayı direkt markanın kendisinden yurt dışından isterdim en azından doğrudan markayla iletişim halinde olunurdu.
Abi ürüne fatura kestiler mi kestilerse ver tüketici mahkemesi uğraşsınlar bak o zaman nasıl paşa paşa değiştiriyorlar ara telefondan deki yarın tüketiciye gidiyorum ben ozaman de sonuçta fatura kesildiyse 2 sene garanti doğuyor dersin git derlerse git ver uğraşsınlar avukat parası o bu şu 700-1000 tl patlar ceplerinden zarar ederler

Upvote 0
Geçmiş olsun hocam öncelikle. Sizin gibi ferododan geçtim ben de. Yaklaşık 1 ay, 1000 km kadar kullandım. Eski yarım balatamdan daha çok ötme yapan bu ferodolardan kurtulup hella aldığım güne şükür diyorum :D aşırı ısınmada ve sıcaklarda hella da ötüyor bende. Ama ferodo daha evin köşeyi dönerken ötmeye başlıyordu. Balatada alternatif aramadan tercihim hella olur bundan sonra
Sağolun uzun süreli bakalım ne olacak parçacıların dediğine göre imalat aşamasında uygulanan ısı balatanın kalitesini belirliyor. + demir tozları.
Yazınızı bazı noktalarda biraz anlamakta zorlandım ama özetle işçilik ve insanlık konusunda hiç iyi değilmiş gidilen yer onu öğrendim.

Fren hidroliği değişimini yaptırdım! içim rahat artık, deyip gezmek varken, şimdi acaba doğru olmadı mı? şüphesi insanı yorar zaten.

Keşke yetkili serviste yaptırsaydım sözünü biraz daha fazla işitir olduk sanırım son birkaç yıldır. (Ben de bunu yaşadım)

Artan fiyatlar sebebi ile yetkili servislerde işlem yaptıranların sayısı azaldı da ondan dolayı sanayi esnafı müşteri bulmakta zorlanmıyor ve bu sebeble de böyle umursamaz kalitede çalışıyorlar bilmem.
Kısa anlatım olması için cabalarken karışmış olabilir. İşçilik konusunda, ekipmanların temizliği, vs.. onlarca şey sayılabilir. 10 üstünden 1 bile verilemez o kadar kötü.

Dün kabın kapağını açtım filtre çok pis fitreyi çıkardım içi çamur gibi cihazın vakumu çalışmaz çekmez anlarım şırınga ile 400/500ml çeker yenisini koyarsın tepesine kadar sonra cihaz bağlarsın yapılan işçiliğin anlaşılması için resim atıyorum, debriyaj bazen tam ayırmıyor bir sürü sıkıntı bakalım zamanla toparlar belki.
Allaha havale ediyorum çok para değil belki de işçilik kullanılan sıvıdan gidip gelme zahmetine bütün olarak bakınca, insanın biraz saygısı olur.

Ekli dosyalar

• 6c958794-2006-45de-9e78-f715a6853cb3.jpg
    6c958794-2006-45de-9e78-f715a6853cb3.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 13
  • 244dcc73-07c8-450f-a6ea-1dd4e17e3ceb.jpg
    244dcc73-07c8-450f-a6ea-1dd4e17e3ceb.jpg
    127.2 KB · Görüntüleme: 14
  • 491e0118-49e6-4b57-ba75-22dc4967e46d.jpg
    491e0118-49e6-4b57-ba75-22dc4967e46d.jpg
    142.6 KB · Görüntüleme: 12
Upvote 0

Geri