Golf 7 2.el değerleri (2.el araç değerleme siteleri hakkında)

kickergls

Üye
İsim
ilker
bu 2.el araç değerleme siteleri hakkında ne düşünüyorsunuz.Dün gece arkadaşımla yaşamış olduğum tartışma beni Golf lerin 2.el değeri hakkında düşüncelere itti

arkadaşımın araç 100binde 2015 model honda civic lpg li otomatik elegance bu 2.el araç değerleme siteleri araca kafadan 330-350 bin verirken ;
benim aracıma( 2016 model allstar 1.2dsg+sunroof 67bin km de ) aynı site kafadan 400bin hatta 385bin veriyor

golf un daha dolu ve daha kullanışlı bir araç olduğunu hepimiz biliyoruz fakat bu değer düşüklüğü nerden geliyor? yada civic i bu kadar değerli kılan durum nedir?

açıkcası ben aracımı 450-460 bandında rahat satarım diye hesaplıyorken gece gece böyle bir durumla karşılaşmak beni üzdü.Gerçekten piyasası böyle mi yoksa işin içinde bilmediğim hususlar mı var

Anlamsız bir değerleme yapıyorlar neye göre kime göre yaptıkları belli değil. Bende aynı sizin gibi düşünüyorum

Geçtiğimiz hafta aracını satmış biri olarak, standart bir araç için piyasaya en yakın fiyatı vava çıkartıyor. En yüksek sahibinden çıkartıyor ve sahibinden açıkcası komik. 2016 highline DSG de bulabiliyorsunuz 400.000'e, 2013 1.2 TSI manuel'de.

En realistik olmayan rakamlar sarı sitede, bunu belirtmekte fayda var. Araç fiyatlarken sahibinden'e bakmak, reel'de hayal kırıklığı yaratabilir.

Sizin arabaya expertizden sonra 350 teklif ederler, kendiniz satarsaniz 360 bin civarina gider, 450-460 sözkonusu bile degil

Sizin arabaya expertizden sonra 350 teklif ederler, kendiniz satarsaniz 360 bin civarina gider, 450-460 sözkonusu bile degil
işte bende bunun nedenini merak ediyorum 2015 Honda lpg li Honda Civic den bu aracı daha değersiz kılan nedir? Adam 350 yi Civic e veriyor.Piyasaya baksan VW çok tutuluyor değerli araba ama içyüzü neden böyle

Daha geçen oturdum araca kalite olarak o 2014 2015 kasalar Golf un yanından bile geçmezken 2.elde neden değer kaybı bizimkilerden az

işte bende bunun nedenini merak ediyorum 2015 Honda lpg li Honda Civic den bu aracı daha değersiz kılan nedir? Adam 350 yi Civic e veriyor.Piyasaya baksan VW çok tutuluyor değerli araba ama içyüzü neden böyle

Daha geçen oturdum araca kalite olarak o 2014 2015 kasalar Golf un yanından bile geçmezken 2.elde neden değer kaybı bizimkilerden az
O Civice gercekten 350 bin veren var mi? Sifiri turbosu 498 bin lira.
Golf ile arasinda arada %15-20 fark olmasi lazim golf lehine, benim fiyat skalam max. 300 bin civic, 360 golf, +20 bin Allstar'dan anlayana denk gelirseniz 380 bine satilir.
Gecen hafta alinan fiyat Civic
Ekran Resmi 2022-03-28 16.24.13.png

işte sahibinden e vavaya bakarsan minimum 300 maksimum 350 diyor civic için .Çok anlamsız bir değerlendirme var ortada .Ve bu değer düşüklüğü neyden kaynaklı anlayamıyorum

Piyasa çok durgun ve araba satacak olanlar dolar 18 iken çıkan fiyatlardan aşağı inmemekte inatlaşıyorlar. Bu fiyat ölçüm araçları sahibindendeki ilanları baz alınca haliyle rastgele fiyatlar çıkabiliyor. 2015 manuel highline a 450 yazan da var 320 de.

İnsalarda para yok ve araba tedarik sorunları yavaş da olda git gide çözülüyor. Sıfır egea 280-350 aralığına alınabilirken o paraya 7-10 yaşında golf boş-orta golf almaz çoğu kişi. Tedarik sorunları düzelince ikinci piyasasında çıkacak rezaleti o zaman izleyin :)

Doların ani yükselişinde araba fiyatları fırladı ve insanlarda anlamsız bir beklenti oluştu. Sıfır 1.5 turbo civic 500 iken 2016 allstar golfe 450k verir miydiniz ?

Piyasa çok durgun ve araba satacak olanlar dolar 18 iken çıkan fiyatlardan aşağı inmemekte inatlaşıyorlar. Bu fiyat ölçüm araçları sahibindendeki ilanları baz alınca haliyle rastgele fiyatlar çıkabiliyor. 2015 manuel highline a 450 yazan da var 320 de.

İnsalarda para yok ve araba tedarik sorunları yavaş da olda git gide çözülüyor. Sıfır egea 280-350 aralığına alınabilirken o paraya 7-10 yaşında golf boş-orta golf almaz çoğu kişi. Tedarik sorunları düzelince ikinci piyasasında çıkacak rezaleti o zaman izleyin :)

Doların ani yükselişinde araba fiyatları fırladı ve insanlarda anlamsız bir beklenti oluştu. Sıfır 1.5 turbo civic 500 iken 2016 allstar golfe 450k verir miydiniz ?
Valla ben golf’u 85’e aldim 185km binde aldim hemde. Ben 85’e 2014 golfu alirken sifir egea hurda teşvikiyle 80 bin liraydi. Egea’nin sifirina bineceğime golf’un ikinci eline binerim. En azindan verdigim para boşuna gitmiyor. Vw’den aldigim kalitenin 10’da 1’ini fiat’da goremedim ben.

A aracı 5 ederse benim B aracım 15 eder diye ilana araç konuluyor. B aracının fiyatının 15 olduğunu gören bir başka kişi bu 15 ederse benim C aracım da 35 eder diyor. Senaryo böyle güzel güzel(!) ilerliyor. Fakat sorun şu ki elmayla armutu kıyaslayıp ilan açan bu tiplerin araçlarının daha dolusu kendi ilan fiyatlarından daha ucuza satılıyor. Hatta 2. el olarak açtıkları bu ilanlar sıfır araç fiyatlarına rakip oluyor neredeyse. Bu bilinçsiz ilan fiyatlandırmaları ülkemizdeki 2. el araç piyasasının bu hale gelmesinin en büyük sebebi(tamamen şahsi görüşüm. Ülkemizin ekonomik durumunu, paranın pul olmasını zaten hepimiz biliyoruz. ). Birçok firma bu sebeple fiyatlandırma robotuyla çözüm üretmeye çalıştı ama o da saçma fiyatlandırmalar yüzünden çuvalladı. O sebeple golf kaliteli araba ama niye ucuz veya civic daha kalitesiz ama niye çok para ediyor diye sorgularsak çok derinlere gitmek gerekir :) civic piyasası böyle geldi, böyle gider. 2. el araç fiyatını malesef kalitesi değil satıcı kitlesi belirliyor ülkemizde. haliyle fiyat bir araç kalite göstergesi de olmuyor :) öte yandan golf piyasasına bakınca da benzer durumlar yok mu, tabiki var. 500 bin liraya 2017-2018 golf 7.5 high. +sunroof+dsg de var, 2015 golf7 sunroofsuz manuel de :D bu sebeple araç satma arefesinde kendimce yaptığım fiyatlandırmada illa birebir aynı model, aynı donanım emsal araçlara bakmak yerine yerine +-1 yaş, +-15 bin km, varsa bir üst donanım,(aracım manuelse) otomatik viteslilerini de kriterime ekliyorum. Bu emsallere göre üç aşağı beş yukarı satış fiyatı çıkıyor(satış fiyatı diyorum. çünkü alıcı olarak ucuzdan pahalıya bakarak fp anlamında değerlendirip araç alıyoruz. ilanım fp anlamında başlarda gelmiyosa bu satış değil sazan avlama fiyatı oluyor bence :) ).

Geçen ay premium paket eco elegance civici 475 bine veriyorlardı. Sıfır faiz kampanyası olsaydı 3'e 5'e bakmayıp alacaktım. 6 yaşındaki golfün o paralara gideceğini sanmıyorum

@kickergls

Aracınız 380 olmadı max 390 civarında gider piyasasına sahip.

Para etmiyormu yani ?

İlanlardaki 1.0 Rline mk8 golf nasıl 650 etmiyorsa (helalinden etmiyor tabi)650 istemeye devam etsinler
Kaç eder ?? Xxx eder belki?

Sizin aracında 450 etmemesi çok normal

Ama yinede 438 yazıp 430 dan bırakmak üzere ilana çıkmak sizin en doğal hakkınız.

Geçmiste böyle yorumlara küsen / darılan arkadaşlar oluyordu?

Umarım darılmaca olmaz....

Yıllardır aynı muhabbet

Milletin pulu altın olur benim altınim pul...

Hakkatten şu piyasada golfler çok ucuz ve bende var die söylemiyorum ailede 2. Araç honda otomatik oda var yani ama honda daha çok pirim yaptı...

Fakat ne derlerse desinler kalite yol tutuşu ekonomi anlamında golf bence 1. Sırada fakat 2. Eli artmadı farkli markalara gore kıyas edilirse...

kasa değişmesi de etkili tabi bu işte...

sonuçta honda'nın da kendine göre bir alıcı kitlesi var ve onlarla konuştuğumda vw nedir ki hep arıza hep sıkıntı honda japon malı al ömürlük bin diyorlar kalite hissiyat vs gibi farkları anlatıyorum inatla japon malı diyorlar şimdi böyle düşünen adam gidip 350 verip alıyor honda'yı aynı modelde golf e 350 desen oo çok para alman malı pahalı parçası vs deyip kapatıyor üstünü
kısaca her modelin seveni var ve adamalar o paraya golfü ne yapacağım honda alır binerim diyor çok karşılaştım böyle kişilerle , ha bide toyota hastaları var onları hiç söylemiyorum :D

Geri
Üst Alt