Seyir Halinde Kapıdan Gelen Titreşim Sesi

geronimo47

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba başlıkta da belirttiğim üzere seyir halindeyken sağ ön kapıdan titreşim sesi geliyor bunun için ne kullanmalıyım. Ses sadece seyir halindeyken geliyor kapıyı açıp kapatırken ses yok. Würth silikon sprey aldım fakat o daha çok araç içi trim veya kapı filtreleri için kullanılıyormuş şisenin üzerinde metal aksama kullanmayın diyor. Ne çeşit yağ almam lazım ve kullanırken nelere dikkat etmeliyim. Şimdiden teşekkürler

ses 2 bin devir civarları ayağını gazdan çektikten son motor kendini frenlemeye başladıktan sonra geliyorsa sağ arka koltuğun altından sağ öne kadar uzanan yakıt boruları var onları kontrol et imkanın varsa aracı kanala çek birisi boşta 1800 2000 devir arasına gazı sabitlesin sen aşağıdan dinle sesi

Upvote 0
ses 2 bin devir civarları ayağını gazdan çektikten son motor kendini frenlemeye başladıktan sonra geliyorsa sağ arka koltuğun altından sağ öne kadar uzanan yakıt boruları var onları kontrol et imkanın varsa aracı kanala çek birisi boşta 1800 2000 devir arasına gazı sabitlesin sen aşağıdan dinle sesi
Merhaba cevap için teşekkürler. Gaza basınca da çekince de farketmiyor ses geliyor aslında yazmayı unuttum ben ses için servise götürdüm bana kapıların yağının azaldığını ve kapıları yağlayacaklarını söylediler yağlama yapıldıktan 1-2 gün sonra ses kesildi fakat bu kesilme 1-2 gün sürdü sonra tekrar yavaş yavaş artmaya başladı. Şu an tekrar ses var. 2 ayrı yağ sürdüler bir würth marka silikon sprey ki ben o yüzden internetten sipariş verdim fakat kapı menteşeleri için değilde kapılardaki filtre ve torpidolardaki trim sesleri içinmiş bir de ayrı bir yağ fakat onun ne olduğunu göremedim. Bu yüzden hangi yağ olduğunu öğrenmek istiyorum kendim internetten alıp ses oldukça sürmem için. Tahminin sıvı gres olabilir fakat emin değilim.

Upvote 0
Arkadaşlar merhaba başlıkta da belirttiğim üzere seyir halindeyken sağ ön kapıdan titreşim sesi geliyor bunun için ne kullanmalıyım. Ses sadece seyir halindeyken geliyor kapıyı açıp kapatırken ses yok. Würth silikon sprey aldım fakat o daha çok araç içi trim veya kapı filtreleri için kullanılıyormuş şisenin üzerinde metal aksama kullanmayın diyor. Ne çeşit yağ almam lazım ve kullanırken nelere dikkat etmeliyim. Şimdiden teşekkürler
yani slikon sprey geçici bir çözüm bence aslen problem nedir onu bulmak lazım ..titreşim dediğiniz zırıltı şeklinde mi tıkır tıkır bir ses mi
1.Öncelikle tüm kapı ceplerinde torpidoda ne varsa ses yapma ihtimali olan onları alın sonra test edin var mı ses
2.Kapı gibi algılanan ama başka bir yerden gelen sesler de olabiliyor bazen mesela güneşlikdeki ayna ışığının kapağı da ses yapıyor ve kapı sesi gibi geliyor bizzat tecrübem
3.Sağda bulunan ön göğsün yan kapağı var yani airbag ayar kapağı da diyebilirim sigortaların kapağının sağ taraftaki hali kapınız ona temas ediyor olabilir ve ses yapıyor olabilir onu söküp seyir halinde aracınızda tekrar sesi dinleyin var mı ?
4. Kapı kilit menteşelerinde bazen gevşeklik oluyor onu kontrol edin tam kilidi tutmuyor menteşe
5. kapı içindeki herhangi bir trim sesi olabilir kablo çarpması ve ya kapının plastiği sökülüp içerde bir işlem görüp takıldıysa kablo falan çarpıyor olabilir.
6. son olarak kapının cebinin en dibine elinizi atın birşey kalmış mı acaba ben vida unutmuşum orada tıkır tıkır ses yapmıştı şöför tarafında aklıma gelenler bunlar

Upvote 0
Hocam başıma bizzat geldi. Zırıltı sesi gibi araç hareket halindeylen şehiriçi yollarda belirli bir devirde giderken aracın içinde sağ taraftan ses geliyordu. Sonra sürüş esnasında orayı burayı oynaya oynaya sesin kaynağını buldum. Sağ yan aynanın dış plastik kapağı ses yapıyormuş onu elimle yerine tam sıkıştırdım ses kesildi. Sizde bir ayna kapağını kontrol edin araç hareket halindeyken sağı solu elinizle ittirin bastırın sesin sebebini bulacaksınzıdır.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
@geronimo47 Ne yaptın hocam sesin kaynağını tespit edebildinmi ?
Merhaba bugün arabayı bakıma götürdüm servise söyledim bakacaklarını söylediler fakat çok umudum yok çünkü ne söylesem o önemli değil bu önemli değil diye sürekli sanki önemsizmiş gibi davranıyorlar fakat arabayı kullanan sonuçta benim ve açıkçası sinir ediyor ses bakalım inşallah hallederler. Son olarak şunu da fark ettim ses sadece gaza basınca çıkıyor ayağımı gazdan çektiğim an ses kesiliyor

Upvote 0
Aynı problemi bende yaşıyorum. Gaz pedalına basınca tıkırtı sesi geliyor. Gelişmelerden haberdar ederseniz bilgilendirici olur

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
Merhaba bugün arabayı bakıma götürdüm servise söyledim bakacaklarını söylediler fakat çok umudum yok çünkü ne söylesem o önemli değil bu önemli değil diye sürekli sanki önemsizmiş gibi davranıyorlar fakat arabayı kullanan sonuçta benim ve açıkçası sinir ediyor ses bakalım inşallah hallederler. Son olarak şunu da fark ettim ses sadece gaza basınca çıkıyor ayağımı gazdan çektiğim an ses kesiliyor
Merhaba hocam. Gaza basınca ses geliyorsa motorun belirli bir devir aralığındaki yaptığı vibrasyondan dolayı tıkırtı-zırıltı vs. yapıyor demektir.

Büyük ihtimalle önemli olmayan bir yerde muhakkak ya tam yerine oturmayan yada geçmeyen bir parça var ve motor gaz devri belirli bir aralıktayken yarattığı vibrasyondan dolayı ses yapıyor.

Mesela bendeki sağ yan dış ayna kapağından gelen tıkırtı sesi araç 1000-2000 devir aralığında düşük vites ile (Örneğin 1. ve 2. viteste) giderken yapıyordu.

Devir 2000 geçince tıkırtı sesi kesiliyordu.

Ayrıca hazır konusundayken aracın ön göğüs içinden bozuk yollardan geçerken bir şıkırtı sesi geliyor size nasıl tarif edeyim sanki çay bardağı ile metal çay tabağı birbirine çarparda şıkırdarya onun benzeri bir ses.

Tam yerini bulamadım ama km saati bölgesinden geliyor gibi. Düz yolda giderken bir problem yok diyelim yolda küçük bir çukurmu var ön teker oraya girdiği anda sadece o anlık bir şıkırtı gelmekte. Daha önce bu tarz bir durumla karşılaşan oldumu hiç arkadaşlar ?

Upvote 0
Tahmin ettiğim gibi oldu bugün servisten aldım arabayı teslim alırken sordum neler yaptınız bir arıza çıktı mı falan en son kapıyı ne yaptınız dedim hangi kapı dedi orda zaten ne kadar önemsemediklerini anladım. Sağ ön kapıda titreşim vardı dedim a bi dakka deyip koşa koşa içerden silikon yağ getirip kapı filtre ve lastiklerine sıktı. Bunu ben de yaparım dedim içinde bir titreşim sesi varsa sırf o ses için kapıyı sökmeyelim dedi. 1730 tl almayı biliyorlar fakat yaptıkları adam akıllı birşey yok artık dışarıdaki özel servislere götürmeyi düşünüyorum. Biz o kadar özenelim arabaya adamların rahatlığına bak. Würth'ün silikon sprey, sıvı gres ve genel temizlik spreylerini aldım artık ses oldukça sıkacağım inşallah çare olur.

Upvote 0
Tahmin ettiğim gibi oldu bugün servisten aldım arabayı teslim alırken sordum neler yaptınız bir arıza çıktı mı falan en son kapıyı ne yaptınız dedim hangi kapı dedi orda zaten ne kadar önemsemediklerini anladım. Sağ ön kapıda titreşim vardı dedim a bi dakka deyip koşa koşa içerden silikon yağ getirip kapı filtre ve lastiklerine sıktı. Bunu ben de yaparım dedim içinde bir titreşim sesi varsa sırf o ses için kapıyı sökmeyelim dedi. 1730 tl almayı biliyorlar fakat yaptıkları adam akıllı birşey yok artık dışarıdaki özel servislere götürmeyi düşünüyorum. Biz o kadar özenelim arabaya adamların rahatlığına bak. Würth'ün silikon sprey, sıvı gres ve genel temizlik spreylerini aldım artık ses oldukça sıkacağım inşallah çare olur.
vicdansız servis elemanları ya da işi bilmeyen servis elemanı yani vw servislerinde cok zaman geçrmiş orada cok sevdiğim cocukluk arkadaşlarım ustalar olmasına binayen şunu söyleyebilirim ki bu trim konusunda ve küçümsenen ses problemleri konusunda bi kaç şikayet yaparsanız sizi takınıtılı adlediyorlar hatta para var adam kafayı böyle şeylere takmış moduna sokmaya çalışıyorlar valla kardeşim çözemeyeceksen benm için seste bir problem yok yapamam diyeceksin geçecek .Ayrıca çalışanlardan birisinn en az bir vw araca binmesi de lazım bence en iyi onlar anlıyor .Kporta ustası bir yetkili serviste arkadasımdı ve golf 5 i vardı cocuk herseyi kafaya takarak araçların neresnden ses gelir müşteriye hemen söylüyrdu.Şimdi izmirde porsche falan servisinde zannedersem .Bİze böyleleri lazım .

Upvote 0
Zırıltıyı çözebildiniz mi ?

Upvote 0
"Adamlar 20 bin TL'lik araba yapıyorlar, bizimkiler bunu 80 bin TL'ye satıyorlar. Sonra, bizimkiler 20 bin TL'lik arabadan 80 bin TL'lik kalite bekliyorlar" demişti bir usta zamanında 7'nin trim sesleri konusunda müşteriler homurdanınca.. Yıllar sonra hiç değişmedi hatta daha kötü oldu 8'le birlikte. Adam haklı.

Kaldı ki trim sesi 50 milyonluk arabada bile var...

Upvote 0

Sağ kapı tarafından bende de ses geliyor. Ama bendeki ses camı en yukarıya kaldırınca basmaya devam edince gelen tıkırtı sesi gibi. Camı indirdim biraz elimle salladım ve boşluk var gibi geldi. Camı tutan yerin vidası falan varsa sıkma şansı falan var mıdır?

Upvote 0

Geri
Üst Alt