4 arıza lambası birden yanıyor

Ahi

Yeni Üye
İsim
Ahi
Araç
2012 golf highline
Merhabalar herkese iyi akşamlar. 2012 model (bmt highline) golf 7miz var. Aracı 2 aydır kullanıyorum. Aldıktan 10-15 gün sonra trafikte ilerlerken yokuşta durmam gerekti. aracın ön kısmı yolun düz tarafında arka kısmı ise yokuş tarafında idi. Sonra trafik müsait olunca hareket ettim ve birden lastik basınç arıza lambası yandı, abs/esc lambası yandı auto hold arızası yandı far ayarı arızası yandı. Start stop devre dışı kaldı ve direksiyon sertleşti. olayı yaşadığım günden bu yana sürekli her çalıştırmadan sonra bu ikaz lambaları yanıyor aracı öyle kullanmak durumunda kalıyorum. Bazen az gidince kendiliğinden yanıp sönüyor bazen ne kadar gidersem gideyim kontak kapatana kadar sönmüyor. Durdurup bekleyip yeniden çalıştırmayı da cok denedim ama sonuc degişmedi. Şimdi ara ara düzelse de direksiyonu sert bir şekilde kullanıyorum . Birkac ustayla görüştüm bilgisayara baglamak gerek abs beyninden olabilir dediler. Aküden olma ihtimali geldi ölçtürdüm sorun yok. Lastik havasında olabilir diye düşündüm ölçtürdüm hepsi aynı 32 veya 33 idi şimdi tam hatırlamıyorum. Başına böyle bir iş gelen var mıdır sorun neyden kaynaklıdır ve aşağı yukarı bize kaça malolur. Servise gitmeden önce kafamın net olmasını istiyorum.
Ankaradayım aracın periyodik bakımları antalya başarandan yapılmış. Yetkili servis mi özel servis mi daha iyi bir çözüm bulur onu da bilemedim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20211222_175959.jpg
    IMG_20211222_175959.jpg
    58.9 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20211222_175946.jpg
    IMG_20211222_175946.jpg
    92.8 KB · Görüntüleme: 57

Aküyle alakalı sorun yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek veya fren sistemiyle alakalı bir problem de olabilir. Önce aküyü kontrol ettirin ardından cihaza bağlatıp baktırmanız iyi olur.

Upvote 0
Direksiyon da sertleşti ???

Direksiyonun Servo motoru da optimal enerjiye ulaşamıyor.

Bekledikçe aracın tüm vucuduna yayılacak sapıtmalar artacaktır.

Aküyü değiştirin hayata yeniden başlayın

Upvote 0
Aküyle alakalı sorun yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek veya fren sistemiyle alakalı bir problem de olabilir. Önce aküyü kontrol ettirin ardından cihaza bağlatıp baktırmanız iyi olur.
Aküyü kontrol ettirmiştim. Hatta ustaya anlatmıştım direk akden demişti. Ama cihaza bagladık sorun yok diyor. Belki akünün içindeki adını şimdi hatırlayamadıgım bazı seyler söyledi, onların arasında temassızlık olabilir dedi

Upvote 0
Araba full servis bakımlıysa tabi servise bi kontrol ettirin yardımcı olurlar belki ama 30% indirimli periyodik bakım fiyatı bile 2200 lira falan oldu önünden geçemicek duruma geldik artık. Ankarada tavsiye edilen ustaya gitmenizi öneririm grup sponsoru falan varsa halen yada gruptakilerin önerdiği. Problemin akü yada şarj dinamosu gibi elemanlarda olduğu belli gibi bizim şarj dinamosu işlevini yitirdiğinde ikaz lambaları yanmıştı ve direksiyon sertleşmişti.

Upvote 0
Hocam sorun abs ile alakalı. Direksiyon sertleşmesi de abs de ki temel ayarın bozulmasından.

Upvote 0
Hocam sorun abs ile alakalı. Direksiyon sertleşmesi de abs de ki temel ayarın bozulmasından.
Öncelikle herkese çok teşekkür ederim çok, sevdim bu grubu. İnsanlar hiçbir çıkarı olmadan cevap veriyor yardımcı olmaya calısıyor sevindirdi, beni söylemek istedim Allah bozmasın :) birkac ustayla görüşmüştüm bazısı abs beyninden olabilir bilgisayara baglamak lazım demişti. Zaten benim yoğunlaştığım da 3 sebep var 1-akü 2-abs beyni 3-lastik basıncı veya lasrik basınc sensörü arızalı. Gruptaki görüş de anladığım kadarıyla akü ve abs de yoğunlaşıyor. Sanırım bilgisayara baglatmak en net bilgiyi verecek.

Upvote 0
Mesajı geç yazmışsınız dün ankaradaydım görüşebilirdik en azından arıza kodlarına bakar bi yorum yapardık. Hayırlısı en kısa sürede bir servise gösterin aracınızı.
Çok teşekkü ederim üstat yine de

Upvote 0

Geri
Üst Alt