Otomobil ve hafif ticari pazarında sert düşüş devam ediyor

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Döviz kurlarının fırlaması ile değişen fiyatlar, çip krizinin beraberinde getirdiği üretim sorunları ve düşük talep pazarı daraltmayı sürdürüyor.

2021 yılına oldukça iyi bir giriş yapan Türk otomobil ve hafif ticari pazarı, üst üste beşinci ayında da daraldı. Geçtiğimiz yıla göre toplam yüzde 40.1 oranında düşüş gösteren endüstri, sadece 56.746 adet otomobil satışı gerçekleştirebildi.

2021 yılı Ekim ayında yalnızca otomobiller bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46.9 oranında az satış gerçekleştirerek 40.512 adet ile sınırlı kaldı. Hafif ticarilerde ise bu düşüş yüzde 11.7 oranında gerçekleşti. Böylece 2021'in Ekim ayı, son 10 yıl ortalamasının yüzde 13.8 oranında altında kaldı.

Ocak-Ekim döneminde ise hala pozitif rakamlar gözlemleniyor. Toplamda yüzde 4.5 oranında artıda olan sektör, ilerleyen günlerde bu "kar marjını da" düşürecektir. Yıl başında 800.000-900.000 bandında satış yapması öngörülen endüstri, yılın 11. ayında 614.891 adetlik satış gerçekleştirdi. Yani yıl sonundaki gerçek satışlar, tahminlerin altında kalacak gibi görünüyor.

ODD'nin paylaştığı diğer veriler ise dikkat çekici. Örneğin geçtiğimiz yıl ilk kez sedan satışlarını geçen SUV'ler, toplam pazar payını yüzde 35.2'ye ulaştırarak zirveye bir adım daha yaklaşmış durumda. Yıl içerisinde 188.253 adet sedan satışı gerçekleşirken SUV'lerde bu rakam 167.397 adet oldu. Yani yıl sonuna kadar bir devir teslim etkinliği görebiliriz.

C segmentinin zirvede olduğu satışların yüzde 65.7'si benzinli otomobillerden oluşuyor. Pazar payı günden güne azalan dizeller, artan motorin fiyatlarının da etkisiyle, tüm ilgiyi yitirmiş gibi görünüyor. Hibrit otomobil satışları 40.000 adet satışı geçerek, dizel modeller ile arasını kapatmak üzere. Tüm yıl boyunca 1.987 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmiş.

2021 boyunca satılan tüm otomobillerin yüzde 75.3'ünün otomatik şanzıman olduğunu da belirtmekte fayda var.

Kaynak

Haberi yazan arkadaş: "dizellere ilgi her geçen gün azalıyor" yazmış ama o ilgiden dolayı değil artık üretilmiyor dese daha doğru olacaktı.

Üretim yapılsa da kimse almaz artik milletin gözündeki dizel az yakar algısı kırıldı. Sadece o da değil dizel fiyatları sorunu bakım maliyeti düşününce çok gereksiz dizel almak.

Üretim yapılsa da kimse almaz artik milletin gözündeki dizel az yakar algısı kırıldı. Sadece o da değil dizel fiyatları sorunu bakım maliyeti düşününce çok gereksiz dizel almak
Dizele gerek vardı.
Heleki tiguan / ateca gibi araçlarda ultra ihtiyaç vardı.
Ha tiguan alan adam zengindir . Yakıta bakmaz denirse o ayrı konu

Yakıt aldıktan sonra 25 ortalama hızla tiguanın durum ortada.(11,1)

Bizim tdi golfün 24 ortalama hızla durum ortada.

Ekli dosyalar

• IMG_20211102_190546.jpg
    IMG_20211102_190546.jpg
    97.2 KB · Görüntüleme: 10
Bi araba alamadim 3 aydır...

Evimizin 2. Aracını sattık sıfır alalım dedik okul yolu 6 km yapacak günlük fakat yok bayileri arıyorum hiç araba yok diyorlar sadece renoda var boş clio arka camlar manuel 2021 sıfır 188 bin tl onu da alamadım yani alamazdim çok zoruma giderdi çok pahalı dedim araba şaka gibi hele golften sonra oyuncak gibi geldi aşırı kalitesiz geldi derken yarım saat sonra almış al satç... ilana koymuş 196 ya...:)

Al satçılar dan da almam dedim bi kere sözüme sadık kalmaya calsiyorum ama sanırım araba işi artık karaborsada olacak turkiyede...

Toyata yi aradım araç gelecek ama ağustos ayından beri sıraya girmiş kişiler var öncelik onların ağustos da isim yazdıranlari bitiremeyiz gelecek araçlarla dediler diyelim bitti eylül başlıyor hiç şansınız yok diyor :))

sıfır araba bulan kişi şanslı kişi katagorisine giriyor fiyata bakmadan alması da ayrı bi sanssizlik ne olacak bilemedim...

• Beğen
Tepkiler: SCC
Üretim yapılsa da kimse almaz artik milletin gözündeki dizel az yakar algısı kırıldı. Sadece o da değil dizel fiyatları sorunu bakım maliyeti düşününce çok gereksiz dizel almak.
dizelin hangi bakımı maliyetliymiş?10 senedir dizel golf kullanıyorum

Evimizin 2. Aracını sattık sıfır alalım dedik okul yolu 6 km yapacak günlük fakat yok bayileri arıyorum hiç araba yok diyorlar sadece renoda var boş clio arka camlar manuel 2021 sıfır 188 bin tl onu da alamadım yani alamazdim çok zoruma giderdi çok pahalı dedim araba şaka gibi hele golften sonra oyuncak gibi geldi aşırı kalitesiz geldi derken yarım saat sonra almış al satç... ilana koymuş 196 ya...:)

Al satçılar dan da almam dedim bi kere sözüme sadık kalmaya calsiyorum ama sanırım araba işi artık karaborsada olacak turkiyede...

Toyata yi aradım araç gelecek ama ağustos ayından beri sıraya girmiş kişiler var öncelik onların ağustos da isim yazdıranlari bitiremeyiz gelecek araçlarla dediler diyelim bitti eylül başlıyor hiç şansınız yok diyor :))

sıfır araba bulan kişi şanslı kişi katagorisine giriyor fiyata bakmadan alması da ayrı bi sanssizlik ne olacak bilemedim...
Hocam 2022'de otomotiv sektöründe çip krizi büyüyecek deniliyor özellikle yabancı kaynaklarda. Bence denk gelen aracı alın, sonra 3-5 artmış azalmış önemli değil. Sonra pişman oluyor insan.

dizelin hangi bakımı maliyetliymiş?10 senedir dizel golf kullanıyorum
Hocam bizimde kullandığımız bütün şirket araçları dizel. Mesela dizelde karşılaştığım ağır sorunlar. Enjektör mazot pompası turbo sorunu. Benzinli kullandığım araclarda cevremde bunlarla ilgili sorun yasamadim. Evet uzun yolda keyifli kokluyor alet keyifli tork yüksek fakat artık üretimi bile daha birçok firma tarafından yapılmayacak ürüne para bağlanır mı bilemedim... Sıfır alırken ki rakamlara verilen fark a değermi bilmiyorum. Kişiye göre değişim gösterir.

Dizele gerek vardı.
Heleki tiguan / ateca gibi araçlarda ultra ihtiyaç vardı.
Ha tiguan alan adam zengindir . Yakıta bakmaz denirse o ayrı konu

Yakıt aldıktan sonra 25 ortalama hızla tiguanın durum ortada.(11,1)

Bizim tdi golfün 24 ortalama hızla durum ortada.
Dediğiniz gibi hocam Tiguan alan insan yakıta bakarmi 😂😂 yakar yaw Hyundai Accent 1.6 otomatik 2019 model 30 binde araç 8 lt den aşağı inmiyor dizel şehir içinde

seat ibiza var diyolar,sıfırı 250 küsürlerde(bayide tabi,alsatçıda değil),1.0 tsi 115 hp dsg,bayağıda dolu araç

Galeriler, bayilerin güvünğ kötüye kullanması, yüksek vergi oranları dolayısı ile düşük kar marjları vs vs derken üreticiler bize araba yollamaz oldu. Dünyada araba bulmak sıkıntı bizim ülkede imkansıza yaklaştı.

Şu an talep var ama araç yok. Daralmanın boyutu bu seferlik bizden değil gibi.

Dediğiniz gibi hocam Tiguan alan insan yakıta bakarmi 😂😂 yakar yaw Hyundai Accent 1.6 otomatik 2019 model 30 binde araç 8 lt den aşağı inmiyor dizel şehir içinde
Hyundai araçlar için gizli benzinli derler dizel motoruna.Asla az yakmaz dizelleri.Benzinlileri de ocak söndürür öyle yakar.
O yüzden dizel motor Kore araçları ile pek kıyaslamayın.

Geri
Üst Alt