Jump to content

Buji Değişimi

Recommended Posts

70 bin km deki 2016 model aracımın bujilerini nihayet bugün değiştirebildim bujileri orjinal olması açısından servisten 540 tl aldıktan sonra 50 tl gibi bir işçilikle özel serviste değiştirdim 

Çıkan bujilerin durumu da bu halde bujilerini değiştirecek arkadaşlara bilgi olması açısından paylaşıyorum

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.01.jpeg

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.02.jpeg

tarihinde Yunus Emre tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesinlikle orjinal buji kullanın,orjinal diye piyasadan aldığınız ürünlerin çoğu 4. Kalite, ömrü 20 bin km bile olmayan çakma ürünlerdir. 70 bin km kullanılan orjinal büjilerin seramiklerinde çatlama,dökülme olmamış. Piyasadan orj diye alınan 300-500₺ bujiler,sizi yolda bırakabilir, yada sandık motor siparişi verdirebilir. 🍀

forzaGilles bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Tulkas yazdı:

Hocam servisten nasıl alıyorsunuz sorun yapmıyorlar mı? Normal bigün gitsem ücreti karşılığı satın almak istiyorum desem satış yapıyorlar mı?

Neden yapmasınlar elbette yaparlar., ücretini ödedikten sonra ne isterseniz alabilirsiniz ve orada da taktırmak zorunda değilsiniz..

Fakat bazı parçaları ve işlemleri orada taktırmak daha avantajlı olabiliyor., Örneğin zubizu kampanyasıyla yetkili serviste yedek parça ve işçilikte (aracın yaşına göre) %15-30 arası indirimli yaptırabiliyorsunuz; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar-ve-finansal-cozumler/servis-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

Nature and cars bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

82 binde 1.4 tsi aracım var 75 binde Bosch platin buji ile bujileri komple yenilemistik şimdi çok çok hafif bir şekilde rölantide titreme yapıyor. Ya bobinde bir sıkıntı var yada bujide sanırım. Arabada arıza kaydı yok bakalım baktiracagim ne çıkacak.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 3.12.2020 at 7:34 AM, Baho_34 yazdı:

82 binde 1.4 tsi aracım var 75 binde Bosch platin buji ile bujileri komple yenilemistik şimdi çok çok hafif bir şekilde rölantide titreme yapıyor. Ya bobinde bir sıkıntı var yada bujide sanırım. Arabada arıza kaydı yok bakalım baktiracagim ne çıkacak.

Hocam hemen servise gidip orjinal buji taktırın,yoksa yolda kalırsınız. Araç rölantide çalışırken egzozu dinleyin garip sesler gelmeye başlar,zaten araç arıza lambası yakmaya başlar,en fazla ömürleri (bosch buji) 20 bin km. 

Baho_34 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 03.12.2020 at 7:34 AM, Baho_34 yazdı:

Aynı bujilerden bende kullanıyorum hocam. Söylendiği gibi 20bin km lik ömürleri yok. Yeni aldığım her aracıma bosch buji taktırıyorum ve şimdiye kadar da bir sıkıntı yaşamadım. NGK larla aralarında ciddi bir fark olduğunu da düşünmüyorum. Umarım sorununuz en kısa sürede en düşük maliyetle çözülür.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • 1 ay sonra...

@Kordi_gs Çorlu çalışkan otomotivden aldım bujileri hemen karşısında sanayi sitesi var oradaki vw özel servisinden işimi hallettim   bujileri değiştiren arkadaş benden alsaydın 400 lira aynı bujiler dedi fakat onun elindeki bujilerle benimkilerin kutuları değişikti 

Kordi_gs bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Yunus Emre yazdı:

@Kordi_gs Çorlu çalışkan otomotivden aldım bujileri hemen karşısında sanayi sitesi var oradaki vw özel servisinden işimi hallettim   bujileri değiştiren arkadaş benden alsaydın 400 lira aynı bujiler dedi fakat onun elindeki bujilerle benimkilerin kutuları değişikti 

Uyanık tamirci tavsiyesi., çoğu aynı şeyi söylüyor., Neden onun elindeki bujinin kutusu değişik çünkü %90 ihtimalle sattığı buji sahte., O buji o kadar risk taşıyor ki sanayiden aldığınız bosch, ngk vs.. bunlar en azından aynı zamanda araç üreticisine yedek parça üreten bilindik markalar., ama o 400 liraya sattığı orjinal kutusuna benzer sahte bujinin maliyeti 10 lirayı geçmez., %400 kâr ne  güzel iş valla..

Orjinal Yedek Parça 'yı (Original Equipment Part) özel servis sahibi bile olsa servis harici başka bi yerden bulamaz., sadece servislerde satılır., sanayide XXX adlı özel servis orjinal yedek parça tedarik etmesinin 2 yolu var., ya sizin gibi servisten ücreti karşılığında satın alması gerekir., yada kaçak yollara başvurarak yurt dışından getirmesi gerekir., tabi sizin yetkili servisten aldığınız bujinin kutusu ile kendi sattığı kutu farklı olduğu için zaten kaçak mal bile satmıyor., sattığı direkt sahte ürün..!!

Hem %400 kârla mal sat, hem de sahte olsun ne güzel iş valla..

futwrf, erty ve Kordi_gs bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

bende son bakımda bujileri değiştirdim. Sonraki bakımda (8000-10.000km) balatalarında değişmesi gerekiyor dedi usta. Balata değiştiren tecrübesi yada tavsiyesini paylaşabilecek olan var mı? 2015 1,2 tsi manuel 75.000km de

Balataları servisten temin edebilir miyim? Etmeli miyim? Hangi marka? gibi..

tarihinde kozdemir66 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kozdemir66 yazdı:

bende son bakımda bujileri değiştirdim. Sonraki bakımda (8000-10.000km) balatalarında değişmesi gerekiyor dedi usta. Balata değiştiren tecrübesi yada tavsiyesini paylaşabilecek olan var mı? 2015 1,2 tsi manuel 75.000km de

Balataları servisten temin edebilir miyim? Etmeli miyim? Hangi marka? gibi..

Elbette servisten temin edebilirsiniz., kimse size veremeyiz diyemez., serviste satılan orjinal balata elbette en iyisi olacaktır veya dışardan temin etmek isterseniz orjinal kalitesinde en iyi balata ATE marka olacaktır., bunun haricindeki diğer tüm markalar tamamı ÇİN malı., ferodo, trw, bosch, vs.. hepsi çin de üretiliyor.,

Serivsten alırken eco seri istemiyorum diye söylemeniz lazım., eco seri olanlar fiyat olarak daha uygundur ama aracınızın fabrikada takılanlar kadar uzun ömürlü değildirler..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Elbette servisten temin edebilirsiniz., kimse size veremeyiz diyemez., serviste satılan orjinal balata elbette en iyisi olacaktır veya dışardan temin etmek isterseniz orjinal kalitesinde en iyi balata ATE marka olacaktır., bunun haricindeki diğer tüm markalar tamamı ÇİN malı., ferodo, trw, bosch, vs.. hepsi çin de üretiliyor.,

Serivsten alırken eco seri istemiyorum diye söylemeniz lazım., eco seri olanlar fiyat olarak daha uygundur ama aracınızın fabrikada takılanlar kadar uzun ömürlü değildirler..

şuan servisten aldığım güncel fiyat ön balata 695TL, arka balatalar 535 TL.. Eco serileri dışarı satmıyoruz dediler.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kozdemir66 yazdı:

şuan servisten aldığım güncel fiyat ön balata 695TL, arka balatalar 535 TL.. Eco serileri dışarı satmıyoruz dediler.

Serviste taktırırsanız yedek parça ve işçilikte %25 zubizu indirimi uygulanır fiyat düşer veya ATE isterseniz.,

ATE (Türkiye distribütörü)

1.2 TSI 105ps

Ön https://www.otosupermarket.com/urun/volkswagen-golf-7-fren-balatasi-on-1-2-tsi-105-beygir-276-mm-disk-icin-2013-ve-sonrasi-ate

Arka https://www.otosupermarket.com/urun/volkswagen-golf-7-arka-fren-balatasi-1-2-tsi-105-beygir-2013-ve-sonrasi-ate

1.2 TSI 110ps

Ön https://www.otosupermarket.com/urun/volkswagen-golf-7-on-fren-balatasi-1-2-tsi-110-beygir-276-mm-disk-icin-2013-2020-ate-original

Arka https://www.otosupermarket.com/urun/volkswagen-golf-7-arka-fren-balatasi-1-2-tsi-110-beygir-2013-2020-ate-original

ATE Ceramic fren balatası (ekstra ekstra uzun ömürlü); https://www.otosupermarket.com/urun/volkswagen-golf-7-seramik-on-fren-balatasi-1-2-tsi-276-mm-disk-icin-2013-ve-sonrasi-ate-seramik

Not: ATE almak isterseniz siteden almadan önce tel. ile görüşüp mutlaka aracınızın şasi numarasıyla sorgulama yaptırın., Golf 'lerde disk ve balata boyutu farklılık gösterebiliyor.!!

Not 2: Fren hidroliği değişmediyse her 2 senede bir değiştirmeniz gerekir.

kozdemir66 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• İletiler

• @Franquaz selamlar yakında bir konu açıp yazarım orda mutlaka ama ben çok fazla uzun gitsin diye beklentisi olanlardan değilim yoksa bitmez bu kadar ürün  özellikle merak ettikleriniz varsa ürünler arasında bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Kil bendede yok malesef detay forumlarında dönem dönem getirip satanlar görüyorum takip etmekte yarar var
    • @pharmacisth iyi fiyat, hayırlı satışlar hocam
    • Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi en kısa sürede servise uğrayacağım. 
    • İlk mesajınız olduğu için kendinizi tanıtmanız gerekiyor., neyse yine de cevaplamaya çalışayım., Evet danışmanın size söylediği gibi TDI motorda  trigerin değişim aralığı yıldan bağımsız olarak 120 bin km dir., fakat bu uygulamaya 2-3 sene öncesi daha yeni geçildi., danışmanın bunu da göz önünde bulundurması gerekir., ezbere iş yapmaması lazımdı., Yapmanız gereken bu çektiğiniz video ile beraber servise tekrardan bir götürmenizde yarar var., kontrol etsinler., motor soğukken yapıyorsa mümkünse mesai bitimine yakın aracı bırakın sabahtan motor soğukken kontrol edilsin., Sorun triger veya v kayışından kaynaklı ise komple set halinde değiştirmeniz sizi ilerde tekrardan motorun sökülerek 2.ci kez yüksek işçilik ücreti ödemekten kurtarır., Set halinde derken; triger kayışı seti ve V kayışı + olarak devirdaim pompası + antifiriz değişimi VW 'lerde devirdaim pompası kronik sıkıntılıdır., ne zaman arıza yapacağı belli olmayan bir parça 30 bin de bile sıkıntı çıkaran araçlar olabiliyor., devirdaim değiştirmeyip ilerde sıkıntı çıkardığında tekrardan aynı işçiliği 2.ci kez ödemek zorunda kalırsınız., 1.6 TDI motorda devirdaim pompası kayış tahrikli çalışır., Aracın 7 yaşında olduğunu da hesaba katarsak antifiriz artık ömrünü tamamlamıştır., alet ile ölçüm yaptğınızda donma koruması iyi gözükebilir fakat (korozyon koruması) 4-5 yıl sonra kötüleşmeye başlar.!! Tekrardan bi götürüp sese baktırmakta yarar var.. video kaydını ustaya dinletmeniz iyi olur..    
  • Yeni Oluştur...