Golf 7.5 TDİ hararet

cakirme

Üye
İsim
Mehmet İlker ÇAKIR
Aracın yaklaşık 3 yıldır sahibiyim şuana kadar sadece 1 kere motor suyu sıcaklığının 90 dereceyi geçtiğini gördüm fakat son 1 aydır genellikle trafik sıkışık halden normal hala döndüğü zaman hararet göstergesinin 90 derecenin üstüne çıktığını görüyorum en fazla yükseldiği an resimdeki gibidir.Araç hiç bir uyarı vermedi 1-1.5 dk sonra 90 dereceye geri sabitleniyor.Tabi bu durum biraz beni biraz işgillendirdi @mehmetmert kardeşimden öğrendiğim ve araştırmalarım kadarıyla su TDİ motor için çok önemli.

Bu sıkıntıyı yapmasının sebebi motor suyunun eskimesimidir değiştirmeli miyim değiştirmem gerekirse ne kullanmalıyım.

hareret.jpeg

Aracın yaklaşık 3 yıldır sahibiyim şuana kadar sadece 1 kere motor suyu sıcaklığının 90 dereceyi geçtiğini gördüm fakat son 1 aydır genellikle trafik sıkışık halden normal hala döndüğü zaman hararet göstergesinin 90 derecenin üstüne çıktığını görüyorum en fazla yükseldiği an resimdeki gibidir.Araç hiç bir uyarı vermedi 1-1.5 dk sonra 90 dereceye geri sabitleniyor.Tabi bu durum biraz beni biraz işgillendirdi @mehmetmert kardeşimden öğrendiğim ve araştırmalarım kadarıyla su TDİ motor için çok önemli.

Bu sıkıntıyı yapmasının sebebi motor suyunun eskimesimidir değiştirmeli miyim değiştirmem gerekirse ne kullanmalıyım.
Motor suyu aşırı eksiltmediği sürece hareret yükselmez., uyarı vermemesinin sebebi tehlikeli bölgeye yaklaşmadığı için., sıcaklık biraz daha yükselse uyarı verecektir.,

Motor soğutma suyu yani antifiriz sıvısını 3 yaşında bir araçta değiştirmek için daha erken., 3 yaşında bir aracın antifirizi eksilirse ilave yapılır., Antifiriz değişmesi için 4-5 yıllık bir araç olsa artık zamanı gelmiş deriz ama daha yeni., daha önceden antifiriz eksiltmesi yaptıysa., ve siz de eksilen antifirize saf su koymak yerine çeşme suyu veya içme suyu ilave ettiyseniz bir ihtimal olabilir diyebilirdik ama ona rağmen bile bu sıkıntıyı yapmaması lazım.,

Sorunun esas sebebi devirdaim pompasıdır., VAG grubu araçlarda devirdaim pompası kronik sıkıntılıdır., ne zaman arıza yapacağı belli olmuyor.,

Vakit kaybetmeden müsait bir zamanda araca baktırmanızı öneririm., Sorun devirdaim pompasından olduğu kesinleşir ise., trigerin olduğu bölge komple sökülmesi gerekecek., devirdaim söküldüğü zaman antifiriz komple aşşağı akacağı için., yeni antifiriz dolumu yapılması gerekecek.,

Piyasada satılan her kırmızı/pembe renk antifiriz araca uygun değildir., araca uygun olan antifiriz çeşidi G13 tip antifirizdir., G13 tip antifiriz bulmak artık biraz zorlaştı çünkü VW artık G13 tip antifiriz üretimini durdurdu., bunun yerine G12 evo denilen bir antifiriz tipine geçtiler., Yani devirdaim değiştiği zaman G13 veya G12evo tip antifiriz koyulması gerekecek.,

Bunu söylememin sebebi onarımı dışarda yaptırırsanız., sanayide ustalar abi hepsi aynı kırmızı renk antifirizlerin hepsi aynı uyumludur vs... derler ise buna itibar etmeyiniz., G13 veya G12evo olması şart..!! bunun haricindeki hiç bir antifiriz (rengi ne olursa olsun) uyumlu değildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGillesdetaylıca yazmış zaten. kronik devirdaim pompası arızası hocam değişmesi lazım. g12evo da servis stoklarında bulunabiliyor. hatta bazı servislerde g13 stoktan kaldırılmış olarak gördüm. kolay gelsin normal şartlarda 90 dereceden ne aşağı ne yukarı değişmemesi lazım.

Upvote 0
@forzaGilles  evet bir defa motor suyu kapağını açtım tam kapatmamışım hafif açık kalmış aracı stop ettim yarınki gün çalıştırınca uyarı verdi motor soğutma sıvısı az diye bende üstüne normal su koydum bir su bardağı kadar ama 5-6 ay önce koymuştum fakat 1 aydır hararet artmaları oluyor.Bu arada bilgiler için teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Yehanoha aracın km si daha 45binde değişmesi için erken bi km değilmi 

Upvote 0
@forzaGilles  evet bir defa motor suyu kapağını açtım tam kapatmamışım hafif açık kalmış aracı stop ettim yarınki gün çalıştırınca uyarı verdi motor soğutma sıvısı az diye bende üstüne normal su koydum bidonla ama 5-6 ay önce koymuştum fakat 1 aydır hararet artmaları oluyor.Bu arada bilgiler için teşekkürler.

@Yehanoha aracın km si daha 45binde değişmesi için erken bi km değilmi 
Aracın km'sinin 45bin km olmasına takılmayınız., bu sizi yanıltmasın çünkü VW/Audi/Seat/Skoda araçların tamanında bu sorun var., normalde en az 120bin km dayanması lazım fakat devirdaim pompası kronik hepsinde sıkıntılı., 20bin-40bin-80bin ne zaman arıza yapacağı belli olmuyor..

Upvote 0
@cakirme aynen öyle hocam şansa bir durum benim aracım 90 binde hala bozulmadı. ama forumda 30 binde 47 binde 65 binde değiştirenlerin örnekleri var. şikayetleri de sizinle aynıydı. dediğim gibi normalde su sıcaklığı sabit 90 kalması lazım. yükselip tekrar 90 a gelme varsa net devirdaim. 90 altına düşüp tekrar 90 a gelmeler müşür arızası olabileceğini de gösterir. 

motor suyu eksiltiyor mu ona dikkat edin suyunuzu kontrol edin. azalma varsa park halinde arabanın altında ıslanan yeri belirtin

Upvote 0
@Yehanoha yok su eksiltme yok araçta hiç. Aracım doğuş oto servis bakımlı acaba iyi niyetten değişir mi?

Upvote 0
@cakirme denemekte fayda var ısracı davranın. kronik sıkıntı sonucta kendileri de farkında işi yokuşa sürseler dahi peşini bırakmayın. iyi niyetten işçilik ödeyip değiştirirsiniz.

@Raban7 arkadaşımız istanbul doğuş oto esenyurtta iyi niyetten değiştirmişti 2017 model 38 binde heralde kendisi cevaplasın.

Upvote 0
Hocam geçmiş olsun, ben aracım 38 bindeyken değiştirmiştim doğrudur. Garantim bitti ve üzerinden 2 3 ay geçmişti sanırım. Biraz araştırdıktan sonra kronik bir sıkıntı olduğunu öğrendim. Bir arkadaşında bursada benim gibi garantisi bittiği halde değiştirdiğini öğrendim iyi niyet garantisiyle. 

Bu şekilde gittim servise hepsini anlattım. Bir gün sonra işimi hallettiler sağolsunlar. Ama kesinlikle ısrarcı olun. Bu sorunun kronik bir sıkıntı olduğunu belirtin vs. 

Ben değişirken servis görevlisi aracımın km si ve yeni bir araç olması sebebiyle kronik sıkıntıdan değiştiğini söylemişti. Yaşı ilerlemiş ve km si olan araçlara birşey yapamadıklarını öğrenmiştim. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt