Servis cam değişimi sonrası yağmur sensörü arızası

@Salih Sayın rain closing otomatik cam kapamayla ilgili sanirim ikisini birden kabul ediyorsa oyle deneyin. Hata alirsaniz olmadi girip tekrar eski haline getirirsiniz bence

Konunun başında söylemiştim ‘Çarşamba gününe servis randevu verdi’ diye. Bugün sensör kontrol edildi. Aracın yağmur sensörü kodlamasının sıfırlanmış olduğunu söylediler. Ve tekrar kodlama yapılıp sorunun düzeldiğini belirttiler. 

Hangi kodlama yapıldı bilmiyorum ama yağmur sensörünün çalışması için bir kodlama yoktu diye hatırlıyorum . Sonradan yağmur sensörü takanlar yağmur sensörünün çalışması için kodlama yapmamışlardı. 

Bu süreçte yağmur sensörü ile ilgili  baya bir şey de öğrenmiş oldum. Yağmur sensörü normal çalışırken 1.resimdeki hata kodunu alıp sensörü çalışmayanların izlemesi gereken yolla ilgili şunları yapsınlar. 

1- sensör kontrolü yapsınlar. Sorun yoksa sensörün takıldığı yer iyice temizlenmeli, jel kısmı temizleyebiliyorsa temizlenmeli.

2-Kodlama kontrol edilmeli . Sanırım 2. resimde ki kodlama da rain light funchtion işaretli olmalı. Kodlamada ne yaptıklarını bilmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum. 

3- Sigortaların kontrolü . Bununls ilgili sigorta direksiyonun altındaki Sigorta kutusunda 8 numaralı Sigorta.(Bu adımı 2. adım olarakta yapılabilir)

4- Bu kısma kablolama, bcm sorunu vb sıkıntılar diye söyleyip bırakıyorum. Çünkü tam bilgim yok. 

Bu süreçte 1. resimdeki hata kodunu alan bir çok insanın olduğunu gördüm . Eğer sensör kırık değilse yada bozuk değilse büyük ihtimalle sıkıntı kodlama ile ilgili. 

6810E27E-246B-4F1A-A4BE-BC8A2533EC55.jpeg

EA17D6AD-46E5-42D8-9AA6-1C5DF294717A.jpeg

Geri
Üst Alt