Geri Viteste Otomatik İç Hava Sirkülasyonunun Devreye Girmesi

huseyint

Yeni Üye
Aşağıdaki videodaki özelliğin amacı nedir? İnternette biraz bakındım içeri egzos kokusu falan girmesin gibi bir şeyler yazıyor ama emin olamadım, var mı bilen?

huseyint dedi:
Aşağıdaki videodaki özelliğin amacı nedir? İnternette biraz bakındım içeri egzos kokusu falan girmesin gibi bir şeyler yazıyor ama emin olamadım, var mı bilen?
Hocam videoyu izleyemedim ama daha önce böyle bir şey olduğunu okumuştum. Volkswagen Sözlük'ten kontrol ettim.

CAN veri yoluna entegre edilmiş kontrol ünitesi sayesinde daha kapsamlı konfor özellikleri de sunar: Cam yıkama sistemi etkinleştirildiğinde veya geri vitese geçildiğinde devreye giren otomatik devridaim havalandırması, araç içerisinde bulunan yolcuları rahatsız edici kokulardan korur. Bununla birlikte, havalandırma sıcaklığını otomatik olarak uyarlayan hıza bağlı kumanda sistemi, yavaş sürüşlerde meydana gelen gürültü seviyesini azaltmaktadır.

s=claps

etkileyici...

Denedim de olmadı öyle bişey :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

@MSE

iç hava sirkülasyonunun devreye girip girmediği autodayken bir belirteçle belirtilmiyordur belki diye düşünüyorum :)

bi de Muhammed hocam, hiza duyarlı hava üfleme nasil bisey?

bizzat şahit oldunuz mu?

maniax dedi:
@MSE

iç hava sirkülasyonunun devreye girip girmediği autodayken bir belirteçle belirtilmiyordur belki diye düşünüyorum :)

bi de Muhammed hocam, hiza duyarlı hava üfleme nasil bisey?

bizzat şahit oldunuz mu?
Haklı olabilirsiniz Murat hocam.

Ama yazarken aklıma geldi :) ben iç sirkülasyonu açtığımda klima içerideki nemin üstesinden gelemeyecek olursa ve camlar buğulanırsa kendisi iç sirkülasyonu kapatıyor ve ışığı sönüyor. Buna göre kendisi iç sirkülasyonu açtığında da ışığının yanması gerekirdi diye düşünüyorum. 

Hıza duyarlı olayını bilmiyordum hocam şaşırdım ayrıca VW sözlükte çok daha uzun yazıyordu ben bir kısmını kopyaladım. Mesela Güneşin konumuna göre soğutma yapıyormuş :) Buyrun yazının tamamı aşağıda

Tam otomatik klima sistemi "Klimatronik", fan devrini otomatik olarak uyarlayarak ve hava dağıtım klapelerini kumanda ederek, iç mekân sıcaklığını kişinin önceden seçtiği sıcaklığa uygun şekilde düzenler.

Bu sayede, tüm ortamlarda ve hava koşullarında keyifli bir atmosfer garanti edecek bir sistemden yararlanarak, aracın iç mekânındaki havayı mümkün olan en düzenli şekilde dolaştırabilir. Klimatronik’in elektronik kumandası; güneşin konumu, güneş ışınları ve hava sıcaklığı gibi önemli etkiye sahip ve rahatsızlık veren tüm faktörleri tespit etmekte ve bu faktörlere göre iç mekâna yeteri kadar hava akışı sağlamaktadır.

CAN veri yoluna entegre edilmiş kontrol ünitesi sayesinde daha kapsamlı konfor özellikleri de sunar: Cam yıkama sistemi etkinleştirildiğinde veya geri vitese geçildiğinde devreye giren otomatik devridaim havalandırması, araç içerisinde bulunan yolcuları rahatsız edici kokulardan korur. Bununla birlikte, havalandırma sıcaklığını otomatik olarak uyarlayan hıza bağlı kumanda sistemi, yavaş sürüşlerde meydana gelen gürültü seviyesini azaltmaktadır.

Klimatronik, buğulanmış veya buz tutmuş camlar oluşması durumunda tek bir düğme üzerinden buz çözme fonksiyonunun kolayca etkinleştirilmesine imkân tanımaktadır. Yüksek fan gücünün oluşturduğu tüm hava akımı bu sayede camların iç yüzeyine yönlendirilir. Hava sıcaklığı 2,5 °C’nin üzerinde olduğunda, havanın kurutulması amacıyla soğutma sistemi otomatik olarak devreye girer..

Volkswagen’in tam otomatik klima sistemi böylece yolcuların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar ve tüm bunlar yanı sıra herkes için daha fazla konfor ve güvenlik sunar. Emniyetli sürüşler için önemli bir ön koşulu teşkil eden sürücü konsantrasyonu ve tepki verme kabiliyeti, araç içerisindeki sıcaklığın ve nem seviyesinin uygun bir seviyede tutulması sayesinde muhafaza edilir.

@MSE

vay be. baya otomatikmiş :D ben bu kadar bilinçli kullanmıyordum klimatroniki.

bu arada benim o iç sirkülasyon ışığı sanirim bugüne kadar hiç yanmadı. menüden onu da otomatik seçtim ondan mı acaba? yoksa bu da fan hızı ışıklarının görünmesi gibi kod mu istiyor?

maniax dedi:
@MSE

vay be. baya otomatikmiş :D ben bu kadar bilinçli kullanmıyordum klimatroniki.

bu arada benim o iç sirkülasyon ışığı sanirim bugüne kadar hiç yanmadı. menüden onu da otomatik seçtim ondan mı acaba? yoksa bu da fan hızı ışıklarının görünmesi gibi kod mu istiyor?
Otomatik klima 2006'dan beri hayatımızda ancak bu kadar kapsamlı çalıştığını ben de bilmiyordum Murat hocam :)

İç sirkülasyon düğmesine bastığınızda ışığının yanması lazım. Otomatik yandığını ben de görmedim.

Aklıma gelmişken cam tavanın arkasını kaldırınca klima hafif hafif üflemeye başlıyor @erkanz [emoji16]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt