Jump to content

Recommended Posts

Merhaba Dostlar;

Araçlarımız üzerinde Çoğumuzun bildiği fakat çoğu zaman  kullanılmadığı yada unuttuğu için farkına bile  varmadığı yada ;  Aaaa bu çok iyiymiş!  Harika bir özellik! Mükemmel ! , Çok ince düşünülmüş  vb şeklinde zaman zaman yaşadığımız Araçlarımızda bulunan Hoş ve ince düşünülmüş detayları konu başlığı altında toplamak istedim. Ayrıca Bu Pratik bilgilerle araçlar hakkında daha fazla bilgi ve tecrübeye de sahip olmuş olacağız.

Sizlerden gelecek olan bolca pratik bilginin de konuyu daha da zenginleştireceğine inanıyorum.Haydi birkaç örnekle başlayalım :like:

***Örneğin vw Golf Araçlarımızda; Sileceklerin Pozisyonu farklı zaman/Sayı  aralıklarında duruş pozisyonu değişir bu Sileceğin ömrünün daha uzun olması ve Silecek Görevinin daha başarılı olması için yapılmış bir Mühendislik fikridir. :)

*** Yine golf araçlarımızda Saatte 7 km/s hız üzerinde iken Elektro mekanik park frenini , Acil durum Freni olarak da kullanabilirsiniz. ( 2 ci Fren desteği Sunar) Park Frenini Çekili olarak  tuttuğumuzda bir  uyarı Ses ile bizi uyarır ve %60 civarında fren gücü ile yavaşlamayı sağlar. :) 

***Araçlarımızın Camlarının Etiket değerlerinde bulunan bilgilendirme kısmının en altında ki rakam O camının hangi yıla ait olduğunun ifadesidir. örneğin 7 ise  2017 yılı gibi. :) 

***Araçlarda Yakıt depo kapağının nerede olduğunu anlamak için  ( sağ-sol)Gösterge ekranında bulunan yakıt görselinin yanında yön  işareti veya Pompa resmi hangi tarafta olduğunu göstermektedir :) 

***Aracınızı yıkama sonrasında Lastiklerin parlamasını istiyorsanız ve Lastik Parlatıcınız yoksa Bunun yerine Kola veya Karbonatlı su  Kullanabilirsiniz :)  Camlardaki Su lekeleri içinde Sirke çok iyi bir çözüm olacaktır.

***Telefonunuzu aracınızın Ön Panel kısmına koymak ve Özellikle de Navigasyonundan faydalanmak  istediğinizde Bir LAstik Yardımıyla Cep telefonunuzu Havalandırma ızgarasına takabilirsiniz :) 

*** Yaz aylarında Aracınızı Güneşe Park etmek zorunda kaldıysanız,  Direksiyonun üst  tutulan kısmını,  alt tarafa bakacak şekilde yarım tur döndürmek kaydı ile Güneşin çok  ısıtmasından koruyabilirsiniz.

***Araçların Emniyet Kemeri tokalar ile Meşrubat kapakları kolayca açılabilir :) 

***Aracınızla  Küçük bir dere veya su birikintisinden geçtiyseniz Balatalar ıslanır ve firenler zayıflar Balataları kurutmak için küçük frenlemeler yaparak Daha Sağlıklı Fren çalışmasına ulaşabilirsiniz.

. Bir kaç video ile örneklemelerinin olduğu linki paylaşıyorum. Herkese Keyifli Forumlar diliyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler🙋🏻‍♂️

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Ender yazdı:

Merhaba Dostlar;

Araçlarımız üzerinde Çoğumuzun bildiği fakat çoğu zaman  kullanılmadığı yada unuttuğu için farkına bile  varmadığı yada ;  Aaaa bu çok iyiymiş!  Harika bir özellik! Mükemmel ! , Çok ince düşünülmüş  vb şeklinde zaman zaman yaşadığımız Araçlarımızda bulunan Hoş ve ince düşünülmüş detayları konu başlığı altında toplamak istedim. Ayrıca Bu Pratik bilgilerle araçlar hakkında daha fazla bilgi ve tecrübeye de sahip olmuş olacağız.

Sizlerden gelecek olan bolca pratik bilginin de konuyu daha da zenginleştireceğine inanıyorum.Haydi birkaç örnekle başlayalım :like:

***Örneğin vw Golf Araçlarımızda; Sileceklerin Pozisyonu farklı zaman/Sayı  aralıklarında duruş pozisyonu değişir bu Sileceğin ömrünün daha uzun olması ve Silecek Görevinin daha başarılı olması için yapılmış bir Mühendislik fikridir. :)

*** Yine golf araçlarımızda Saatte 7 km/s hız üzerinde iken Elektro mekanik park frenini , Acil durum Freni olarak da kullanabilirsiniz. ( 2 ci Fren desteği Sunar) Park Frenini Çekili olarak  tuttuğumuzda bir  uyarı Ses ile bizi uyarır ve %60 civarında fren gücü ile yavaşlamayı sağlar. :) 

***Araçlarımızın Camlarının Etiket değerlerinde bulunan bilgilendirme kısmının en altında ki rakam O camının hangi yıla ait olduğunun ifadesidir. örneğin 7 ise  2017 yılı gibi. :) 

***Araçlarda Yakıt depo kapağının nerede olduğunu anlamak için  ( sağ-sol)Gösterge ekranında bulunan yakıt görselinin yanında yön  işareti veya Pompa resmi hangi tarafta olduğunu göstermektedir :) 

***Aracınızı yıkama sonrasında Lastiklerin parlamasını istiyorsanız ve Lastik Parlatıcınız yoksa Bunun yerine Kola veya Karbonatlı su  Kullanabilirsiniz :)  Camlardaki Su lekeleri içinde Sirke çok iyi bir çözüm olacaktır.

***Telefonunuzu aracınızın Ön Panel kısmına koymak ve Özellikle de Navigasyonundan faydalanmak  istediğinizde Bir LAstik Yardımıyla Cep telefonunuzu Havalandırma ızgarasına takabilirsiniz :) 

*** Yaz aylarında Aracınızı Güneşe Park etmek zorunda kaldıysanız,  Direksiyonun üst  tutulan kısmını,  alt tarafa bakacak şekilde yarım tur döndürmek kaydı ile Güneşin çok  ısıtmasından koruyabilirsiniz.

***Araçların Emniyet Kemeri tokalar ile Meşrubat kapakları kolayca açılabilir :) 

***Aracınızla  Küçük bir dere veya su birikintisinden geçtiyseniz Balatalar ıslanır ve firenler zayıflar Balataları kurutmak için küçük frenlemeler yaparak Daha Sağlıklı Fren çalışmasına ulaşabilirsiniz.

. Bir kaç video ile örneklemelerinin olduğu linki paylaşıyorum. Herkese Keyifli Forumlar diliyorum. 

Paylaşım için teşekkürler. :like:

7 saat önce, Ender yazdı:

Tüylerim diken diken oldu, forumda bunu yapan olmaz umarım. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

vallahi güzel bilgiler ben şu freni denemek istiyorum:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, metinkar yazdı:

vallahi güzel bilgiler ben şu freni denemek istiyorum:)

Allah korusun, fren pedalının altına kazara bir şey girmesi halinde o minicik el freni hayat kurtarabilir. Bir videoda izlemiştim gayet güzel fren yapıyor.

7 km/h hızın altında çekili tutarsanız da klasik el freni mantığında çalışıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)

Çok  güzel başlık Ender Hocam. Benim de aklımda olanları yazayım, bir faydamız olursa ne mutlu :)

1-Aracınızın akü durumunu yüzde olarak kontrol edebilir, ömrü hakında bilgi sahibi olabilirsiniz.

http://www.golftutkusu.com/topic/910-akü-düzeyi-veya-soc-şarj-durumunu-göstermek/

2-Flash Disk'ten veya Bluetooth ile şarkı dinlerken sesi komple kıstığınızda şarkıyı durduruyor. Küçük ama güzel bir detay :)

3- Araçta 450 Kg'dan fazla yolcu veya yük olması durumunda ekranda ünlem işareti yanıyor.

4-Havalandırma açıkken geri vites'e alınca iç sirkülasyona geçiyor. Sanırım egzoz gazı içeri girmesin diye.

5- Yarım kontak yapıp dörtlüleri yakıyoruz. 5 Kere gaza sonuna kadar basıp çekiyoruz ve ekranda "ESP OFF" çıkıyor, bu da enteresan bir olay :) Ama heveslenmeyin, geri devreye giriyor hemen :)

6- Sol veya sağ sinyal açıkken kontağı kapatırsanız o tarafın park lambası açık kalıyormuş. Gece yol kenarında veya görülemeyecek bir yerde park halinde ise uyarı amaçlı. Ben denemedim doğru mu bilmiyorum :)

Aklıma geldikçe yazarım yine.

tarihinde berke05 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elektromekanik park freni acil durumlarda kullanıldığında tüm tekerleri kilitler fakat aracın ABS sistemi aktif olmaz. Denemek amaçlı çekip arabayı uçurmayın🙂.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@metinkar ben denedim hocam, sert bir frenleme yapıyor, çok sert değil ama acil durumda hayat kurtarabilir, çekili tutuyorsunuz bir süre, sonra bırakana kadar fren yapıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@berke05 1. madde her araç için olmuyor hocam, mesela benim araç 2015 model,  bende göstermiyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araçlarımızın hız sabitleyicili direksiyon tuş takımında multimedyayı sessize alan bir tuş yok değil mi? Önceki aracımdan sonra en çok bunu arıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, agacmalzeme yazdı:

Elektromekanik park freni acil durumlarda kullanıldığında tüm tekerleri kilitler fakat aracın ABS sistemi aktif olmaz. Denemek amaçlı çekip arabayı uçurmayın🙂.

Tekerleri kilitlemiyor hocam, @mehmetmert hocam bir videosunda anlatmış.

Öyle olsaydı çok ciddi bir güvenlik açığı olurdu zaten, sehven el freninin çekilmesi halinde büyük problemlere sebep olurdu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@frknyldrm şimdi kitapçığa baktım sadece arka tekerler fren yapar ve fren mesafeniz uzar yazıyor acil olmadığı sürece kesinlikle kullanılmamalı yazıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, agacmalzeme yazdı:

@frknyldrm şimdi kitapçığa baktım sadece arka tekerler fren yapar ve fren mesafeniz uzar yazıyor acil olmadığı sürece kesinlikle kullanılmamalı yazıyor.

Kesinlikle kullanılmamalı demelerinin sebebi ne acaba hocam, onunla alakalı bir şey yazmışlar mı?

Yani normal frenmiş gibi normal zamanda da ona güvenip kullanmayın anlamında mı demişler acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)
21 dakika önce, frknyldrm yazdı:

Kesinlikle kullanılmamalı demelerinin sebebi ne acaba hocam, onunla alakalı bir şey yazmışlar mı?

Yani normal frenmiş gibi normal zamanda da ona güvenip kullanmayın anlamında mı demişler acaba?

Düzeltme yaptım @agacmalzeme

Ani duruş yapacağından arkadaki sürücülere tehlike yaratmaması için. 

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

30 km hızda çektim ve aracın kıçı başı biyere gitti yani mecbur değilsen kullanma demeleri doğru.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Ender Ender hocam harfiyen böyle bir konu açmak aklımdan geçiyordu, benden önce davranmışsınız, çok yaşayın. :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, frknyldrm yazdı:

Araçlarımızın hız sabitleyicili direksiyon tuş takımında multimedyayı sessize alan bir tuş yok değil mi? Önceki aracımdan sonra en çok bunu arıyorum.

Var hocam, Volume — tuşuna uzun basınca multimedyayı sessize alıyor. 😄

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, yunusaktas91 yazdı:

@Ender Ender hocam harfiyen böyle bir konu açmak aklımdan geçiyordu, benden önce davranmışsınız, çok yaşayın. :) 

İçeriğini doldurursunuz artık hocam. Sizlerinde çokça katkısı olacağına inanıyorum.:like:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, yunusaktas91 yazdı:

Allah allah, sanki onu denemiştim diye hatırlıyorum ama sabırsız davranıp çok kısa mı bekledim acaba.

Yarın ilk işim bunu denemek. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

A57FC43B-4B7A-4A78-9694-9288A4DD1543.thumb.jpeg.53cf6f72c9cfe682ede28ac5faecfc72.jpeg

Active İnfo Display’de (Hayalet Ekran) hız kadranı bölümünün ortasındaki yarım çember, depodaki yakıt seviyesini gösterir. Golf 7,5 deposu (yedek bölme hariç) 50 litredir. Çemberdeki 10 adet çizgiden her biri 5 litreyi işaret eder.

DSG viteste F1 kulakçıklardan vitesi manuele aldığınızda sağdaki (+) kulakçığa 3 sn. basılı tuttuğunuzda vites D’ye geçer.

Aklıma geldikçe ekleme yapacağım. Keyifli forumlar... :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, yunusaktas91 yazdı:

1 yıl sonra ansızın gelen güzel haber, dünya varmış hocam. Teşekkür ederim. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@berke05 madde 1 işe yaramadı bende 2017 highline var demedim olmadı sadece saat ve servis var basılı tuttugumda. Akü durumunu ögrenmenin başka yolları varmıdır acaba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 07.06.2020 at 10:28 AM, frknyldrm yazdı:

Paylaşım için teşekkürler. :like:

Tüylerim diken diken oldu, forumda bunu yapan olmaz umarım. :D

Çoooook eskiden yapıyorduk, çevir aç ve çek aç çıktıktan sonra tokaları imal edildiği amaç dışında kullanmamaya başladık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: Ker9m
      2017 model polo aracımda daha önceden yanlışlıkla obdeleven(vagcom) ile emniyet kemeri ikazını kapatmıştım fakat muayene yaklaştığı için yeniden açtım çalışmadı bir bilginiz veya çözüm öneriniz varsa yardımcı olurmusunuz?
    • Yazan: oguzhan91
      Merhabalar,
      2013 Model GOLF 7 1.2 TSİ Comfortline 115 bin km de aracım 1500-2000 km arası yağ eksiltiyor, acaba bu durumu yaşayan, daha sonrasında çözüm bulabilenler bi yardımcı olabilirler mi ? Şimdiden teşekkür ediyorum.
    • Yazan: Furkan724
      ARAÇ BİLGİLERİ
      Genel bilgiler:  GOLF 1.0 TSİ DSG HİGHLİNE 2019 Model 115 Beygir Golf Highline Aracım fabrika çıkışlı seramik kaplama ve koltuk koruması cam filmi mevcuttur. Araç uzatılmış garanti ile 2023 e kadar garantisi mevcuttur. Araçımda ekstra olarak Ruhsata işli kaplama Gti Difüzör Gti Ön Panjur Gti Marşbiyel ve Piyano Black Jantlar ve Mat Kırmızı Kaliperleri bulunmaktadır Highline Donanıma ek olarak Cam Tavan Geri Görüş Kamerası ve Car Play opsiyonları bulunmaktadır Çift Akfif Egzoz ve Akrapoviç egzoz uçları bulunmaktadır araç otoparkta durmakta ve 15bin bakımı Doğuş Oto Esenyurtta yapılmıştır Hediye olarak 3 kere seramik yenilemesi bulunmaktadır.Detaylı bilgi için mesaj atabilir yada arayabilirsiniz. 05419222349
      Boya ve değişen:  YOK
      Fiyat: 230 BİN
      FOTOĞRAFLAR:

• Yazan: frknyldrm
      Ürün Adı:  Bagaj Açma Mandalı
      Detaylar:  2019 Golf'ten sökülmüştür, Golf 7-7,5 ile uyumlu olduğu gibi bildiğim kadarıyla Passat B8 ile de uyumludur.
      Parça Kodu: 5G6827469F
      İlan Linki: https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-volkswagen-bagaj-acma-mandali-5g6827469f-768237892/detay
      Fiyat: 150 TL'ye satılmıştır.
      Fotoğraf:  

• Yazan: Ender
      Ürün Adı:  Adaptif Hız Sabitlemeli Direksiyon Tuş .Takımı ( ACC ve Wiev Tuşlu) 
      Detaylar:   VW Grubu araçlara ait Direksiyon Kontrol Ünitesidir. Sıfır ürün Temiz ve Sorunsuzdur 
                         Parça Kodu 5G0.959442.AE 
      Fiyat:  600 TL 
      https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-vw-acc-li-direksiyon-tus-takimi-5g0.959.442.ae-818627155/detay/
      Fotoğraf:  

• Yeni Oluştur...