Dyson silikon

@frknyldrm yaptık bi hata .Nasıl cikarabilirim düşüncesindeyim 
Tavsiye edildiği gibi çelik tel teorik olarak silikonu keser ve plakayı sökmenizi sağlar fakat boyaya zarar verme ihtimaliniz de çok yüksek. Misinanın silikonu kesebileceğini zannetmiyorum ama bu tecrübeyle sabit ise lafım yok.

Yorumu yazarken video bakayım dedim ve bir tane örnek buldum.

Aşağıdaki videoda abimiz saniyeler içerisinde söküyor plakayı tel ile. Haldır huldur girişiyor vallahi, görünürde bir hasar yok. :D

@frknyldrm hocam.bu şekilde boyaya ve tampona zarar veriyo.cok teşekkür ederim.ekskk olma 

Görünürde yok ama yakından bakıldığında illaki vardır bisiler bu kadar sert yukarı sonuçta plastik.aksam illa kazimistir-)

Görünürde yok ama yakından bakıldığında illaki vardır bisiler bu kadar sert yukarı sonuçta plastik.aksam illa kazimistir-)
Doğru yöntemi bulursanız buradan da paylaşın lütfen, ben de merak ettim. :)

Çevremizde ihtiyacı olan olursa tavsiye ederiz.  (y)

Misinanın sökmesi biraz zor görünüyor, silikon olsa işe yarardı. Benden önceki sahibi de dayson ile yapıştırmış, camcıya gidip rica ettim, onlardaki çelik tel ile çıktı biraz güç kullanarak. Aksi taktirde ısıtma vs vs ile çok çok uzun süre uğraşmanız gerek

Ek bir soru da ben sorayım. O yüzeyde kalan silikon, dayson nasıl tamamen temizlenir? 

Aracımı aldığımda plaka silikonla yapıştırılmıştı tel ile söküp normal plakalık takıldı.Tel ile kolay sokersiniz ama biraz dikkat boyayı kaldırma şansınız var.

Ben de aracımı aldığımda siyah silikon ile yapıştırılmıştı, sökerken biraz zorladı, plaka da büküldü ama tampona zarar vermeden elle sökülmüştü. Zorluğu silikonun miktarına göre değişir. Tampondaki silikon kalıntılarını maket bıçağıyla kazıdım, iki üç yerde elim kaydığı için tırnak ucu kadar boya sökülmeleri oldu ama neticede sökülse de onun üzerine de plaka geliyor, haliyle sökülen boya yeri yine kapanmış oluyor. Ben bu yüzden dert etmemiştim.

Ama yeni plakamı takarken hem şeffaf silikon hem çift taraflı bant ile yapıştırdım, app plakaya geçmek istesem de sökmeye üşeniyorum. :)  

Misina vb şeyleri plakanın köşesi kopartır işe yarayacağını düşünmüyorum en iyisi maket bıçağı veya sağlam kesen bir bıçak ile arasından silikonu kesmek’ benim de başıma gelmişti plakayı yamultarak çıkartmıştım

Ek bir soru da ben sorayım. O yüzeyde kalan silikon, dayson nasıl tamamen temizlenir? 
Öncelikle forumdaşların Dayson silikon dedikleri genellikle Siyah/Beyaz renklisi olur ve Silikon değil PU Mastiktir. PU(Poliüretan)

PU Mastikleri kuruduktan sonra kimyasal ile temizleyemezsiniz!
İlla mekanik temizlenmesi gerekir.

Not; Benim plakalar da PU Mastikle yapışma ancak sökerken kaportaya zarar vereilebileceğini bildiğimden plakadan 1cm küçük sert Alüminyumdan levha kestirip önce bu levhayı plaka yerine normal olarak vida ile taktırdım plakayı bu levhaya PU Mastikle yapıştırttım.
Sökmek gerekirse Oto camcılardaki cam kesme teli ile araca zarar vermeden sökülebilir. Zarar verse bile araca değil aradaki levhaya zarar verir.
Kalan PU Mastik kalıntıları da kestirmiş olduğum sert Alüminyum levhadan mekanik olarak temizlenip yeni plaka takılabilir.
İstenirse o levha temizlemekle uğraşılmaz vidalardan sökülüp yeni plaka ya da yeni levha takılabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt