Direksiyondan gelen ses

onceki aracimda spor yaylardan sonra yasadim ayni sorunu. Servise gittim garantisi vardi aracin bilyalar dendi degisecekti ama usta sonradan amortisorun yalnis takildigini ve sokup duzelttigini soyledi ses kesildi neyi nasil duzeltti detay bilmiyorum ama size ornek teskil.edebilir.

@Falcata01 merhabalar sesin sebebi el freni cekiliyken direksiyonu sağa ve sola çevirdiğinizde geliyordur araba kendisini gerdigi için. El freni cekili değilken size zahmet denemenizi ve sonucu paylaşmanızı rica ediyorum. 

@GkM_2015 dostum nasil bir islem yapildi daha bilgi alip aydinlatma sansin varsa cok iyi olur

@caglar_61 burda dikkat etmen gereken toprağım park freni çekili olmayacak el freni değil. Araci durdurduğumuzda fark freni otomatik çekiyor ona dikkat et. Yesil ışık yanmayacak fren ışığı... 

Arkadaşlar çncelikle herkese merhabalar;

Herkesin ortak şikayeti haline gelen bu konu hakkında aslında daha önce Forumumuzda yay konularında bahsetmiştik. Gözden kaçmışş olabilir. 

Gelelim soruna ve  muhtemel çözüm yollarına ; 

İlk olarak Sorunun spor yayların esneme ve Yayların yerlerine tam uyum sağlayamadığından kaynaklı Fizik kuralları gereği Ağırlık ve esnemeye karşı , Etki- Tepki prensibine bağlı olarak seslerin oluşmasıdır. Bu bir Sorun değildir lakin çok uzun vadede elbette yayların temas ettikleri noktalarda aşınmaya bağlı problemler yaşanabilir. 

Çözüm yolları ise Spor  Yaylarınızı aracınıza takmadan önce  Slikon bazlı plastik hortum vb maddeleri yaylara geçirmeniz sayesinde bu sesler daha da azalacaktır. Bunlar için Özel üretim materyallerde olup aynı amaca hizmet etmektedirler.

Araçlarınız uzun yol yaptığında yada ısınan bir durum yaşandığında sesler azaları hatta tamamen kaybolabilir.

Sonuç olarak Bu bir Problem olmamakla birlikte Konuyu açan Forum dostumuz gibi diğer dostlarımız da ayrıca uğraş verip masraf çıkarmasınlar kendilerine.

konuya dair şöyle bir link bırakıyorum daha sağlıklı anlaşılması adına 

Herkese Keyifli Forumlar dilerim.

https://tr.aliexpress.com/item/32346596956.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4e073c00B4KnvQ&mp=1

https://turkish.alibaba.com/product-detail/coil-spring-rubber-with-custom-design-60003231551.html

Görsel örnekler

2020-03-23_23-37-50.png

2020-03-23_23-39-03.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ender ender hocam bendeki yaylar fabrikasyon olarak gelen spor yay sonradan oynama bişey yapmadım .böyle bişeyin olması çok saçma değil mi  2008 model honda civic te bile böyle sorunlar yaşamıyordum hiç üzmüyordu beni :/

@Ender ender hocam bendeki yaylar fabrikasyon olarak gelen spor yay sonradan oynama bişey yapmadım .böyle bişeyin olması çok saçma değil mi  2008 model honda civic te bile böyle sorunlar yaşamıyordum hiç üzmüyordu beni :/
Zamanla Amortisör takozları ve kauçuk olan darbe emici kısımları Su soğuk sıcak toz zaman vb etmenlerden etkilenerek görevini tam yapamaz.

Zamanında Motor Takozlarımız içinde çokça konusu geçmişti orada değişim ve yağlama çözümleri yapılmıştı :)  

Demem o ki Orjinallerde çok nadir olsa da gözlemlenirken,

Sonradan takılan Spor yaylarda çok dah fazla rastlanan bir durumdur.

@Ender benimde tek aklima gelebilen buydu aslinda yani baska bir secenegi kalmamisti kafamda son olarak yaylar helezyonlar kaldi bunlarada hortum gecirmeyi dusunuyorum he bide ön ve arkalar hepsinimi yapmami onerirsin kanka? Yani baska yapabilecegimiz birsey varmidir

Geri
Üst Alt