Koronavirüs İkinci El Araba Piyasasını Sizce Nasıl Etkiler?

@Link35 Otomobil fiyatlari artar ama konut fiyatlari cakilacak diyenleri dinlemeyin, adam konutun maliyetini bilmiyor, fiyatlari düsecek diyor, gecen ay satin aldigim 1+1 dairelerin maliyeti bugün yapmaya kalksan 300-350 bin lira, ben 210 bin liraya aldim tanesini, aylik kira getirisi 1300 lira, kira carpani istanbulda 250 olduguna göre ufak bir hesaplama yapalim

250x1300=325 bin lira, yani piyasa degeri kira getirisine göre 325 bin lira

Ev fiyatlari bu sene sonunda stoklar erirse 2'ye katlanir (korona yüzünden önümüzdeki seneye sarkar stok erimesi, ayrica yeni arz hemen hemen yok), katlanarak devam eder, ev sadece yatirim araci degil ayni zamanda barinma temel ihtiyactir

Her önüne gelen ekonomi uzmani olup youtube kanali aciyor

Ayrica 210 bin liraya aldigim daireler 2015 yilinda 250 bin liraya satiliyordu, son 5 yilda hem fiyati düstü hemde enflasyon karsinda eridi, yani konut fiyatlari zaten cakildi ama 1 yilda degil 5 yilda yavas yavas cakildi, daha cakilacak yeri yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu bence genel ekonomi ve piyasalarla paralel bir durumda hareketlilik gösterir. İnsanların algı ve hevesleri nasıl bir boyut da olur orası biraz soru işareti. Belirsizlik den dolayı ki bu durum uzayacak gibi duruyor. Hareketlilik sıfır araç ya da ikinci elde eski normale göre çok olmaz diye düşünüyorum.İnsanlar kendi aracını satıp üzerine kenarda biriktirdiği parasını şu durumda arabaya harcarmı ? Ya da kredi kullanmak ne kadar mantıklı olur çünkü maaşını zamanında alıp o taksiyi zamanında ödeyebilecek mi ? 

Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah. Sağlıklı bir şekilde en yakın zamanda eski güzel günlere dönmemiz dileğiyle...

@Optimus aslında şuan faiz indirimlerinden dolayı kredi oranları büyük ölçüde düştü. Ben kredi ile araba alacak olsaydım bu faizlerle almayı düşünürdüm. Fakat dediğin gibi önümüzde büyük belirsizlik var. İnsanlar maaşını alabilme derdinde. İşsizliği saymıyorum bile. Kenarda parası hazır olan için sıfır araba olmadığından ikinci el mantıklı gibi duruyor. Bu sene sıfır araba zor gelir. En iyisi elde olanı tutmak almak içinde önümüzü görmek.

Geri
Üst Alt