Yağ sıcaklığı kaç derece olmalı ?

akosuk59

Yeni Üye
İsim
Anıl
selamlar Arkadaşlar kış aylarında özellikle hassas bir konu olan yağ sıcaklığını anlatmaya çalıştım .

Dikakt ettiniz mi bilmiyorum ama yağ sıcaklığını kontrol etmek özellikle kış aylarında aracınız da motor sağlığınız açısından çok önemli arkadaşlar 

https://youtu.be/17fiSUylHw8

iyi seyirler.

sıcak yaz günlerinde çok sıkıştırmalarda bile 120 yi çok geçmemesi lazım zaten 105-110 u çok geçmiyorsa sıkıntı yoktur bence.birde yağ sıcaklığı 60 70 hatta 80 olmadan çok fazla sıkıştırmayın motoru.

Upvote 0
1.6tdi stock golf 7. Çok sıcak klima full dip gaz rampa çıkarken 130 gördüm en fazla. Ek bilgi : 120 ve üstü sıcaklıkta turbonun bastığı basınç azalıyor aslında motorda kendini korumaya çalışıyor

Upvote 0
Modern motorlar verimliliği üst düzeyde tutmak için oldukça sıcak çalışıyorlar, güncel teknolojiye uygun yağlar da bu sıcaklıklara dayanıyor. Üst segmanlarda 250 derecenin üzerinde ısıların oluşması olası. Tabii karterde toplanan yağın ısısı çok daha düşük oluyor.

Yağ basıncının yağ sıcaklığından daha önemli olduğunu vurgulayarak, motora zarar vermeden kullanılacak en güvenli aralığı soğukta 50 derecenin altında, sıcakta 120 derecenin üzerinde 3000 dd geçilmemesi şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. 60 derece ile 4000 dd, 80 derece ile 5000 dd limitleri ısınma süreci olarak kullanılabilir. Tabii bunlar esnek değerler, ±%20 farklarda dünyanın sonu gelmez ve anlık yüklenmelerin aşındırma oranı çok düşüktür. 

Motorlarımızın düşük devirlerden itibaren yüksek tork sunuyor olması zaten yüksek devirlere olan gereksinimi azaltmıştır. 

Upvote 0
90 olur ama rampa, zorlama, 5000 6000 devir sürüşlerinde 120 yi gördük maşallah.:)

Upvote 0
@akosuk59 emeklerinize sağlık.

Sanırım mikrofonunuz arızalı anlattıklarınız dışarının gürültüsünden anlayamadım.
Ama motor soğukken aracın sıkıştırılmayacağını herkes bilir herhalde.

Upvote 0

Geri
Üst Alt