1.2 TSI Manuel rekor Tüketim ( Uzun Mesafe )

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
1.2 TSI Manuel rekor Tüketim ( Uzun Mesafe )

Orijinalden alıntı: alos2000ancak bu tüketimi düşürmek için önerileriniz var mı?

klima kapalı

camlar kapalı

start stop aktif (( aktif olmalı mı?))

start stopun çok kısa aralıklarla aracı durdurup gitmek araca zara verir mi?

saygılarımla,

Cruise Control var, nasıl daha etkin ve verimli kullanılabilir. bu konuda fikrim yok

auto hold tam olarak ne yapıyor? DSG yi koruduğu doğru mudur?

Start stop için gerekli 10 saniyeyi bulamıyorum genelde , trafik tam olarak durmuyor.

bu nedenle kullanmamak mantıklı o zaman.

bir fren enerjisini kullanma sisteminin mantığı nedir? nasıl çalışır?

şimdiden teşekkürler
Değerli Hocam;

Turbonun devreye girdiği 1500 devir ile 1000 devir arasında bir yerlerde yumuşak ve ağırbaşlı olan motor

Gaz pedalının tepkisiz dediğiniz kısmı burasıdır ve asıl amacı ekonomidir.

1500 ila 1750 devir arası karakteri değişir

vites 1750 -2000 devir aralığında değiştirmek uygundur.

Ben elbette yol durumuna bağlı olmak kaydıyla normal koşullarda 1750 devir civarında değiştiririm.

CC ile rekoruma daha yaklaşan dahi olmadı...

Yalnız bir konuda dikkat çekmek isterim.

Düşük devirli veya devirsiz araç kullanmak, yüksek devirli kullanmaktan daha fazla zarar verir motor ve yürüyen aksam parçalarına.

Aman dikkat...

Orijinalden alıntı: SILVERSHADOW (24 Eylül 2014)TDI değil TSI...

Bakalım bu rekoru kim kıracak?

Güzergah; Himalayalardan iniş[sm=evillol.gif]

Elbette değil; Muğla-izmir arası 2 kişi bagaj yok.Klima yok. cc ile 70km/s sabit hızda ve bolca sabırla.

Buna ne dersiniz?

O yukarıda gördüğünüz yakıt değerleri bana ait...

5000 km'yi devirdikten ve Cruise Controlü layıkıyla kullanmaya başladıktan kısacası Haydar Hocamın eşsiz tabiriyle "aracın dilini çözdükten sonra" mümkün...

Benim ilk aldığım günden beri ECO önerilerim kapalı. Fakat kapalı olsa da vites değiştirme önerileri devam eder.

"kapattım çünkü bildiğim şeyi bana söylenmesinden hoşlanmıyorum herkes gibi"...[sm=evillol.gif]

Lastik ve jant daha küçük olduğundan iddia ediyorum Midline Plus ile daha iyi değerler yakalanabilir.

Klima ve birden fazla yolcu ile her 25 kg için 0.5 ila 1 litre her 100 km'de fark edecektir.

Haydar Hocam ile de defalarca bu konuyu görüşmüşüzdür.

Hiç kimseyi kandırmaya çalışmıyoruz burada... Gayemiz doğru bilgi ve yorum... Sürç-i lisan edersem mutlaka düzeltsinler beni mutluluk duyarım...

Ama özel durumlara ait tüketimleri de yine açıklama yaparak paylaşmışlığım da oldukça fazla.

Haydar Hocamın bilgi görgü ve tecrübesine saygımızı sunarak kendisinin iyi niyetinden şüphe etmediğim için müsaade ederse hakkımdaki ifadesini incelterek şu biçimde ifade etmek mümkündür belki de?

"Paylaşılan değerler elbette geneli yansıtacak her defasında tutturulacak değerler değildir.

Genellikle yükselti, rakım farkı çok fazla olmayan, bagajsız ya da çok az bagajla, maksimum iki kişi elde edilmiş değerlerdir."

TDI ile bu değerlerin altına elbette inilir ama aradaki fark 12 bin liralık farka değmeyecek kadar düşüktür. TDI ekonomik gücüm olsa benim de almayı isteyeceğim araçtır.

Ama çekirdek aile modelinde hafta sonları kullanmak için genelde şehir içi ara sıra şehir dışı güzergahta kullanılacaksa kesinlikle 1.2 TSI yeterli...

Bu değerlerin baştaki deneyim ve araç durum donanımıyla ve tamamen ideal yol ve araç koşullarında gerçekleştiğini mutlaka söylemeliyim.

Söz gelimi Bagajımda bir kağıt havlu, 1lt camsil, 2-3 parça bezden başka tamamen boş olduğunu...

Yakıt tüketimine etkileri kesinleşen lastik havalarına özellikle dikkat ettiğimi (29 psi şehir içinde şehir dışında ise 33 psi olduğunu belirtmeliyim.

Uzun süreli tüketimim 6 litre.. Çok uzun sürede daha aşağılara da inecektir.

İlk başlarda 7.5 larda geziniyordu... Zamanla aracın parçaları alıştıkça ve ben araca alıştıkça artık bu "özel durumlar haricinde" ortalamaları hiç görmüyorum.

Olmaz dediler ama kaçkar dağlarından falan inmediğim kesin olan Muğla - İzmir arası güzergahı belli olan 204 km'lik mesafede 3.9 litre yaklaşık 16 kuruş ortalamayı tutturdum

İster Highline ister Confortline isterse Midline Plus olsun ama yeter ki Golf olsun...

Donanımına bağlı olmaksızın kalite ve güvenliği donanıma bağlı olmaksızın standart olarak sunması beni ilk cezbeden konulardı...

Aracınızı kullandıkça yeni yeni özelliklerinin varlığını keşfedecek, bu özellikleri kullanma yetileri geliştireceksiniz.

Ben neredeyse 11 aydır kullanıyorum ama daha bir kaç gün önce bile yeni bir şey keşfettim...

Galiba keşfetmeye de devam edeceğim...

Cruise Control ile ilgili çok şey var aslında...

Söz gelimi erteleme tuşu veya frene basarak stand by durumuna geçer.

Kayıtlı olan hız silinmez Res tuşuna basarak tekrar aktive olur.

Rekora geri dönersem...

Yolculuğumuz gündüz saatlerinde olsaydı rekorumu 0,1-0,2 lt aşağılara çekmek mümkün olabilirdi.

İlk başta en büyük güçlük 6 ileri vitese alışmaktır. Zamanla oluyor.

Sonra aracın belli bir kilometreye gelmesi, parçalarının birbirlerine alışmış olması gerekli.

Motor sesini hiç duymadığınız için kulak vererek devirlendiğini anlamak imkansız.

Ancak ve ancak yol, gaza basış kuvvetiniz, yük/yolcu durumun abağlı olarak devir göstergesini takip ede ede vites değiştirme yetiniz gelişiyor.

Sonra yolun durumuna göre vites düşürmeniz gereken yer ve zamanları tayin etmek lazım. Şöyle ki eğer yokuş çıkmaya başladıysanız 1750-1850 devir aralığı 6. viteste korumak zor bu nedenle eğer uzun bir yokuşsa yokuşa girişte 5'e çekerim. kısa bir yokuşsa biraz hızlanır sonra hafif hafif ayağımı gazdan çekerek motoru zorlamadan yokuşu çıkarım.

Cruise control en büyük yardımcımdı elbette, ama doğru kullanmazsanız yakıt tüketimini arttırabilir.

Yukarıdaki mesajda Cruise control kullanma ilkelerini aktarmıştım bunlar ek olsun..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evka-7 ile  Şirinyer arası ilk  4 km yokuş aşağı 2 kez  trafik ışıklarında durdum.  Klima yok araçta 4 yetişkin  1 bebek CC ile 66 km/s hıza sabitlendi.

Orijinalden alıntı:  denemeler73

1.2 Manuel comfortline aracımla ilk şehirlerarası (bursa-ankara) gidiş geliş sonucunda oluşan benzin tüketimi ile ilgili resimleri paylaşıyorum. Yola çıkarken depoyu fulledim.Genel olarak cc kullanmadan 100-120 km aralığında sakin bir kullanım tarzı ile bu değerleri elde ettim. Tam depo ile şehirlerarasında 1000 km yapmak mümkün. Yolda sollamalarda, rampa çıkışlarında hiç zorlanmıyor. Bilenler için Bursadan İnegöle giderken inegöl rampasını 6. vitesle 110 km hızla gaza abanmadan ve vitesi hiç düşürmeden çok rahat bir şekilde çıktım.

PqM1rd.jpg
5dVaGd.jpg

1.2 Manuel Golfümün yakıt tüketimi benim aracın kullanım şekline adapte olmam, havaların ısınması ve km'nin ilerlemesi ile birlikte düşüyor. Artık çok kısa mesafeler (2-3 km) ve aşırı sıkışık trafik durumları dışında ortalama yakıt tüketimi 6'nın üstüne çıkmıyor. Bursa'yı bilenler için Ataevler-Acemler arası yakıt tüketimim gidişte (ortalama hız 30-40 km arası), 2 kırmızı ışıkta gidiş 5.5-5.7 arası olurken dönüşte 5.0-5.3 arası oluyor.

Uzun süreli ortalamam da aşağıdaki fotoğrafta da göründüğü gibi 6.0 litre/100 km olarak gerçekleşti. Arabayı alırken bu ortalamayı yakalayabileceğimden emin değildim. Şimdilik beklentilerimden de iyi tüketim.

Tüketimin düşük olması için temel olarak arabayı yol bilgisayarının önerdiği vites aralıklarında kullanmak ve gaza mümkün olduğunca yumuşak basmak gerekiyor. Ayrıca yol bilgisayarını anlık tüketimi gösterecek şekilde ayarlayarak göz ucuyla anlık tüketimi takip etmek de doğru bilinen hatalı kullanım şeklini düzeltmek açısından da faydalı oluyor.

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum.

YBbQgE.jpg

Orijinalden alıntı:  By_Sansali

Bir depo benzin ile gidebildiğim en uzun menzil...

1.2 TSI Manuel

PqM1D6.jpg

istanbuldayım çok fazla trafikte kullanmıcam bakalım kaç lt yakacak..

reko dedi:
Yoğun trafik 6km kısa güzergah genelde. Yokuşlu bir güzergah.

Genel ortalamam 8.2 litre. Bence gayet süper bir değer.

yusuf dedi:

8,2 lt havaların ısınmasıyla bence biraz daha düşer..bu arada ilginç bir soru benzını fulleyıpmı alıyorsunuz yoksa az az mı? malum benzın ucuyor kacıyor dıyorlar ya..

reko dedi:

8,2 lt havaların ısınmasıyla bence biraz daha düşer..bu arada ilginç bir soru benzını fulleyıpmı alıyorsunuz yoksa az az mı? malum benzın ucuyor kacıyor dıyorlar ya..
Bu değerin altına düşeceğini pek sanmam. Eski aracım clio 3 dizeldi. Bu güzergahta 7.5-8 litre yakıyordu. Ki bu araba ile trabzona 4.1 ortalama ile gidip geliyordum. Benim işe gidiş geliş güzergahı sıkıntılı biraz :) Bu hafta sonu boluya gideceğim araç full dolu olacak. Tüketim değerlerini paylaşırım.

reko dedi:

Değerli Hocam;

Zam haberi almadıkça ve uzun yola çıkmadıkça depo doldurmam.

Bagaja bir kalekim torbası atmaktan farksız.

Neden mi?

Benzinin beklenen özgül ağırlığı 0,680-0,760 gr/cm3 olduğuna göre fazladan taşınan 35 litre benzin yaklaşık 26.6 kg gelir ki bu da her taşıdığınız 25 kilogramın 0.5 litre yüksek yakıt tüketimine yol açtığına göre gerisini siz hesap edebilirsiniz.

reko dedi:

Bu arada ben de depoyu tam doldurmam. Işık yanarken 100Tl alırım genelde. Genel'de kart kampanyalarını takip ederim :) Malum bonus kazanmak güzel oluyor. Tekir diye bir uygulama var. Şirketçe geliştirdiğimiz bir uygulamadım buradan kart kampanyalarını çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz :)

silvershadow dedi:

Değerli Hocam;

Zam haberi almadıkça ve uzun yola çıkmadıkça depo doldurmam.

Bagaja bir kalekim torbası atmaktan farksız.

Neden mi?

Benzinin beklenen özgül ağırlığı 0,680-0,760 gr/cm3 olduğuna göre fazladan taşınan 35 litre benzin yaklaşık 26.6 kg gelir ki bu da her taşıdığınız 25 kilogramın 0.5 litre yüksek yakıt tüketimine yol açtığına göre gerisini siz hesap edebilirsiniz.
yusuf hocanında dediği gibi 100tl lık almakta fayda var..

Dün ışık yandı ve shell'den 25 lt yakıt aldım (119 TL tuttu). Bi kere fullemiştim sadece ama bundan sonra ışık yanar yanmaz  hep 25 lt alıcam. İbrenin son konumu şu fotograftaki gibi oluyor:

qyilAKR.jpg

bu arada uzun süreli ortalama yakıt tüketimi tam 7.5 lt/100km. Tamamı şehiriçi ve özellikle 1000 km'yi geçtikten sonra kasten devirli kullandığım zamanlar oldu. Şu motor sağır olmasın muhabbeti yüzünden yavaş yavaş 3000'lere-4000'lere kadar çevirmeye başladım.

@Yusuf hocam indirdik bakalım Tekir'i, bol bol faydalanacağız gibi görünüyor :)

Bu arada ben de depoyu tam doldurmam. Işık yanarken 100Tl alırım genelde. Genel'de kart kampanyalarını takip ederim :) Malum bonus kazanmak güzel oluyor. Tekir diye bir uygulama var. Şirketçe geliştirdiğimiz bir uygulamadım buradan kart kampanyalarını çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz :)

Geri
Üst Alt