Yakıt Tüketimi

Bugun acelemden dolayi 100 lira mazot aldim Shell'den.Hic dikkat etmedim istasyonda.
Aracin ibresi oldugu yerde duruyormus meger.Gidecegi menzil de degismemis daha da azalmis.Sikayetvar sitesine baktim herkes bu durumdan sikayetci.

Bunun mantikli bir sebebi var mi ?

https://www.sikayetvar.com/shell/ibre/yakit

Bugun acelemden dolayi 100 lira mazot aldim Shell'den.Hic dikkat etmedim istasyonda.
Aracin ibresi oldugu yerde duruyormus meger.Gidecegi menzil de degismemis daha da azalmis.Sikayetvar sitesine baktim herkes bu durumdan sikayetci.

Çok yaptığım bir şey değil fakat haftasonu mecburiyetten 100 liralik aytemizden yakit aldım, bende problem çıkmadı, menzil ve depo göstergesi arttı.

İlginç bir durum. Shell pompalarında bir problem olabilir.

Çok yaptığım bir şey değil fakat haftasonu mecburiyetten 100 liralik aytemizden yakit aldım, bende problem çıkmadı, menzil ve depo göstergesi arttı.

İlginç bir durum. Shell pompalarında bir problem olabilir.
Gercekten ilginc hocam.Arabaya ne koydular sorun ne cozemedim.Bir de bisuru insanin sikayetci olmasi daha da garibime gitti

Şirketin renklerinden dolayı Shell den hiç yakıt almam ancak normal bir durum 100TL lik yakıt sıfırı tüketmiş araçta ibreyi oynatamaz!
Hangi şirketten alırsanız alın. 4,4Litrelik yakıtla sıfırı tüketmiş aracın ibresinin oynaması için 1-2 sert fren , ani kalkış vs den sonra olur.

Tıpkı yakıt göstergesindeki fullemeden sonra, depo bölümlerini gösteren çizgilerden en uzun yolu ilk çizgide yapması gibi.

Hocam 100 liralık mazot dediğiniz yedeklik kırmızı benzin bidonlarını bile doldurmuyor. İbreyi oynatmaması da normal. Bazen de ibre sonradan yükselebiliyor, dijital ekranda bile böyle. Depo içindeki şamandıranın keyfine bağlı olsagerek. Kendiliğinden düzelmesi için 5-10 km gidilse, zaten 100 liralık yakıtla 50-60 km gidebileceğiniz için geriye kalan 3 litre yakıtla yine ibredeki farkı anlayamayacaksınız.

Şikayet sitesindeki yorumlar da hep 100 lira civarı alınmış. Hiç “500 liralık aldım, ibre az kıpırdadı” diyen yok.

TDI motorlarda özellikle yüksek kilometrelerde gereksiz bir yakma durumu var.Normal şehir içi giderken 7-8'den aşağı inmiyor.Arabayı tiptronik manuelde kullanıyoruz belki ondandır.Ama normal giderken (yani D konumunda,gazlamadan) yine oldukça yüksek bir yakıt tüketimi var.Nedenini bir türlü çözemedim.

TDI motorlarda özellikle yüksek kilometrelerde gereksiz bir yakma durumu var.Normal şehir içi giderken 7-8'den aşağı inmiyor.Arabayı tiptronik manuelde kullanıyoruz belki ondandır.Ama normal giderken (yani D konumunda,gazlamadan) yine oldukça yüksek bir yakıt tüketimi var.Nedenini bir türlü çözemedim.
Birde aracın üzerindeki jantlar 19 inç.Belki ondan da olabilir.

Hocam aracı eşimden aldığımda aynı güzergahta 6 6.5 ortalama çıkıyor ve 90 km ile gidiyor. Ben kullandığımda aynı yere 4.6 ortalama ile varıyorum 110km hız ile
Aynı güzergah aynı araç sadece şöförler farklı. Anlıcağınız üzere yakıt tasarrufunda çok etmen var gazı ilerideki yeşil yada kırmızı ışığa göre ayarlama. kalkışta yavaş yavaş hızlanarak yada gaza ortaya kadar basarak kalkmak dahil çok fark ettiriyor. Eşim biner araca gazlar yani o yüzden çok yakıyor. Ben kalkışta aheste aheste kalkış yapıyorum 😂

Bu teoriye göre 19” jant +1lt fazla mı yakıyor olmalı? 1,5 senedir 19” jant kullanıyorum. Yakıt tüketimine ciddi etki edeceği söyleniyordu fakat ben 17” Dijonlar ile bariz bir fark göremedim. Görseydim de 19’larla devam ederdim o ayrı… :)
Bilimsel olarak etmesi lazım

16 lık hitayı
19 luk pretora ya yı
Teraziye bi koyup tartmak en iyisi.
Burası ekde görselini eklediğim
ATALET (eylemsizlik momenti) ile alakalı
Dönen cisimlerin dönmek istememesi yani
***Neye baglı ? dönen cismin kütlesine
hita 18 kg /pretoria 23 kg
*** Dönen kütle(jant) dönme ekseninden(arabada aks mili) ne kadar uzaklaşırsa yani jant çapı ne kadar büyürse
l (atalet büyür)

r (yarıcapın karesiyle hortlayan logaritmik bir sonuc var ki bunu da yazayım dedim)

*** Atalatten bağımsız
Hita 205 taban / pretoria 235 (sizdeki) sanırım

isin burasıda tamamen SÜRTÜNME

%200 hita az yakar. (Hemde 0,9 litre az yakar daha az değil)
16/19 makası

IMG_20220509_202153.jpg

Bilimsel olarak etmesi lazım

16 lık hitayı
19 luk pretora ya yı
Teraziye bi koyup tartmak en iyisi.
Burası ekde görselini eklediğim
ATALET (eylemsizlik momenti) ile alakalı
Dönen cisimlerin dönmek istememesi yani
***Neye baglı ? dönen cismin kütlesine
hita 18 kg /pretoria 23 kg
*** Dönen kütle(jant) dönme ekseninden(arabada aks mili) ne kadar uzaklaşırsa yani jant çapı ne kadar büyürse
l (atalet büyür)

r (yarıcapın karesiyle hortlayan logaritmik bir sonuc var ki bunu da yazayım dedim)

*** Atalatten bağımsız
Hita 205 taban / pretoria 235 (sizdeki) sanırım

isin burasıda tamamen SÜRTÜNME

%200 hita az yakar. (Hemde 0,9 litre az yakar daha az değil)
16/19 makası

Ekli dosyayı görüntüle 57836
Tafsilatlı açıklamanıza ve bilime saygım sonsuz ama ben sözelciyim hocam, 100 km’de +20,34₺ vermek benim için daha pratik olacak sanki. :) Öyle ise öyledir tabii.
Teselli: 19” Pretoria olsun, 1 litre fazla yaksın…

1.2 tsi 2016 golf ile 7.2 uzun süreli ortalama tüketim. Daha aşağısı için ciddi yavaş kullanmak ve çok az trafiğe maruz kalmak lazım ya da eğimli yolda gaza basmadan gitmek

Golf 7 1.4 tsi 122 Dsg Uzun dönem tamamı şehir içi yakıt tüketimi (Erzurum)
IMG_20220510_191713.jpg

Uzun dönem tüketim verileri neye göre sıfırlanıyor acaba? Ben hiç sıfırlamam ama sanırım 3-4 bin km’de bir sıfırlanıyor.
süre 99:59 dan sonra 99:60 olmuyor! >> 00:00 oluyor ve veriler baştan başlıyor.

Yazılımcı arkadaşlardan rica ettik şunu da Audi gibi 999:59 da sıfırlar yapalım diye ilgilenmediler :)
@İlker34 @CemK

Geri
Üst Alt