Midline Plus - Comfortline Far Yağmur Sensörü ve Otomatik İç Dikiz Ayna Montajı ve Kodlaması

Cevabını için teşekkürler. Aynanin kablo muhafazaşı ile tavan lambasının cama bakan kısmındaki parçayla uyumuna sıkıntı varmı. O kısmın fotolarınç yukleyebilirmisiniz.

@murat644Hocam burada " Kodlamayı benim gibi yaparsan Coming home / Leaving home özelliği otomatik olarak çalışır ve media ekranına düşer. 
Araçtan inerken selektör koluna dokunmanız gerekmez ! " demişsiniz. 

Bunu kendi aracıma uygulasam, (orjinal sensörler var,comfortline araç) yine otomatik çalışıyormu coming home leaving home ? 

@murat644Hocam burada " Kodlamayı benim gibi yaparsan Coming home / Leaving home özelliği otomatik olarak çalışır ve media ekranına düşer. 
Araçtan inerken selektör koluna dokunmanız gerekmez ! " demişsiniz. 

Bunu kendi aracıma uygulasam, (orjinal sensörler var,comfortline araç) yine otomatik çalışıyormu coming home leaving home ? 
Sensörünüz far sensörü destekli mi bilmiyorum ama çoğu kişi forumda bunun için sensör değiştirdi, büyük ihtimalle sensör değiştirmezseniz çalışmaz.

@murat644 Araçta ışık görüş paketi var. Far, yağmur, kararan dikiz aynası bunlar hep var araçta.

Destekleiyor mu derken başka bir durumdanmı bahsediyorsunuz ?

@murat644 Araçta ışık görüş paketi var. Far, yağmur, kararan dikiz aynası bunlar hep var araçta.

Destekleiyor mu derken başka bir durumdanmı bahsediyorsunuz ?
Hayır yeterli o halde kodlamaları bu şekilde yaparsanız otomatik şekilde coming leaving home olur

@murat644 Saol hocam, 18.2 kablo siparişi verdim. Gelince yaparım. Takibe aldım konuyu.. Elinize sağlık. 

Hocam bunların hangisi far sensörü kodu sadece far sensörü kodu lazım banada tüm kodlamayı yaptım fakat hiç bi şekilde coming leaving calıştıramadım 

@murat644 

Paylaşım ve bilgilendirme için Çok Teşekkürler Hocam. Emeğinize Sağlık  :'(

Merhaba midline plus aracımda far yağmur sensörü ve kararan iç dikiz ayna montajı yaptım başka bir konuda yazdım fakat kaybolmaması ve ihtiyacı olan arkadaşların görebilmesi için yeni konu açıyorum,  @fcsrn Eren hocamın konusunda sökme takma aşamaları incelenebilir, Konusunun linki : 

Sensör için : 5Q0 955 559  ( Rain Closing desteklediği için bu sensörü aldım )

Ayna için : 3G0 857 511 AC 9B9

Kablo için : landsounds rain light sensör cable Aliexpress

Far anahtarı ve BCM arasında çekilecek sarı kabloyu servisten temin edebilirsiniz, 
Parça numarası 000979009E veya buradan Aliexpress'ten satın alabilirsiniz

İç trim ve ayna kapağı kodları ise servisten aldım ve kodları bunlar : 

5G0 858 548B 9B9 

5G0 857 593B 9B9

5G0 867 927A ZA2

Ekli dosyayı görüntüle 14776

Ekli dosyayı görüntüle 14775

TÜM BU KODLAMALAR Midline ve COMFORTLINE FARKETMEKSİZİN YAPILIR, Ekstra bir durum sadece Far yağmur sensöründe Kablo çekmenize gerek yok, zaten Comfortline araçlarda far yağmur sensörü kabloları hazırdır, sadece far anahtarından BCM ye hat çekilmesi gerekir. 

İlk önce 10 numaralı anahtar ile akü kutuplarını sökmeyle işe başlıyoruz, herhangi bir arızaya sebebiyet vermemek için..

Gelelim montaj işine : 

Otomatik İç Dikiz Ayna Orjinal Montaj için : kablo pinlemesi şu şekilde : 

Ayna dan çıkan pinler > BCM ve sigortaya olacak şekilde : 

Pin 1 >>>>> Sigorta paneli SC34 numaralı sigorta, 
Pin 2 >>>>> Toprak (bunu şaseden alabilirsin) 
Pin 3 >>>>> BCM A Soketi Pin 64, geri vites kablosundan paralel alacaksın yani ( geri viteste kararan özelliğini deaktif etmek için )
Pin 6 >>>>> Ön tavan lambası soketi pin 2 numaraya girecek ( iç aydınlatma yandığında kararan özelliğini deaktif etmek için ) 

Yağmur Far sensörü için işimiz biraz daha basit : 

Bizim far anahtarında kablolardan biri eksik bunun için ilk önce 
Far anahtarı 2. Pinden BCM C bölümü Pin 16 ya pin çekiyorsun ve far anahtarı işimiz tamamdır. 

Yağmur far sensöründe, (Sadece Midline araçlarda bu işlem yapılır,comfortline araçlarda buna gerek yoktur)

Sensörden gelen Pembe kabloyu (3.Pindeki) <<<<<<<< BCM ye C 28. Pin e 

Sensörden gelen Kırmızı Beyaz veya Sarı Siyah olabiliyor bazen  (pin 1) deki kabloyu <<<<<<<< Sigorta paneli SC8 numaralı pin e 

Ve son kablomuz olan Kahverengi topraklama ( 2 Numaralı ) pini <<<<<<<<<<<<<< Herhangi bir yere toprak alacak şekilde bağlıyorsun, ben hemen BCM üstünde bir yer buldum şaseyi oradan aldım. ( Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey, boyalı kısımlar topraklama yapmıyor, boyasız bir vida bulursan daha güzel şekilde topraklama yaparsınız hızlı ve kolay şekilde ) 

Ve sonrasında gelelim Kodlamaya bundan sonrasını resimlerle devam ediyorum, vag com 17.8 kablo kullandım, 

Kodlamayı benim gibi yaparsan Coming home / Leaving home özelliği otomatik olarak çalışır ve media ekranına düşer. 
Araçtan inerken selektör koluna dokunmanız gerekmez ! 

Ekli dosyayı görüntüle 14743

Ekli dosyayı görüntüle 14744

Ekli dosyayı görüntüle 14745

Ekli dosyayı görüntüle 14746

Ekli dosyayı görüntüle 14747

Ekli dosyayı görüntüle 14748

Ekli dosyayı görüntüle 14749

Ekli dosyayı görüntüle 14750

Ekli dosyayı görüntüle 14751

Ekli dosyayı görüntüle 14752

Ekli dosyayı görüntüle 14753

Ekli dosyayı görüntüle 14754

Ekli dosyayı görüntüle 14755

Ekli dosyayı görüntüle 14756

Ekli dosyayı görüntüle 14757

Ekli dosyayı görüntüle 14758

Ekli dosyayı görüntüle 14759

Ekli dosyayı görüntüle 14760

Ekli dosyayı görüntüle 14761

Ekli dosyayı görüntüle 14762

Ekli dosyayı görüntüle 14763

Ekli dosyayı görüntüle 14764

Ekli dosyayı görüntüle 14765

Ekli dosyayı görüntüle 14766

Ekli dosyayı görüntüle 14767

Ekli dosyayı görüntüle 14768

Ekli dosyayı görüntüle 14769

Ekli dosyayı görüntüle 14770

Tüm kodlamalar ve görseller bana ait olup aracımda kullandığım ürünleri ve kodlamaları yazdım, kolay gelsin
hocam ellerinize sağlık,süper bir çalışma olmuş ve bu işlemlerin maliyeti ve parça temini konusunda da yardımcı olursanız süper olur :D

@armando tüm parçaların kodlarını verdim aliexpressten sadece sensör kablo aldım, servisten kapakları aldım, aynayı da ebay den aldım hocam, dolar kuru çok değişken buraya bugün yazarım 600 lira yarın olur 1000 lira maliyet, günden güne değişir. Ben bunu 2 ay önce yaptım bana maliyeti 750 lira oldu.

Hocam bunların hangisi far sensörü kodu sadece far sensörü kodu lazım banada tüm kodlamayı yaptım fakat hiç bi şekilde coming leaving calıştıramadım 
/monthly_2018_04/Screenshot_19.png.15250074024482abe77129e2cabcbc5e.png

Bu kodlamaya dikkat et bakalım doğru mu aracında. Bu olmadan coming home leaving home otomatik çalışmaz.

Ekli dosyalar

• Screenshot_19.png
    Screenshot_19.png
    12.8 KB · Görüntüleme: 9

Geri
Üst Alt