Triger Kayışı Kopması , Değişim Ücreti

Sadece triger sistemi degisti ve toplam 1300 civari tuttu diye hatirliyorum gec oldumerak edenler icin :)

p@Can Duymuş mrb Can bey bende 2013 1.6 TDI confortline manuel golf var aracım 43500 km de. Ben aracın 2. Sahibinin aracın bütün bakımları yetkili woswagen servisinde yapılmış km dolmadigi halde her yıl düzenli olarak en son bakımda 39000 km gibi yapilmis yani hiç servis dışına çıkmamış bir araç fakat şimdi aracın triger tarafından ses geliyor muhtemelen otomatik gergi bilyesi veya kayış şimdi aracın garantisi bitti. İyi niyet garantisi de yok dediler şimdi sizin bu paylaştığımız belgeye göre kayis 3 tek 1 gitmiş sonuçta benim bunu kurcalayip bozma yada zorlamayla bozma gibi bir şansım da yok. Bunun bariz yedek parça kaynaklı olduğu belli bana salı gününe randevu verdiler ben şimdi nasıl bı yol izleyebilirim tamamen benim sansizligimi golfumu hemen yaptırıp satmalimiyim 😢

p@Can Duymuş mrb Can bey bende 2013 1.6 TDI confortline manuel golf var aracım 43500 km de. Ben aracın 2. Sahibinin aracın bütün bakımları yetkili woswagen servisinde yapılmış km dolmadigi halde her yıl düzenli olarak en son bakımda 39000 km gibi yapilmis yani hiç servis dışına çıkmamış bir araç fakat şimdi aracın triger tarafından ses geliyor muhtemelen otomatik gergi bilyesi veya kayış şimdi aracın garantisi bitti. İyi niyet garantisi de yok dediler şimdi sizin bu paylaştığımız belgeye göre kayis 3 tek 1 gitmiş sonuçta benim bunu kurcalayip bozma yada zorlamayla bozma gibi bir şansım da yok. Bunun bariz yedek parça kaynaklı olduğu belli bana salı gününe randevu verdiler ben şimdi nasıl bı yol izleyebilirim tamamen benim sansizligimi golfumu hemen yaptırıp satmalimiyim 😢
Aracın tüm bakımları yetkili serviste yapılmış ise iyi niyet garantisi 7 yıl dır., yok öyle yağma size kötü niyetli bir servis danışmanı veya servis denk gelmiş aracı başka bir yetkili servise götürün veya doğuş merkeze şikayet edin., hem bütün bakımlar serviste yapılacak hem de yok iyi niyet garantisi yok dicekler., yaa tutarsa diye belki para koparırız diye şanslarını deniyorlar

@forzaGilles valla kardeş aynen öyle dediler sistemden baktı iyi niyet garantisi yok dedi bakalım salı günü randevu verdiler olmazsa müşteri ilişkilerini arayacam 

Devirdaim pompası golflerde kronik bir parçadır sorun çıkarma ihtimali çok yüksektir hazır o kadar motor sökülmüşken değiştirilmesi daha mantıklı olucaktıe ileriye dönük kafanız rahat olur

Benzinli 180 dizel 120 üzdü, dizel alma bakımı daha maliyetli diyen arkadaşım aklıma geldi bu zamana kadar her şey aynı idi noldu şimdi😀 devir daim pompasını durduk yere değiştirmeyin derim 200binde hala giden var.

Merhaba

2013 model golf 7 tdi dsg sahibiyim

Arac 127 bin km de ama herhangi bir sorun gözükmüyor trigerin değişmesi gerekip gerekmediğini nasil anlaya bilirim?

@Meriç Mavisu merhaba aracınız TDI mı TSI mı? 1.2TSI için başka sitelerde 500 600 tl civarına triger kayış seti var. B

Bende de 2013 1.2 TSI var. Aynı soruyu hem buraya hem de başka forumlara sordum. 

Diğer forumda bir arkadaş şöyle bir cevap yazdı

Yine aynı arkadaş başka bir konuda da şöyle yazmış

Yani bizde kayış değil zincir olma ihtimali yüksek. Zincirler de 150-180bin km gitmesi lazım en azından.

Bugün ben bir servisi arayıp soracağım.

EDİT:

Arayıp sordum EREL'e. Aracınızda kayış var ama 180bin KM ya da 5 yılda değişmesi gerekir dedi. Sizin aracınızında yıl geldiği için değiştirmeniz lazım dedi.  Buna ek V kayışı, gergileri, devir daim de değişmesi gerekebilir dedi. Fiyatları şu şekilde verdi

- Triger : 1937 TL

- V kayışı : 76 TL

- Gergiler : 340 TL

- Devir daim : sadece ön parçası değişir ise 430, komple değişir ise 1281 TL

Bu fiyatlara işçilik dahil sanırım, en azından triger için dahil dedi. Ayrıca bir de %16 indirim uygulanacak dedi. En kötü durumda 3050TL gibi bir masraf çıkıyor :(
Sosyete tamircisi sanırım, servise git kardeşim, 1 yıl da garantili olur parçaların. dışarıda yaptırdığında tamirhaneden çıktığında biter parça garantisi. ve aracında olmayan arızalar bir bakmışsın ki çıkıvermiş. o 2500 tl sana 4000'e kadar çıkar.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Merhaba

Arac 127 bin km de ama herhangi bir sorun gözükmüyor trigerin değişmesi gerekip gerekmediğini nasil anlaya bilirim?
120 binde triger değişmesi lazım koparsa daha çok masraf çıkar, zamanla esner ve çatlaklar oluşur ama oluşmamış olsa bile kopma riski var bu sizi yanıltabilir, bunun için değişim öneriliyor, dışarıda değiştirirseniz size devir daimi de değiştirelim zaten sök tak zahmetli öyle böyle yapıp değiştirtmeye çalışırlar çalışan parçanızı değiştirtmeyin. Yetkili servisin bülteni var devirdaim sağlamsa zaten değiştirmemeleri gerekir. Size tavsiyem yetkili servis olur. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: SCC
Merhaba

Siz anlayamazsınız bunu., riski göze alıyorsanız cebinizde en az 10bin tamir masrafı için hazırlıklı olmanız gerekir..

@forzaGilles peki hocam 2013 model ama 72 bin km deyim benimde değişmem gerekir mi trigeri?

@forzaGilles peki hocam 2013 model ama 72 bin km deyim benimde değişmem gerekir mi trigeri?
Normal şartlarda yıldan dolayı değişmesi gerekirdi., ama VW Almanya 4 yıl olan zaman kriterini kaldırdı., şuan sadece km kıstas alınıyor., Yani dizelde 120bin km., Eskiden triger seti değişirken kronik sorun olan devirdaim pompası da değişirdi., tekrardan aynı işçiliği 2. kez ödememek için şimdi triger değişimlerinde devirdaim pompasının değişmini de kaldırdılar., Benim neznimde hepsi kabul ancak tek itirazım tek katılmadığım şey; devirdaim konusu., triger değiştiğinde devirdaim pompasının değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum..

Aklı başında olan insan trigeri değiştirirken ödeyeceği işçilik ücretini tekrardan ödeyipte devirdaimi değiştirmez., tek seferde hepsinden kurtulur.. zaten sıkıntılı olan devirdaim pompası bozulduğu vakit araç su kaynatırsa o zaman 3 kuruşun hesabını yapan o gün geldiği vakit 10 mislini ödemek zorunda kalacaktır.. Hararet yapmış su kaynatan aracı da satarken uğraşırsınız..

121.000'de trigeri de devirdaimi de yetkilide değiştirdim kafam rahat. 

Süresini geçirip tedirgin olmaktan, motoru dinleyip kafayı sıyırmaktan iyidir :)

Yılda 20k yapsam dahi en az 6 yıl daha kafam rahat :))))

Trigerle birlikte kesinlikle devirdaiminde değişmesi taraftarıyım ki danıştığım bütün profesyonel ustalar bunu önerdi. Henüz 114.500km deyim (2013 1.6 tdi) ve trigerle ilgili hazırlığımı yaptım ,İna marka triger seti ve devirdaim aldım km’nin 120.000 olmasını bekliyorum ama siz ne önerirsiniz arkadaşlar beklemeye gerek var mı sizce 🤷‍♂️

Geri
Üst Alt