Güncel Bakım Masrafları

hemen yan tarafinda bulunan ozel serviste 2015 model 1.4 tsi tum filtreler dahil arti kendi aldigim bujinin montaji ile beraber 1500₺ odedim

Selamlar, aracım Golf 1.4 TSI 122 CMBA motor, 87.000 km' de. Bugüne kadarki tüm servis geçmişi Doğuş, her bakımda özellikle parça kodlarını dahi teker teker kontrol ederek yaptırıyordum. Bugün Doğuş Ankara'da Ön Balata + Disk yedek parçada da yaş indirimi ile beraber 2080 lira gibi bir fiyat aldım (eko seri değil, ikisi de OEM olanlar) olacak şekilde. Avrupa üretimi diğer markaların balatalarını bulmakta bazen zorlanıyorum, yakın zamanda Passat ve A3 araçların bakımını dışarıda yaptırdık. ATE ya da Hella Pagid balata ve disk almak istediğimde dışarıdan temin aslında daha yüksek meblaya denk geliyor, güven faktörü, vakit kaybı gibi etmenler de cabası. Bu yüzden bakım için yine servisi tercih edeceğim sanırım, birkaç ekstra kontrol, ufak tefek küçük işler ve nazımızın geçmesinden ötürü.

Sorum şu ki,

1) bu bakımda Castrol Professional LL-30 yağ yerine Motul Specific veyahut Liquimoly 4200 TopTec alıp, yanımda götürdüğümde bu yağın konulmasını tercih edebilir miyim? Forumdaki entryleri okudum fakat yine de kullanıp, memnun kalan ve serviste halen bu yolu izleyenler varsa belirtirse mutlu olurum.

2) Servis her filtreyi değiştirmek istemiyor; servisin belirlediği liste, Castrol yağ ile periyodik bakım 1980 TL ve aracın da son bakımdan beri 13-14000 km yaptığını varsayarsak benim içime tabii ki sinmiyor. Tüm filtreler ile beraber fiyat 2860 TL. Filtreler sarf malzeme olduğundan söküp takma tecrübem de olduğundan kendim değiştirmem uygun mudur?

Bir diğer seçenek ise, bakımı artık dışarıda yaptırmayı tercih etmek. Doğuş'a devam sebeplerim arasında Wastegate değişimi ve sonrasında yapılan ayarlar, diğer araçlarımızda ve aracımda yaşadığımız bazı problemlerde (aslında göreceli ve yaşı dolmuş araçlar için her zaman işlediğine emin ol-a-madığım) iyi niyetten yararlanmış olmam var. Önerilerinizi bekliyorum.

Ankara
Yazlık kışlık lastik +balans degisim tarifesi

Sanayi lastikcilerinde 180
Sosyetik,, marka lastik showrrom satış dükkanlarında 250 olmuş

Benim kıslıklar hazır replika jantlı sök tak 5 dakkalık işi var. sanayideki ustama götürdüm . 50 lira atıcam isin sonunda.

Eee altı üstü bijonları sök tak
Usta isini gücünü bırakıp benim ise bakacak degil

2 genç çırak el birligiyle el attı işe

Araç başında Dikkatle izliyorum .

Bijonlar söküldü

4 yazlık söküp 4 kışlık yerine takılacak

Ön sol tamam , arka sağ tamam

Ön sağ,, arka sol ????

Yer değistirmesi lazım!!

Niye?? rotation (lastik diş yönü) ters oldu onlarda çünkü

Dedim çırağa bunları birbirirlyle degistir.

Hani deniyor ya ?

Yetkili servisler herseyi biliyor
Sanayide aynı bilgi beceri yok.

Bilgi / uyanıklık / farkındalık bende
Havalı bijon tabancası onlarda

İş bölümü !!!

Son düzenleme:
filtrelerin degisimi kilometre olarakta mi iki bakim oldu?
Yani diyelimki bugun bakim yaptirdim, 3 ay ve 15000 km sonra tekrar bakima gittim, sadece yag ve yag filtresi mi degisiyor?
1 sene 13000km de gidince degistirmemisler, bence degismesi lazimdi.

filtrelerin degisimi kilometre olarakta mi iki bakim oldu?
Yani diyelimki bugun bakim yaptirdim, 3 ay ve 15000 km sonra tekrar bakima gittim, sadece yag ve yag filtresi mi degisiyor?
1 sene 13000km de gidince degistirmemisler, bence degismesi lazimdi.
Evet hocam 30 bin km de bir hava ve polen filtresi değişiyorlar Volkswagen için.

Audi için böyle birşey yok, 15 bin km de bir hava ve polen değiştirmeye devam ediyorlar diye biliyorum.

Gittiğiniz yerler nasıl, Türkiye'den özlediğiniz şeyler oldu mu 😀

Evet hocam 30 bin km de bir hava ve polen filtresi değişiyorlar Volkswagen için.

Audi için böyle birşey yok, 15 bin km de bir hava ve polen değiştirmeye devam ediyorlar diye biliyorum.

Gittiğiniz yerler nasıl, Türkiye'den özlediğiniz şeyler oldu mu 😀
ozellikle yazmamistim ama golf icindi mesajim :)
ben 2 sene oldu ancak 15000 artmadi diye biliyordum, TR sartlarinda yanlis bence.

Genel olarak memnunum (Berkeley California'dayim) tek sikintim Turk yemegi pek yok asya ve meksika cok onlarda bana pek uymuyor :)

Selamlar, 15bin bakımını araç şuan 13bin kmdeyken yaptırmak 15bini beklemekten mantıklı mıdır ? Hem kış öncesi bakım açısından hem de maliyet açısından yaptırsam diye düşünüyorum ama karar veremedim.

hemen yan tarafinda bulunan ozel serviste 2015 model 1.4 tsi tum filtreler dahil arti kendi aldigim bujinin montaji ile beraber 1500₺ odedim
Aynı şekilde bende araçımı 1500tl ye bakım yaptırdım koydugum yag ise Liqui Moly 5-30. bujilerde değişti. Araçım ilk defa özel bi yerde yapıldı. Bu arada yağ orjinal 2022 yılı üretimiydi. Egemot Otomotivden aldım. Yağı deneyin hepinize tavsiye ederim.

2021 Seat Leon 1.5 tsi manuel aracim 22.000 km 2. Yil bakımı yapıldı bugun. Standart bakım ücretleri şu sekilde.

Ekli dosyalar

• 20221130_180216.jpg
    20221130_180216.jpg
    266 KB · Görüntüleme: 117
@Doctor

Hersey iyi güzelde,

Şu polen filtresi?

Biontech den daha koruyucu algısı ile köklemişler fiyatını

558+kdv

658...........

@Doctor

Hersey iyi güzelde,

Şu polen filtresi?

Biontech den daha koruyucu algısı ile köklemişler fiyatını

558+kdv

658...........
Ben oncekilerden birine itelediler dedim kizdi arkadas halbuki yumusak bi soylemdi bence. sen koklemisler diyorsun bu da normal cunku o zamandan bu zamana fiyatlar daha da yukari gitti.
Sonraki faturadaki tabir yazilmaz ayip kacar..
Su bakimdaki fiyatlara bak saka gibi. 3 filtre 1 yag = 4262 TL. gerisi tiri viri.
Su bakim disarda yari paradan daha az, hatta iyi pazarlik ve 3-5 yerden fiyat alinarak serviste max. 3200-3500 TL.
Garanti yuzunden mi? DSG den korku varsa onun parasini 8-9 bakimda coktan alacaklar..

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Asiatic

Dsg arac icin

Yetkiliye gitmek
Ya da bye bye deyip sanayiye gitmek

İkisi net çözümleme degil şu an için

2 ucu gaitalı değnek

• Beğen
Tepkiler: SCC
Bu arada ?

Bmw1 teslimatı bekleyen bir arkadaşım var ?

Halen 2016 golf 1.2 tsi kullanıcısı,,(Dsg)

2016 dan beridir aracı yetkili servis bakımlı

Bmw yi alınca ilk bakıma 5200 mecbur sallıycaz.
2. Bakım zamanı geldiginde zaten 2 yıllık garantide tam bitmiş olacak. (2. Bakıma gitmeye gerek yok)

Sadece 5200 lira ilk bakıma para kaptırarak borusana veda planını yapan arkadaşın planı bu sekilde.

Sıfır Bmw alacak param var ama Borusana servis parası ödeyecek param yok diyebilmek?

Bu arada ?

Bmw1 teslimatı bekleyen bir arkadaşım var ?

Halen 2016 golf 1.2 tsi kullanıcısı,,(Dsg)

2016 dan beridir aracı yetkili servis bakımlı

Bmw yi alınca ilk bakıma 5200 mecbur sallıycaz.
2. Bakım zamanı geldiginde zaten 2 yıllık garantide tam bitmiş olacak. (2. Bakıma gitmeye gerek yok)

Sadece 5200 lira ilk bakıma para kaptırarak borusana veda planını yapan arkadaşın planı bu sekilde.

Sıfır Bmw alacak param var ama Borusana servis parası ödeyecek param yok diyebilmek?
Sifir 1 serisi ile Golf arasinda fiyat olarak cok birsey yok. Marka adi var.
Ben bindim 6 sene F30 ve G30 bi numara yok. G30 cok konforlu hepsi bu.

Selamlar, aracım Golf 1.4 TSI 122 CMBA motor, 87.000 km' de. Bugüne kadarki tüm servis geçmişi Doğuş, her bakımda özellikle parça kodlarını dahi teker teker kontrol ederek yaptırıyordum. Bugün Doğuş Ankara'da Ön Balata + Disk yedek parçada da yaş indirimi ile beraber 2080 lira gibi bir fiyat aldım (eko seri değil, ikisi de OEM olanlar) olacak şekilde. Avrupa üretimi diğer markaların balatalarını bulmakta bazen zorlanıyorum, yakın zamanda Passat ve A3 araçların bakımını dışarıda yaptırdık. ATE ya da Hella Pagid balata ve disk almak istediğimde dışarıdan temin aslında daha yüksek meblaya denk geliyor, güven faktörü, vakit kaybı gibi etmenler de cabası. Bu yüzden bakım için yine servisi tercih edeceğim sanırım, birkaç ekstra kontrol, ufak tefek küçük işler ve nazımızın geçmesinden ötürü.

Sorum şu ki,

1) bu bakımda Castrol Professional LL-30 yağ yerine Motul Specific veyahut Liquimoly 4200 TopTec alıp, yanımda götürdüğümde bu yağın konulmasını tercih edebilir miyim? Forumdaki entryleri okudum fakat yine de kullanıp, memnun kalan ve serviste halen bu yolu izleyenler varsa belirtirse mutlu olurum.
Teknik olarak gereksiz bir davranış olur başka yağ kullanmak.
2) Servis her filtreyi değiştirmek istemiyor; servisin belirlediği liste, Castrol yağ ile periyodik bakım 1980 TL ve aracın da son bakımdan beri 13-14000 km yaptığını varsayarsak benim içime tabii ki sinmiyor. Tüm filtreler ile beraber fiyat 2860 TL. Filtreler sarf malzeme olduğundan söküp takma tecrübem de olduğundan kendim değiştirmem uygun mudur?
Hava filtresi değil 2 yılda 1 defa, yılda 2 defa değişmeli Türkiye'de. Çok önemli. Ben olsam mutlaka değiştirtir veya kendim değişirdim. Kendiniz değiştirecekseniz filtremarketim.com dan orijinalini satın alabilirsiniz.
Bir diğer seçenek ise, bakımı artık dışarıda yaptırmayı tercih etmek. Doğuş'a devam sebeplerim arasında Wastegate değişimi ve sonrasında yapılan ayarlar, diğer araçlarımızda ve aracımda yaşadığımız bazı problemlerde (aslında göreceli ve yaşı dolmuş araçlar için her zaman işlediğine emin ol-a-madığım) iyi niyetten yararlanmış olmam var. Önerilerinizi bekliyorum.
Bence yetkili servis.

Geri
Üst Alt