Güncel Bakım Masrafları

1 yıl önce km 70.000 iken
arka balatalar konusunda Yetkili servis görüşü almak için
Yetkili servise ugramıstım
(Yetkili servislere araç emanet etmeden /aracı yerin 2 kat altına göndermeden ayak üstü bedava sorgu soruşturma görüş almayı severim)

Arac başına gelen servis ustası O gün bitmiş bu balatalar dedi. Hemen degismesi lazım (toy sazan olsam zıplıycam ya ?)

Üzerine
14.000 km 1 yıl gecti

Arka balatayı bugün yine fotoladım
Sarı kısım kalan balata miktarı
(Dandik xiaomi yle foto-tespitler)

Ben bitti demeden balata bitmez.

Aynen yola devam !!!!
Gittiği yere kadar.

Ekli dosyayı görüntüle 59817
Hocam bilginizden şüphem yok tabikide bu şekilde yola devam ederseniz diskinize zarar vermeye başlarsınız.Balataniz neredeyse çelik yada en dip en sert yerine gelmiş...Tabiki de siz daha iyi bilirsiniz.

@fanajal

Görseldeki durum bir ön balata icin gecerli olsaydı
Kendime derdim ki
Gidececegi anca 2500-3000 km
Ha 3000 fazla git ha 3000 eksik git ....eninde sonunda degisecek

Ama durum arka balata olunca ?

Bu kalan kısım 4000 de gidebilir 6000 de

Ha 10.000 daha gitmez o kesin.

Su an ki durum kalan balata miktarı kontrolüm altında.diskide her hafta elle yüzey kontrolü yapıyorum.

Az kaldı

Az daha gider bence ...

Evde tükenmis ketcap kutusunu ters cevirip sallayınca akmayan ketcapa tamam bitmis diyerek çöpe yollayan adamlar vardır

Birde benim gibi

Ketcap kutusunu alttan 4 parmak seviyeden ekmek bıcağıyla kesip

Kutunun dibinde hallice ketcap rezervi bulan adamlar vardır.

Ben rezervin tamamını kullananlardanım.

Screenshot_2022-07-28-00-56-10-430_com.miui.gallery.jpg

Skoda, Seat ve VW'de polen ve hava filtrelerini ara bakımlarda kullanıcı tercihine bırakan yetkili servisler Audi'ye gelince her bakımda bu filtreleri zorunlu tutuyor. Halbuki yurtdışında bu filtrelerin her bakımda zorunlu olmadığı ve servis dışında farklı markaların da takılabileceği açıkça yazıyor. Avek Oto'da Q2 45 bin bakımı için randevu alırken polen ve hava filtresi değişiminin zorunlu olduğunu ısrarla belirttiler fakat Doğuş Oto ile görüştüm, dönüş yaptıklarında yine bilgiyi paylaşırım. Yarın sabahki Avek bakım randevumu muhtemelen iptal edeceğim. Hem kalitesiz hizmet görüp hem de bakımda 2 filtre değişimi için işçilik dahil fazladan 1100-1200 lira vermek içime sinmedi.

• Beğen
Tepkiler: SCC
@AhmetCakmak

Audi de 2 filtreye fazladan 1100-1200 ben vermem deyip yetkiliye posta koyacak 100 kiside 1 kisi bile çıkmaz Seklinde net ve kendindilerinden emin oldukları icin mini bakım olayına gerek görmüyorlar.

Skoda seat vw de araç Dsg olsada
Damarına basarlarsa hadi bana eyvallah deyip postayı koyarsın.

audi kullanan adam 4 halkalıolimpik premium aracıyla zor posta koyar (koyulamıyor zaten)

Bunları ibreti alem olsun diye aksiyon macera bilim kurgu niyetine koyuyorlar yutub alemlerine ??

ondan sonra yurdum insanı
hava filtremi 6 ay / 7500 km de bir degistirsemmi takıntılarına sarıyor.

Tuvalet kağıdından devşirme çakma hava polen yağ filtresi kullanan günde 3 vakit filtre degistirsin tabi

Mann filtreleri 1,5 yıl /19.000 km kullandık test ettik sorun yok

Screenshot_2022-07-29-23-33-50-154_com.google.android.youtube.jpg

Bir milyon üstü araç için 3-4 bintl yıllık bakım çok değil 8-10 bin kasko çok değil hele ki bu ülke gibi her sokak başında caddede trafik cahili maganda dolu bir ülkede yaşıyorsan.Milyonluk araç karşı hasar ödemesi de milyon ve bir yıl güvendesin hem de 7 bin kasko karşılığı, bedavadan ucuz bunu babası oğluna yapmaz.
Sorun alım gücünün düşmesi diyoruz ya çözüm ya milyonluğa binmemek ya da alternatif çözümlerle kaliteli parça bulup bakımı kendin yaptırmak.
Artık ah etmel vah etmek için çok geç. Düşünmesi gereken 15 bin maaş alıp 6 şar ayda %40 ar zam alan değil, o diğerleri var ya o alamayan alt gelir grubu ha işte onlar düşünecek. Ötv sıfırlanacakmış çeyreği alınacakmış o şu bu, seneye euro 30 olunca yine milyonluk olacak o araçlar.
Geçmiş olsun.

Şu an Mini servisindeyim. Sadece yağ ve yağ filtresi degişimi yapıyorlar arabanın ilk bakımı. Fiyat 2530 tl :D

Edit: Bakım aralıkları 18 ayda 1, yani havayla polen filtresi 3 senede 1 değişiyor

Son düzenleme:
Şu an Mini servisindeyim. Sadece yağ ve yağ filtresi degişimi yapıyorlar arabanın ilk bakımı. Fiyat 2530 tl :D

Edit: Bakım aralıkları 18 ayda 1, yani havayla polen filtresi 3 senede 1 değişiyor
Hangi araç bu? VW bakım Aralık’ları 18 ay mı olmuş?

2019 Q2 1.0 tfsi 45 bin km bakımı. Filtreleri dışarıda değiştirmek için ısrar etsem de bakım km'si geldiği için çok uğraşmadım iyi niyetten ötürü. Doğuş Oto'dan Audi'de zorunlu olması hakkında dönüş bekliyorum.

1659195391634.png

@AhmetCakmak

4 halkalı olimpik tarife maalesef indirim dahil 3800 liraya gelmiş

Q2 nin 3 filtreside parca kodu olarak
Golf 1.0 tsi ile aynı

Hani kabaca hespladım

Madem yetkilide castrol koyuluyor
Luqui/motul bu sosyete yaglarına hiç bulaşmadan
Piyasadan LEGAL üretim olmak üzere 4 litre Castrol alsak 600 lira
Filtremarketim 3 lü filtre 520 lira
Havayla poleni kendimiz taktık
Sadece yağ filtre + yağ degisimine sanayideki abdülgaffar ustamıza 80 lira atsak

YEKÜN 1200 lira oluyor

Yetkilide misli fark 3 katından fazlaya geliyor.

Bugün doguşa degil doguş plazaya yolum düştü
17.katta bir doktor muayenehanesine ugradık

cıkarken yine dayanamayıp ugradım tabi

showrromda teshirdeki araç (klasik bu audinin bir sahibi var yazısını asmışlar)
başka araç varmı ??
ekim sonuna kadar yok!!!!

bu renk (floret gri olmazsa olmaz) bu fiyat bu araç icin bu kadar param hazır olsa hatta bu araçtan 3 tane alıcak cash kapitalim olsa

birde tabiki ?
evet araç elimizde hazır var deseler

ben yine alamıyorum(almıyorum)

araç stronic (dsg) oldugu icin iyi niyet aşkına ben yetkiliye bakıma gidemem

1 milyon para vermissin periyodik bakım parası düsünür mü insan ?

Aynı aracın manuelini getirsinler
15.000 bakımı tamam .....sonra firar.

dsg / stronic olunca kaçış olmuyor mecburen.

hakkaten isterdim şu aracın manuel olanını (yürek hoplatıyor)
https://drive.google.com/file/d/1Fn0BHWpJ9wxxaq7YDgkC7zAK_t7IU3vr/view?usp=drivesdk

29.07.2022 Tarihli 2017 model TDI aracım için yaptırdığım bakım faturasını altta paylaşıyorum. Fiyatlar uçmuş durumda. Kış gelmeden akünün de değişmesi gerektiğini söylediler. 2 tip akü olduğunu Eco olan 2300 TL normal akü için de 2700 TL fiyat verdiler (Sadece parça fiyatı) Üstünde ki akü daha önce hiç değişmedi 5 yıllık sizce değiştirmem gerekiyor mu?
IMG_9706.jpg

631DEB55-4027-4AC6-B464-B202128C0A0A.jpegCuma günü doğuş oto kartalda yıllık bakım için golf 8 1.0 etsi a 2332 tl ödedim.
Malum hava ve polen filtresi değişmedi.

Geri
Üst Alt