Güncel Bakım Masrafları

Orijinal olanın 1700 olma ihtimali yoktur. Ön arka balata toplamda 1700 ise olabilir.
Sağolasın Oğuz hocam.
Bende Orjinal ön balatalar işçilikle indirimsiz 1300₺ civarı iken Arka balataların hemde %25 indirimli 1700 olmasına şaşırmıştım.
Acaba ön balatalar 2500 falan mı oldu diye düşünüyordum.

Eko serisi için %30 zubizu indirimi ile birlikte 750TL, oem için ise 1700 TL fiyat verdiler. Eko taktıracağım bu durumda
Verdikleri fiyatta hata var.! Eko seri ile Orjinal balata arasında asla 1.000 tl. fark olmaz.!! En fazla 200-250 tl. fark olur.,

1.4 TSI motor arka balata yetkili servis fiyatı (indirimsiz hali);
Eko seri balata: 665 tl.
Orjinal Ekipman balata: 869 tl.

Bu fiyatlar üzerinden “yedek parça ve işçlikte” %30 indirim uygulanır.,

Görüştüğünüz servis çalışanı ekrana bakıp doğru fiyat vermekten bile aciz ise …… gidip kendine başka bir uğraş bulsun., Önceki yazımda da bahsettim servisler (anlayamadığım bir sebebten dolayı) varandaşın orjinal balata taktırmasını önlemek/caydırmak için elinden geleni yapıyorlar 40 takla atıyorlar., bu söylemleri dikkate almayınız.

Not: OEM demek (orjinal yedek parça) demek değildir.! Orjinal yedek parça farklı bir şeydir, OEM yedek parça çok farklı birşeydir.,

OEM yedek parça demek; halk dilinde sanayi ortamında parçacı dükkanından aldığınız parçalara denir, tabi bu dükkanlarda hem OEM parça hem de yan sanayi parça satışı da olur orası ayrı konu.,

Orjinal Ekipman yedek parça (OE / Original Equipment) veya (Genuine part) diye geçen parçalara diyoruz., bu parça tipi araç üreticisinin fabrikada montaj hattında kullandığı parça tipi dir., dünya üzerindeki en üst kalitedeki parça tipidir.

Bunu neden yazdım..? Bir gün sanayiye işiniz düşer sanayideki usta veya parçacı size der ki; abicim orjinal parça gibi vs.. ifadeler kullanırsa aklınızda olsun., katakülliye gelmeyin orjinal yedek parça sadece yetkili servislerde satılır.! Dışarda satışı olmaz., satan yerler varsa olasılıklar; ya o parçayı kaçak yolla getirtmişlerdir yada o parça sahtedir.!

En kaliteli olandan en düşük kaliteye doğru bir sıralama yaparsak;
OE part—> OES part—> OEM part—> yan sanayi yedek parça—> sahte parça (OE/OES/OEM hepsinin sahtesi mevcuttur)

Orijinal arka balata parça fiyatı indirimsiz vergi dahil 763 tl.(Elbette geçtiğimiz hafta zam gelmemişse)
İşçilik indirimsiz vergi dahil 393 tl

Parça + işçilik 1156 tl. (Yaklaşık)
Araç yaşına göre ne kadar indirim hakkınız varsa bu değerden düşerek orijinal arka balata değişim fiyatına ulaşabilirsiniz.

Sağolasın Oğuz hocam.
Bende Orjinal ön balatalar işçilikle indirimsiz 1300₺ civarı iken Arka balataların hemde %25 indirimli 1700 olmasına şaşırmıştım.
Acaba ön balatalar 2500 falan mı oldu diye düşünüyordum.

Ön balata servis fiyatını bilmiyorum.

Ancak indirimsiz işçilik ve vergi dahil arka balatanın 1156 tl olduğunu düşünürsek, orijinal ön balataya indirimsiz işçilik ve vergi dahil 1700 derlerse şaşırmayınız.

Son düzenleme:
Aynı balatanın iki farklı serviste iki farklı fiyatı mı var?
İşi bulduk.
Servisler arası fiyat farkı bugüne kadar gördüğüm 50 lira oynamıyor. ( bu da yapılan işleme ve tutarın büyüklüğüne göre kişiye özel ekstra bir indirim yapılmışsa aşağı yukarı değişiyor)

Ön balatalarda motor tipine göre parçada (disk boyutuna göre) farklılık oluyor.

Ancak arka balata tek tip olmalı. Ekonomik ve orijinal olarak değişkenlik gösteriyor.

@ogzogz
@Terms
(paylaştığınız resimdeki) Fatura tarihi 1 Şubat., belki zam gelmiş olabilir, benim sorgulama yaptığım araç 1.4 TSI 125ps

Arka fren balatası: 5Q0698451AD
Bir de farklı kodlu olanı var; 5Q0698451N (ikisi de aynı parça)

Sistem ekranda hangisini verdi bilmiyoruz.,

Belki de sistem (EPC kataloğu) atıyorum ZXX olanı verdi.,

Veya misal (N kodlu olanı) Ate üretmiştir, (AD kodlu olanı) Feredo üretmiştir bu sebebten fiyat farklılıkları olabilmektedir., bu sebeblerden dolayı küçük fiyat farklıkları olabiliyor.

Fren balatası çok farklı bir dünya;
kutuyu açıp balatayı kim üretmiş diye bakıyorsun feredo üretimi eyvallah tamam derken., incelerken bir bakıyorsun o da ne.? aynı balatanın kulak kısmında textar yazıyor.,

Şimdi ne oldu bu balatayı Ferodu mu üretti yoksa Textar üretti..? Veya hangisi hangisine fason ürettirdi..?

Her iki markada orjinal ekipman üreticisi lisansı olan firmalar., Düşünün (OE / Orjinal Ekipman yedek parçayı) üreten firma, bizzat rakibi olan firmaya fason üretim yaptırmayı tercih edebiliyor.. Hadi bakalım işin içinden çık çıkabilirsen :)

Son düzenleme:
Verdikleri fiyatta hata var.! Eko seri ile Orjinal balata arasında asla 1.000 tl. fark olmaz.!! En fazla 200-250 tl. fark olur.,

Orijinal arka balata parça fiyatı indirimsiz vergi dahil 763 tl.(Elbette geçtiğimiz hafta zam gelmemişse)
İşçilik indirimsiz vergi dahil 393 tl

Parça + işçilik 1156 tl. (Yaklaşık)
Araç yaşına göre ne kadar indirim hakkınız varsa bu değerden düşerek orijinal arka balata değişim fiyatına ulaşabilirsiniz.
@ogzogz
@Terms
(paylaştığınız resimdeki) Fatura tarihi 1 Şubat., belki zam gelmiş olabilir, benim sorgulama yaptığım araç 1.4 TSI 125ps

Arka fren balatası: 5Q0698451AD
Bir de farklı kodlu olanı var; 5Q0698451N (ikisi de aynı parça)
Paylaştığım resimdeki @mufayu 'ya ait.
Ben geçtiğimiz hafta sorgulattım. 5Q0698451N bu ürün fiyatı yukarıda yazdığım gibidir.

Sizin paylaştığınız ürün 5Q0698451AD olan ile ilgili servisten bir bilgi yok.

Sizin verdiğiniz fiyatlar aşağıdaki sitede de yazar. Bire bir..

Sizin orijinal olarak yazdığınız AD kodlu ürün:
https://otodemir.com.tr/urunler?key=5Q0698451Ad
Eko olan..
https://otodemir.com.tr/urunler/urun_JZW698451AA

Benim yazdığım orijinal N kodlu ve faturada görünen ve servisten sorgulatılan ürün:
https://otodemir.com.tr/urunler/urun_5Q0698451N

Sitenin fiyatları aynı ürün kodlu olanlar , servis fiyatı ile eşleşiyor görünüyor.

Özetle herhangi bir zam yok gibi. Sadece farklı parça kodu sebebiyle sizin yazdığınız orijinal ürün fiyatı benim yazdığım fiyat ile çelişiyor.

Yine de yetkili servislerde nasıl ki yağda shell Castrol farkı ya da filtrede mahle ve Mann filtre farklılıkları olduğu gibi balatada da farklılık olabilir .
Ancak aynı parça kodlu ürünlerde fiyat farkı yok gibi.

Son düzenleme:
Aşağıda şubat ayı içerisinde değişen %25 indirimli orijinal balata fiyatı vardır.

40753a67-1262-4fa8-837b-0f6f4410a988-jpeg.54642

Orijinal olanın 1700 olma ihtimali yoktur. Ön arka balata toplamda 1700 ise olabilir.Ektek fatura da 25.02.2021 tarihine ait.Ön balata fiyatı var

Ekli dosyalar

• 05C1489B-89AC-41BF-A7F9-3EE5B4B9247B.jpeg
    05C1489B-89AC-41BF-A7F9-3EE5B4B9247B.jpeg
    130.7 KB · Görüntüleme: 84
@mufayu Teşekkürler Hocam.

Şu an zubizu hariç, KDV dahil ön balata fiyatı 1193 tl, işçilik 393 tl.

Paylaştığım resimdeki @mufayu 'ya ait.
Ben geçtiğimiz hafta sorgulattım. 5Q0698451N bu ürün fiyatı yukarıda yazdığım gibidir.

Sizin paylaştığınız ürün 5Q0698451AD olan ile ilgili servisten bir bilgi yok.

Sizin verdiğiniz fiyatlar aşağıdaki sitede de yazar. Bire bir..

Sizin orijinal olarak yazdığınız AD kodlu ürün:
https://otodemir.com.tr/urunler?key=5Q0698451Ad
Eko olan..
https://otodemir.com.tr/urunler/urun_JZW698451AA

Benim yazdığım orijinal N kodlu ve faturada görünen ve servisten sorgulatılan ürün:
https://otodemir.com.tr/urunler/urun_5Q0698451N

Sitenin fiyatları aynı ürün kodlu olanlar , servis fiyatı ile eşleşiyor görünüyor.

Özetle herhangi bir zam yok gibi. Sadece farklı parça kodu sebebiyle sizin yazdığınız orijinal ürün fiyatı benim yazdığım fiyat ile çelişiyor.

Yine de yetkili servislerde nasıl ki yağda shell Castrol farkı ya da filtrede mahle ve Mann filtre farklılıkları olduğu gibi balatada da farklılık olabilir .
Ancak aynı parça kodlu ürünlerde fiyat farkı yok gibi.
Merhaba geçen hafta bende arka balata+disk fiyatı istedim (araç audi a3 golf ile aynı disk ve balata kullanıyor)
fiyatı aşağıdadır. orjinal eko olmayan balata 869TL disk takımı 1338TL

Ekli dosyalar

• b.jpg
    b.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 63
Merhaba geçen hafta bende arka balata+disk fiyatı istedim (araç audi a3 golf ile aynı disk ve balata kullanıyor)
fiyatı aşağıdadır. orjinal eko olmayan balata 869TL disk takımı 1338TL
@forzaGilles arka balata AD kodlu olan yani sizin yazdığınız ile eşleşiyor. Güncel fiyat yukarıda eklediğim site fiyatları ile servis fiyatları aynı diyebiliriz.

1.6 tdi motorlarda V kayış değişim periyodu nedir arkadaşlar... benim Audi A3 için v kayış değişimi söylendi yetkili serviste (60k bakımı)..fren hidroliği değişim zamanı da gelmiş (4 yıl) ..freni yaza doğru yapmayı düşünüyorum ama v kayışı önemli..değişim yapma taraftarıyım ama eminde olamadım..tsi lar değişmiyor neden tdilar değişiyor yada vw de farklı audide farklımı sistem onu çözemedim..V kayısıda temiz gözüküyor ses falanda yok ama değişim gözüküyormuş..700-800tl gibi birşey Poleni iptal edip yaptıracağım..bakalım

Geri
Üst Alt