xxx

Çalışma güzel ve bilgi verici olmuş Hocam emeğinize sağlık.

imkanınızı olursa bir arada aynı güzargahta aynı şekilde başka ( Golf e yakın olan diğer araçlar ) ilede kıyaslama yapma şansınız olursa daha da iyi olur düşüncesindeyim.

Selam ve saygılar  :'(

Çalışma güzel ve bilgi verici olmuş Hocam emeğinize sağlık.

imkanınızı olursa bir arada aynı güzargahta aynı şekilde başka ( Golf e yakın olan diğer araçlar ) ilede kıyaslama yapma şansınız olursa daha da iyi olur düşüncesindeyim.

Selam ve saygılar  :'(
Teşekkürler sayın hocam. Belki bir şans a180d amg ve 116d deneyebilirim ama söz vermeyeyim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Arkadaşlar

Bugün aynı yolda gidiş geliş esnasında Golf ve Alfa Romeo Giulietta araçlarda arka koltukta yolculuk etme şansım oldu. Golf benim, Giu arkadaşın. Önceki aracımda bir Giu idi.

Seyahat esnasında gürültü farkını hissettim ve bu gürültü seviyelerini teknik olarak karşılaştırmaya karar verdim ve sonuçları da sizlerle paylaşmak istedim.

Tamamen aynı şartlarda ölçüm yapıldı. Şartlar şu şekilde;

* Aynı güzergah ve hemen hemen aynı noktada - Düz yolda

* İki araçta sabit 110 km/h Cruse Control'da

* Sağ şeritte seyir halinde

* Klima ikisindede açık 21C Auto

* Müzik veya konuşma olmadığı esnada

* Aynı süre uzunluğunda ve aynı yöntemle gürültü ölçümü yapıldı

İşte sonuçlar;

Alfa Romeo Giulietta 2015 1.6 Jtdm

Peak: 68 db

Max: 70 db

Averaj: 64 db

Golf 2016 1.6 TDI

Peak: 61 db

Max: 63 db

Averaj: 61 db

Teknik olarakta bu sonuçlar hissettiğim farkı açıkçası kanıtladı.

Peki bu farklar ne anlama geliyor konusunu elimden geldiğince kısa bir şekilde açıklamaya çalışayım;

Aşağıda endüstriyel ses seviyesi açıklamalarında belirtildiği gibi, 60 db ses seviyesi, 70 db seviyenin yarısı ses olarak tanımlanıyor. Ayrıca 60 db seviye gayet sessiz ama 70 db seviyeleri ise özellikle üst limitler rahatsız edici seviyeler olarak tanımlanmakta.

Herkese saygılar
Ortalamalar arasında 64 - 61 = 3 dB fark var.

Gürültü şiddeti logritmik olarak ifade edildiğinden, 3 dB fark, 2 kat demektir.

Yani 64 dB Alfa, 61 dB Golf ün 2 katı gürültülü sizin ölçümünüze göre.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt