Akünüzün Markası ve Modeli

@forzaGilles

Ali hocam; moll akü nasıldır? Araç 4. yıl bakımında akü düşük 8 saat şarja bağlanması gerekli dediler.
Ama benim akü ile herhangi bir sıkıntım yok. SS bile rahat çalışıyor. Hatta araç haftalardır yatıyordu yine sıkıntısız çalıştı.

Servis bir eko birde normal akü var dedi.
Normal olanı inceledim resimdeki gibi moll EFB+
- Kutup başında da 0120 yazıyor.
Ara. 1.4 TSI125 DSG Highline

Ekli dosyayı görüntüle 27683
Kötü bir marka değildir., uzun yıllardır alman araçlarına akü tedariği yapan bir firma

Varta almak için bayiyi aradım vartadan çok şikayet alıyoruz size yuasa akü verelim japon malı çok iyi internetten araştırın isterseniz felan filan dediler bizde tamam dedik 2018 nisanda takıldı bu kış araç bir defa tekledi çalışmadı servise götürdüm akü zayıf dediler 

@sergen38 hocam ben böyle durumlarda kendi bildiğimi okuyup istediğim malzemeyi kullanıyorum. Varta olsa sorun yaşamayacaktınız belki

@Musaaksoy japon mali dediler bizde fanatikleri japon araçları için hep sorunsuz diyorlar vardır belki bir numarasi diyerek aldık. Vartadan şaşmamak lazımmış

Herkese iyi günler. Akü sorunu ile ilgili Almanya'ya mail atmadan önce Kayseri Aykan servise gittim. Mevzuyu anlattım ama malesef oradaki ustalardan da yeterli bir bilgi alamadım onlar da hangi akünün neye olacağını bilmiyorlar hatta usta dedi ki "benzinlilere efb dizellere agm gelir." Ama biraz araştirma yapınca @mehmetmert arkadaşımızın dediği gibi farklı tiplerde ve amperlerde belli bir kuralı olmayan akü çeşitleri karşımıza çıktı. Doğuş otoya şikayet ettim ama nafile. Seviyesiz ve aşağılayıcı bir konuşma tarzıyla inkar ediyorlar ve hatta amacımın neden böyle bir akü takıldığını anlamak olduğunu belirtmeme rağmen siz zaten 3.5 sene kullanmışsınız ama bir sorun çıkmamış demek ki doğru akü gibi gereksiz sözler söylediler. Yani sonuç olarak araçların üzerindeki aküler tam olarak doğru mu değil mi hala bir bilgiye ulaşamadık. En son Almanya' ya mail attım .

Ekli dosyayı görüntüle 9368
Hocam merak ettim. bu mailleşmeden sonra bir gelişme oldu mu?

1.2 tsi aracıma varta n60 efb taktırdım. Araç start stop hatası verdi. Belki aküdendir diye garantiden aküyü değiştirdim sonuç değişmedi. Serviste aküyü  tanıtamadılar. Bazı şasi numaralarına araç beyni programı kabul etmiyor gibi birşeyler söyşedi doğuş esenyurt. Ne yazık ki servisten yeni akü almak zorunda kaldım.  varta boşa çıktı. Sanırım araç çalışmazken değiştirildiğinden bu hatayı aldım.  600 lira çöp oldu 

Aracımın(2013 1.4 tsi 122) benden önceki sahibi 2019 Ocak ayında Varta EFB ile yenilemiş. Ben aracı alalı 1 sene oldu hiç problem yaşamadım kimsede yaşamasın :rolleyes:

DSC_0455.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Akü dedik ışıldak aküsü degistirdim

30 tl

6 v 4 Amper
e79130d3386a07a4e83d2d6f99376d9f.jpg

2017- Passat 1.4 TSİ araç üzerinde  de MLA MOLL 69 ah EFB yazıyor. Aynı model araçların bazılarında EFB bazılarında AGM yazıyor.

Bu fark neden kaynaklı olabiliyor, Aynı model aracın  fren enerjsi geri kazanımı olan veya olmayanı var demek mi?

Geri
Üst Alt