Kutup Ayı'mın Bakım Günlüğü

windshear

Üye
İsim
Berker
Herkese merhabalar,

Aracımın düzenli boya bakım, yıkama vb. konularını bu başlık altından yapmak istedim. Umarım forumsal düzen anlamında sıkıntıya sebep olmaz.

Bildiğiniz gibi aracımı yıkatmadan, tırdan geldiği gibi teslim almıştım. Bunda en büyük etken, geçmiş tecrübelerimden gözlemlediğim kadarıyla araç hazırlığı marka/model farketmeksizin özensiz yapılıyor. 

Bu sebeple fabrikadan geldiği gibi alıp, gerekli işlemleri kendim yapmak istedim. Yarın(2 Ekim) 3M Scotch serisi kaput filmide uyguluyorum. Bugün aracı bir hazırlayayım dedim :)

İşlemler şu şekilde gerçekleşti; 

-Karcher K5 ile basınçlı yıkama

-MJJC Snow Foam Lance + ValetPro Advanced Neutral Snow Foam ile Ön Yıkama

-Durulama

-3D BDX ile metal tozlarından arındırma(aşağıda eklediğim araç üzerinde morarmış olan ürün. Aslen renksiz olan ürün metal partiküller ile etkileşime girdiğinde morarıyor)

-Tekrar Durulama

-Nanolex Pure Shampoo + GTechniq Wash Mitt ile aracı el ile yıkama

-Durulama

-Aracın A ve C direklerinde yapışkan izleri vardı. Basınçlı su ve yıkamayla çıkmayınca, Turtle Wax Soft Kil ile çıkarttım.

-Tekrar Durulama ve Gyeon Silk Sryer ile kurulama.

-Jantlar Chemical Guys Diablo Wheel Gel ile yıkandı

-Ardından koruma işlemine giriştim. Önümüz kış, Sealant olan Soft99 Fusso Coat ile aracı kapladım. Öncesinde yüzeyi Gyeon PREP ile hazır hale getirdim.

-Lastiklere Meguiar's Endurance Gel ve işlem tamamdır :)

Ve günün fotoğrafları; 

A3NMpp.jpg

0yg6Q9.jpg

40Qo54.jpg

J3NJvo.jpg

G3NAl6.jpg

yV1aXy.jpg

6mbVd7.jpg

Wbavm2.jpg

3AMZQ2.jpg

Beğenmeniz dileğiyle. 

Keyifli forumlar :)  

@windshear Hocam siz olayı aşmışsınız resmen. Çok iyi olmuş maşallah.  :)

Tek önerim, plakalıkları çıkarmanız ve plakanın etrafında ki siyah çerçeveyi aseton+pamuk ile silmeniz. Hem aracın görüntüsünü çok değiştiriyor hemde 70-80 bin tl para verip birde üstüne bayinin reklamını yapmak saçma geliyor bana. :)  

@windshear Hocam siz olayı aşmışsınız resmen. Çok iyi olmuş maşallah.  :)

Tek önerim, plakalıkları çıkarmanız ve plakanın etrafında ki siyah çerçeveyi aseton+pamuk ile silmeniz. Hem aracın görüntüsünü çok değiştiriyor hemde 70-80 bin tl para verip birde üstüne bayinin reklamını yapmak saçma geliyor bana. :)  
Arkadaşım senin bu plakalıklarla alıp veremediğin nedir ? Her konuda plakalık görünce yorumsuz bırakmıyorsun :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güle güle kullan çok güzel olmuş:)308in renginden sonra bunun yansımaları kesmemiştir sanırım ama yine de çok güzel olmuş:)App plaka ve cam filmi Lazım.

@fcsrnTeşekkür ederim. Orjinal plakayla oynamayı pek sevmem. :)  

@driver_can

Teşekkür ederim. Evet renk farklı ama bununda ayrı bir tadı var. Tozu belli etmiyor :p  

App plakaya karşıyım. Cam Filmi önümüzdeki yıl yaza girerken düşünüyorum. Şimdilik acelesi yok :)

Arkadaşım senin bu plakalıklarla alıp veremediğin nedir ? Her konuda plakalık görünce yorumsuz bırakmıyorsun :)
Sevmiyorum Hocam, çok çirkin gösteriyor aracı.

Ufak ama etkili bir detay, her Golf'ün daha da güzel görünmesi için fikrimi belirtiyorum sadece. :)  

Maşallah elinize sağlık Demir tozu sıfır araç için epey çıkmış,kurulama için ne kullanıyorsunuz? Bir de Demir tozu uygulaması için araç kuru mu olmalı?

@Hk80 

Teşekkür ederim.

Demir tozu temizliği için araç ıslak olabilir. 

Kurulama için Gyeon Silk Dryer kullanıyorum.

@fcsrn bencede plakaliklar olmadan daha guzel duruyor arac ben paylastim yeni aracimi bakabilirsiniz guzel duyor tavsiye ederim 

Harika görünüyor Hocam. Hayırlı olsun. İlham verici bir iş çıkarmışsınız.

Çok zahmetli görünüyor hocam. İyi uğraşmışsınız.  

Jantları fırça ile mi yoksa bez ile mi siliyorsunuz? 

Bugün sağolsun Mert kardeşim Detailing Garage da 3M Kaput-Çamurluk-Ön Far-Bagaj Eşiği filmleri kapladı. 3M de hissedilir bir şeffaflık olduğunu söyleyebilirim.

E3MqGZ.jpg

mEZzO0.jpg

D3qRzv.jpg

88obq7.jpg

Y4RlnZ.jpg

NkJ4aX.jpg

Harika görünüyor Hocam. Hayırlı olsun. İlham verici bir iş çıkarmışsınız.
Teşekkür ederim.

Çok zahmetli görünüyor hocam. İyi uğraşmışsınız.  

Jantları fırça ile mi yoksa bez ile mi siliyorsunuz? 
Teşekkür ederim. Zamanında profesyonelce yaptığım bir işti araç bakımı. Şimdilerde hobi olduğundan ilgilenirken bir yandan eğleniyorum. 

Makarna tipi wash mitt ile el ile yıkıyorum. Chemical Guys Diablo Wheel Gel den 30ml - 5 lt lik ayrı bir kovada köpürtüp, eldiven ile girişiyorum. 

@windshear Hayırlısı olsun araç on numara çeyiz de on numara sizde virüs sahibisiniz demekki.Başlığı takibe aldım.

Geri
Üst Alt