Uzun yol öncesi hazırlıklarınız

OnurJZ389

Üye
İsim
Onur
Merhaba Golf Severler,

Belki daha önce konusu açılmıştır, açıldıysa da kusuruma bakmayınız lütfen.

İş yoğunluğu nedeniyle tatil konusunda geç kalanlardanım, şayet bir aksilik olmaz ve Allah kısmet ederse önümüzdeki hafta nihayet tatile çıkabileceğiz. Gerçi araçlarımızın maşallahı var da, sizler uzun yola çıkmadan önce özel olarak araçlarınızda kontrol ettirdiğiniz şeyler nedir? Önceki araçlarımı bu gibi durumlarda rot-balansa sokardım, yağını, soğutma suyunu vb. şeyleri kontrol ederdim. Bunun dışında aklınıza gelen bir uygulama var mı?

Bu uygulamalar arasında geçici önlemler de olabilir, mesela kaput-burun koruma vb. gibi?

@OnurJZ389 Onur hocam iyi tatiller dilerim , zaten öncelikli yapılması gerekenleri yazmışsınız , birde aracınızın kişi sayısı ve yüküne göre lastik basınçlarınızı ayarlayıp , set'lerseniz iyi olacaktır ,         @silvershadow Murat Hocamızın açtığı bu topiğede bir gözden geçirin derim , ben şahsen elimlede  çivi , vida vb. bir şey girmiş mi diye kontrol ederim lastiklerimi , gideceğiniz rot-balans'çı arkadaşlar kafalarındaki değere göre basınç ayarı yapacaklarından konuya siz el atın derim ,iyi yolculuklar dilerim.                     

@OnurJZ389

Değerli Hocam 

Güzel bir konu olacağa benziyor.

Eksikliği tamamlama gayretiniz için teşekkür ederim

1. Lastik basınçlarını 2 ayrı yerde kontrol ettiririm. 
  2. Silecek suyunu tamamlarım. Depoyu mutlaka full'lerim.
  3. bir gün öncesinden aracımı yıkarım ve kaput maskesini geçiririm.
    http://www.golftutkusu.com/topic/283-tam-boy-tampon-ve-kaput-maskesi/?do=findComment&comment=14909
  4. araç kameralarımı (2 tane var araçta) kontrol ederim, özellikle tarih/saat ayarları doğru mu diye bakarım.
  5. ve pek çok kişiye ilginç gelebilir ama Youtube'tan kaza videoları izlerim. bu benim dikkatimi arttırıyor.

Ani kaza doğa olayı motor vs arızası için , galoş , naylon yağmurluk , ikazlı el feneri , telefon şarj aleti , en az 1 litre temiz su , dağbaşı bayram vs için 1 adet yedek halojen ampül bende olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

1. Lastik basınçlarını 2 ayrı yerde kontrol ettiririm. 
  2. Silecek suyunu tamamlarım. Depoyu mutlaka full'lerim.
  3. bir gün öncesinden aracımı yıkarım ve kaput maskesini geçiririm.
    http://www.golftutkusu.com/topic/283-tam-boy-tampon-ve-kaput-maskesi/?do=findComment&comment=14909
  4. araç kameralarımı (2 tane var araçta) kontrol ederim, özellikle tarih/saat ayarları doğru mu diye bakarım.
  5. ve pek çok kişiye ilginç gelebilir ama Youtube'tan kaza videoları izlerim. bu benim dikkatimi arttırıyor.
Youtube dan kaza videolarını bende çok izliyorum. Hatta abone olduğum kanal var 2-3 güne bir video yüklüyor ağırlıklı rusyadan orda sanırım araç kamerası zorunlu yada sigorta pirimini etkiliyor. Keşke ülkemizdede benzer bir sistem uygulansa insanlar daha dikkatli daha temkinli olabilir belki.

1. Motor yağ seviyesi normal mi? İki çizgi arasındaki yarım ın üstünde olmalı. Kontrol edilebilir.

2. Silecek suyu tamamlanabilir. Deterjanlı olmalı mutlaka.

3. Lastikler soğuk iken aracın üzerinde yazan etiket değerlerine ayarlanır (otoyol kullanımı değerlerini tavsiye ederim)

4. Lastiklerde yara balon vb. var mı? Olmamalı

4. Lastiklerin tüm supap kapakları yerinde mi? Eksik olan var ise tamamlamalı, yanında yedek olmalı.

5. Rot ayarları ve balans ayarları normal mi? Titreşim ve çekme yok ise normal.

6. Tüm farlarınız normal durumda mı (Golf de arızalı olsa bizi uyarıyordur diye biliyorum).

7. Cep telefonlarını şarj ekipmanlarınız var mı?

8. Lastiği sökme elemanlarınız tam mı?

9. Lastiğiniz yolda patladığında bijonları sıkışmış ise SÖKEMEYEBİLİRSİNİZ ! Bu nedenle 20 -60 TL arasında değişen çakmak elektriği ile çalışan bir şişirme pompanız var mı? Çok işe yarar. Sabah kalktığınızda inik bir lastik görürseniz hayat kurtarır. Şişirip lastikçiye gidersiniz.

10. Yangın söndürücünüz var mı? Kullanılabilir durumda mı? Yangın anında erişilebilecek bir yere özenle koydunuz mu?

11. Aracın içinde keskin kenarlı vb. havada uçabilecek cisimler koymayacak şekilde herşeyi bagaja koydunuz mu?

12. Güvendiğiniz yerden yakıtı tam doldurdunuz mu? Seyehat güzergahınızda yakıt alacağınız güvenilir istasyonları seçtiniz mi?

13. Çocuklar ile ilgili emniyet donanımları tamam mı? 

14. Doğru oturma ve sürüş pozisyonuna koltuklar ayarlı mı (el kitabı).

15. Klimanız bakımlı mı? Yeterince soğutuyor mu?

16. Plasitik bijon kapaklarımızdan birisi çalınması durumunda, sağlığımız açısından, hemen yerine konulacak yedeğimiz var mı :)  

17. Müzik ile ilgili SD kart USB vb. sistem hazırlıklarımız tam mı?

18. Araç içi paspasları mükemmel durumda mı? Özellikle sürücü tarafında paspasın üzerinde kağıt vb. tehlikeli olabilir. Ön tarafta ayak içlerine hareketli ve pedalların altına kaçabilecek eşya konulmamalı.

Şimdilik aklıma gelenler.

İyi yolculuklar, kazasız belasız bir tatil herkese.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik

Değerli Alper üstadım 

Gerçekten usta işi bir liste.

Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Benim de bir iki ekleme yapmama imkan var mıdır?

1. Reflektörlü yelek.

2. Bir çift iş eldiveni veya muayene eldiveni (elleriniz lastik değistirme vs. sonrasında yağlanmasına veya kirlenmesine  engel olmak için )

3. Lütfen sandalet veya terlikle araç kullanmayınız. Mümkünse topukları yuvarlak ve topuk arkasına kadar süren kauçuk tabanlı ayakkabı kullanınız. 

P207-11.jpg

4. Sürüş gözlükleri tavsiyemdir. Bunlar güneş gözlüğü türünde ama özellikle yansıma gideren özelliği ile kapalı havalarda dahil kullanılabilir. Profil fotoğrafımda olduğu gibi :)

5. Stepne kontrolü 

6. Mümkün olan en uygun hava ve yol koşullarında yola çıkabilmek için aracı istediğiniz saatte alabileceğiniz uygun park yerine bırakmak. [Gariban sokak Golf leri için gecerlidir.  =) ]

7. Taşıdığınız her fazla 25 kilogramlık ağırlığın yakıt tüketimine her 100 km de 0,5 litre etkisi yanı sıra sürüş güvenliğini de (fren mesafesini uzatmak ağırlık transferinin artması nedeniyle ) etkilediğini unutmamak.

@calik

Değerli Alper üstadım 

Gerçekten usta işi bir liste.

Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Benim de bir iki ekleme yapmama imkan var mıdır?

1. Reflektörlü yelek.

2. Bir çift iş eldiveni veya muayene eldiveni (elleriniz lastik değistirme vs. sonrasında yağlanmasına veya kirlenmesine  engel olmak için )

3. Lütfen sandalet veya terlikle araç kullanmayınız. Mümkünse topukları yuvarlak ve topuk arkasına kadar süren kauçuk tabanlı ayakkabı kullanınız. 

Ekli dosyayı görüntüle 5892

4. Sürüş gözlükleri tavsiyemdir. Bunlar güneş gözlüğü türünde ama özellikle yansıma gideren özelliği ile kapalı havalarda dahil kullanılabilir. Profil fotoğrafımda olduğu gibi :)

5. Stepne kontrolü 

6. Mümkün olan en uygun hava ve yol koşullarında yola çıkabilmek için aracı istediğiniz saatte alabileceğiniz uygun park yerine bırakmak. [Gariban sokak Golf leri için gecerlidir.  =) ]

7. Taşıdığınız her fazla 25 kilogramlık ağırlığın yakıt tüketimine her 100 km de 0,5 litre etkisi yanı sıra sürüş güvenliğini de (fren mesafesini uzatmak ağırlık transferinin artması nedeniyle ) etkilediğini unutmamak.
Süper eklemeler, @silvershadow teşekkürler. Bu listeleri diğer arkadaşların dedikleri ile birlikte birleştirebiliriz.

Çok güzel bilgi paylaşımı oldu. Okuyunca zaten herkesin mantığına yatan noktalar ama tek başına düşününce çoğu şey insanın aklına gelmiyor.

Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

ben de portbagaj olduğu için Allah ne verdiyse yüklüyorum :)

bagajda sadece yolda lazım olacak eşyalar ve ufaklığın arabası ve oyuncakları olur. port bagaj bizim için büyük rahatlık. yakıt tüketimini %15 arttırıyor ve belli bir hızdan sonra ses yapıyor. ancak bence güzel de gözüküyor. thule pacific 200 oldukça kaliteli ve bizim araç için olabilecek en büyük port bagaj. ben kelepir fiyata 2.el aldım. senede 2 kez tatile gidecekler için golf variant gelene kadar en iyi çözüm. 

uzun yolda saat tutmak önemlidir. molalarımı ona göre belirlerim. gereksiz yere hız yapmamış olurum. 

ayrıca uzun süreli sürüşten sonra mola yerinde araca su tutuyorlarsa dikkat edin. jantlara ve lastiklere su tutmasınlar. kendi halinde soğusun. balata ve disk ömrü uzar. 

radyatörün dış temizliği de önemlidir. ülkemiz malum çok tozlu sayılır. tıkanık radyatör aralıkları radyatör verimini düşürür. bu da devir daimi ve fanı gereksiz yorar. yakıt tüketimi çok az artar.

ön cam temizliğine dikkat edin. yola çıkmadan önce güzelce temizleyin. kaliteli konsantre sonax, würth benzeri katkı koyun fark ediyor. kaput filmi bence faydalı. kuzenimin aracı daha sıfırdı uzun yoldan gelirken artık nasıl bir yerden geçtiyse aracın önü böcek ölüsünden renk değiştirmişti. güneş gördüğü için de kuruyup kalıyor.

arka yolcular için perdeler önemli. markadan.com satılan oldukça güzel ve kaliteli tam oturuyor. ayrıca klima fanı daha az çalışmış olur.

çocuklu aileler daha çok mola verir. araç içinde hazır büyük bir poşet bulundurun tüm çöpleri bunda biriktirin. mola sırasında atarsınız. araç içi temizlik ve düzen sürüş sırasında konsantrasyonu bozmaz. 

sıvı tüketimi önemli. bol su ve maden suyu için. dikkat dağınıklığı azalır.

ergo-koltuk sağ olsun arada belimizi hareket ettiriyor. uzun yol aracı için gerçekten gerekli.

Çok güzel konu. Bugün sabah 5:30dan beri yoldayım. Amasya'dan İstanbul'a geldim öğlen ulaştım ama gez Allah gez. Yeni geldik otele.

Benim bir tavsiyem olacak sadece. Örneğin 4 saatlik yolunuz varsa ilk 2 saati felan bel desteği kapalı gidin. Sonrasında açın bel desteğini çok güzel bir rahatlama sağlıyor.  Ergo sahipleri ayrı tabi ki. :)

Çok güzel konu. Bugün sabah 5:30dan beri yoldayım. Amasya'dan İstanbul'a geldim öğlen ulaştım ama gez Allah gez. Yeni geldik otele.

Benim bir tavsiyem olacak sadece. Örneğin 4 saatlik yolunuz varsa ilk 2 saati felan bel desteği kapalı gidin. Sonrasında açın bel desteğini çok güzel bir rahatlama sağlıyor.  Ergo sahipleri ayrı tabi ki. :)
Aynen eren ben de önce kapalı başlarım ;)

Geri
Üst Alt