Çözümü Bulanamayan Sağa Çekme problemi

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Arkadaşlar merhabalar , yetkili servisler cozemedi dedim bu forum bu sıkıntıyı çözer :) yakın bir abimizin aracında çözülemeyen sağa cekme problemi var. Arac kazasız . Rot vs ayarlar yapıldı fakat araç düz yolda direksiyon düz konumdayken ciddi miktarda sağa çekiyor.
Fikirlerinizi merak etmeyiz. Hayırlı günler .

Arkadaşlar merhabalar , yetkili servisler cozemedi dedim bu forum bu sıkıntıyı çözer :) yakın bir abimizin aracında çözülemeyen sağa cekme problemi var. Arac kazasız . Rot vs ayarlar yapıldı fakat araç düz yolda direksiyon düz konumdayken ciddi miktarda sağa çekiyor.
Fikirlerinizi merak etmeyiz. Hayırlı günler .
eğer rot balansçıları dolaşıp artık çözüm bulamadıysanız jantları lastikleri değiştirmek başka takım jant lastik takmak vs. hala sağ açekiyorsa. çareniz şaseci....

yanlış okumadınız şaseci. Boyasız hatasız f30'un sağ şasesi yamuk dediler düzelttiler. Sert girilen çukur bazen arabanın iskeletine bile zarar verebiliyor. Artık son çare şaseciye gidebilirsiniz.

not: çektirme işlemleri vs. yaparken aracınızın billyelerine ve ön takımına zarar verebiliyorlar. Bu bilinçle gidin şaseciden sonra bilye değiştirebilirsiniz. Ön takımınızda 1-2 ufak ömrünü tamamlamış parça havlu atabilir bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Upvote 0
Jant lastik mi kafamda soru isareti olsaydi su yontemi denerdim

Sag sol iki tarafi karsilikli degistirirdim

Onler karşılıklı

Arkalar karsilikli

Yada onler arkaya mi yapmak daha mantıklı bilemedim

Bu sefer ters yone cekme yaparsa jant lastik anlasilabilir sadece teori gercekte ne olur bilmiyorum

Not : Fizik dersinden kalmistim :)

Upvote 0
Hocam benim de bir arkadaşımın Renault Clio aracında aynı sorun vardı açı sensörü yetkili serviste sıfırlandıktan sonra sorun düzelmişti. VW de bu sensör var mı yok mu tam olarak bilmiyorum ama belki çözüm olabilir.

Upvote 0
Merhaba

Arka dingil bazan alttan bir yere dokunarak bükülüyor ve değişim yerine kaynak yapanlar var. Arka tekerler gönye de mi diye kontrol edilebilir.

Upvote 0
Ön lastikleri sağ sol yapın (sağdakini söküp sola soldakini sağ tarafa takın) jantlar ile beraber bu sefer ters yöne çekerse sorunu bulmuş olursunuz

Upvote 0
Mrb,
Sağ lastik hava kaçırıyor olabilir. Patlak değilse sibopta sıkıntı olabilir. Siboptan kaçırıyor belki.

Upvote 0
Acaba rot yapılırken direksiyon konumu doğru bırakılmamis olabilir mi. Direksiyon düz konuma geldiğinde aşağıdan sağa veya sola yürümesi normal. Daha önce başıma geldi.

Upvote 0
Yollarımız su tahliyesi için bir miktar sağa eğimlidir o yüzden direksiyon düz konumdayken sağa doğru süzülme yapacaktır. Yol çalışması olan yerlerde karşı şeride yönlendirildiğinizde orada da bu sefer aracın sola doğru kaydığını fark edeceksinizdir. Ancak bir an da sağa yada sola kayıyorsa araç o zaman rot ayarlarına bakmak lazım. Lastikleri çapraz değiştirerek uygulama yapabilirsiniz. Yetkili serviste direksiyon açı sensörünü sıfırlayarak rot ayarı yapmak da gerekebilir.

Upvote 0
Benim de aynı şekilde passat b.5.5 hatasız arabamda başıma geldi. Bulamadık. Kesemedigimiz çok az da olsa yag damlatma ve bulamadığımiz emisyon hatası nedeniyle aracı değiştirmistim. Ondaki hatayı orijinal olmayan alt takım malzemesi diye en son tahmin ettik.

Upvote 0
Acaba rot yapılırken direksiyon konumu doğru bırakılmamis olabilir mi. Direksiyon düz konuma geldiğinde aşağıdan sağa veya sola yürümesi normal. Daha önce başıma geldi.
Çok doğru rot ayarı sonrası direksiyon konumunu sıfırlamamış yamuk kalmıştır siz onu düz yolda direksiyonu düz tutarak anlarsınız düz tutunca yamuk gidiyorsa araç sıkıntı budur

Upvote 0

Geri
Üst Alt