1.2 tsi için LPG dönüşümü yapılmalı mı?

@ozk991

+2 litre degilde

Sehirici 10 litre benzin yakan atmosferik genel kural %20 lpg ile daha fazla yakar hesabından düz 12 litre lpg yakar

Az sehirici 6 litre yakan tsi lpg ile %20 hesabından 7,2 yakar

Musluk / havuz problemleri gibi
Hesab ettirenler utansın.......
Tahmini bir rakam söyledim hocam, o zaman amorti etmesi de 10 bin km sürer ama önemli olan son cümleniz. 1.2 motora LPG taktırmayı düşünüyoruz şu ülkede, gerçekten yazık.

Kaldı ki ben LPG'nin de uçacağını düşünüyorum, büyüklerimiz el atar ona da!

Atmosferik bir aracım olsa düşünürüm ancak turbo benzinlide hele senede 6 bin km gibi az sayılabileck bir yol yapılıyorsa ben kesinlikle bulaşmazdım.

Golfümü o kadar seviyorum ki, lpg fikri tüylerimi diken diken ediyor. Lakin, devir tabi ki hesap devri. Arkadaşlar hesap yapmışlar zaten. Son fikir sizin.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim vakit ayırdığınız için, şu durumda taktırmamak en mantıklısı.

Hocam ben olsam hiç girmezdim LPG konusuna. Daha önce 3 farklı aracımda kendim taktırdığım LPG kitlerinden memnun kalmamıştım. Üstelik 3 araba da atmosferik ve sıkıntı çıkarmayacak tarzda arabalardı. Bir de montajda bu arabanın orasını burasını söküp takıyorlar, kablo ekleri bantla falan oluyor. Uzun vadede arıza bakımından mantıklı değil bence.
Bir de şöyle bir hesap var, benim arabam da 1.2 TSI otomatik. Ortalama 6 litre yakıyor. LPG'de de benzin +2 litre yakar diye biliyorum. Buna göre güncel fiyatlarla;
Benzinde: 6x29TL/100=1,74 TL / km
LPG'de: 8x12TL/100=0,96 TL / km
Arasında km başına 78 krş fark olacak ve LPG daha az yakacak. Siz 12.500 TL'ye kit taktırırsanız amorti etmesi bile ortalama 12500 / 0.78 = 16 bin km sürecek. Yani sizin için ortalama 3 yılda amorti edecek ve sonrasında kâr edeceksiniz. Bu hesaba göre de bana mantıklı gelmiyor. Kaldı ki arkadaşların da dediği gibi bence Golf'te LPG dönüşümü ikinci elde değer kaybına sebep olacaktır.
Sonuç olarak ben olsam Golf için LPG tavsiye etmem.
Buna bir de tsi motor olması sebebiyle eklenecek benzin tüketimini de eklerseniz 5 yıla çıkar amorti süresi

8 yıla ? (7 yıl erken)

Hem dizel hem benzinli

Elektrik dönüşüm kitlerinin hortlayacağı kanaatindeyim.(avrupa geneli)

Bugün olsa ?

atiker/vestel ortaklığı yerli üretim electro-kit 130 bin TL / menzil 260 km.

Tüvtürk proje onay muayenesine de 13.000 atmadan olmaz tabi.

Geri
Üst Alt