ANKET-Araçlarımızın hangi lastikle geleceğini tahmin edebilir miyiz? Ankete katılmadan önce lütfen konu yazıyı okuyalım.

Süreci daha detaylı analiz edersek, acaba aracımızın lastik marka ve modelinin ne olacağını tahmin e

• Dunlop Sportmaxx RT - 2016 1.çeyrek

Kullanılan: 0 0.0%
  • Dunlop Sportmaxx RT - 2016 2.çeyrek

• Dunlop Sport BluResponse - 2015 3.çeyrek

• Dunlop Sport BluResponse - 2015 4.çeyrek

• Dunlop Sport BluResponse - 2016 1.çeyrek

• Pirelli Cinturato P7 Ecoimpact - 2015 3.çeyrek

• Pirelli Cinturato P7 Ecoimpact - 2016 2.çeyrek

• Hankook Ventus S1 Evo2 - 2015 3.çeyrek

• Bridgestone Potenza S001 - 2016 1.çeyrek

• Bridgestone Potenza S001 - 2016 2.çeyrek

• Kullanılan toplam oy
    19

HaK

Üye
İsim
Hasan
Arkadaşlar, konu ile ilgili anketlerde araç modelleri ve üretim tarihleri bilgileri ankete dahil olmadığından ve lastik bilgileri ile eşleşmediğinden aracımızın hangi lastikle gelebileceğini tahmin edip, sonuçları analiz edebilmek çok zor, hatta imkansız. Bu nedenle araç kümesini daraltmak ve araç üretim zamanını ilave etmek Bizleri daha net sonuçlara ulaştırabilir diye düşündüm. Aynı anket ve analiz, farklı motor ve donanım seviyeleri için de uygulanabilir.

Ankete katılırken şu hususlara dikkat etmeliyiz.

Sadece belirtilen motor ve donanıma sahip araç sahiplerinin ankete katılması ve,

Lastik markası, modeli ve aracın üretim dönemini doğru olarak belirleyip işaretlemesidir.

Sonrasında anket bize belki de net doneler sunabilecektir. Tabii VW, belli bir sistemle çalışıyor ve üretimde FİFO uyguluyorsa.

Ankete ilgi gösteren ve bilgi üretmeye hevesli tüm forum ailesine şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende pirelli p7 var. 

İlk km'sinden itibaren beni değiştir diyen bir lastik. Durduk yere masraf.

Birde lastik önerisi anketi açalım, ankettekilerden veya diğerlerinden hangisi daha konforlu güvenlidir. 

Bende pirelli p7 var. 

İlk km'sinden itibaren beni değiştir diyen bir lastik. Durduk yere masraf.

Birde lastik önerisi anketi açalım, ankettekilerden veya diğerlerinden hangisi daha konforlu güvenlidir. 
Goodyear eagle 17 için encok önerilen lastiktir.

C segmenti otomobil müşterileri arasında konfora en fazla önem veren ve buna en yüksek bedel ödeyen Biz Golf sahiplerinin araçlarındaki lastikler şöyle güven içinde kullanabileceğimiz, araç konforuna katkı sağlayan düzeyde değil.

Kaza nedenleri sıralamasında sürücüden hemen sonra 2. sırada gelen lastikler çok çok önemli, fakat nedense büyük bir kısmımız bu önemi ihmal ediyoruz, hem seçiminde hem bakımında gerekli hassasiyeti göstermiyoruz, olmazsa değiştiriveririz diyoruz.

Maalesef otomobil üreticileri de bunun farkında olmalı ki, özellikle maliyet kaygıları nedeniyle, güvenli, konforlu ve modern premium lastikleri kullanmaktan kaçınıyorlar. Talepkar müşteri profili oluşmadıkça da bu durum sürüp gidecek, lastik ve araç üreticilerinin kol kola girip bizlere reva gördükleri, enflasyonu körükleyen 'gereksiz tüketime teşvik' kumpasına alet olmaya devam edeceğiz.

Bizlere kırmızı ışığı yanan benzin deposu misali layık gördükleri 17 lastikler içerisinde kötünün iyisi olarak Dunlop Markasının modelleri gibi duruyor. Test sonuçları, öneri sıralamasındaki yeri, benzin sarfiyatı, ıslak zemin performansı ve dış gürültü seviyesi Pirelli ve Hankook'a göre daha iyi görünüyor.

Aslında medya cihazı tabii ki önemli, ama daha önemlisi güvenliğimiz, yani lastiklerimiz. Almanya'ya, Doğuş'a yazacağımız yazıları çoğaltalım derim önceliği de lastiklere verelim. Premium lastik diyelim, gelecek lastikleri biz seçelim, ne geleceğini bilmek istiyoruz diyelim. Bu fiyata şu, şu, şu lastik ve model derlerse kararımızı buna göre verelim, gerekirse premium lastik marka ve modelini opsiyon olarak seçebilelim. Seçelim ki sonradan oluşacak her türlü maliyeti (güvensiz lastik maliyeti sonsuz olabilir.) sıfırlayalım.

Saygılar...

Dostlar, konuya ve ankete yakın ilgi göstersek de sonuçlara bir an önce ulaşsak süper olacak. Bakalım Bize neler söyleyecek, ne yorumlarda bulunacak?

Yönetim de bir omuz verirse memnun oluruz. Benzer anket fikirleri için Bizlere şevk verir, beyin fırtınası motivasyonumuzu yükseltirsiniz...  :000274-medium:

@silvershadow, @Orhan Hoca, @yusuf, @fcsrn, @erkanz, @magic, @enpisagor, @jajaja, @Jesi, @M.L.Crassus ve şu an aklıma gelmeyen diğer etkin dostlar...

Saygılar...

Ankete katılırken şu hususlara dikkat etmeliyiz.

Sadece belirtilen motor ve donanıma sahip araç sahiplerinin ankette katılması ve,

Lastik markası, modeli ve aracın üretim dönemini doğru olarak belirleyip işaretlemesidir.

Saygılar...
Hasan hocam, yanlış işaretleme yanlış done vereceğinden soruyorum; "Sadece belirtilen motor ve donanıma sahip araç sahiplerinin ankette katılması" demişsiniz ama işaretleme ekranında motor yada donanım seçeneği göremedim? Ayrıca 2015-2016 1.çeyrek vs. yazılı kısım sanki lastiğin üretim tarihi ni soruyormuşuz gibi yanlış anlıyanlar olabilir düşüncesindeyim.., Düşüncemi belirmek istedim:)

Golf 7 1.6 TDI Higline Man. Gearbox (2016 Ocak 3.Haftası üretimi)

Lastikler: Dunlop Sportmaxx RT Made in Germany (2015'in 46. haftası üretimi)

Opsiyon: Metalik renk

Lastik konusuna gelirsek; Tercih bana kalsaydı kesinlik Continental ürünlerinden ContiSportContact 5 yada PremiumContact 5 isterdim.. Lastiklerim Dunlop geldiği için yine de kendimi şanslı hissediyorum.. Benim sıralamam her zaman ilk sırada Continental ve Michelin, Dunlop 'ta bunlardan sonraki en kaliteli lastik kanımca.. İyi bir lastik markası dunlop ve şahsi fikrim Pirelli gelmesinden iyidir :)

@forzaGilles Ankete gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim Ali Hocam. Belirttiğiniz bilgileri anket başlığında yazmıştım ama acaba anketi tamamlamadan bu bilgi görünmüyor mu bilemedim şimdi? @yusuf

Sonuçların gerçeğe daha yakın olabilmesi için ürün kümesini küçültmeyi düşündüm. O nedenle 1.4 TSI 125ps Highline donanımlı modeli ve bu modelde std. olarak kullanılan 225 45R 17 ebadındaki lastikleri anket kümesi olarak seçtim.

Üretim döneminden kastettiğim de lastiğin değil, aracın üretim dönemi. Çünkü, araç üretilirken üretim hattında (o dönemki stoklarda) hangi marka lastik var o önemli bizim için. Alıntı yapıp altını çizdiğiniz cümlemin hemen altındaki cümlede vermişim bu bilgiyi.

Dunlop konusundaki düşüncenize ve bu yönden şanslı olduğunuza da aynen katılıyorum.

Saygılar..,

Vw de ticari araç alacağınızda turkuaz ekranda aracın hangi marka lastik ile geleceği görülebiliyor, ama binek için öyle bir durum söz konusu değil. Nedeni gerçekten de rastgele toplu alım yapıldığı ve bu nedenle belirli olmadığı yönünde. Üretime planlandığı sırada gerekli tüm parçaların olup olmadığı denetlenmekte sonuç itibari ile, örneğin geçen sene 6 aydan sonra passat highline siparişi alınamama sebebi high led far tedarik sıkıntısı idi. Anket sonuçlarını bende merak ediyorum. 

Dostlar, 2016 üretimi 1.4 TSI 125 Highline Golf'ü sadece 2 kişi mi aldı, koca golftutkusu forumunda?

Saygılar...

@forzaGilles Ankete gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim Ali Hocam. Belirttiğiniz bilgileri anket başlığında yazmıştım ama acaba anketi tamamlamadan bu bilgi görünmüyor mu bilemedim şimdi? @yusuf

Sonuçların gerçeğe daha yakın olabilmesi için ürün kümesini küçültmeyi düşündüm. O nedenle 1.4 TSI 125ps Highline donanımlı modeli ve bu modelde std. olarak kullanılan 225 45R 17 ebadındaki lastikleri anket kümesi olarak seçtim.

Üretim döneminden kastettiğim de lastiğin değil, aracın üretim dönemi. Çünkü, araç üretilirken üretim hattında (o dönemki stoklarda) hangi marka lastik var o önemli bizim için. Alıntı yapıp altını çizdiğiniz cümlemin hemen altındaki cümlede vermişim bu bilgiyi.

Dunlop konusundaki düşüncenize ve bu yönden şanslı olduğunuza da aynen katılıyorum.

Saygılar..,
Şmdi farkettim Hasan hocam oylama yapmayıp sonuçları göstere tıklayınca gözüküyor :'(

Ürün kümesini küçültmekle de çok doğru yapmışsınız onca farklı model varken önce bir tanesinin mantığını çözelim..

Orhan Hoca dedi:
benim 2013. anket işi sabır işi hocam. 

ama amaç, mantık ve yöntemi çok iyi. :'(

@HaK
@Orhan Hoca  Orhan Hocam, Biz çok iyi bulduğumuz yazıları, fikirleri, düşünceleri o mesajın sağ altında bulunan "beğen" butonuna basarak ödüllendiriyoruz. Sizin ekranda gözükmüyorsa bu buton Yusuf Hocama haber verelim, ekleyiversin hemen. Dokunur, ödüllendirirsiniz şu garip emekçileri  s=heyo s=lol

Saygılar...

Anket resmen konuşuyor. s=lol  

Verdiğimiz 9 oy Bize neler söylüyor?

1.4 TSI 125ps Highline üretim hattında;

2015'in ikinci yarısına girildiğinde Dunlop Sportmaxx RT stoğu mevcut ve üretimde daha çok bu lastik kullanılmakta. Yaklaşık Ağustos-Kasım döneminde yapılan teslimler ağırlıklı bu lastikler ile yapılmış.

Fakat yıl sonuna doğru Dunlop Sportmaxx RT lastik stokları tükenerek yerini Pirelli P7 lastik stokları almış. 2015 sonu ve 2016 ilk 3 ayında üretilen araçların ağırlıklı bu lastik ile üretilip teslim edildiği çok net. Bu dönemde ve yakın gelecekte de teslimler büyük olasılıkla Pirelli P7'li olacak.

Katılımdaki artış tabii ki bu tahmini sonuçların değişmesine neden olabilir. Araçlarını teslim almaya devam eden anket katılımcıları anketin daha geniş bir süreç hakkında, daha doğru, daha detay bilgiler vermesini sağlayacaklardır. Mesela VW'nin lastikler için verdiği min. sipariş miktarını, yani ortalama kaç günlük tüketime denk geldiğini yaklaşık olarak öğrenebileceğiz.

Katılımcı ve destekleyici dostlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılar...

Ankete oy verdim ama net bir şekilde de yazayım.

Aracım 21 Temmuz 2015 tarihinde banttan indi. 1.4 TSI 125 HP DSG. Dunlop sportmaxx RT ile geldi. 17" Dijon Jantlar ile.

Ankete oy verdim ama net bir şekilde de yazayım.

Aracım 21 Temmuz 2015 tarihinde banttan indi. 1.4 TSI 125 HP DSG. Dunlop sportmaxx RT ile geldi. 17" Dijon Jantlar ile.
Verdiğiniz bilgi ile anket sonuçlarının doğruluğunu perçinlemiş gibisiniz @theGenius Hocam. Çok teşekkürler.

Saygılar...

Geri
Üst Alt