Akü Şarj Cihazı - Yatan Araç Aküsü Hk.

Hsahin

Üye
İsim
Şahin
Bu konu, sadece edinilen bilgi ve tecrübe sonucu, bir başka kişileri bilgilendirme ve yardımcı olması için almıştır.

• Kullanılmayan ve yatan araç aküsünün zaman içerisinde marş basmaz duruma gelmektedir.
  • 2.Araç olarak elektrikli şirket aracı kullandığım için ve yakıt fiyatlarının da armasından dolayı sadece şarj etsin diye diğer aracı kullanma imkanı olmuyor.
  • Rölantide çalışması akü için istenilen ölçüde gerekli şarj işlemi sağlamıyor.

Araç üzerinden akü çıkarılmadan şarj edilme durumu olduğunu yeni öğrenmiş oldum./ öğrenmenin yaşı yok dediklerinden olsa gerek.
Yatan araçlara akü şarj cihazı ile zaman zaman şarj edilmesi önerileri ve bilgileri edinildi.
Araç üzerinden akünün 2-3 gün süre ile çıkarılmasının bir sakıncası olmadığı bilgisi alındı ve bir kaç günlük sürede akü olmadan kalmasında bir sorun yaşanmadı. B8 Passat

Sadece amatör olarak şarj cihazı kullanan ve tecrübe edilen önerisi olan var mı?
Hızlı doldurması önemli değil, zaten acelemiz olmadığı için aracı kullanamıyoruz yatıyor. :)
cihaza vereceğimiz paraya 2 yıl sonra yeni akü alırız diyebiliriz, fakat zaman içinde marş basmaması, uğraşı ve sonrasında akü fiyat artışları!!

Uygun fiyat ve ekranda dijital olması. 315tl

ünlü yüksek fiyatlı bir markanın üretimden kalkan ürününü benzeri ve aynı dağıtıcının kontrolünde 462tl

kaliteli marka / eski bir üretim - 600tl

ekranlı ve belirli bir marka olması 650tl

580TL

Bu konu, sadece edinilen bilgi ve tecrübe sonucu, bir başka kişileri bilgilendirme ve yardımcı olması için almıştır.

• Kullanılmayan ve yatan araç aküsünün zaman içerisinde marş basmaz duruma gelmektedir.
  • 2.Araç olarak elektrikli şirket aracı kullandığım için ve yakıt fiyatlarının da armasından dolayı sadece şarj etsin diye diğer aracı kullanma imkanı olmuyor.
  • Rölantide çalışması akü için istenilen ölçüde gerekli şarj işlemi sağlamıyor.

Sadece amatör olarak şarj cihazı kullanan ve tecrübe edilen önerisi olan var mı?
Hızlı doldurması önemli değil, zaten acelemiz olmadığı için aracı kullanamıyoruz yatıyor. :)
cihaza vereceğimiz paraya 2 yıl sonra yeni akü alırız diyebiliriz, fakat zaman içinde marş basmaması, uğraşı ve sonrasında akü fiyat artışları!!

Uygun fiyat ve ekranda dijital olması. 315tl
[/URL][/URL][/URL]

ünlü yüksek fiyatlı bir markanın üretimden kalkan ürününü benzeri ve aynı dağıtıcının kontrolünde 462tl
[/URL][/URL][/URL]

kaliteli marka / eski bir üretim - 600tl
[/URL][/URL][/URL]

ekranlı ve belirli bir marka olması 650tl
[/URL][/URL][/URL]

580TL
[/URL][/URL][/URL]
Bütçeniz el veriyorsa Noco almanızı öneririm., bu konuda en kaliteli ürünleri Noco markası üretir.,

Dikkat etmeniz gereken diğer husus verdiğiniz linklerdeki bazı ürünler EFB aküler için şarj desteği sunmamaktadır., EFB tip aküyü şarj edebilen bir ürün tercih etmeniz gerekir., Örneğin Bosch C3 için EFB aküleri şarj etmediği duymuştum., bu konuyu okumanızı öneririm; https://detailforum.com/konu/aku-sarj-cihazlari-hakkinda-tecrubeleriniz.3974/

Bazı şarj cihazları yeni nesil start-stop EFB ve AGM aküler için şarj desteği var diye yazmasına rağmen uyumsuzluk veya şarj etmeme veya sağlıklı şarj etmeme sorunları olabiyor.,

Noco markası biraz pahalıdır., ancak bu markanın en pahalı ürününde sunduğu özelliklerin tamamını en düşük fiyatlı ürününde de sunmaktadır., EFB ve AGM aküler yapısı gereği normal hücreli piller gibi olmadığından şarj cihazı olarak sağlıklı akım veren., sıcak-soğuk ortamlardan etkilenmeyen, şarj esnasında ısınma yapmayan kaliteli bir cihaz olması gerekiyor.

Noco Genius 5 https://www.hepsiburada.com/noco-ge...-sarj-ve-aku-bakim-desulfator-pm-HB00000T4IHN esnaftan/dükkanda kimler satar bilmiyorum ama bu tip yerlerden almaya kalksanız daha uyguna satın alınabiliceğini düşünüyorum., sanırım elektronik/hırdavat çarşılarında bulunabilir.

Son düzenleme:
Noco Genius 5 https://www.hepsiburada.com/noco-ge...-sarj-ve-aku-bakim-desulfator-pm-HB00000T4IHN esnaftan/dükkanda kimler satar bilmiyorum ama bu tip yerlerden almaya kalksanız daha uyguna satın alınabiliceğini düşünüyorum., sanırım elektronik/hırdavat çarşılarında bulunabilir.
Geniş ve detaylı bilgiler için teşekkürler.
Ali hocam bu NOCO 5 te ben EFB yazısı göremiyorum.
EFB aküleri hangi mod ta şarj ediyor bilgisi var mı?

@Hsahin Konu için teşekkürler hemşerim.

Tam bilgim olmamakla birlikte, biraz paylaşımlardan edindiğim bilgilerde bu cihazların otomatik olarak kendisi tespit ederek şarj ettiği ve araç üzerinden çıkarılmadan tamamlandığında şarjı kestiği gibi bilgiler var.

Cihazların örnek verileri mevcut
https://www.freze.com.tr/urunlerimiz/oto-urunleri/aku-sarj-cihazlari

Alıntı
15 günden fazla aracın çalıştırılmayacağı durumlarda :

Haftada bir 15 - 20 dk kadar araç ile tur atmak rolantide beklemekten daha verimli akü yü besleyecektir.

Çünkü bizim araçların farklı ve karmaşık bir akü yönetim sistemi var ve rolantide çalışırken akü ye besleme yapmıyor.

Bizim araçların şarj dinamoları ( altenatörü ) akıllı sitem ile yönetiliyor ve aküye devamlı şarj uygulamıyor.

Alternatörün aküye şarj uyguladığı durumlar şöyle :

Sadece seyir halinde gerek duyarsa,

seyir halinde gazdan ayak çekilip motor freni devreye girdiğinde,

seyir halinde frene basıldığı anlarda ,

aküye besleme yapıyor yani şarj ediyor.

Bizim araçta Rolanti devrinde aküyü ölçtüğümde 12.6 - 12.7 volt ölçüyorum, bu da şarj dinamosunun rolanti devrinde akü yü şarj etmediği anlamına geliyor.

Bel ki de bizim akü devamlı ful şarj ' lı olduğu için, sistem alternatör ' ün rolanti devrindeyke akü ye şarj uygulamasına gerek duymuyor.

Akü 12.3 volt altında olduğu durumlarda belki rolanti devrinde de alternatör akü ye şarj uyguluyor olabilir.

Herkes kendi aracında, rolanti devrindeyken, akü voltaj ölçümü yapmalı / yaptırmalı.

Ölçüm sonucunda cihaz, 13.8 - 14.9 volt aralığında bir değer göstermiyorsa,

şarj dinamosu rolantide aküye şarj uygulamıyor demektir.

Bu durumda yatan aracı haftada bir rolantide 1 saat bile çalıştırsanız

aküye besleme yapmaz ve yakıt tüketmekten başka bir faydası olmaz.

Geniş ve detaylı bilgiler için teşekkürler.
Ali hocam bu NOCO 5 te ben EFB yazısı göremiyorum.
EFB aküleri hangi mod ta şarj ediyor bilgisi var mı?

@Hsahin Konu için teşekkürler hemşerim.
EFB akünün açılımı; Enhanced Flooded Battery

Noco Genius 5
kullanım klavuzu; https://no.co/media/nocodownloads/format/g/e/genius5na_user_guide_7.01.21.pdf
ürün broşürü ve teknik değerleri: https://no.co/media/nocodownloads/format/g/e/genius5_sell_sheet_3.12.2020_2.pdf

Noco web sitesi; https://no.co/genius5

Kullanım klavuzundan (EFB akü seçimi) için ekran görüntüsü;
noco_genius_5.jpg

EFB ve AGM şarjı için birkaç firmadan cihaz teknik bilgi istedim bakalım.

ilgili cihazın,
Türkiye dağıtıcısı "Kurşun Asit" kategorisinde olduğu için EFB aküde işlem yapacağını yazmış..

ilgili cihazın,
Türkiye dağıtıcısı "Kurşun Asit" kategorisinde olduğu için EFB aküde işlem yapacağını yazmış..

Hemşerim bu ürünü almaya kalkmayın.
60Ah a kadar yapıyormuş.

Bütçeniz el veriyorsa Noco almanızı öneririm., bu konuda en kaliteli ürünleri Noco markası üretir.,

Dikkat etmeniz gereken diğer husus verdiğiniz linklerdeki bazı ürünler EFB aküler için şarj desteği sunmamaktadır., EFB tip aküyü şarj edebilen bir ürün tercih etmeniz gerekir., Örneğin Bosch C3 için EFB aküleri şarj etmediği duymuştum., bu konuyu okumanızı öneririm; https://detailforum.com/konu/aku-sarj-cihazlari-hakkinda-tecrubeleriniz.3974/

Bazı şarj cihazları yeni nesil start-stop EFB ve AGM aküler için şarj desteği var diye yazmasına rağmen uyumsuzluk veya şarj etmeme veya sağlıklı şarj etmeme sorunları olabiyor.,

Noco markası biraz pahalıdır., ancak bu markanın en pahalı ürününde sunduğu özelliklerin tamamını en düşük fiyatlı ürününde de sunmaktadır., EFB ve AGM aküler yapısı gereği normal hücreli piller gibi olmadığından şarj cihazı olarak sağlıklı akım veren., sıcak-soğuk ortamlardan etkilenmeyen, şarj esnasında ısınma yapmayan kaliteli bir cihaz olması gerekiyor.

Noco genius5 aldım.
EFB aküyü nasıl hangi modda şarj etmeliyim. (Klavuz çok küçük yazılı. Ayrıca kılavuzdan çok sizin yönlendirmeniz daha değerli benim için)

Noco genius5 aldım.
EFB aküyü nasıl hangi modda şarj etmeliyim. (Klavuz çok küçük yazılı. Ayrıca kılavuzdan çok sizin yönlendirmeniz daha değerli benim için)
5 mesaj üstte aynı soru için bana cevap vermişti.
Okudunuz mu?

Noco genius5 aldım.
EFB aküyü (12V modunda) şarj ediyorsunuz., şarj %100 tamamlandığı zaman cihazın kapatmayın., cihaz %100 şarj sonrası aküye optimizasyon ve bakım işlemi yapıcak., ondan sonra işlem tamamlanıyor.! Kullanım klavuzu küçük yazılı olması sıkıntı değil PDF formatında bilgisayarınıza indirin., rahat okumak için istediğiniz gibi büyütebilirsiniz; https://no.co/media/nocodownloads/format/g/e/genius5na_user_guide_7.01.21.pdf

Bende Bosch c3 var. Boşalan start stoplu aküyü 7 saat civarinda doldurup şarjiı kapatıyor.

• Beğen
Tepkiler: SCC
EFB aküyü (12V modunda) şarj ediyorsunuz., şarj %100 tamamlandığı zaman cihazın kapatmayın., cihaz %100 şarj sonrası aküye optimizasyon ve bakım işlemi yapıcak., ondan sonra işlem tamamlanıyor.! Kullanım klavuzu küçük yazılı olması sıkıntı değil PDF formatında bilgisayarınıza indirin., rahat okumak için istediğiniz gibi büyütebilirsiniz; https://no.co/media/nocodownloads/format/g/e/genius5na_user_guide_7.01.21.pdf
Bakım işlemi de bittiğini sürekli yanan yeşil ışıktan mı anlıyoruz.
Yoksa bakım bitince alet kendi otomatik mi kapanıyor.

Son düzenleme:
-İlk önce %25 led 'inin ışığı yanıp-sönüyor, şarj oldukça --> kırmızı led sabit yanıyor,

-Sonra %50 led 'inin ışığı yanıp-sönüyor, şarj oldukça --> kırmızı led sabit yanıyor,

-Sonra %75 led 'inin ışığı yanıp-sönüyor, şarj oldukça --> turuncu led sabit yanıyor,

-Devamında %100 led 'inin ışığı yanıp-sönüyor, --> bu esnada 2 kırmızı led ve 1 turuncu led "sabit yanmaya" devam ediyor.,

Sonrasında %100 dolum işlemi tamamlandığında 2 kırmızı led ve 1 turuncu led 'in ışığı sönüyor, sadece yeşil renkli %100 led 'inin ışığı yanıp-sönmeye başlıyor (yani %25, %50 ve %75 led'lerinin ışığı sönüyor, sadece %100 yeşil led yanıp-sönmeye başlıyor., bunun anlamı bakım işlemi başlamış demek).,

Son aşamada %100 'led 'i sabit yanıyor., ancak hatırladığım kadarıyla cihaz (bu esnada da) bazı optimizasyonlar yapıyor diye hatırlıyorum., En son standby moduna geçiyor ve (standby modu 'nun ışığı) yanmaya başlıyor diye hatırlıyorum.,

Zaten işlemler bittiği anda (cihaz aküyü korumak ve aşırı şarjın önüne geçmek) için aküye enerji vermeyi kesiyor. Ve işlemler bitmiş olsa bile cihaz aküye bağlı şekilde günlerce/haftalarca bağlı kalabilir hiç bir sıkıntı olmaz. Son aşamayı bir kez başında durup takip edin, orayı nasıl oluyordu unutmuşum.

Geri
Üst Alt