Yurtdışında radar işleri nasıl yürüyor :)

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Merhabalar,

Burada radar işleri Türkiye'ye göre biraz daha farklı olabiliyor. Mobil radarlar dışında birde şehrin belirli kritik noklalarında sabit radarlar var.

Herneyse

Şehir içi 30km olan bir yerde Yol kenarına tünemiş sivil polis aracı.(Genellikle Caddy marka ve gri renkle olurlar) Yakalananların çoğunluğu 50-60 km ile giden sürücülerden oluşuyor.

1 saat içinde kameranın çektiği kadarı ile 100 den fazla sürücü radara yakalanmış.

Bu düzenek bana koronanın patlak verdiği hafta Konya’daki radar maceramı hatırlattı :D O zaman araba daha yeniydi hem arabayı denemek hemde biraz hava almak için Konya’ya gitmiştik. Konyada’da olur olmaz radarlar meşhurdur ondan bilmediğim yerde oldukça ağır gitmeye özen gösteririm. Novada AVM’nin yanından bosnaya doğru giden bir ara yol var oraya çıkıp kuzenle bosnaya doğru gittik herhangi bir radar vs yoktu. 10dk sonra geri döndük novada avm’ye gelmeden bir yüzme kursu ondan önce de keskin bir viraj var orayı nasılsa radar vs yok yol boş diye 90 civarı bir hızla çıkmıştım sağda beyaz bir courier ters dönük bana bakıyordu önünde de radar uyarısı :) freni bir yokladım ama sınıra inemeyeceğimi anlayınca freni bırakıp geçmiştim. 6 ay boyunca arabanın ilk cezası gelecek diye bekledim gelen giden olmadı 2 yıl olacak halen ses soluk yok umarım süpriz yapmaz :) Böyle şehir içinde seyyar radarlar bana saçma geliyor direkt sabit radar koysalar daha güvenli olur.

@Recep Gül Sizin orada plakaya yazılıyor.
Bizim burada sabitler plakaya, seyyar gezici radarlar 100m ilerde durdurup şoföre yazılıyor.

Bu düzenek bana koronanın patlak verdiği hafta Konya’daki radar maceramı hatırlattı :D O zaman araba daha yeniydi hem arabayı denemek hemde biraz hava almak için Konya’ya gitmiştik. Konyada’da olur olmaz radarlar meşhurdur ondan bilmediğim yerde oldukça ağır gitmeye özen gösteririm. Novada AVM’nin yanından bosnaya doğru giden bir ara yol var oraya çıkıp kuzenle bosnaya doğru gittik herhangi bir radar vs yoktu. 10dk sonra geri döndük novada avm’ye gelmeden bir yüzme kursu ondan önce de keskin bir viraj var orayı nasılsa radar vs yok yol boş diye 90 civarı bir hızla çıkmıştım sağda beyaz bir courier ters dönük bana bakıyordu önünde de radar uyarısı :) freni bir yokladım ama sınıra inemeyeceğimi anlayınca freni bırakıp geçmiştim. 6 ay boyunca arabanın ilk cezası gelecek diye bekledim gelen giden olmadı 2 yıl olacak halen ses soluk yok umarım süpriz yapmaz :) Böyle şehir içinde seyyar radarlar bana saçma geliyor direkt sabit radar koysalar daha güvenli olur.
Radar virajdamıydı ? Normalde "Avrupa standartlarına göre" viraja radar konulması yasakmış.
Forumda okuduğum kadarıyla 3-4 yıl sonra gelen cezalarıda görük burada.

Şehir içinde seyyar radarlar herkesin canını sıkar hocam. Ama bunun için Berlin'de berlin halkı güzel çözümler bulmuşlar. Radar app'lerini kullanarak gördükleri radarları rapor edip diğer radar app'i kullananlara bilgi sağlıyorlar böylece bu app'i kullananlar aynı yoldan geçince radara yakalanmıyorlar...Hal böyle olunca devlette bir önlem aldı ve radar app kullanımını yasakladı...Tabii sürücünün o anda app kullanıp kullanmadığını denetleyemedikleri için herkes kullanmaya devam ediyor. Türkiye'de de yaygın olarak kullansa bizim millet aslında kimse kolay kolay ceza yemeyecekte kimse yanaşmıyor. Zamanında konusunu açmıştım foruma.. App'in nasl çalıştığını da anlatmıştım ama fayda etmedi =)

@Recep Gül Sizin orada plakaya yazılıyor.
Bizim burada sabitler plakaya, seyyar gezici radarlar 100m ilerde durdurup şoföre yazılıyor.
Burada da durum aynı hocam, "mousefalle" dedikleri "fare kapanı" adlı çalışmayı yürütüyorlar =) O zamanda sürücüye yazılıyor ceza ehliyet ve araç ruhsatı istedikleri için.

Bizim radarlar ters durur..

Almanlar, bizim ters duran radarlardan ders almış olmalılar.

Bizim radarlar ters durur..

Almanlar, bizim ters duran radarlardan ders almış olmalılar.
"Radara girmek" değimini her iki videoda da hakkınca verildiğini gördük😂 Burda ters duran radarlar daha tehlikeli oluyor hocam. Arkalı önlü fotokopi çeker gibi hem gideni hem geleni çekiyor😅

Geri
Üst Alt