Cam Değişimi ve Şerit Takip Kamerası Taktırma Sürecini Bitirdik

Servis mevcut ayna ile uyumlu olmadığını aynanında değişmesi gerektiğini yazdı. İşlemi iptal ettim mecburen. Ayna hariç trimlerin ücretini öderdim de ayna fiyatına değmez gibi.

Ekli dosyalar

• 019ACA20-2EE3-41AE-AE76-31E055F1497E.jpeg
    019ACA20-2EE3-41AE-AE76-31E055F1497E.jpeg
    75.3 KB · Görüntüleme: 117
  • 9B69B615-8939-44B8-9893-16A33A06F9A0.jpeg
    9B69B615-8939-44B8-9893-16A33A06F9A0.jpeg
    121 KB · Görüntüleme: 117

Servis mevcut ayna ile uyumlu olmadığını aynanında değişmesi gerektiğini yazdı. İşlemi iptal ettim mecburen. Ayna hariç trimlerin ücretini öderdim de ayna fiyatına değmez gibi.
Sizin ayna bu cama uyar servisin kacirdigi bir nokta var. İletişim eksikligi var bence

Aynanın uyumlu olduğunu montaj ekibi ile görüşmelerini söyledim. Maalesef aynanında değişmesi lazım dediler hocam. Ayna hariç diğer parçaları verin ben takarım diyecektim onuda beceremem muhtemelen. Zorla ayna satmaya da çalışıyor olabilirler anlamadım.

Aynanın uyumlu olduğunu montaj ekibi ile görüşmelerini söyledim. Maalesef aynanında değişmesi lazım dediler hocam. Ayna hariç diğer parçaları verin ben takarım diyecektim onuda beceremem muhtemelen. Zorla ayna satmaya da çalışıyor olabilirler anlamadım.
Uymuyorsa bile aynasız taksınlar hocam kamera montajına kadar ayna temin edersiniz.

3q’dan sonrası var mı hocam?

Birde 2019 model golflerde dikiz aynası çerçevesiz mi oluyor?
Çerçevesiz dikiz aynası bir süre kullanıldı sonra tekrardan çerçeveli aynaya geri dönüş yapıldı.

Mk7 kasada (2016 yılı 22. Haftadan) itibaren mevcuttu.

Mk7.5 kasada (2016-2018 arası) üretilen modellerde mevcuttu.

@omurkadir Tekrar hayırlı olsun hocam, güle güle kullanın.

Donanım seviyoruz, kapıyı açınca donanım dökülmesi lazım :D

Hocam aynanız uyumlu camı değiştirsinler sakın geri adım atmayın benim aracım 2016 model 2017 şase üretim ve aynam uyumluydu.

Aynanız uyumlu sorun olmaz. Doğuş Oto Kartal da benim aynayı takamamıştı cam değiştikten sonra ben takmıştım.

Siz sadece camı takın ben o şekilde teslim almak istiyorum diye söyleyin baskı yapın.1 yıldır uğraşın sonucunda buradaki servis danışmanı yapılabileceğine ikna oldu.

Herkese günaydınlar.

Uzun zamandır aklımda idi ama orjinal cama kıyamadığımdan(hiç çizik bile yoktu, llumar film de yaptırmıştım) ve işçilikten kaynaklı sıkıntılarla uğraşmamak için aracımda ACC olmasına rağmen şerit takip işine hiç girmemiştim.

İki hafta önce cama yolda şiddetli bir şekilde taş geldi tek noktada sağlam bir çatlak oluştu. Aslında böyle kullanacaktım ama ertesi sabah baktığımda bir miktar ilerlemişti. Yola çıkınca daha da ilerledi ve fotodaki hali aldı.

Bu şekilde de kullanmak sağlıklı olmayacağı için @Furkan ve @zulalyol üstadlarımdan ilgili kodları ve bilgileri alarak servise gittim. (Bu arada kodlar Furkan hocamın konusunda detaylı şekilde mevcut. Amacım kaskodan şerit takip kamerası desteği bulunan cam ile değiştirmek. Hem zaten 1 ay sonra kaskom doluyor.
Serviste tanıdık olmasına rağmen bu iş olmaz cevabını aldım ama pes etmeden yedek parçaya ve hasar bölümüne gidip durumu izah ettim. Camdaki fiyat farkını ödeyeceğimi sorumluluğun bende olduğunu gerekirse camın tüm fiyatını dahi ödeyeceğimi söyledim. (bu arada arkadaşlar iki camın da fiyatı aynı şu anda.) Kontrol ettiler kaskoya onaya sundular kasko onayladı. Kaskoda total rakam 4700 gözüküyor şu anda doayasında. trimler sipariş geçildi ve ulaştı. onları ben ödeyeceğim.

Açıkçası elimde dökümanlar ile gitmeme rağmen biraz uğraştırdı çünkü servis ekstra bir şey dediğinizde afallıyor direkt olmayacağını belirtiyor. Halbuki aracın orjinal parçası. daha önce yapmadıklarını söylediler. Bu arada servis Kocaelide.

Cam geldi ve bugün aracı bıraktım. Cama da @Furkan hocam gibi not bıraktım şerit takipli cam takılacağına dair. yarın teslim alacağım inşallah montajda vs. sıkıntı yaşamayız hayırlısı.

Cam montajlandıktan sonra yine editlerim. Camdan sonra ilk müsait zamanda soluğu @zulalyol abide alacağım 653 kamerayı hayırlısı ile takacağız ve araç biraz daha keyifli güvenli hale gelecek diye düşünüyorum.

17.2.2022 Editi:

Herkese tekrardan merhaba bugün aracımı hayırlısıyla teslim aldım.🧿
İstediğim trim parçaları için 380tl ödedim, cam için hiç fark vermedim. İşçilikte de kontrol ettiğim kadarıyla önemli bir kusur görmedim şükür. (iç direkler, tavan döşemesi, ön göğüs, dıştan görünüm,sileceklerin konumu ve çalışması vs. vs. hızlıca baktığımda bir sorun yok)sadece sol direkte çok az leke vardı sildiler geçti.
İçten ve dıştan aynanın ordaki bölmenin görünümü eskiye göre trim parçalarının daha şık olduğunu düşünüyorum.
Eski camımda llumar atr50 film vardı çevirmelerde ufaktan stres yaşıyordum şimdilik ferah güzel geldi yaza kadar filmsiz kullanmayı düşünüyorum.
Tramer işini bilmiyorum çıkar mı çıkmaz mı çıksa da çok umurumda değil.
Şimdi sırada kamera işleri kaldı. Sıra @zulalyol abimizde...🙂

Bu arada @mach1 hocam kasko hiçbir şey sormadı işi servisle hasar bölümü ve yedek parça bölümü çözdü.
Bu arada servisin yaklaşımı başta çok sıcak olmasa da son günlerde epey ilgilendiler ve güleryüzlülerdi.

20.2.2022 VE SON EDİT

Arkadaşlar cam takıldıktan sonra haftasonunu değerlendirmek istedim soluğu Zülal Abi'nin yanında aldım. @zulalyol Her zamanki gibi titizce sorunsuzca 653 kameranın araca montajını yaptı. O sıra katlanır ayna da mevcutmuş elinde kayar sinyallerle birlikte onun da montajını kaşla göz arasında halletmiş olduk ve arabamdaki birkaç sorunu da çözdü sağolsun emeğine sağlık. Ayrıca her gittiğimde ayrı keyif alıyorum sohbetinden ilgisinden eksik olmasın.
@forjust1day Tuna hocam da yine uzaktan bağlanıp arabadaki kodlama ve aktivasyon işlerini sorunsuzca gerçekleştirdi ona da ayrıca teşekkür ederim güzel ve temiz iş çıkardılar.

Gelelim kazanılan özelliklere;
1. Lane Assist yani Şerit Takip
2. Yaya Algılama Sistemi
3. Trafik İşareti Tanıma Sistemi
4. Uzun Far Asistanı

İstanbuldan İzmite gelirken otoyolda şerit takipi deneme fırsatım oldu ve gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca aracımda ACC mevcut 30km/s hızdan sonra devreye şerit takiple birlikte devreye alınabiliyor ve şeridi güzelce ortalıyor hatta virajları dahi neredeyse kendi dönüyor.
ACC nin sağlıklı çalışmasına da etkisi olduğu kanaatindeyim. Önceden ışıkta durmuş hareketsiz araçları ilk etapta görmüyordu radar. şimdi ise kamera sayesinde sanıyorum onları da görüyor.
Tabela tanıma da hızlı bir şekilde hız sınırlarını, sollama yasaklarını ekrana bilgi olarak getiriyor.
Uzun far asistanı da karanlık algılandığında far kolunu bir kez uzunları açmak için ittirirseniz A konumuna getiriyor önünüzde karşınızda araç yoksa uzun farı açıyor, araç veya ışık gördüğünde kapatıyor.

Bu özellikler gerçekten level atlattı diyebilirim golfe ve özellikle teknoloji meraklısı olanlara tavsiye ederim ben memnun kaldım.
Merhaba hocam bende şerit takip ve tabela okuma mevcut, yaya algılama var mı onu bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Geri
Üst Alt