Cam Değişimi ve Şerit Takip Kamerası Taktırma Sürecini Bitirdik

Arkadaşlar Allianz sigorta cam değişimine onay verdi ama servisteki hasar danışmanı müşteri şerit takipli cam istiyor farkını ödemeyi kabul ediyor diye yazmış ona cevap gelmesini bekliyoruz.
Arkadaşlar aynı değişikliği yapma istiyorum.

Anadolu Sigorta Kaskom var. Servis Uzay Oto. Uzay Oto yu aradım, Uzay dan aranmış gibi hiç yapmadık, duymadık, bilmiyoruz dediler :)

Bu değişimi yaptırmış olanlar plaka ve kasko sigorta bilgilerini buraya yazabilirler mi? Servise örnek göstermem gerekiyor.

Hayırlı olsun., güzel bir retfofit olmuş., bu arada (uzun far asistanı/dynamic light assist) için konuşursak; kolu ileri ittiğinizde (A harfi) ile birlikte uzun far işareti çıktığı zaman sistem devreye girer., Fakat sistem karşıdan gelen araç veya önde giden araç algıladığı zaman kısa farlara geçiş yapıyorsa bunun anlamı sistem (o an için) görevini yerine getiremediği için kısa fara geçiş yaptığı anlamına gelir., Çünkü Golf ‘teki (uzun far asistanı) diğer markalardaki gibi sadece uzun fardan kısa fara geçiş yapan basit bir sistem değildir., Golf ‘teki uzun far asistanı diğer markalaradan farklı olarak (sürekli uzun far ile) seyir etmenizi sağlayan daha gelişmiş bir sistemdir., Yani (dynamic light assist/uzun far asistanı) devredeyken sistem kısa fara geçiş yapıyorsa bu sistemin o an için görevini yerine getiremiyor demektir.!

(dynamic light assist/uzun far asistanı); aktif haldeyken karşıdan araç geldiğinde, gelen araç yanınınzdan geçip gidene kadar o aracın bulunduğu bölgeye (perdeleme/karartma) yapar, önünüzde araç algıladığında siz aracı geçip gidene kadar o aracın bulunduğu bölgeye (perdeleme/karatma) yapar., bu sayede sürekli uzun far ile seyir etmenizi sağlar., önünüzde seyreden aracı geçmeyi istemediğiniz taktirde ise kesintisiz olarak (perdeleme/karatma) yapmaya devam eder., aynı anda hem karşıdan gelen araç hem de önde araç algılandığında her iki araca da bulunduğu bölgeyi (perdeleme/karartma) yapar.

Ancak sistemin bazı kusurları mevcuttur., bu görevi Matrix Led Farlarda en az 40 adet Led kümesi ile üstlenirken., Adaptif Bi-Xenon Plus farlarda bu görevi sadece 2 adet Xenon ampülü üstlendiği için sistemin yetersiz kaladığı durumlar yaşanabilmektedir., Örneğin; şehir içi “aydınlatmalı” çevre yolları ve “aydınlatmalı” otoban yolculuklarında sistem çevre aydınlatma lambalarından, ışıklı benzinlik tabelarından vs.. olumsuz etkilenmektedir.! Zamanında Porsche bu sıkıntıların üstesinden gelmek için her bir farda “çift mercekli” toplamda 4 adet Xenon ampülü ile çalışan bir sistem geliştirmişti., ancak bu opsiyonun ciddi yüksek olan fiyatı sebebiyle Porsche müşterilerinin bile nadiren tercih ettiği bir opsiyondu. Sonrasında zaten Matrix-Led farlara geçildi.,

Adaptif (AFS) Bi-Xenon Plus farlar + Dynamic Light Assist + U Led Gündüz Sürüş farları;

Ekli dosyayı görüntüle 55101
Döktürmüşsün Ali yine :) Kalemine sağlık.

Halojen farlı veya tam led olmayan farlarda bence dediğin gibi görevini tam yapamayacağı için kısa fara geçiyordur. Yine de işe yarar. Uzun kısa kendisi yapsa faydalıdır.

20.2.2022 VE SON EDİT

Arkadaşlar cam takıldıktan sonra haftasonunu değerlendirmek istedim soluğu Zülal Abi'nin yanında aldım. @zulalyol Her zamanki gibi titizce sorunsuzca 653 kameranın araca montajını yaptı. O sıra katlanır ayna da mevcutmuş elinde kayar sinyallerle birlikte onun da montajını kaşla göz arasında halletmiş olduk ve arabamdaki birkaç sorunu da çözdü sağolsun emeğine sağlık. Ayrıca her gittiğimde ayrı keyif alıyorum sohbetinden ilgisinden eksik olmasın.
@forjust1day Tuna hocam da yine uzaktan bağlanıp arabadaki kodlama ve aktivasyon işlerini sorunsuzca gerçekleştirdi ona da ayrıca teşekkür ederim güzel ve temiz iş çıkardılar.👏🧿

Gelelim kazanılan özelliklere;
1. Lane Assist yani Şerit Takip
2. Yaya Algılama Sistemi
3. Trafik İşareti Tanıma Sistemi
4. Uzun Far Asistanı

İstanbuldan İzmite gelirken otoyolda şerit takipi deneme fırsatım oldu ve gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca aracımda ACC mevcut 30km/s hızdan sonra devreye şerit takiple birlikte devreye alınabiliyor ve şeridi güzelce ortalıyor hatta virajları dahi neredeyse kendi dönüyor.
ACC nin sağlıklı çalışmasına da etkisi olduğu kanaatindeyim. Önceden ışıkta durmuş hareketsiz araçları ilk etapta görmüyordu radar. şimdi ise kamera sayesinde sanıyorum onları da görüyor.
Tabela tanıma da hızlı bir şekilde hız sınırlarını, sollama yasaklarını ekrana bilgi olarak getiriyor.
Uzun far asistanı da karanlık algılandığında far kolunu bir kez uzunları açmak için ittirirseniz A konumuna getiriyor önünüzde karşınızda araç yoksa uzun farı açıyor, araç veya ışık gördüğünde kapatıyor.

Bu özellikler gerçekten level atlattı diyebilirim golfe ve özellikle teknoloji meraklısı olanlara tavsiye ederim ben memnun kaldım.
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Bence çok iyi yaptınız.

Sizden sonra da ben @zulalyol idim. Far ve Yağmır Sensörü uygulması yaptı.

Tekrar teşekkür ediyorum buradan kendisine. İyi işcilik, sohbet ede ede taktık.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Bence çok iyi yaptınız.

Sizden sonra da ben @zulalyol idim. Far ve Yağmır Sensörü uygulması yaptı.

Tekrar teşekkür ediyorum buradan kendisine. İyi işcilik, sohbet ede ede taktık.
Alper hocam hayırlı olsun güzel bir zaman geçirdik.Yakın zamanda yine beklerim

654 sizdeki kamera bu kamerada yaya algılama özelliği yoktur.açılmaz
Hocam tekrar rahatsız ediyorum k.bakmayın az önce vcds ile bağlandım araca ve ilgili kanalda şu kodlama tik liydi. Zaten istese de farklı kodlama yapamıyorum kabul etmiyor.
Pedestrain yaya demek oluyor acaba zaten etkinmiydi?

Ekli dosyalar

• B96A6937-F998-4C1A-A663-7091146D1C6E.jpeg
    B96A6937-F998-4C1A-A663-7091146D1C6E.jpeg
    124.5 KB · Görüntüleme: 39
Hocam tekrar rahatsız ediyorum k.bakmayın az önce vcds ile bağlandım araca ve ilgili kanalda şu kodlama tik liydi. Zaten istese de farklı kodlama yapamıyorum kabul etmiyor.
Pedestrain yaya demek oluyor acaba zaten etkinmiydi?
Vcds de olsa bile kamerada olmayan bir özellik zaten açsanız bile aktiv olmayacaktır.

Arkadaşlar Allianz sigorta cam değişimine onay verdi ama servisteki hasar danışmanı müşteri şerit takipli cam istiyor farkını ödemeyi kabul ediyor diye yazmış ona cevap gelmesini bekliyoruz.
Güncelleme:
Öğleden önce onay geldi hasar danışmanı haber verdi.Kasko red verse bile biz camı ücreti ile alacaktık cam cuma günü gelmişti yedek parçaya.Arkadaşa yarın sabahtan randevu vermişler değişim için.

Plaka
Araç Modeli
servis
Bilgileri ile değişimden sonraki faturayı yazar mısınız?

Ben de Uzay Oto yu ikna sürecindeyim.

Arkadaşlar merhaba,

Şerit takipli camın takılmasını kabul ettiler ancak iç dikiz aynasını takamayacaklarını söylüyorlar. Bu durum için mi trim malzemeleri sipariş verilmesi gerekiyordu? Nasıl bir yol izlemem lazım?

Gelen cevap şu şekilde:

Bizden talebiniz sadece camı değiştirmemiz diğer işlemleri yapmamızı istemiyorsunuz değil mi?

Teyidinizi rica ederim.

Not: iki camın arasında fiyat farkı bulunmuyor ancak sizin dediğiniz gibi işlemi yapacak olursak iç dikiz aynasını yerine takamayacağız.

Arkadaşlar merhaba,

Şerit takipli camın takılmasını kabul ettiler ancak iç dikiz aynasını takamayacaklarını söylüyorlar. Bu durum için mi trim malzemeleri sipariş verilmesi gerekiyordu? Nasıl bir yol izlemem lazım?

Gelen cevap şu şekilde:

Bizden talebiniz sadece camı değiştirmemiz diğer işlemleri yapmamızı istemiyorsunuz değil mi?

Teyidinizi rica ederim.

Not: iki camın arasında fiyat farkı bulunmuyor ancak sizin dediğiniz gibi işlemi yapacak olursak iç dikiz aynasını yerine takamayacağız.
Araciniz kac model? Golf 7 ise aynanizin çerçevesiz olmasi lazim. Cercevesiz dikiz aynasi varsa 7.5 icin olan cama uyar. Yoksa uymaz. (Ona uygun olan cam da var ama kamera eski nesil)

Ote yandan her türlü yeni cama uygun trim siparis vermeniz gerekiyor

Araciniz kac model? Golf 7 ise aynanizin çerçevesiz olmasi lazim. Cercevesiz dikiz aynasi varsa 7.5 icin olan cama uyar. Yoksa uymaz. (Ona uygun olan cam da var ama kamera eski nesil)

Hiç de fotoğrafını bulamadım araç şuan serviste. Golf 2019 model. Karanlıkta bir fotoğraf var ama anlaşılır mı bilmiyorum. Bu ayna nasıl bilmiyorum :)

5G0845011BLNVB cam siparişi için bunu yazmıştım. Bu ayna bu cama oluyor mu? Cevap olarak ayna için gerekli trimleri sipariş verip montaj yapmanızı istiyorum desem yeterli midir? Başka bir işlem yaptırmam gerekiyor mu servise?

Ekli dosyalar

• 7163FEE6-7FC7-409D-8DCE-77A43CFE8E7B.png
    7163FEE6-7FC7-409D-8DCE-77A43CFE8E7B.png
    2.1 MB · Görüntüleme: 62

Eski nesil kamera ile yeni nesil kamera arasında ne fark var..?

Eski nesil kamera ile yeni nesil kamera arasında ne fark var..?
aslinda suan bu iki kamera da eski kaldı. 🙂 birbirleri arasinda siralamak icin yeni nesil diye bahsettim. Eski dedigim 5q kodu ile basliyor. Ona gore yeni olan ise 3q kodu ile basliyor. İkisi arasindaki farki bilmiyorum doğrusu. 5q olan golf 7 lerde 2016 yili ortalarina kadar kullanildi diye biliyorum.

aslinda suan bu iki kamera da eski kaldı. 🙂 birbirleri arasinda siralamak icin yeni nesil diye bahsettim. Eski dedigim 5q kodu ile basliyor. Ona gore yeni olan ise 3q kodu ile basliyor. İkisi arasindaki farki bilmiyorum doğrusu. 5q olan golf 7 lerde 2016 yili ortalarina kadar kullanildi diye biliyorum.

3q’dan sonrası var mı hocam?

Birde 2019 model golflerde dikiz aynası çerçevesiz mi oluyor?

Geri
Üst Alt