Cam Değişimi ve Şerit Takip Kamerası Taktırma Sürecini Bitirdik

20.2.2022 VE SON EDİT

Arkadaşlar cam takıldıktan sonra haftasonunu değerlendirmek istedim soluğu Zülal Abi'nin yanında aldım. @zulalyol Her zamanki gibi titizce sorunsuzca 653 kameranın araca montajını yaptı. O sıra katlanır ayna da mevcutmuş elinde kayar sinyallerle birlikte onun da montajını kaşla göz arasında halletmiş olduk ve arabamdaki birkaç sorunu da çözdü sağolsun emeğine sağlık. Ayrıca her gittiğimde ayrı keyif alıyorum sohbetinden ilgisinden eksik olmasın.
@forjust1day Tuna hocam da yine uzaktan bağlanıp arabadaki kodlama ve aktivasyon işlerini sorunsuzca gerçekleştirdi ona da ayrıca teşekkür ederim güzel ve temiz iş çıkardılar.👏🧿

Gelelim kazanılan özelliklere;
1. Lane Assist yani Şerit Takip
2. Yaya Algılama Sistemi
3. Trafik İşareti Tanıma Sistemi
4. Uzun Far Asistanı

İstanbuldan İzmite gelirken otoyolda şerit takipi deneme fırsatım oldu ve gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca aracımda ACC mevcut 30km/s hızdan sonra devreye şerit takiple birlikte devreye alınabiliyor ve şeridi güzelce ortalıyor hatta virajları dahi neredeyse kendi dönüyor.
ACC nin sağlıklı çalışmasına da etkisi olduğu kanaatindeyim. Önceden ışıkta durmuş hareketsiz araçları ilk etapta görmüyordu radar. şimdi ise kamera sayesinde sanıyorum onları da görüyor.
Tabela tanıma da hızlı bir şekilde hız sınırlarını, sollama yasaklarını ekrana bilgi olarak getiriyor.
Uzun far asistanı da karanlık algılandığında far kolunu bir kez uzunları açmak için ittirirseniz A konumuna getiriyor önünüzde karşınızda araç yoksa uzun farı açıyor, araç veya ışık gördüğünde kapatıyor.

Bu özellikler gerçekten level atlattı diyebilirim golfe ve özellikle teknoloji meraklısı olanlara tavsiye ederim ben memnun kaldım.

Ekli dosyalar

• Photo 20.02.2022 21 06 54.jpg
    Photo 20.02.2022 21 06 54.jpg
    111.6 KB · Görüntüleme: 95
  • Photo 20.02.2022 21 09 48.png
    Photo 20.02.2022 21 09 48.png
    786.2 KB · Görüntüleme: 91
  • Photo 20.02.2022 21 09 09.png
    Photo 20.02.2022 21 09 09.png
    649.7 KB · Görüntüleme: 90
  • Photo 20.02.2022 21 08 51.png
    Photo 20.02.2022 21 08 51.png
    577.4 KB · Görüntüleme: 86
  • Photo 20.02.2022 21 07 57.jpg
    Photo 20.02.2022 21 07 57.jpg
    117.9 KB · Görüntüleme: 81
  • Photo 20.02.2022 21 07 46.jpg
    Photo 20.02.2022 21 07 46.jpg
    104 KB · Görüntüleme: 81
  • Photo 20.02.2022 21 07 34.jpg
    Photo 20.02.2022 21 07 34.jpg
    107.2 KB · Görüntüleme: 83
  • Photo 20.02.2022 21 07 19.jpg
    Photo 20.02.2022 21 07 19.jpg
    101.3 KB · Görüntüleme: 87
Hayırlı olsun hocam, bu özellikler teknolojik olarak gerçekten araca ekstra güzellik katıyor

Yaya algılama sistemi nasıl çalışıyor? Şerit takip kamerasına mı bağlı yoksa ACC ile mi? kodlama ile açılabilir mi?

Yoksa bu özellik için ekstralar donanım mı gerekiyor? Bilginiz var mı?

Şerit takip kamerasından geliyor özellik 653f kodulu kameranın özelliği

Hayırlı olsun hocam, bu özellikler teknolojik olarak gerçekten araca ekstra güzellik katıyor

Yaya algılama sistemi nasıl çalışıyor? Şerit takip kamerasına mı bağlı yoksa ACC ile mi? kodlama ile açılabilir mi?

Yoksa bu özellik için ekstralar donanım mı gerekiyor? Bilginiz var mı?
@kdr.ndr hocam sağolun. aynen öyle cam hasar gördüğünde çok mantıklı.

@Recep Gül Recep hocam 653 kameralar destekliyor, kameraya bağlı diye biliyorum. Üstadlar detaylı bilgi verecektir.

Hayırlı olsun, geçen hafta otobanda seyir halindeyken taş geldi hafif bir çatlak oluştu. Cumartesi günü servise gidip bıraktım aracı. Aynı şekilde şerit takipli cam talebinde bulundum pazartesi günü belli olacak, eğer değişimi yaparlarsa aynı yoldan geliyor olacağım bende :)

20.2.2022 VE SON EDİT

Arkadaşlar cam takıldıktan sonra haftasonunu değerlendirmek istedim soluğu Zülal Abi'nin yanında aldım. @zulalyol Her zamanki gibi titizce sorunsuzca 653 kameranın araca montajını yaptı. O sıra katlanır ayna da mevcutmuş elinde kayar sinyallerle birlikte onun da montajını kaşla göz arasında halletmiş olduk ve arabamdaki birkaç sorunu da çözdü sağolsun emeğine sağlık. Ayrıca her gittiğimde ayrı keyif alıyorum sohbetinden ilgisinden eksik olmasın.
@forjust1day Tuna hocam da yine uzaktan bağlanıp arabadaki kodlama ve aktivasyon işlerini sorunsuzca gerçekleştirdi ona da ayrıca teşekkür ederim güzel ve temiz iş çıkardılar.👏🧿

2. Yaya Algılama Sistemi
4. Uzun Far Asistanı

İstanbuldan İzmite gelirken otoyolda şerit takipi deneme fırsatım oldu ve gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca aracımda ACC mevcut 30km/s hızdan sonra devreye şerit takiple birlikte devreye alınabiliyor ve şeridi güzelce ortalıyor hatta virajları dahi neredeyse kendi dönüyor.
ACC nin sağlıklı çalışmasına da etkisi olduğu kanaatindeyim. Önceden ışıkta durmuş hareketsiz araçları ilk etapta görmüyordu radar. şimdi ise kamera sayesinde sanıyorum onları da görüyor.
Tabela tanıma da hızlı bir şekilde hız sınırlarını, sollama yasaklarını ekrana bilgi olarak getiriyor.
Uzun far asistanı da karanlık algılandığında far kolunu bir kez uzunları açmak için ittirirseniz A konumuna getiriyor önünüzde karşınızda araç yoksa uzun farı açıyor, araç veya ışık gördüğünde kapatıyor.

Bu özellikler gerçekten level atlattı diyebilirim golfe ve özellikle teknoloji meraklısı olanlara tavsiye ederim ben memnun kaldım.
Maaşallah aracınız çok güzel oldu media ayna acc şerit takip olmazsa olmazlarımız.Sırada b8 kameramız var .Hayırlı olsun güzel günlerde kullan ömür hocam

@kdr.ndr hocam sağolun. aynen öyle cam hasar gördüğünde çok mantıklı.

@Recep Gül Recep hocam 653 kameralar destekliyor, kameraya bağlı diye biliyorum. Üstadlar detaylı bilgi verecektir.
Bendeki kameranın kodunu nasıl öğrenebilirim?

Kodlama kanalını bilen varsa paylaşabilir mi acaba? Denemekte fayda var çalışır belki

Ekli dosyalar

• 57C82507-4B8E-44ED-98F6-41E041E57BA4.png
    57C82507-4B8E-44ED-98F6-41E041E57BA4.png
    291.7 KB · Görüntüleme: 17
20.2.2022 VE SON EDİT

2. Yaya Algılama Sistemi
4. Uzun Far Asistanı

Hayırlı olsun., güzel bir retfofit olmuş., bu arada (uzun far asistanı/dynamic light assist) için konuşursak; kolu ileri ittiğinizde (A harfi) ile birlikte uzun far işareti çıktığı zaman sistem devreye girer., Fakat sistem karşıdan gelen araç veya önde giden araç algıladığı zaman kısa farlara geçiş yapıyorsa bunun anlamı sistem (o an için) görevini yerine getiremediği için kısa fara geçiş yaptığı anlamına gelir., Çünkü Golf ‘teki (uzun far asistanı) diğer markalardaki gibi sadece uzun fardan kısa fara geçiş yapan basit bir sistem değildir., Golf ‘teki uzun far asistanı diğer markalaradan farklı olarak (sürekli uzun far ile) seyir etmenizi sağlayan daha gelişmiş bir sistemdir., Yani (dynamic light assist/uzun far asistanı) devredeyken sistem kısa fara geçiş yapıyorsa bu sistemin o an için görevini yerine getiremiyor demektir.!

(dynamic light assist/uzun far asistanı); aktif haldeyken karşıdan araç geldiğinde, gelen araç yanınınzdan geçip gidene kadar o aracın bulunduğu bölgeye (perdeleme/karartma) yapar, önünüzde araç algıladığında siz aracı geçip gidene kadar o aracın bulunduğu bölgeye (perdeleme/karatma) yapar., bu sayede sürekli uzun far ile seyir etmenizi sağlar., önünüzde seyreden aracı geçmeyi istemediğiniz taktirde ise kesintisiz olarak (perdeleme/karatma) yapmaya devam eder., aynı anda hem karşıdan gelen araç hem de önde araç algılandığında her iki araca da bulunduğu bölgeyi (perdeleme/karartma) yapar.

Ancak sistemin bazı kusurları mevcuttur., bu görevi Matrix Led Farlarda en az 40 adet Led kümesi ile üstlenirken., Adaptif Bi-Xenon Plus farlarda bu görevi sadece 2 adet Xenon ampülü üstlendiği için sistemin yetersiz kaladığı durumlar yaşanabilmektedir., Örneğin; şehir içi “aydınlatmalı” çevre yolları ve “aydınlatmalı” otoban yolculuklarında sistem çevre aydınlatma lambalarından, ışıklı benzinlik tabelarından vs.. olumsuz etkilenmektedir.! Zamanında Porsche bu sıkıntıların üstesinden gelmek için her bir farda “çift mercekli” toplamda 4 adet Xenon ampülü ile çalışan bir sistem geliştirmişti., ancak bu opsiyonun ciddi yüksek olan fiyatı sebebiyle Porsche müşterilerinin bile nadiren tercih ettiği bir opsiyondu. Sonrasında zaten Matrix-Led farlara geçildi.,

Adaptif (AFS) Bi-Xenon Plus farlar + Dynamic Light Assist + U Led Gündüz Sürüş farları;

145D223B-E9A9-4FB6-A1C1-490253636223.jpeg

Son düzenleme:

Arkadaşlar Allianz sigorta cam değişimine onay verdi ama servisteki hasar danışmanı müşteri şerit takipli cam istiyor farkını ödemeyi kabul ediyor diye yazmış ona cevap gelmesini bekliyoruz.

Geri
Üst Alt