Lastik Üzerindeki Kılcal Çatlaklar

Finale geçelim. Lastikleri bu pazar günü internetten sipariş etmiştim bugün geldi koyabileceğim bir yer olmadığı için bu yağmurda servise gittim ve lastikleri taktırdım. Tercih ettiğim lastik Michelin Primacy 4+ oldu. Lastiklerle henüz 50 KM yapmış biri olarak yapabileceğim ilk yorum lastikler çok yumuşak (Bunda lastiğin sıfır olması çok büyük bir etken) Lastikler 2021 50-51. Hafta üretim.

Asıl önemli konuya geçelim eski lastikleri sökerken kanırttığımız için lastiğin o çatlak dediğim kısımları kendini saldı ve lastik ayrıldı. Bunu viraja girdiğimde başıma geldiğini düşündüm bir an sonuç muhtemelen felaket olurdu. İyi ki değiştirmişim dedim. Bu ayrılmadan anladığım kadarıyla yarık öncesinde lastiğin içinden başlamış bizim gördüğümüz sadece dışarı doğru ayrılan tarafmış (Ayrıldığına göre iç taraf bundan daha beter durumdaydı)

Herkese önerileri ve görüşleri için teşekkürü borç bilirim.

Ufak bir ekleme serviste indirimsiz olarak bütün işlemler 313 TL tuttu.
Serviste indirim almak için Zubizu ve Volkswagen'im uygulamaları aynı telefonda yüklü olmak zorunda.
Dışarda bir lastiye 100-150 bandında balans dahil yaptırırdınız.
Ayrıca benim telefonda zubizu, wolkswagenim falan yükü değil ama indirimleri alıyorum.
Bir defa yükleyip kodu aldıktan sonra zubizuyu kaldırabilirsiniz. ben 4-5 sene önce kaldırdım.
Wolkswagenim hiçbir zaman sorulmadı.

Lastikleriniz hayırlı olsun.
Yalnız 91V mi 97Y mi vs vs belirtmemişsiniz.

Dışarda bir lastiye 100-150 bandında balans dahil yaptırırdınız.
Ayrıca benim telefonda zubizu, wolkswagenim falan yükü değil ama indirimleri alıyorum.
Bir defa yükleyip kodu aldıktan sonra zubizuyu kaldırabilirsiniz. ben 4-5 sene önce kaldırdım.
Wolkswagenim hiçbir zaman sorulmadı.

Lastikleriniz hayırlı olsun.
Yalnız 91V mi 97Y mi vs vs belirtmemişsiniz.
225/45 R17 91V aldım burada michelin bayisi tanesine 1600 TL fiyat vermişti (94V için) ellerinde 91V yoktu. Dışarıda rot ve balans daha ucuza yapılırdı fakat ben tercihimi servisten yana kullandım. Ek olarak zubizu hakkında ki bilgi için de teşekkür ederim.

@EsXi
yeni lastikler hayırlı olsun.

Konfor ve güvenlik açısından doğru tercih yaptınız diyebilirim.
Primacy 4'ten sonra sıradaki lastiğim muhtemelen Primacy 4+ olacak.

Aşağıdaki kontroller önemlidir.
Diş derinliği..
yıpranma durumu(iç, orta, dış aşınma)..
havası..
çatlak darbe vs. var mı?

Özetle,
"Neden lastiklerimizi kontrol etmeliyiz?" sorusuna örnek ve cevap olacak bir durum olmuş..

Birçok kullanıcı bu tarz kontrolleri es geçiyor.
Bazen TÜV muayenesi gereksiz diyoruz..
Ancak bu tür tehlike yaratacak durumları sadece bizim kontrol edebiliyor olmamız yetmiyor.
Karşımızdan gelebilecek başka bir kullanıcının lastiklerinin de sağlıklı olması olması gerek. Muayene , olası olumsuz bir durumun da önlenmesine vesile oluyor diyebiliriz.

Primacy 4'ten sonra sıradaki lastiğim muhtemelen Primacy 4+ olacak.
Aynen katılıyorum Oğuz hocam. Tavsiyenizle 225/45 R17 91V (S1-2 si yok) aldım 1 yıl oldu hala ilk günkü gibi konfor.
Benim de sıradaki aracı değiştirmez isem Primacy 4+

Şayet arac 1.5TSI veya R falan değilse spor kullanılmıyorsa, sport lastik konforu çok kaybettiriyor.
Gerçi akaryakıt fiyatları ile spor(performanslı) kullanım çok zor ama neyse.

Aynen katılıyorum Oğuz hocam. Tavsiyenizle 225/45 R17 91V (S1-2 si yok) aldım 1 yıl oldu hala ilk günkü gibi konfor.
Benim de sıradaki aracı değiştirmez isem Primacy 4+

Şayet arac 1.5TSI veya R falan değilse spor kullanılmıyorsa, sport lastik konforu çok kaybettiriyor.
Gerçi akaryakıt fiyatları ile spor(performanslı) kullanım çok zor ama neyse.

Aynen bu tarz olaylarda direk lastiği alıp taktırmak lazım risk büyük…

Primacy var 225 45 17 4.senesi performanslı kullanmıyorum aşınma çok az. kılcal çatlaklar olmaya başladı. 20 bin km kadar kullanıldı.
Nokian yazlık H serisini 9 seneye yakın kullandım bırakın çatlağı lastik üstünden ince ipimsi (Adına ne deniyor bilmiyorum çekince kopmuyordu.)
O kalitede devam ediyorlarsa üstüne lastik tanımam sonuçta her bir modeli uzun yıllar deneyip anlayabiliriz.
Bunlar 5 senesinde iyice dökülecek anlaşıldı.
Şahsi fikrim ve kullanım sonrası memnun kalmam sonrasında ben nokian dan başka ürüne bakmam adamlar bu işi hakkıyla yapıyor. + Çok sessiz lastikler..
+4 sene kadar weatherproof kullandım oda sessizdi 4 mevsim olmasına rağmen.. Polo ve daha alt sevide hafif araçlarda dökülme yapmaz.
Hepsibu.... vb.. sitelerden yorumları okuyup karar verebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• gdsfd.jpg
    gdsfd.jpg
    23.4 KB · Görüntüleme: 31
  • dsadsagg.jpg
    dsadsagg.jpg
    46.2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
@rager007 Hocam düşünceler değişebilir.
Bence Nokian Türkiye yollarına uygun lastik değildir.
Finlandia nın yazı bile ülkemizin kışı gibi biliyorum.

Şayet uzun ömür istiyorsanız LASSA dan şaşmayacaksınız.✔️

Finale geçelim. Lastikleri bu pazar günü internetten sipariş etmiştim bugün geldi koyabileceğim bir yer olmadığı için bu yağmurda servise gittim ve lastikleri taktırdım. Tercih ettiğim lastik Michelin Primacy 4+ oldu. Lastiklerle henüz 50 KM yapmış biri olarak yapabileceğim ilk yorum lastikler çok yumuşak (Bunda lastiğin sıfır olması çok büyük bir etken) Lastikler 2021 50-51. Hafta üretim.

Asıl önemli konuya geçelim eski lastikleri sökerken kanırttığımız için lastiğin o çatlak dediğim kısımları kendini saldı ve lastik ayrıldı. Bunu viraja girdiğimde başıma geldiğini düşündüm bir an sonuç muhtemelen felaket olurdu. İyi ki değiştirmişim dedim. Bu ayrılmadan anladığım kadarıyla yarık öncesinde lastiğin içinden başlamış bizim gördüğümüz sadece dışarı doğru ayrılan tarafmış (Ayrıldığına göre iç taraf bundan daha beter durumdaydı)

Herkese önerileri ve görüşleri için teşekkürü borç bilirim.

Ufak bir ekleme serviste indirimsiz olarak bütün işlemler 313 TL tuttu.
Serviste indirim almak için Zubizu ve Volkswagen'im uygulamaları aynı telefonda yüklü olmak zorunda.
Hangi siteden aldınız link var mı ?

Ufak bir sorum olacak sizlere servisteki usta VW'nin servis programıyla "G85 Temel ayar" yaptı. Şimdi rot ayarı düzgün (Makinede göründüğü kadarıyla) Fakat direksiyon hafif sola doğru dönükken araç düz gidiyor. Frene bastığımda (hızla giderken sert bir şekilde) Araç herhangi bir yöne doğru kendisini atmıyor. Bu G85 temel ayar tam olarak ne oluyor?

Bu lastikler beni daha ne kadar götürür acaba.mişlen enerji.ilk lastikler 37200 km.

Ekli dosyalar

• IMG_20220309_094312~2.jpg
    IMG_20220309_094312~2.jpg
    139.8 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20220309_094249~2.jpg
    IMG_20220309_094249~2.jpg
    170.6 KB · Görüntüleme: 33
Bu lastikler beni daha ne kadar götürür acaba.mişlen enerji.ilk lastikler 37200 km.
Derinlik iyi ancak çatlamalar görüldüğü üzere hamur ömrü bitmiş diyebiliriz.

Rotasyon yapılarak ve lastiklerin bu şekilde olduğu düşünülerek , normal kullanmak şartıyla bu yaz da atlatılabilir.

Bu sürede konfor eksikliği olabilir ve en önemlisi de durma mesafesi uzayabilir.

@slck Lastik tarihi 2017 den daha eski ise derhal değiştirilmelidir.

@Terms araba 2016 Mart çıkışlı, lastikler 2016 4.hafta üretim.Tam 6 yıllık.Herşey üstüste geliyor.

@slck Bu konuda ben şanlıyım galiba.
Aynı lastik ölçülerine sahip kardeşimin aracı var ve kardeşim yılda 80.000Km falan yapıyor.
Ben lastiği alıyorum 4 yılda 15.000Km falan yapıp kardeşime veriyorum ben yenisini alıyorum.
Kardeşim 6 ay kullanıp kendine yenisini alıyor banada ben yenisini alırken %30-40 civarlarında destek atıyor.

2016 kasım tarihli aynı lastik aracımda var. Sizin durumda olduğu gibi orjinal lastik. Michelinde yanak ve dişlerin dış kısmında bu tür (ozone cracks) denilen havadaki ve sudaki ozon ve güneş kaynaklı çatlaklar daha sık oluyor (3 ayrı set energy plus ve crossclimate plus gözlemi).

Ancak lastiğin tabanına bakarsanız pek kılcal çatlağa rastlamayabilirsiniz (benim gözlemim o yönde). Ben şu an herhangi bir riskli durum görmüyorum. Ancak benim görüşümde lastik 3 yılı devirip 4. yılında yaşlanma emareleri başlıyor. Eğer devamlı lastiklerim top kondisyonda olsun derseniz değiştirmek lazım. @Terms'in de bahsettiği gibi 6 yıl iyi bir süre.
Bende bu yaz, en olmadı yaz sonu değiştirmeyi planlıyorum. Keşke alım gücümüz iyi olsa bu kadar uzatma çabasına girmesek...

Geri
Üst Alt