Golf'ü satıp Egea Cross almak?

170.000 km'deki Golf'ü satıp yeni bir Egea alır mıydınız?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Benim aracımı öyle ya da böyle muhakkak yükseltmem gerekiyor. Konuya geçtiğimiz hafta sonu yaşadıklarımla beraber uzun bir güncel çekeyim :)

Bir önceki hafta yollar kapalı olduğu için köye gitmeme kararı almıştım. Bu hafta köydeki akrabadan "kepçe geldi yolu açtı" mesajını alınca hafta içini köyün hayâlini kurarak geçirdim ve Cumartesi sabahı yüzümde bir tebessümle çıktım yola :)

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.42.jpeg

Kapıdan kapıya 101 kilometre yolum var. Yukarıda 2000 metrelik Akdağ. Uzun zamandır ilk defa yalnız başıma kaçamak yaptığım için ve 20 yıl sonra ilk defa kullanacağım kayaklar arabada olduğu için mutlu ve heyecanlıyım.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.42 (1).jpeg

Ladik halkı yağan aşırı kardan dolayı perişan olmuş. Ladik'ten köye 28 kilometre daha yolum var; devam ediyorum. Erzincan/Erzurum ana yolundan köy yoluna sapınca yolda kar başlıyor; kar kalınlığı az ve çekiş güzel.
Arkama Akdağ'ı sola Ladik Gölü'nü alıp küçük bir fotoğraf molası veriyorum ve aşağıdaki kareler çıkıyor:

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.43 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.43 (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.44.jpeg
WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.46.jpeg

Anayoldan ayrıldıktan sonraki 3 kilometrede hiçbir sorun yok. Yolu 4-5 köy birden kullandığı için yol gayet iyi.
Fakat bu sapaktan sonraki 10 kilometrelik yolda aşağıdaki manzara başlıyor; yolu sadece 2 köy kullandığı için daha bakir fakat Golf bana mısın demiyor ve gayet güzel ilerliyor.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.45.jpeg
WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.46 (1).jpeg

Greyder geçip bırakmış. Yol tek şerit fakat hiç gelen giden olmadığı için şanslıyım. 5 yaşındaki telefonla amatör fotoğrafçılığa devam.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.46.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.48 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.48.jpeg

Derken köyümüzden bir önceki köyün rampasını 2 seferde deneyerek çıkıyorum. Burada durumun ciddiyetini anlıyorum: Lastikte eğimleri tırmanacak tutuş yok, zincirim de yok. Yolda kalabilme gerçeği hâlâ aklıma gelmiyor zira araba bir şekilde yolun ortasındaki kara altı sürtse de gidiyor. Bu noktadan sonra köye 2 kilometrem var. Yavaşlamamam gerektiğini anlıyorum ve 2. viteste son gaz ralli yapar gibi araba bir o tarafa bir bu tarafa yumuşak bir şekilde savrula savrula acayip keyif alarak gidiyorum. Bu iki kilometrelik bölüm görece düz ve ertesi gün başıma bela olacak kısa bir inişe sahip.

Bu inişle beraber köyün girişi olan çamlık başlıyor ve burası daha çok gölgede kaldığından mıdır, greydercinin beceriksizliğinden midir nedir yolun ortasındaki kar acayip yüksek. Araba direkt kara oturuyor. 1 denedim 2 denedim 3 denedim olmadı. Eve 1 kilometre kaldı...

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.50.jpeg

Geri geri gidip en uygun yerde arabayı bırakıp çantalarımı alıp akrabamın evine yürüdüm.
Arabayı bıraktığım yer ve arkadaşımın ev hediyesi diye aldığı :) Dunlop kışlık lastiklerin hâli:

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.49.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.49 (1).jpeg

Akranım olan akrabamla kürekleri aldık yolu düzelteceğiz veya kaldığı yerde kürekle müdahale edeceğiz diye yola çıktık. Ahırları yıkılan perişan Anguslar ve köyden birkaç kare ile yol hikâyesine kısa bir mola...

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.50 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.51 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.51.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.52.jpeg

Neyse, yolu biraz kendimizce düzelttik; arabayı yokuş aşağı kaptırdım girdim. Yok, yine geçemedim. Geri gittim; karter korumanın izi yolun ortasındaki karda metrelerce gidiyor bu sefer yavaş yavaş denedim. Yine yok; ve bu sefer araba yerinden kıpırdamıyor. İtmeyle, zıplamayla, kürekle açmayla vs dahi kımıldatmak mümkün değil.

Köyden motor (traktör) bulup çekelim diyoruz ama arabada halat var mı bilmiyorum. Bakıyoruz var. Ama ne yok? O halatı bağlayabileceğimiz çeki çubuğu/kancası yok! Daha önce hiç ihtiyacım olmadığı için bakmak dahi aklıma gelmemişti; meğer arabada hiç yokmuş :) Bu parçayı kim, neden alır anlamadım. İşin ilginci internette yok; ya yetkili servisten alacağım ya da yaptıracağım...

Neyse, traktörü bulduk ama arabaya önden bağlayacak yer yok. Traktörün arabanın arkasına geçme şekli de yok. Arabaya bakıp kara kara düşünürken arkadan greyder geldi. Greyderin içinde ahırı çöküp yüzlerce hayvanı donma tehlikesi geçiren eski muhtar... Bu hayvanları donmadan götürsün diye gelecek kamyona yol açmaya gelmişler. Dedik böyle böyle.

Tamam, dediler, bağlayın halatı geri geri çekelim sizi yukarıda aracı bıraktığım fotoğraftaki aynı yere kadar (taş çatlasın 300 metre). Halatı dingille şasenin bağlandığı sağlam bir yere bağladık ve çektiler. Sorun yok. Greyder yolu daha iyi kürüyerek gitti.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.52 (1).jpeg

Köydeki karla mücadeleye yardıma biz de gittik; daha çok makine çalıştı biz izledik falan derken kamyon Golf'ü bıraktığım yerden aşağı inerken kayar mayar, dediler, arabanı oradan al. Aldım, köy meydanına geldim. Greyder akrabamın evinin yolunu da açacak diye takıldım peşine gittim.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.53.jpeg

Yol ayrımında bıraktım aracı. Greyder köy meydanına geri döneceği zaman, halaoğlu ben buradan geçemem, sonraki köyün yolunu açacam, arabayı az öteye çek, dedi. Tamam, çekelim gardaş. Çekelim de araba yine kaldı yolun ortasında :) Greyder gitti. Hava karardı, -4 derece soğuk. Oraya git buraya gel, arabaya bak, yola bak, kürek al, 20.000 adıma yakın yürümüşüm, sabrımın sınırlarındayım. Deniyorum deniyorum yok; yine aynı manzara. Yine çaresizlik.

Bu sefer arkamızda kalan köy meydanına yürüyüp başka bir traktörden yardım istiyoruz ve sağolsun o da geri geri çekiyor. Köy meydanında aracı bırakıp eve gidiyorum.

Ertesi sabah hem çıkamayacağımı düşündüğüm köyün çıkışındaki eğimin yol durumuna bakıyorum hem de arabanın altını, orasını burasını inceliyorum. Arabanın altında bir sorun yok gibi görünüyor ama yolda denk geldiğim plastik parçaları biraz endişe veriyor... Neyse, bu yoldan geri gitmem mümkün değil, yolun ortasında yine kar birikintileri var ve yokuş... Ya Samsun'dan 100 km git 100 km gel babamı rahatsız edeceğim arabayı bırakıp onla döneceğim; ya da müdürüme durumu açıklayıp 1-2 gün evden çalışıp yol durumu düzelince Samsun'a döneceğim... derken köyden başka bir akrabanın Samsun'a gideceğini öğrendim. Araç Opel Astra olsa da adam oranın yerlisi, zinciri vs her şey tam takım. Golf'ü köyde bırakıp onunla gitmeye karar verdim. Arabayı çalıştırıp Astra'nın yerine çektim; sevindirici bir haber olarak o kadar hırpalanmadan ve soğuktan sonra herhangi bir anormallik yoktu.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 10.17.55.jpeg

Dönelim konumuza, ben bu aracı 3-4 cm nasıl yükseltebilirim :)
Ve şu araç hakkında ne düşünüyorsunuz: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-4x4-dizel-otomatik-sportage-987458446/detay/

Serhat hocam, yine çok keyifli bir paylaşım olmuş. Bir solukta okudum :) Yükseltme konusunda keşke bilgi sahibi olup yardımcı olabilsem ancak;
O ilandaki aracı boşverin derim. İş yerinden bir arkadaşım almıştı aracı inceleme kullanma fırsatım oldu. Hem gitmez hemde deli gibi yakan bir araç. Normal karayolu için konuşursak; Golf konforu, seriliğini, yakıt ekonomisini, izolasyonunu, güvenliğini, yol tutuşunu çok çok özletir. Yaptığınız yolun büyük kısmı ana yol dışındaki yollar olacaksa belki subaru modellerine bakılabilir diye düşünüyorum. Ancak yedek parça vs durumları araştırılmalı. Malum koşullar araç yürütme masrafları çığ gibi büyüyor yarınımız çok belli değil.
Diğer bir seçenek belki, eğer mümkünse Golfün yanına biraz dağda bayırda yerden yüksek "uygun fiyatlı" connect gibi bir araç almak olabilir..En kötü böyle bir araca zincir takarak bu koşullarda rahatlıkla binilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam mağduriyetiniz bir kenara, epey zamandır bukadar keyifli bir anı okumamıştım size de macera olmuş vallahi canım çekti😅👌

Arayışınız uygun bir kararla neticelensin isterim.Yazdıklarınızı seyir keyfiyle okudum.Hani derler ya "koyun can derdinde kasap et derdinde" heyecan/keyf veren kısmından okudum ben affola🙏

• Beğen
Tepkiler: SCC
get yükseltme kiti olarak araştırabilirsiniz, golf için uygunu bulunur mu bilmiyorum ama uygun ölçülerde tornada yapıyorlar. offroad aracı yapan yerler gayet iyi biliyor.
yalnız 3-4 cm biraz fazla. hem get limitine yakın hem de golf gibi bir aracın tüm sürüş karakterini değiştirecektir.

• Beğen
Benim aracımı öyle ya da böyle muhakkak yükseltmem gerekiyor. Konuya geçtiğimiz hafta sonu yaşadıklarımla beraber uzun bir güncel çekeyim :)

Bir önceki hafta yollar kapalı olduğu için köye gitmeme kararı almıştım. Bu hafta köydeki akrabadan "kepçe geldi yolu açtı" mesajını alınca hafta içini köyün hayâlini kurarak geçirdim ve Cumartesi sabahı yüzümde bir tebessümle çıktım yola :)

Ekli dosyayı görüntüle 54587

Kapıdan kapıya 101 kilometre yolum var. Yukarıda 2000 metrelik Akdağ. Uzun zamandır ilk defa yalnız başıma kaçamak yaptığım için ve 20 yıl sonra ilk defa kullanacağım kayaklar arabada olduğu için mutlu ve heyecanlıyım.

Ekli dosyayı görüntüle 54586

Ladik halkı yağan aşırı kardan dolayı perişan olmuş. Ladik'ten köye 28 kilometre daha yolum var; devam ediyorum. Erzincan/Erzurum ana yolundan köy yoluna sapınca yolda kar başlıyor; kar kalınlığı az ve çekiş güzel.
Arkama Akdağ'ı sola Ladik Gölü'nü alıp küçük bir fotoğraf molası veriyorum ve aşağıdaki kareler çıkıyor:

Ekli dosyayı görüntüle 54588

Ekli dosyayı görüntüle 54589

Ekli dosyayı görüntüle 54590
Ekli dosyayı görüntüle 54593

Anayoldan ayrıldıktan sonraki 3 kilometrede hiçbir sorun yok. Yolu 4-5 köy birden kullandığı için yol gayet iyi.
Fakat bu sapaktan sonraki 10 kilometrelik yolda aşağıdaki manzara başlıyor; yolu sadece 2 köy kullandığı için daha bakir fakat Golf bana mısın demiyor ve gayet güzel ilerliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 54591
Ekli dosyayı görüntüle 54592

Greyder geçip bırakmış. Yol tek şerit fakat hiç gelen giden olmadığı için şanslıyım. 5 yaşındaki telefonla amatör fotoğrafçılığa devam.

Ekli dosyayı görüntüle 54593

Ekli dosyayı görüntüle 54594

Ekli dosyayı görüntüle 54595

Derken köyümüzden bir önceki köyün rampasını 2 seferde deneyerek çıkıyorum. Burada durumun ciddiyetini anlıyorum: Lastikte eğimleri tırmanacak tutuş yok, zincirim de yok. Yolda kalabilme gerçeği hâlâ aklıma gelmiyor zira araba bir şekilde yolun ortasındaki kara altı sürtse de gidiyor. Bu noktadan sonra köye 2 kilometrem var. Yavaşlamamam gerektiğini anlıyorum ve 2. viteste son gaz ralli yapar gibi araba bir o tarafa bir bu tarafa yumuşak bir şekilde savrula savrula acayip keyif alarak gidiyorum. Bu iki kilometrelik bölüm görece düz ve ertesi gün başıma bela olacak kısa bir inişe sahip.

Bu inişle beraber köyün girişi olan çamlık başlıyor ve burası daha çok gölgede kaldığından mıdır, greydercinin beceriksizliğinden midir nedir yolun ortasındaki kar acayip yüksek. Araba direkt kara oturuyor. 1 denedim 2 denedim 3 denedim olmadı. Eve 1 kilometre kaldı...

Ekli dosyayı görüntüle 54599

Geri geri gidip en uygun yerde arabayı bırakıp çantalarımı alıp akrabamın evine yürüdüm.
Arabayı bıraktığım yer ve arkadaşımın ev hediyesi diye aldığı :) Dunlop kışlık lastiklerin hâli:

Ekli dosyayı görüntüle 54597

Ekli dosyayı görüntüle 54596

Akranım olan akrabamla kürekleri aldık yolu düzelteceğiz veya kaldığı yerde kürekle müdahale edeceğiz diye yola çıktık. Ahırları yıkılan perişan Anguslar ve köyden birkaç kare ile yol hikâyesine kısa bir mola...

Ekli dosyayı görüntüle 54598

Ekli dosyayı görüntüle 54600

Ekli dosyayı görüntüle 54601

Ekli dosyayı görüntüle 54603

Neyse, yolu biraz kendimizce düzelttik; arabayı yokuş aşağı kaptırdım girdim. Yok, yine geçemedim. Geri gittim; karter korumanın izi yolun ortasındaki karda metrelerce gidiyor bu sefer yavaş yavaş denedim. Yine yok; ve bu sefer araba yerinden kıpırdamıyor. İtmeyle, zıplamayla, kürekle açmayla vs dahi kımıldatmak mümkün değil.

Köyden motor (traktör) bulup çekelim diyoruz ama arabada halat var mı bilmiyorum. Bakıyoruz var. Ama ne yok? O halatı bağlayabileceğimiz çeki çubuğu/kancası yok! Daha önce hiç ihtiyacım olmadığı için bakmak dahi aklıma gelmemişti; meğer arabada hiç yokmuş :) Bu parçayı kim, neden alır anlamadım. İşin ilginci internette yok; ya yetkili servisten alacağım ya da yaptıracağım...

Neyse, traktörü bulduk ama arabaya önden bağlayacak yer yok. Traktörün arabanın arkasına geçme şekli de yok. Arabaya bakıp kara kara düşünürken arkadan greyder geldi. Greyderin içinde ahırı çöküp yüzlerce hayvanı donma tehlikesi geçiren eski muhtar... Bu hayvanları donmadan götürsün diye gelecek kamyona yol açmaya gelmişler. Dedik böyle böyle.

Tamam, dediler, bağlayın halatı geri geri çekelim sizi yukarıda aracı bıraktığım fotoğraftaki aynı yere kadar (taş çatlasın 300 metre). Halatı dingille şasenin bağlandığı sağlam bir yere bağladık ve çektiler. Sorun yok. Greyder yolu daha iyi kürüyerek gitti.

Ekli dosyayı görüntüle 54602

Köydeki karla mücadeleye yardıma biz de gittik; daha çok makine çalıştı biz izledik falan derken kamyon Golf'ü bıraktığım yerden aşağı inerken kayar mayar, dediler, arabanı oradan al. Aldım, köy meydanına geldim. Greyder akrabamın evinin yolunu da açacak diye takıldım peşine gittim.

Ekli dosyayı görüntüle 54604

Yol ayrımında bıraktım aracı. Greyder köy meydanına geri döneceği zaman, halaoğlu ben buradan geçemem, sonraki köyün yolunu açacam, arabayı az öteye çek, dedi. Tamam, çekelim gardaş. Çekelim de araba yine kaldı yolun ortasında :) Greyder gitti. Hava karardı, -4 derece soğuk. Oraya git buraya gel, arabaya bak, yola bak, kürek al, 20.000 adıma yakın yürümüşüm, sabrımın sınırlarındayım. Deniyorum deniyorum yok; yine aynı manzara. Yine çaresizlik.

Bu sefer arkamızda kalan köy meydanına yürüyüp başka bir traktörden yardım istiyoruz ve sağolsun o da geri geri çekiyor. Köy meydanında aracı bırakıp eve gidiyorum.

Ertesi sabah hem çıkamayacağımı düşündüğüm köyün çıkışındaki eğimin yol durumuna bakıyorum hem de arabanın altını, orasını burasını inceliyorum. Arabanın altında bir sorun yok gibi görünüyor ama yolda denk geldiğim plastik parçaları biraz endişe veriyor... Neyse, bu yoldan geri gitmem mümkün değil, yolun ortasında yine kar birikintileri var ve yokuş... Ya Samsun'dan 100 km git 100 km gel babamı rahatsız edeceğim arabayı bırakıp onla döneceğim; ya da müdürüme durumu açıklayıp 1-2 gün evden çalışıp yol durumu düzelince Samsun'a döneceğim... derken köyden başka bir akrabanın Samsun'a gideceğini öğrendim. Araç Opel Astra olsa da adam oranın yerlisi, zinciri vs her şey tam takım. Golf'ü köyde bırakıp onunla gitmeye karar verdim. Arabayı çalıştırıp Astra'nın yerine çektim; sevindirici bir haber olarak o kadar hırpalanmadan ve soğuktan sonra herhangi bir anormallik yoktu.

Ekli dosyayı görüntüle 54605

Dönelim konumuza, ben bu aracı 3-4 cm nasıl yükseltebilirim :)
Ve şu araç hakkında ne düşünüyorsunuz: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-4x4-dizel-otomatik-sportage-987458446/detay/
Gopro ile video çekmelik, arkaplanda hafiften gerilim müzik fonları çalan türden bir macera olmuş hocam. :)

2009 yılında bu kasa Sportage sıfır almıştık ve 3 yıl kadar binmiştik. Konforu güzel bir araç fakat 4x4'leri performans açısından nasıldır bilemiyorum. 4x4 suv deyince aklıma direkt Grand Vitara geliyor. Şimdi biraz baktım, yine bu fiyat bandında satılıyor. Her ne kadar LPG'li olsa da bence bakılabilir gibi.

• Beğen
@SCC TRT'de "zorlu yollar" vardı bir zamanlar. (Devam ediyor mu bilmiyorum.) Onu izliyormuşum gibi hissettim.

Skoda'nın Yeti modelinin işinize yarayacağını düşünüyorum. Onu da bir araştırın isterseniz.
Skoda-Yeti-2010-800-36.jpg
Skoda-Yeti-2014-800-0b.jpg

Ben de beğeniyorum egea crossu yalan yok. Hatta alırsam 19 pretoria bile takarım. Dandiklik leğen plastiği algısını şirket araçları ile kanıksadım zaten. Mantıkmı duygusallıkmı karar senin. Bizim ne düşündüğümüz değil senin ne hissettiğin önemli.

• Beğen
iyi ki varsınız :) bir çırpıda okudum.son konu için
kore değil de full japon yerden yüksekler sizi daha mutlu edecektir :)

• Beğen
4motion bir tiguan işini gayet iyi çözer vazgeç fiat sevdasından...

https://www.sahibinden.com/ilan/vas....4-tsi-ful-plusfullll-hatasiz-982934214/detay

illa bunu al demiyorum ancak offroad modu var kendi kendine park modu var. Güzel bir kar lastiği ile beklentinin çok üstünde aracın olur. Arkadaşın babasına aldık aynı kasadan "Erzincan'da bu zamana kadar ford araçlar ile boşuna çile çekmişiz" dedi.

En azından crossegea kirala 1 haftalığına tadına bak. Çoğu noktada çok ucuza kaçtıklarını göreceksin...

gün içerisinde şirketin egeasını kullanıyorum otomatik vites ve dizel. açıkçası arabanız size yorgun ve değiştirilesi geliyorsa alınır. Ben gördüklerimi yazayım;

*kapılardan soğuk geliyor
*araba ses alıyor (yalıtım şart)
*vites bence kötü değil (gerçi cross manuel diye biliyorum)
*yakıt tüketimi çok iyi
*araba benim dizel golfe göre daha hızlı ısınıyor
*evet plastiği bariz kötü uzun vadede ses yapacak şekilde sert
*kurum şoförlerinin kullandığı araçta(yüksek km'li) cam açma tuşuna basıldığında aracın farlarından biraz elektrik kestiğini gördüm (!) hatta şoför dalgasına cam açma tuşuyla selektör attı :)
*fren hissiyatı biraz daha kötü
*şahsi görüşüm uzun yıllar orta direk ailelerin radarında kalacak f/p aracı olduğu

bende bir hafta önce kuzenimin bakımsız golf6 1.6tdi trendline manuel aracıyla amasyadan ankaraya döndüm. her şeye rağmen vw malzeme kalitesi şüphesiz daha iyidir. aracınız sorun çıkıyorsa değiştirin (volan, baskı balata filan o km'lerde ciddi fiyatlara mal oluyor) yok sadece sıkıldıysanız bence retrofitle araca olan sevginizi arttırın.

Not: arkadaşımda son kasa seat ibiza 1.0tsi dsg var o da egea cross' un otomatik vitesini bekliyor yani yeni aracı olanında radarında bir model

@SCC yoğun kar yağışı olan haftasonu ben de Ladik'teydim.

kendim ölçtüm ilçe merkezine 110-120cm kar yağdı.

golfü 23 ocakta temizledik,
aşağıdaki fotoğrafta görünenin üstüne yarım metre daha yağdı.
ayın 24'ü pazartesi yola çıkmamız gerektiği için yine temizledik. ama aracın bulunduğu sokak hiç açılmamıştı. sizin attığınız fotolarda yollar genelde tamamen açık görünüyor. biz kürekle 100 metre yolu açtık. arabayı temizlemesi ve yolu açmamız 7 saat sürdü. sonra Samsun Havzada yolun hiç temizlenmemesi nedeniyle 2 saat daha yolda durduk.
golf foto.jpeg

neyse sonra yola çıktı. gece geç saatlerde eskişehir'e varabildim.

araç yükseltmenin alçaltmaktan daha riskli olduğu belli. tavsiyem suv almanız.

• Beğen

@insect

Sekildeki karda anca leopard tankı ilerleyebilİrdi.

4 car Golf R da olsa şansı yok.

Harbiden iyi kar yağmış.....

Egea crossla / tiguanla /atecayla en yenisinden /iyisinden nokian - conti ile bile
Lastikler haybiye boşa döner durur.

@SCC
Suva gecersem / 4 ceker olursa / yerden yükselirse ? Bunlarında ultra karda garantisi yok.

Geri
Üst Alt