Biraz aile içi durum ama önerilere açığım.. Aracımı satmalı mıyım...

Öncelikle vaktini ayıran herkese teşekkürler.
Konu çok uzun kısaca 2 erkek kardeşiz ben büyüğüm küçük evli aynı sokakta ev buldular bize yakınlar. Ailem yılın 5 ayı burada geri kalanı memlekette oturduğumuz ev aileme ait ve kendime ev alacak durumum yok milyonlardan bahsedildiğinden bekar takılıyorum.
Kardeşim yaklaşık 3 yıl oldu evleneli öncesinde de maddi manevi çok ciddi yük olmuştu ( ailevi mesele uzun hikaye ) Ailem evlat bende kardeş diye sineye çektik. Dükkan açacak para o para bu para iyice kanımızı emdi ve yeni haberim oluyor. Tarımdan çaydan gelen para ve emekli parasından ailem bayağı para kaptırmış keyfine bakıyor.. bende kendime acımadan şu iş bu iş sağlığımdan olacak seviyede çalışıyorum. Yaklaşık olarak yılda 10 kere sakarya ya gidip gelmek zorunda kalıyorum. şahsi aldığım araçla, Dünürlerin her sıkıntısı ve sürekli gelişen durumlardan kaynaklı yengeyi getir götür işim olsa da mecbur bırakılıyorum ve işim var dediğimde ailem ters tavır sergiliyor. Müşteri kaybı git gel yakıtı otoban masrafı vs.. hiç umursamıyorum gözümde değil, ''Araç şahsıma ait'' ortak mal değil mümkün oldukça kısa mesafe dikkatli kullanıyorum kasko yaptırmıyorum vergisi - sigortası osu busu iş yerim yakın yürüyerek gidiyorum. Şu iyice taksici gibi oldum. işimden de soğudum kısacası aracın varlığı bana yük, kışın riskini yüklensen kasko kışlık lastik 10Bin gider 'ilk kasko' kısacası öylede olmuyor böyle de.. Bir sürü emek verip sağını solunu geliştirmek için emek caba satsam üzülürüm.
Şu aralar hastayım grip vs.. işe gidiyorum işler yoğun yarın gidemem dedim annem kapı duvar kredi çekip araba alsan kardeşe ilk gün pert eder dünya umrunda değil ..
Tek uğraşım onca emekle aldığım aracı bu nedenle satmayı düşünüyorum benim aklıma başka çare gelmiyor.

En kötüsü de ne biliyor musunuz insanları 50 sene sırtında taşı yaranamazsın aracı olmayanlar bence şu durumda şanslılar. :)
Hocam sıkıntılı bir zaman
Satmayın ne olursa olsun dursun servis te diyin çekin otoparka ama yine de dursun satsanız ileride alamayacaksınız şehit değiştirin veya mesafe koyun

Aslında çok basit bir çözümü var. "HAYIR" kelimesi. Kapı gibi, duvar gibi orada: HAYIR.

• Kardeşim şuraya götürür müsün? + HAYIR, götüremem.
  • Oğlum şunu alır mısın? + HAYIR, alamam.
  • Abi şunu yapar mısın? + HAYIR, yapamam.
  • Haci buraya gelir misin? + HAYIR, gelemem.
  • Kardo beni alır mısın? + HAYIR, alamam.
  • Müdür okeye 4. olur musun? + HAYIR, olamam.
  • Kenks halı sahaya gelir misin? + HAYIR, gelemem.
  • Abi arabaya retrofit yapalım mı? + HAYIR, yapmayalım (ne diyorum ben) :)

Biraz gamsız olmak lâzım. Yabancılar dahil kimseye kolay kolay hayır diyemem fakat iyi niyeti suistimal eden akraba kokusunu 100 kilometre öteden alırım :) Annemler 8, babamlar 5 kardeş. Kuzenlerimin sayısı belli değil; kendimi bildim bileli sadece bir şeye ihtiyaçları olduğunda arayıp sordular. Bu yüzden, gereken cevapları zamanında verdiğim için, HAYIR demeyi başardığım için hepsi kesildi. Hiçbiri arayıp sormuyor. %100 çözüm.

(Burada kilit nokta bahane uydurmadan; yani başka bir şey yapmam gerekiyor da ondan işini yapamıyorum mesajı vermeden, direkt kendi isteksizliğinizden dolayı o işi yapmayacağınız mesajını karşı tarafa 1-2 kez net vermek gerekiyor)

Her istediklerini yaparsanız nereye giderseniz gidin, arabayı satın satmayın yine uğraşacaksınız. Hayır diyin, gamsız olun. Sizi kötü bilsinler, kötü desinler. Sağlığınızdan önemli değil. Dünyaya 1 kere geliyorsunuz.

Arabayı tutun, kan emicilere yolu verin.

(Rahatladım) :)

Yuakarıda yazılan önerilere katılmakla beraber kalıcı çözüm olarak, ailenize kendinizi ifade etmeniz gerekiyor.
Ailede önceliği, hâli hazırda olan ihtiyaçlar belirler.Bu mantığa göre ihtiyaç skalasında sizin sıranız en sondur .Çünkü bekarsınız ,dertsiz aşınız ağrısız başınız var, diye yorumlanıyorsunuz.Yani çevrenizde joker olarak görenler olabiliyor sizi veya akut(acil kurtarma)...
Maalesef anne-baba var diyerek uzaklaşmak olmuyor.Dolayısıyla iki seçenek sizi bekliyor: ya mekan değişeceksiniz ya da tavrınızı ortaya koyacaksınız!
Yoksa ne verdiklerinizi alabilir ne ileriye yönelik plan yapabilir ne de gidişi çevirebilirsiniz.Kendinizi yıpratır ve hayata karamsar bakmaya başlayabilirsiniz.Böylesi durumlarda hiç birşey sizden daha kıymetli değildir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SCC
Hocam gerçekten zor bir durum. Nacizane fikrim; birincisi yapmaktan hoşlanmadıklarınızı belirtmeniz ve hayır diyebilmelisiniz. Günün sonunda insan ailesini mutlu etmek için çaba gösterir ama kendinden ödün vermek, kendini mutsuz ve huzursuz hissetmek vs. canını sıkan durumlarla ne kadar hayatınızı sürdürebilirsiniz. İkincisi, yanlış anlamayın samimiyetinize güvenerek söylüyorum arabayı satarsanız doğal olarak elinizde canlı para olacağı için göz dikilmesi muhtemel.

* hayır deyip mesafe koyabilirsiniz ( bence bu olmalı )
*arabayı satıp parayı nakit veya altın v.s. kasaya koyduktan sonra, kripto para borsasına girip parayı batırdım olmaz olsun böyle kripto beni de bitirdi ne lanet bişeymiş bu kardeşim bana biraz yardımda bulun denilebilir.
not: yatırım tavsiyesi değildir :)
Hepimizin başından bazı şeyler geçti-geçiyor, Allah kolaylık versin hocam.

Aslında çok basit bir çözümü var. "HAYIR" kelimesi. Kapı gibi, duvar gibi orada: HAYIR.

• Kardeşim şuraya götürür müsün? + HAYIR, götüremem.
  • Oğlum şunu alır mısın? + HAYIR, alamam.
  • Abi şunu yapar mısın? + HAYIR, yapamam.
  • Haci buraya gelir misin? + HAYIR, gelemem.
  • Kardo beni alır mısın? + HAYIR, alamam.
  • Müdür okeye 4. olur musun? + HAYIR, olamam.
  • Kenks halı sahaya gelir misin? + HAYIR, gelemem.
  • Abi arabaya retrofit yapalım mı? + HAYIR, yapmayalım (ne diyorum ben) :)

Biraz gamsız olmak lâzım. Yabancılar dahil kimseye kolay kolay hayır diyemem fakat iyi niyeti suistimal eden akraba kokusunu 100 kilometre öteden alırım :) Annemler 8, babamlar 5 kardeş. Kuzenlerimin sayısı belli değil; kendimi bildim bileli sadece bir şeye ihtiyaçları olduğunda arayıp sordular. Bu yüzden, gereken cevapları zamanında verdiğim için, HAYIR demeyi başardığım için hepsi kesildi. Hiçbiri arayıp sormuyor. %100 çözüm.

(Burada kilit nokta bahane uydurmadan; yani başka bir şey yapmam gerekiyor da ondan işini yapamıyorum mesajı vermeden, direkt kendi isteksizliğinizden dolayı o işi yapmayacağınız mesajını karşı tarafa 1-2 kez net vermek gerekiyor)

Her istediklerini yaparsanız nereye giderseniz gidin, arabayı satın satmayın yine uğraşacaksınız. Hayır diyin, gamsız olun. Sizi kötü bilsinler, kötü desinler. Sağlığınızdan önemli değil. Dünyaya 1 kere geliyorsunuz.

Arabayı tutun, kan emicilere yolu verin.

(Rahatladım) :)
Aynı mahalle sokakta beraber büyüdüğüm arkadaşıma babasının yapmayacağı iyiliği X100 le, o kadarını yaptım ne oldu evlendi işi bitti selam selam daha fazlası yok. Aslında ders alıyoruz arada kıymet bilen dua etsin yeter diyeceğimiz birisi çıkar umudu,, Gamsız olucam herkes kendi işini nasıl çözüyorsa çözsün bir süre kafa toparlansın olmadı birazda onlar sıkıntıya girsin.
Yuakarıda yazılan önerilere katılmakla beraber kalıcı çözüm olarak, ailenize kendinizi ifade etmeniz gerekiyor.
Ailede önceliği, hâli hazırda olan ihtiyaçlar belirler.Bu mantığa göre ihtiyaç skalasında sizin sıranız en sondur .Çünkü bekarsınız
,dertsiz aşınız ağrısız başınız var, diye yorumlanıyorsunuz.Yani çevrenizde joker olarak görenler olabiliyor sizi veya akut(acil kurtarma)...
Maalesef anne-baba var diyerek uzaklaşmak olmuyor.Dolayısıyla iki seçenek sizi bekliyor: ya mekan değişeceksiniz ya da tavrınızı ortaya koyacaksınız!
Yoksa ne verdiklerinizi alabilir ne ileriye yönelik plan yapabilir ne de gidişi çevirebilirsiniz.Kendinizi yıpratır ve hayata karamsar bakmaya başlayabilirsiniz.Böylesi durumlarda hiç birşey sizden daha kıymetli değildir.
Tamda tanımladığınız gibi bekar nede olsa enerjisini varken.:) Aslında maddiyat olsa kimseyle uğraşmam güzel bi semtte hatta müstakil garajlı bir evde her gün retrofit :) o imkanlara erişecek bir ülkede değiliz çoktan uzaklaştık.
Hocam gerçekten zor bir durum. Nacizane fikrim; birincisi yapmaktan hoşlanmadıklarınızı belirtmeniz ve hayır diyebilmelisiniz. Günün sonunda insan ailesini mutlu etmek için çaba gösterir ama kendinden ödün vermek, kendini mutsuz ve huzursuz hissetmek vs. canını sıkan durumlarla ne kadar hayatınızı sürdürebilirsiniz. İkincisi, yanlış anlamayın samimiyetinize güvenerek söylüyorum arabayı satarsanız doğal olarak elinizde canlı para olacağı için göz dikilmesi muhtemel.
Hayatlarımızda dertsiz stressiz gün yok genç yaşta umursamayıp herkesi iyi süzmek ve o kadar değer vermek gerekiyor.
* hayır deyip mesafe koyabilirsiniz ( bence bu olmalı )
*arabayı satıp parayı nakit veya altın v.s. kasaya koyduktan sonra, kripto para borsasına girip parayı batırdım olmaz olsun böyle kripto beni de bitirdi ne lanet birşeymiş bu kardeşim bana biraz yardımda bulun denilebilir.
not: yatırım tavsiyesi değildir :)
Hepimizin başından bazı şeyler geçti-geçiyor, Allah kolaylık versin hocam.
Mesafeyi gamsızlığı sanat edinicem anlaşılan.:)
Sorma vadeli koysan % 70 değer kaybediyor. Dolar alsan çarpıyolar.:) biz alırız 8 e düşer. Madencilikte maliyet arttı kar azaldı 10 tane iyi kart alsaydık zamanında onlar kazar biz nereye tatile gideceğimizi düşünürdük. :) Hayatta sağlıklı olmamız bizi teselli ediyor. Oda şimdilik koronası virüsü bitmiyor. :)

Geç cevap için kusura bakmayın herkese gerçekten vakit ayırdığı için çok teşekkürler. biliyorum kimse halinden pek memnun değil maddi manevi dertsiz insan yok kuşkusuz. Allah sağlık ve huzurlu yaşam nasip etsin dünyada kalıyor götürdüğümüz iyilikler.

Geri
Üst Alt