Golf 7 1.2 TSI Ön-Arka Fren Balatası

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Daha önceki açılan konuların farkındayım fakat tatmin edici bir sonuç elde edemediğim için yeni konu açma gereği duydum. Aracımın fren balatalarını özellikle arka balataları bu bakımda değiştirmek istiyorum. Bakıma 2 ay var internetten orjinal ve güvenilir bir şekilde nereden temin edebilirim yardımcı olurmusunuz?
Arka balataların durumu bu şekilde, kışlıkları taktırırken lastikçi idare eder demişti ama bilemedim çok da anlamıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20211117_131301.jpg
    IMG_20211117_131301.jpg
    88.8 KB · Görüntüleme: 94
  • IMG_20211117_130348.jpg
    IMG_20211117_130348.jpg
    91.3 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_20211117_130335.jpg
    IMG_20211117_130335.jpg
    97.9 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleme:

@Yunus Emre bulunduğum şehirde servis yok malesef hocam burada balata işlerini dışarıdan halledenlerden yardım almam çok iyi olacak...
Yağ filtre bakımında balataları da değiştirmek istiyorum bir seferde

3/4 ay önce arkadaş 2015 1.2 tsi aldı sizin araçla aynıdır. Satan kişi bosch balata taktırdı alan arkadaşım her gün sövüyo baştan demiştik biz aslında parasını düş biz tamamlarız dedik ama yok illa ben güzelce yaptırırım dedi sonra gittik emin olamadık düzgün yağ bakım bir daha yaptırdık. Balatayı zımparaladılar vs.. yok aynı değişim yaptıracaktık ate balata bulamadık 10 markadan 8 tanesi ses yapıyor. balatanız çok bitmemiş 1-2 bakım götürür o arada temin etmeye çalışın.. Servisten ECO serisi ürün de taktırmayın onlarda genelde sorunlu

Daha önceki açılan konuların farkındayım fakat tatmin edici bir sonuç elde edemediğim için yeni konu açma gereği duydum. Aracımın fren balatalarını özellikle arka balataları bu bakımda değiştirmek istiyorum. Bakıma 2 ay var internetten orjinal ve güvenilir bir şekilde nereden temin edebilirim yardımcı olurmusunuz?
Arka balataların durumu bu şekilde, kışlıkları taktırırken lastikçi idare eder demişti ama bilemedim çok da anlamıyorum.
Bu arka balatalar 20 bin km daha rahat götürür. (30 bin de mümkün)

@Savatage lastikçi de brnzer söylemişti hocam. Ben 2 bakım arası 10-15bin km anca yapıyorum yağ değişiminde tekrar fren balatalarına özellikle baktıracağım hocam ama elimde hazır bulunsun istedim yinede. O yüzden illaki temin etmek istiyorum

İstediğiniz marka var mı ? Toptancısını taniyorum isterseniz numarasını özelden verebilirim motor şase numarasından orjinal veya yan sanayi ürün tedarik ede bilirsiniz piyasadan bir tık uygun fiyata...

Fakat tavsiyem yetkili servis size uzakmis yazmışsınız...

Aracın kesinlikle fren hidroligi değişmesi gerekir yoksa yeni takacağiniz ekipman yetkılı servis olsun veya dışarıdan olsun daha çabuk yıpranır...

Fren hidroligi alternatif aranmaksizin yetkili serviste yapılmalıdır nedeni dışarıda değişen hidrolik de 1 damla dahi hava kalırsa abs beynine zarar veriyor fren başka birşeye benzemez...

Balata disk faturası garantisi olduğu sürece sıkıntı değil dışardan alınabilir bence ama güvenilir yerden şu anda piyasada fiyat artışından dolayı inanılmaz yan sanayi ürün orjinal mis gibi satılmaktadır...

Özet imkan varsa balatalar diskler fren hidroligi yetkili serviste yapılsın...
Yoksa balatalar diskler dışardan alınabilir yardımcı olabilirim...

Fakat fren hidroligi kesinlikle yetkili versin zaten çok pahalı işlem değil derim hocam...

@Mmt0634 fren hidroliğini yetkili serviste değiştirdim hocam yaklaşık 8bin km önce, araştırdığım kadarıyla en doğrusu yetkili servisti herkes öyle söylüyordu ve ozamanlar yetkili servisin olduğu bir şehirdeyken değiştirmiştim teşekkür ederim ikazınız için👍
Yağ bakımı yaptığım yerle görüşeceğim balataları değiştirmek istediğimi, güven verirlerse tereddüt etmem sanırım.
Şunu merak ediyorum forumda herkes fren balatasını yetkili serviste mi değiştiriyor neden çoğunluk yetkili servis diyor bu konuda acaba? Fren hidroliğinin kesinlikle serviste değişmesi gerektiğine inanıyorum ama balataları anlayamadım bir türlü
@Mmt0634 hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim karar verdiğim bir marka yok buradan değerlendirip karar vereceğim inşallah. Güvenilir bir yerden orjinal kaliteli almak istiyorum yani o yüzden konu açma ihtiyacı hissettim, sanayideki parçacıdan alsak çin malı merdiven altı balatayı koyar önümüze🤦🏻‍♂️

@Mmt0634 fren hidroliğini yetkili serviste değiştirdim hocam yaklaşık 8bin km önce, araştırdığım kadarıyla en doğrusu yetkili servisti herkes öyle söylüyordu ve ozamanlar yetkili servisin olduğu bir şehirdeyken değiştirmiştim teşekkür ederim ikazınız için👍
Yağ bakımı yaptığım yerle görüşeceğim balataları değiştirmek istediğimi, güven verirlerse tereddüt etmem sanırım.
Şunu merak ediyorum forumda herkes fren balatasını yetkili serviste mi değiştiriyor neden çoğunluk yetkili servis diyor bu konuda acaba? Fren hidroliğinin kesinlikle serviste değişmesi gerektiğine inanıyorum ama balataları anlayamadım bir türlü
@Mmt0634 hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim karar verdiğim bir marka yok buradan değerlendirip karar vereceğim inşallah. Güvenilir bir yerden orjinal kaliteli almak istiyorum yani o yüzden konu açma ihtiyacı hissettim, sanayideki parçacıdan alsak çin malı merdiven altı balatayı koyar önümüze🤦🏻‍♂️
Öncelikle fren hidroliğinde yapılan km 'nin az veya çok olmasının hiç bir önemi yoktur., her 2 yıl da bir değişmesi gerekir., araç yol yapmasa bile fren hidroliği olduğu yerde özelliğini kaybetmektedir.,

Fren diski ve fren balatasında kaliteli bir marka arıyorsanız ATE marka piyasada bulabileceğiniz en kaliteli markadır., valeo, bosch, textar, ferodo, trw vs.. markaların araç üreticisi için ürettiği orjinal ekipman (orjinal yedek parça) ile dış piyasaya üretttiği yedek parçalar arasında 5 gömlek kalite farkı olur.,

Ancak bu durum ATE 'de yoktur., ATE ister araç üreticisi için orjinal ekipman (orjinal yedek parça) üretsin, isterse de dış piyasaya perakende satış için parça üretsin., ürettiği tüm parçalar tamamen aynı kalite standartında üretim yapmaktadır. Yani dışardan alınan ate marka bir fren balatasının kalitesi serviste satılan fren balatası kalitesindedir.,

Valeo, Bosch, Textar, Ferodo, TRW gibi markalar yedek parça üretir., ATE ise aracın komple fren sistemini tasarlar.

ATE Türkiye Distribütörü; http://www.adligotomotiv.com/

https://www.otosupermarket.com/kate...2-tsi-105-110-beygir-2013-2020?marka=ate-fren

https://www.otosupermarket.com/kate...2-tsi-105-110-beygir-2013-2020?marka=ate-fren

Merhaba Hocam;
Fren Disk ve Balatalar Çok önemli parçalar olup Orjinal yedek parça temininizi öneririm. Kendim Serviste orjinal yedek parça ile bakımını yaptırdım. Bulunduğunuz yerde servis yok demiştiniz sanırım ama en azından Parçaların orjinal veya orjinal kalitesinde yedek parça olmasına dikkat ediniz işin ehli bir usta ile de montajını yaptırmanızda fayda var. Aracınızın yaşına göre de Orjinal yedek parça grubunda vw servislerinde %30 a varan indirim uygulanmakta bunu da fiyat kıyaslaması yaparken dikkate almanızı tavsiye ederim.

Servisten telefonla fiyat almaya çalışacağım haftaiçi arayacağım bakalım, fren sistemini kesinlikle ihmal etmiyorum mesela aracı satın aldıktan sonra fren hidroliğinin hiç değişmediğini bildiğimden hemen yetkili servisten değiştim hocam. Fren balatası konusunda da aydınlanabilirsem en doğrusunu mantıklısını yapacağım. Hem burada yazılanlar benim gibi bilgisi olmayan diğer arkadaşlara da rehber olur umarım

Öncelikle fren hidroliğinde yapılan km 'nin az veya çok olmasının hiç bir önemi yoktur., her 2 yıl da bir değişmesi gerekir., araç yol yapmasa bile fren hidroliği olduğu yerde özelliğini kaybetmektedir.,

Fren diski ve fren balatasında kaliteli bir marka arıyorsanız ATE marka piyasada bulabileceğiniz en kaliteli markadır., valeo, bosch, textar, ferodo, trw vs.. markaların araç üreticisi için ürettiği orjinal ekipman (orjinal yedek parça) ile dış piyasaya üretttiği yedek parçalar arasında 5 gömlek kalite farkı olur.,

Ancak bu durum ATE 'de yoktur., ATE ister araç üreticisi için orjinal ekipman (orjinal yedek parça) üretsin, isterse de dış piyasaya perakende satış için parça üretsin., ürettiği tüm parçalar tamamen aynı kalite standartında üretim yapmaktadır. Yani dışardan alınan ate marka bir fren balatasının kalitesi serviste satılan fren balatası kalitesindedir.,

Valeo, Bosch, Textar, Ferodo, TRW gibi markalar yedek parça üretir., ATE ise aracın komple fren sistemini tasarlar.

ATE Türkiye Distribütörü; http://www.adligotomotiv.com/

1.6tdi 105hp iki tip fren balatası ve diski görünüyor bunu nasıl anlayacağız 276 mı 288 mi bilginiz var mı ?

Ek:
Sadece tdi için
Ön balatada 288/276 mm farkı olabiliyor demistim ama tsi lar da bu fark olabiliyor. Kontrol etmek lazım

Arka balataların tdi/tsi farketmez alayı tek tip 272 mm .

Geri
Üst Alt