Yetkili servis mi Bosch car servis mi

Bu soru iki ucu değnek sorusu bence:) yetkilide araca ne yaptıklarını göremiyoruz (tanıdık vs değilse), parçalar kesinlikle orijinal, yağ daha kalitesiz olduğu söyleniyor, yapılan işin arkasındalar ve en azından kurumsal bir yapı ile muhattap oluyorsunuz. Özel serviste ise yapılan işlemlerin hepsinde yanında bulunabiliyorsunuz, isterseniz kendiniz parça alıp götürüp sadece işçilik ödeyebiliyorsunuz ancak olumsuz yanları da var. Genelde 3-5 araba ile aynı anda ilgileniliyor, aracınız üzerinde çalışılırken bir anda bırakıp başka araçla ilgilenilmeye başlanabiliyor. Bir de, genelde tabi, çok iyi bir usta biliyoruz, kendisi dükkanı açıyor ancak işlemleri yanında çalışanlar yapıyor. Usta bir nevi danışman olmuş oluyor artık. Kendimden örnek vereyim, 2 önceki bakımımda, hava filtresi kutusunu kompresörlü tabanca ile sıktılar, gözümün önünde vida kulakları diyeyim filtre kutusundan hafifçe ayrıldı fazla baskı yüzünden. Serviste muhtemelen bu şekilde bir işlem olmazdı.

Bu kararı verirken, aracın yaşı, garanti durumu da önemli tabi.

@Culture33 

Elin avrupalısı aynı yağlan 30.000 km yada 24 ay yol alıyor

Bende kafama göre 20.000 yada 17 ay kullandım .

Bizim millet son kullanma tarihi 1 gün geçmiş ilacı çöpe atar icmez.

Ben aynı kafadan degilim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage Avrupalının kullandığı şampuan bile aynı değilken yağın aynı olmasını nasıl bekleyebiliriz ki. ben günü geldi mi değiştiririm. son servisim de 1 km bile geçmemişti. servisin önünde durduğumda şimdi servise zamanı diye uyarı gelmişti :D  yılda 1500-2000 az ödeyeceğim diye kimseye bahane bırakmam. :)  tercih meselesi.  (y)

ancak bi tavsiye alınarak gidilebilir. çiğköfteci misali her yer bosch car servis oldu.

6 yılı devirdiğimden ve manuel şanzıman olduğu için uzun süredir tavsiye üzerine ve artık ayağımın da alıştığı bosch car servisi kullanıyorum. sorun yaşadığım durumlarda oldu fakat her zaman arkasında duruldu ve parçalarda garanti kapsamında olduğu için problemler çözüldü. öyle rastgele yağ kullandıklarını da görmedim, ürünleri petronas distribütöründen temin ediyorlar ve bana kalırsa petronas gayet kaliteli bir yağ. Eğer iyi niyetle bir şey yapılmadığını düşündüğünüz vakit şikayet ettiyseniz ve birden fazla bu durum yaşanmışsa Bosch genel merkezin firmayı cezaya tuttuğunu, isim hakkının dahil alındığı duymuştum.

özetle x bir yer de olsa insan kalitesi işe/firmaya yansıyor. ekonomik zor süreçten geçiyoruz ve yetkili servislere neredeyse 2 katı para ödemek manasız oluyor. hele bu rutin bir bakımsa. keşke garajlarımız olsa da her şeyin üstesinden kendimiz gelsek.

@Culture33 bu ülkenin alayı (ben dahil) 93 astraF den baslayarak 2000 li  yıllarda GM in 10w-40 made in hindistan dandik yagını kullandılar opellerin de .opeller 150 binde motoru eline alıyor / aldı muhabbeti varmı bugün? 

O yağı kırkpınarda pehlivanlara versen güreşi bırakırlar.

Son teknoloji En iyi yağı kullan (motul / luqui)

Eniyi mann filtreleri kullan . Paranoya yapacak bir durum yok gibi. 

Hadi tr de yakıt kalitesini ölçen teknik bir kurum yok.

Bu nedenle mazot filtresini kitabına uygun sekilde 30.000km/24 ay aksatmadan degistirdigimi belirttim.

Tr nin havası kirli deniyor? Endüstriyel atık partikül sıralamasında TR  almanyanın 3 kat gerisinde.

Adamların 30.000 gittigi yolu 20.000 gitmek çok da abartılacak bir durum degil.

Bende 2 yıl  30.000 gitcem desem tamam abartı olur .

Daha önce bi yerlerde yazmıştım .kimse tınlamadı.

Siz servisteki yağı 250 litrelik hijyen varillerden kullanıldıgını zannediyorsunuz. Olay öyle degil iste.

Yetkili. Servislere yaglar , aynı akaryakıt tankerleri gibi , kamyon / tırlarla 5 ton /10 ton seklinde açık yağ olarak servisin devasa motor yagı tankına ikmal şeklinde oluyor.

Bu kamyon/tır  yağ tankerlerinin+ servislerin yağ depolama tanklarının  ic tank temizligi sizce ne kadar düzenli yapılıyor?

Servise 5 ton 5-30 boşaltan tanker , bir dahaki  ikmalde 10-40 yağı castrol kocaeli dolum tesislerinden doldurursa yağlar karışıyor mu ? 

Bu paranoyalar yerine 

Alırım MOTUL orta anadolu bölge distrübütöründen (tugsan-ankara ostim) 5 litre kapalı motulumu kafam rahat 15-20k yol yaparım.

TUĞSAN ? Motul  orta anadolu bölge müdürlüğü . Ankara ostim 

Adamların mekana gittim gezdim yetkilisiyle tanıstım . Depoları tüm orta anadolu + karadeniz bölgesine sevkiyat yapacak sekilde devasa boyutta . 

İsterseniz buradan veririm dedi ama 2 km mesafede  Aksu madeni yaglar dan gidin alın bayilerin indirim kotaları var bende 350 aksuda 320 dedi . Aksu dan alın zaten onlara da  biz  veriyoruz  dedi. 

@Savatage hepsini okudum, yağ konusunun temizliğinde hemfikiriz ama ben bizim buradaki yağlar variller ile geliyor, bizzat kendim gördüm ama yine de temiz olduğuna ve Avrupa ile aynı kalitede olduğuna inanmayanlardanım. polen filtresinde bile man  filter almama rağmen içeriye koku alıyor. normalde almaması gerekir. sıfır aldığım araçta denso marka olmasına rağmen içeri hiç bir şekilde koku almazdı. işte avrupa içeriye ve dışarıya diye iki farklı kalitede üretim yapıyor. ki şampuanlarda, kozmetiklerde bile böyle.

Valla hocam cepi düşünmek lazım ....Farazi konuşuyorum uzmanparcadan al güzelce filtrelerini en kalitelisinden yanına da güzel motul olur liqymoly olur güzel bı paket yaptır sanayidede ustaya 100 lira verdin mi tertemiz standart bakım işte ....

@Culture33 bir önceki bakimla simdiki arasinda 7000 km var 17 ayda yapmışım:) işe servisle gittiğim için boyle oluyor.

Bu arada pardon araç benzinli ve manuel.

@sarayutku Normalde pek çalışmamış bir yağ, araca zarar vereceğini sanmıyorum, ama yetkili servislerin Türkiye şartlarında uygun gördüğü süre 1 yıl veya 15.000 km. garanti dışı kalması için (mahkemece) 15.000 km'den fazla veya 1 yıldan daha da uzun sürede vereceği arızaları ispatlaması lazım. 

Geri
Üst Alt